Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Masini electrice care produc cryptomonede. Cat de realizabil e acest lucru?

  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
O prostie cât casa, energia stocată în baterii e mai scumpă decât cea preluată direct din reţea.

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Probabil vei putea face o revizie sau ceva cu punctele alea de pe cardul de fidelitate cum e cu cripto moneda de farmacia Catena :)

Chestie de marketing, sa auda lumea de ei. Se agata si ei de ce e(ra) la moda.

Tehnologia din spatele cryptomonedei va ramane mult timp de acum inainte dar cryptomoneda va disparea brusc si dureros pt cei mai multi cand unul dintre pestii mari o va face de un exit.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Criptomonedele nu au nici un suport economic. Doar virtual. Sunt curios cand or sa se devalorizeze pe cine pica "magareatza" .... Pe CEC ?

Edited by bumpocbum, 19 September 2018 - 20:28.


#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdexterash, on 19 septembrie 2018 - 19:32, said:

De ce dracu' ai mai pune un consumator mare in vehicule electrice... nu pricep. Si asa au probleme de autonomie.

N-ai inteles: posesorii masinilor vor fi recompensati cu criptomonede pentru fiecare kilometru facut. In sensul asta era chestia ca masinile "produc".

View Postrixthina, on 19 septembrie 2018 - 19:51, said:

De unde au fonduri sa plateasca?

Nici tu n-ai inteles: pai cine a zis ca ploua cu monede!? Poa` sa fie ceva de genul: "Pentru fiecare kilometru, veti primi o milionime de trilionime de miime de... El Petro!".

No... Drum bun amu. Posted Image

Edited by Phobos, 19 September 2018 - 20:28.


#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostPhobos, on 19 septembrie 2018 - 20:25, said:

N-ai inteles: posesorii masinilor vor fi recompensati cu criptomonede pentru fiecare kilometru facut. In sensul asta era chestia ca masinile "produc".
Eu vad alt titlu al threadului:

Quote

Masini electrice care produc cryptomonede.


#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Asa e.

Eu insa asa am inteles de aici:

"Vehiculele electrice și produsele furnizate ale companiei CyClean sunt echipate cu un cip care se conectează la serverul CyClean, care calculeaza energia folosita in timpul călătoriei, aceasta fiind recompensata cu cryptomonede."

#25
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
mi se pare un nonsens; de ce să recompensezi pe cineva pt că consumă energie ?

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdani.user, on 19 septembrie 2018 - 19:13, said:

Ce sens (economic) are sa recompensezi pe cineva pentru energia folosita in timpul unei calatorii?

Are destul de mult sens, avand in vedere ca se ofera criptomonede fara valoare sau cu valoare f. mica, si are si mai mult sens pt ca tara unde se implementeaza sistemul face economie de miliarde de euro anual pe import de combustibil.
E demonstrat ca accizele nu reduc consumul, decat daca sunt 20000 % - varianta nefezabila d.p.d.v. politic sau al sustinerii popular-politice, deci fara moderare a consumului se pierd in continuare miliarde la import.
Statul poate recunoaste asta dupa 100+ ani de experienta economica, si poate avea un parteneriat cu firma care ajuta la moderarea importului de combustibil, deduceri, reduce de taxe si impozite, sau chair si o recompensa procent din sumele reduse din import.

100 de ani accizele pe combustibil au fost o sursa de venit majora pt o gramada de tari, insa au inceput oamenii sa-si dea seama ca-si fura singuri caciula, deoarece pierderile din importuri de combustibil nu pot fi recuperate, sunt o gaura deschisa in buget.
Americanii au tinut si ei cu dintii de sursa asta, chit ca au accize mai mici, au interzis efectiv masinile electrice multa vreme, dar pana la urma optica s-a inversat cu 180 de grade, mai ales ca importurile veneau din OM...

Edited by loock, 19 September 2018 - 21:24.


#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmaccip, on 19 septembrie 2018 - 19:14, said:

Tehnologia blockchain va inlocui pe viitor multe alte tehnologii care vor deveni invechite.
Mi e pare o idee buna.
ce are aface blockchain-ul cu emisiile masinii?

#28
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
"Masini electrice care produc cryptomonede." Da, da,și le ouă așa câte una cam la 1,5 Km iar un angajat al ălora vine, le adună și apoi le decriptează.Posted Image

#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
o statie de minerit cryto-coin consuma curent electric in draci,
sa-mi explice cineva cum se combina asta cu "masina eco"

Edited by MarianG, 19 September 2018 - 22:02.


#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

View PostMarianG, on 19 septembrie 2018 - 21:59, said:

ce are aface blockchain-ul cu emisiile masinii?
Pai nu stiu ca nu ma pricep.
Dar am vazut ca in ultima vreme blockchainul asta inlocuieste cam tot. Daca trendul va contiuna, probabil ca va inlocui si emisiile.
E lucrul dracului.

#31
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,061
  • Înscris: 30.11.2017
Au apărut aceste aberaţii ca semn că nu se mai face fizică în şcoli că nu mai sunt profesori.

Cât de mare să fie foamea aşa încât să închiriezi maşina de undeva ca să obţii cenţi?

Viitorul este cu crypto neminabil în cel mai rău caz dacă populaţia renunţă la fiat. Dar fiatul se digitizează deja deci sensul crypto nici nu există decât la speculă.

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
nu contest puterea blockchain-ului,
te inregistrezi la un serviciu, bagi un dolar, iei o moneda virtuala,
esti activ in comunitate iti creste portofelul,

sa consumi energie intr-un data center si sa spui ca esti eco pentru ca masina ta nu polueaza,
asta inseamna sa fii mafiot

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E2ZMUDiWHLo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Faţă de Bitcoin unde doar pt. O TRANZACŢIE  e nevoie deja de energia consumată într-o lună de o casă de dimensiuni medii, din cauza algoritmului tot mai complicat, aşa ceva este joacă de copii mici.

#35
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,061
  • Înscris: 30.11.2017
Maşini electrice care produc cryptomonede. dar de ce nu si electrocasnice care să mineze? de ex eu vreau să minez cu aspiratorul, sau cu masina de spălat. Să minez cu centrala termică şi cu cripto generat să plătesc gazul consumat. Deci ar fi moca per total. Perpetuum mobile, băi dar ceva nu se leagă.
Măi de ce nu ar mina si aparatele de dializă sau cărucioarele ptr bolnavi?
Si ce faci cu criptomonedele dacă nu le cumpără nimeni?
Si cum naiba masinile abia reusesc sa aibă o automimie scăzută, deci din bateria aia să mai alimentezi si un altminer de kw ca să mineze.

Biciclete cu blockchain, deci eu cred că ăia fac mişto ca să mai atragă ceva "investitori"

View PostXON-XOFF, on 19 septembrie 2018 - 20:55, said:

mi se pare un nonsens; de ce să recompensezi pe cineva pt că consumă energie ?
ca si la ăia care cumpără maşina de cusut, insă ca să le-o vinzi trebuie să cumperi tu alta foarte scumpă. Stii, tot nonsens, dar prinde la fraieri.

View PostPhobos, on 19 septembrie 2018 - 20:36, said:

Asa e.

Eu insa asa am inteles de aici:

"Vehiculele electrice și produsele furnizate ale companiei CyClean sunt echipate cu un cip care se conectează la serverul CyClean, care calculeaza energia folosita in timpul călătoriei, aceasta fiind recompensata plătită cu cryptomonede."
dacă ar fi recompensată atunci boschetarii si cersetorii ar fi primii care ar accesa serviciul si nu ai avea loc de ei

Edited by cipri2bau, 19 September 2018 - 22:36.


#36
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Si prostituatele vor emite criptomonede pentru fiecare km.
Sau no hai din ala, cum ii spuneti pe aici, cam asa ceva.

Edited by rixthina, 19 September 2018 - 22:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate