Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Buletin expirat, unde platesc amenda?

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 28.04.2006
Exista o amenda intre 40 si 80 de lei daca ti-a expirat buletinul si nu l-ai reinnoit in 3 luni.

Nu scrie nicaieri unde se plateste, la finante, pe loc acolo unde faci buletinul?

Stie cineva?

#2
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Cine ti-a dat amenda?

#3
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
A patit asa si un prieten de al meu. S-a dus sa-l schimbe si i-au dat atunci amenda si i-au spus unde sa o plateasca.

#4
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Am avut buletinul expirat de mai bine de un an. M-am dus la preschimbare, am platit taxa pentru schimbare buletin...si asta a fost !

#5
marin_vasile

marin_vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.09.2018
Nu primești nici o amendă când schimbi buletinul expirat și scrii pe cererea de eliberare a unei noi cărți de identitate la motivul eliberării - Carte de identitate expirată. Poți să te duci liniștit să-l schimbi la poliție.

Edited by marin_vasile, 14 September 2018 - 20:46.


#6
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Sunt cazuri exceptionale. In general trec cu vederea si nu dau amenda.

Edited by internet_max, 14 September 2018 - 20:45.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Acu cativa ani mi-a expirat si mie. M-am trezit dupa 6 luni. Doar mi-au atras atentia cand m-am dus sa-l fac pe cel nou.
Fara amenda.

#8
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Am o cunostiinta care n a avut buletin timp de 3 ani , si nu a platit nicio amenda , doar cheltuielile de rigoare :)

#9
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Romaine trezeste-te!
Cum viata mea sa iei amenda de la statul unde platesti taxele de cetatean onest?
Eu cred ca tu ca cetatean ai probleme oricum daca iti expira actul de identitate, nu mai ai trecere niciunde. Acum daca te si prinde politia fara act in regula inteleg sa te amendeze, dar daca te prezinti singur si ceri reinoire de ce sa platesti o amenda?

#10
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Așa sunt reglementările. De fapt primești amendă și dacă încă nu este expirat, dar trebuie să expire într-un interval de 2 săptămâni parcă. Însă se trece adesea cu vederea asta. Amenda este pentru că legal ai posibilitatea și obligația să-l schimbi cu ceva vreme înainte să expire. Termenul e foarte generos.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,589
  • Înscris: 30.10.2003
Si la mine, fara amenda. Cu CI expirat de 2-3 ani.

#12
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 10.10.2005
Poti sa-l declari furat si gata, daca il declari pierdut trebuie sa-l dai la ziar

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,196
  • Înscris: 18.04.2008
O prietenă nu a avut buletin cam 8 luni și uite că nu a primit amendă.

Eu cred că cineva s-a îmbogățit pe spatele vostru

#14
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,806
  • Înscris: 01.10.2004

View Posttrid_ovi, on 14 septembrie 2018 - 21:58, said:

Poti sa-l declari furat si gata, daca il declari pierdut trebuie sa-l dai la ziar      
A fost candva cu declararea, acum pur si simplu completezi in formular "CI pierduta" la motivul solicitarii alteia noi.
Cu ocazia asta nici nu ai idee cand a expirat ;)

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,702
  • Înscris: 07.02.2003
Au inceput astia sa faca buletine biometrice dinalea mici, moderne ?

#16
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016
La serviciul de evidenta populatiei la un ghiseu alaturat celui de emitere am platit-o in urma cu 2 ani. 40 lei... expirat de 3 ani si 11 luni Posted Image

#17
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Amenda se da pentru C.I. expirat, deteriorat sau pierdut. O primesti la evidenta populatiei, unde iti faci altul nou, este o suma mica, mai mica de 100 de lei. Tot acolo au un ghiseu unde se plateste, daca nu ma insel in acelasi ghiseu unde se plateste taxa de eliberare. Oricum in 90% din cazuri, nu se aplica amenda. Desii eu am schimbat buletinul de mai multe ori, pentru ca l-am pierdut si alti prieteni la fel, nu am luat amenda, desi ne-a atras atentia ca suntem pasibili de amenda.
Chiar am iesit intr-o seara de la bar cu un prieten, ne-am pisat pe un pom si ne-au vazut politia. Dupa ce ne-au legitimat, au zis ca ne amendeaza, mai ales pe prietenul meu ca are buletinul expirat de mai bine de 4 ani. Intradevar au venit la noi acasa dupa 2 saptamani, ne-au dat doar un avertisment cum ca ne-am pisat pe tribunal (eram in apropiere de tribunal, ne-am facut nevoile pe un copac de langa) dar de buletin nu au pomenit nimica. Eu mai lucrez cu banca, mai trebuie sa trimit bani si ei mi-au atras atentia ca o sa imi expire buletinul in 6 luni si am fost de l-am reinoint :)

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Si cand te gandesti ca toti aveti telefoane destepte dar habar nu aveti sa setati o alarma ... cum dracu sa-ti expire buletinu de 3 ani si sa nu stii ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate