Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

4l Cola pe zi

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-are rost cu unii..
Lasa-l sa bage zahar si prostii cat vrea in el, ramane mai multa carne pentru noi!
Decat sa dau bani pe o sticla de cola de 2 litri, mai bine imi iau un peste proaspat sau niste pulpe de pui. Nici nu se compara ca valori nutritionale.

Edited by MembruAnonim, 30 September 2018 - 14:37.


#56
Izvor

Izvor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 27.09.2015
Imi pun branula cu coca cola.

#57
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
epetroiu, de ce te bazezi și prezinți studii observaționale și asocieri? Pentru că acum îți convine?

Citește mai atent informația pe care ne-o prezinți.

Quote

A diet high in calories from any source (including sugar) contributes to weight gain and weight gain increases your risk for type 2 diabetes. Type 1 diabetes is caused by genetics and unknown factors that trigger the onset of the disease. Type 2 diabetes is not caused by sugar, but by genetics and lifestyle factors.

Despre zahăr și sucuri am pus la dispoziție o meta-analiză exhaustivă care ține cont și de ierarhia calității dovezilor științifice:

Quote

Despite the continuing concern regarding fructose’s unique metabolic effects, which stems from low-quality ecological studies, animal models and select human studies, the highest level of evidence from systematic review and meta-analysis does not support a direct causal relationship with cardiometabolic disease. Using the totality of the highest quality evidence from controlled feeding trials, we demonstrate that fructose-containing sugars can lead to weight gain, increase in cardiometabolic risk factors and disease only if it provides the excess calories. When the calories are matched, fructose-containing sugars do not appear to cause weight gain compared to other forms of macronutrients including complex carbohydrates, fats and protein, and in low doses fructose might even show benefit. Prospective cohort studies, which provide the strongest observational evidence, have shown an association between fructose-containing sugars and cardiometabolic risk including weight gain, cardiovascular disease outcomes and diabetes only when restricted to SSBs (n.m. sucuri îndulcite) and not for sugars from other sources. In fact, the harmful effect of SSBs is likely driven by a collinearity with an unhealthy lifestyle as SSB drinkers consume more calories, exercise less, smoke more and have a poor dietary pattern.

Am uitat sa scriu ce am mancat azi pana la ora asta: 2 bucati de salam de biscuti, 2 eugenii, un pachet de biscuiti, o bucata de porumb fiert, un strugure mic, o tarta mare cu fructe de la Carrefour, 2 iaurturi Joya.
Si pentru ca nu pot sa fiu off-topic: Coca Cola 0! :D

Edited by EXIT, 30 September 2018 - 17:32.


#58
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Pai tu te bazezi pe studii observationale pe care le fluturi cand spui ca nu e buna carnea. Uite-le ca sunt si pentru coca cola si sucuri. PE astea de ce le ignori? Mai ales ca dau procente mai mari de risc decat alea de la carne?
Asa ca ai 2 variante: ori e buna Coca Cola, dar atunci e buna si carnea , ori nu-s bune amandoua.

View PostEXIT, on 30 septembrie 2018 - 17:38, said:

Am uitat sa scriu ce am mancat azi pana la ora asta: 2 bucati de salam de biscuti, 2 eugenii, un pachet de biscuiti, o bucata de porumb fiert, un strugure mic, o tarta mare cu fructe de la Carrefour, 2 iaurturi Joya.
Si pentru ca nu pot sa fiu off-topic: Coca Cola 0! Posted Image

Da, e dreptul tau sa iti bati joc de propriul organism. Asta in cazul in care nu faci trolling si chiar ai mancat tot junk-food-ul ala.
Senzatia mea e ca faci trolling, altfel de ce strugurele, singura chestie care nu e junk food e mic??? Vai mor  de ras Posted Image

Zero, ne-zero, ai vazut ca efectele sunt aceleasi.

Edited by epetroiu, 30 September 2018 - 18:07.


#59
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Tu nu stii engleza, boss.
Vezi ca studiul ala prezentat de mine face diferenta intre studii si din perspectiva calitatii dovezilor. Este o scala, vezi acolo piramida.
Ne bazam pe studii observationale si asocieri cand nu avem altceva mai bun.

Ba chiar am mancat ce am scris iar acum ma fortez sa bag si ultimele bucatele din cei trei burgeri vegetali (234g total) si sambuseku' cu spanac (250g). Posted Image

Gata, au intrat. Iti trimit mesaj privat daca vomit.

Edited by EXIT, 30 September 2018 - 18:29.


#60
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Legatura dintre zahar si diabet provine exclusiv din studii observationale si este strans legata de obezitate. In privinta grasimii saturate, colesterolului si proteinelor din carne dovezile se extind dincolo de aceste studii si exista mecanisme care explica cum influenteaza acestea diabetul, bolile de inima si cancerul: IGF-1, colesterol, nitrosamine etc.

Cu toate astea cred ca exista optiuni mai bune decat Cola care aduc beneficii suplimentare sanatatii.

#61
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Mda, exista si Fanta fara zahar adaugat dar cu putin suc natural. Are foarte putine calorii. :)

#62
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postzyppster, on 15 septembrie 2018 - 09:46, said:

garantat cola face bine organismului! asa cum scoate rugina si cum distruge definitiv o bucata de carne tinuta la macerat in cola.
Exact acelasi efect il are si un fresh de portocale.

#63
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View PostEXIT, on 30 septembrie 2018 - 18:53, said:

Mda, exista si Fanta fara zahar adaugat dar cu putin suc natural. Are foarte putine calorii. Posted Image
Nu trebuie sa te limitezi la relatia zahar/indulcitori-obezitate. Exista studii care arata ca flora intestinala este afectata de indulcitori.

#64
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
In ce fel? Arata-mi. Eu am citit doar studii de siguranta pentru fiecare indulcitor.

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
EXIT, JUNK-FOOD EATER, pardon EXIT VEGanul, am uitat ca asta e mancarea VEGanilor: Mostly junk and processed foods!

#66
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostEXIT, on 30 septembrie 2018 - 19:06, said:

In ce fel? Arata-mi. Eu am citit doar studii de siguranta pentru fiecare indulcitor.
Asa este, dar sa bei cola care nu este indulcit 100% cu zahar, nu are nici un farmec. Este ca si cum nu ai consuma pielea crocanta de la puiul la rotisor.
Mai bine un pahar de apa de izvor.

#67
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Meh, eu nu sunt asa pretentios, mi se par la fel, cu sau fara zahar. :D
Beau si Pepsi.

View PostMembruAnonim, on 30 septembrie 2018 - 19:14, said:

EXIT, JUNK-FOOD EATER, pardon EXIT VEGanul, am uitat ca asta e mancarea VEGanilor: Mostly junk and processed foods!
Si cu toate astea... Posted Image

#68
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostEXIT, on 30 septembrie 2018 - 19:20, said:

Meh, eu nu sunt asa pretentios, mi se par la fel, cu sau fara zahar. Posted Image
Beau si Pepsi.
Esti norocos. Pepsi este oricum mult mai gustos. Cred ca aroma are un pic mai mult ulei de coriandru, decat la coca cola.

Edited by pasilla, 30 September 2018 - 19:24.


#69
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Posted Image
Mananc coriandru destul de des (boabe) si frunze rar dar nu am avut impresia ca ar pune coriandru in Cola sau Pepsi.

#70
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015

View PostEXIT, on 30 septembrie 2018 - 19:06, said:

In ce fel? Arata-mi. Eu am citit doar studii de siguranta pentru fiecare indulcitor.
Non-caloric artificial sweeteners and the microbiome: findings and challenges
https://www.ncbi.nlm...les/PMC4615743/

#71
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Meh, citii printre randuri si asta pare un studiu facut tot pe rozatoare. Inca din 1970 se fac studii pe soareci si, de exemplu, zaharina era suspecta. Dar nu mai e suspecta de nimic.
Toti indulcitorii folositi in UE sunt ok pentru consum uman.

Edited by EXIT, 30 September 2018 - 19:39.


#72
entry

entry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 19.11.2015
Citeste tot studiul, sunt informatii si despre oameni. Si aici se dau detalii

Artificial Sweeteners Might Sour Your Microbiome
https://www.sciencef...our-microbiome/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate