Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Masini electrice care produc cryptomonede. Cat de realizabil e acest lucru?

  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Crusher123

Crusher123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2018
Citeam niste articole pe cointelegraph si am gasit ceva interesant.
O companie din Singapore vrea sa lanseze o serie de vehicule, bazata pe tehnologia blockchain, care vor produce cryptomonede in timp ce utilizatorii calatoresc.
La momentul actual, foarte multe tari, se lupta pentru a inlocui autovehiculele, ce circula pe baza de combustibil, cu autovehicule electrice pentru a micsora emisiile de CO2.
CyClean își propune să combată această problemă prin combinarea software-urilor de tip blockchain și criptocurrency cu vehiculele electrice, precum și cu alte produse, cum ar fi panourile solare și bicicletele. Compania va permite utilizatorilor săi,  să închirieze aceste produse eficiente, din punct de vedere energetic și să fie recompensată cu criptocurrency.
Vehiculele electrice și produsele furnizate ale companiei CyClean sunt echipate cu un cip care se conectează la serverul CyClean, care calculeaza energia folosita in timpul călătoriei, aceasta fiind recompensata cu cryptomonede.
Cum vi se pare aceasta ideie? Poate fi realizata?

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu sunt curios cum arata si ce fac "vehiculele bazate pe blockchain". Sa inteleg ca nu mai folosesc plastic, metal, textile & co?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Ce sens (economic) are sa recompensezi pe cineva pentru energia folosita in timpul unei calatorii?

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
Tehnologia blockchain va inlocui pe viitor multe alte tehnologii care vor deveni invechite.
Mi e pare o idee buna.

#5
Crusher123

Crusher123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2018

View Postdexterash, on 19 septembrie 2018 - 19:13, said:

Eu sunt curios cum arata si ce fac "vehiculele bazate pe blockchain". Sa inteleg ca nu mai folosesc plastic, metal, textile & co?
Va fi un vehicol electric obisnuit, doar ca vor avea un cip, bazat pe blockchain, care va inregistra niste date si le va transmite catre CyClean. Asta de fapt era sensul.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdani.user, on 19 septembrie 2018 - 19:13, said:

Ce sens (economic) are sa recompensezi pe cineva pentru energia folosita in timpul unei calatorii?
Sensul e acesta:

Quote

4. No Assurance: Company intends to develop Platform in the manner as generally described in the White Paper; however, there is no assurance that the development of Platform will be carried on the time and the modalities described, or that there will ever be a functional platform.
5. Buyer, has made known, understands and accepts that Token is not backed up with any value(s) or asset(s) of any kind and Token has no economic value at the time of issuance for sale. Buy is made known that Company shall have no control of the value of Tokens and there is no guarantee that Tokens shall carry any value or appreciation of value.
6. There are no rights of any kind, no guarantees of any returns, no expectations of returns, no uses of attributed to or vested with Tokens, whether Tokens be used, circulated or traded in Platform or not.
7. Tokens are in no way be deemed as a form of securities, shares, debentures, collective investment scheme of Company and in no way be held represented to be securities, shares or debentures, collective investment scheme of Company; no right of dividends is attached or conveyed to or vested with Tokens, no right of voting is attached or conveyed to or vested with Tokens, no right of repayment and no right of any kind is attached or conveyed to or vested with Tokens.

Mai continui? :D

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,605
  • Înscris: 07.02.2003
Si cine plateste ?

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostCrusher123, on 19 septembrie 2018 - 19:16, said:

Va fi un vehicol electric obisnuit, doar ca vor avea un cip, bazat pe blockchain, care va inregistra niste date si le va transmite catre CyClean.
1. Poti sa-mi explici ce este un "cip bazat pe blockchain"?
2. Ce date va inregistra "cipul" si de ce?
3. Ce va face CyClean cu acele date?

#9
Crusher123

Crusher123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2018

View Postdani.user, on 19 septembrie 2018 - 19:13, said:

Ce sens (economic) are sa recompensezi pe cineva pentru energia folosita in timpul unei calatorii?
Compania va da aceste vehicule in chirie, iar energia care o vei consuma pe parcurs calatoriei, va fi recompensata cu crypto.

View Postdexterash, on 19 septembrie 2018 - 19:19, said:

1. Poti sa-mi explici ce este un "cip bazat pe blockchain"?
2. Ce date va inregistra "cipul" si de ce?
3. Ce va face CyClean cu acele date?
Deci, din ce am inteles eu, cipul acesta are rolul de a transmite datele despre energia consumata catre companie. Compania, dupa ce primeste aceste date, recompenseaza utilizatorul cu cryptomonede pentru energia care a consumato pe timp de calatorie.

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si blockchainu' unde e? Si ce rol are?

Ai idee, macar, la ce se refera "blockchain"?

Edited by dexterash, 19 September 2018 - 19:26.


#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu pricep care e legatura intre "tehnologia blockchain" si automobilele electrice. Daca tot le integreaza in masini, de ce n-ar produce criptomonede si cand stau? Daca e vorba de masini inchiriate, de ce nu ar produce pt proprietar, nu pt cei care se plimba cu ele? Eventual, din castigul realizat, clientul sa primeasca un discount. Totul mi se pare aiurea, gen fake news.

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Probabil că pasagerii vor da la pedale, dacă energia din baterii este folosită pt. minare.

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De ce dracu' ai mai pune un consumator mare in vehicule electrice... nu pricep. Si asa au probleme de autonomie.


Da' eu astept sa ne explice initiatorul cum e cu blockchainul si cum este aplicat in acest caz.

Edited by dexterash, 19 September 2018 - 19:32.


#14
Argentww

Argentww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 10.08.2018
O idee absolut geniala, ce sper ca va progresa si va cuprinde cat mai multe tari...Citind mai sus comentarii, nu inteleg ce nu poate fi clar? Ceea ce urmeaza e luat de pe cointelegrahp. Am citit personal, am ramas truly impressed.: ''...CyClean aims to combat the issue by combining blockchain and cryptocurrency software with electric-powered vehicles as well as other products, such as solar panels and bicycles. The company will allow its users to rent these energy-efficient products and be rewarded with cryptocurrency.
Electric vehicles and products supplied to CyClean by leading producers are upgraded with a chip that connects to the CyClean server, it then tracks the traveled meters or watts of the user and rewards them accordingly.
There is a fixed amount of daily rewards for users and that total is divided by the number of users who have exceeded more than a kilometer of travel that day or produced more than one watt. With that said, the amount of CyClean coins awarded to users will be proportionate to the distance travelled or watts produced....''
P.S. Poate ajunge si pe la noi, prin Romania

#15
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ok, ma dau cu masina astora si primesc degeabaCoin in schimb, mai departe ce faci cu moneda lor ?

#16
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
"blockchain" / "criptomonede" sunt noile cuvinte "cool" de marketing.
le lipesti la orice idee proasta si brusc devine o chestie geniala.

sper ca realizati ca va puteti lansa propria criptomoneda in cateva ore : "dorel coin".
smecheria e sa creezi si valoarea monedei ...

#17
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 29.10.2017
De unde au fonduri sa plateasca?
Chiria e mult mai mare in comparatie cu efortul depus (daca pedalezi) ?

Firma aia pune si politistii sa ridice masinile de pe pistele de biciclete?
Nu suna mai logic sa isi ia banutii si sa construiasca o ferma eoliana, sau ceva de genul?

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007
suna a bullshitul ala din anii 2000 cand toti iti spuneau ca viitoru-i ala cand vei avea net de mare viteza, gratis de la provider, in schimbul vizualizarii de reclame.

Edited by laffin, 19 September 2018 - 19:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate