Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 

iPhone XS / XS Max vs orice

  • This topic is locked This topic is locked
603 replies to this topic

#271
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 22.01.2014
Pai ma gandesc si eu ca la ce oferă cam atat ar fi pretul. Dacă există cerere ei pot sa puna prețul și 1400 euro ca este corect nu? Si pretul nu este mare doar după standardele noastre ci ai in restul lumii

#272
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Mereu vor fi critici ale prețului unui produs, oricare ar fi el.si oricât ar costa. Mereu vor fi oameni care vor cumpăra acel produs și alții care îl vor considera prea scump. Bine ai venit în economia de piață.

Da, un produs poate purta orice preț  atât timp cât se vinde.

#273
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 22.01.2014
Stiu ai dreptate,dar asta nu inseamna ca este si corect,dar ce mai este corect în ziua de azi ?

#274
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Aș vrea să văd până unde tot vor urca prețurile astea, nu se vor stabiliza niciodată. Fiecare model de telefon, și aici mă refer la toate firmele care produc terminale mobile, cresc prețul cu câte 100-200 de euro pe an, interesant la ce preț se vor oprii.

Edited by MMVVDD, 19 September 2018 - 12:54.


#275
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu se vor opri niciodata. Inflatia constanta necesara unei economii in dezvoltare va micsora constant valoarea unitatii monetare, in acelasi timp investitiile in R&D cresc (caci creste costul tehnologiilor noi plus al cercetatorilor, partea umana). In paralel cu asta cresc si asteptarile investitorilor in profit ceea ce duce pretul absolut produsului final intr-o singura directie posibila: sus.
Chestia e ca pretul mare in valoare absoluta a unui produs nu reflecta pretul relativ, si aici e problema unor tari sarace sau cu economia in descrestere, ca Romania.

Altfel spus, daca salariul meu creste in medie cam cu 5% pe an la o inflatie medie de 1.8-2% pe an (asa cum e intr-o economie sanatoasa) inseamna ca (teoretic) la fiecare 2 ani eu imi voi putea cumpara un telefon cu 10% mai scump in valoare absoluta, fara a simti asta in buzunar intr-un mod mai dureros decat la achizitia anterioara.

Mai trebuie mentionat faptul ca in partea mai vestica a europei telefoanele se cumpata 99% la abonament. Abonamente de 50-60€ pe luna nu sunt nimic iesit din comun si acest tip de abonament include de multe si ultimile aparitii in materie de telefoane.

#276
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Se vor opri cand consumatorii se vor opri in a le cumpara.
3 nume conteaza in lupta asta a telefoanele scumpe(dar nu de lux gen cu diamante, din aur, etc.): Samsung, Apple, Huawei.
Daca unul creste pretul pentru varful de gama, ceilalti vor creste pretul ba chiar cu mai mult, pentru ca in opinia multor persoane: mai scump = mai bun.
Vine Apple cu un telefon de 1000 de Euro, daca Samsung vinde un telefon cu 1100 de Euro, opinia generala(nu ca ar trebui sa ne pese) va fi: "mai puneai 100 de euro si iti luai Samsung.
Anul urmator Apple va lansa un telefon de 1200 de euro si tot asa.
O scadere a preturilor, este interpretata de multi: "ceva nu este in regula".
Argumentul cu inflatia nu se pune, pentru ca si tehnologiile sunt mai ieftine de la an la an, datorita "maturizarii" lor, pentru ca producatorii de componente percep mai putini bani pe componente.

O tehnologie este scumpa la inceput, pentru ca atunci cheltuielile de RD(cercetare si dezvoltare) se doresc a fi recuperate rapid, cu un profit mai mare sau mai mic, apoi tehnologia devine matura si pretul scade(insa nu neaparat profitul unitar) pana la iesirea din fabricatie.

De aici vine profitul(avantajul competitiv) Apple pentru ca nu pune in telefoanele sale ultimele tehnologii, ci tehnologii mature(si ieftine) pe care le integreaza bine, avand si avantajul propriului sistem de operare(care "solicita" resurse in masura in care doreste Apple/in stransa corealtie cu partea de hardware).
Avantajul competitiv apartinand lui Samsung si Huawei este dat de faptul ca isi produc singure o mare parte din componente, profitul este irelevant(cand te aprovizionezi singur/de la o alta divizie de a ta, poti sa "pui" ce pret doresti pe componente si sa ai, daca vrei, profit mai mic, cel putin in acte, sau mai mare, etc.).
A nu se intelege ca tin partea cuiva, atat Apple, Samsung cat si Huawei pot sa "ofere" preturi mai mici dar nu doresc asta.

Edited by i0nut_tt, 19 September 2018 - 15:09.


#277
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posti0nut_tt, on 19 septembrie 2018 - 15:03, said:

Argumentul cu inflatia nu se pune, pentru ca si tehnologiile sunt mai ieftine de la an la an, datorita "maturizarii" lor, pentru ca producatorii de componente percep mai putini bani pe componente.
O tehnologie este scumpa la inceput, pentru ca atunci cheltuielile de RD(cercetare si dezvoltare) se doresc a fi recuperate rapid, cu un profit mai mare sau mai mic, apoi tehnologia devine matura si pretul scade(insa nu neaparat profitul unitar) pana la iesirea din fabricatie.
Ce tehnologii mature visezi tu?

Ai idee cat costa sa dezvolti un SOC in TSMC 7nm? Pana si 10-12 nm sunt noi, in curs de optimizare. Singurul nod tehnologic avansat stabil este 16FF.
FaceID cu scannerul 3D ti se pare tehnologie matura?

Mai e mult pana departe.

#278
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Nu doream sa ajungem in punctul asta al discutiei, chiar nu doream, acum:

Apple are procesor "desenat" proiectat de ei dar fabricat de TMSC, pe un proces de fabricatie dezvoltat de ei(TMSC)
TMSC a investit in cercetarea si dezvoltarea "pentru" procesul de fabricatie pe 7nm, nu Apple.
TMSC o sa produca si noile Snapdragon 855 tot pe 7nm.
Practic TMSC isi recupereaza "investitia" atat de la Apple cat si de la Qualcomm.
Qualcomm, pe de alta parte, a ajuns la ceva neintelegeri cu Samsung, de au mutat productia de la ei la TMSC, insa tot degeaba, caci Snapdragon va folosi nuclee ARM Cortex A76 fabricate de Samsung pentru ARM.
Ba chiar ARM si Samsung au "pus" de o surpriza lui Qualcomm: au dat drumul mai repede la A76 - Huawei Mate 20Pro are Kirin 980 construit in jurul unuor nuclee A76.

Face ID nu stiu cat de matura sau nematura este dar cert este ca este pusa de catre chinezi pe telefoane mult mai ieftine.

Memoria RAM ce tip este, ce cantitate? LPDDR 4 sau LPDDR 4x? La anul apare LPDDR 5.
Ecranul este QHD+?
Difuzoarele, sistemul audio "au" rezolutii inalte, gen 32bit/384hz, poarta "semnatura" unei firme importante in acest domeniu?
Modemul este ultimul din domeniu, Cat 16 sau 5G?Din cate stiam, "poate" doar 1Gbs?
Are WiFi AX? Toate telefoanele competitiei vin din primavara cu Wifi standard AX; Iphoneurile se compara cu telefonele din primavara, ca doar nu este lansat pentru 3-4 luni, argumentul cu:" compari un telefon nou cu un telefon de jumatate de an pica;
Toshiba a mai inovat ceva la capitolul viteza stocare interna? Daca nu, la anul apare UFS 3.0 cu viteze mult mai mari fata de "cat" putea memoria interna din Iphone(max. 1200MB).
Ce standard USB folosesc tot 2.0, in timp ce altii folosesc 3.1. Primul este capabil de 60MB/s, al doilea de 1.25 GB/s. Pe cand un USB Type C(3.1) sau un Thunderbolt?
Senzorul foto principal este cel mai mare si bun de pe piata(senzorul Faveon, cred, de pe P20Pro sau noul senzor al Sony cu Quad Bayer de 48mpx(12mpx pe timp de noapte), sau macar senzorul de pe Xperia, un pic modificat, de 1/2.3 inch), sau este prezent pe piata de ani de zile?


Am exemplificat ce inseamna noile tehnologii vs. tehnologii mature, daca ar folosi ultimele tehnologii, tinand cont de faptul ca nu produc nimic "in house" pretul de productie ar creste simtitor si in acelasi timp pretul de vanzare.

Ti-am mai zis, chiar nu doream sa ajungem la o discutie de acest gen, mi-au placut exemplele alese. :)

Edited by i0nut_tt, 19 September 2018 - 16:24.


#279
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posti0nut_tt, on 19 septembrie 2018 - 16:07, said:

Apple are procesor "desenat" proiectat de ei dar fabricat de TMSC, pe un proces de fabricatie dezvoltat de ei(TMSC)
TMSC a investit in cercetarea si dezvoltarea "pentru" procesul de fabricatie pe 7nm, nu Apple.
Te mai intreb o data, ai idee cat costa dezvoltarea si producerea unui SOC in 7nm?

Iti trebuie unelte de dezvoltare cu licente dedicate procesului de 7nm FF ... vorbim de zeci de milioane de dolari in licente.
Iti trebuie echipa de oameni care sa stie sa lucreze cu procesele astea ... vorbim de zeci de milioane de dolari in training.
Ai nevoie de platforma de emulare si ulterior (dupa ce se produce siliciul) ai nevoie de platforma de testare.
Trebuie sa platesti oamenii aia sa faca treaba timp de cel putin 1-2 ani de zile ca sa implementeze dezignul (vorbim de o echipa de cel putin 2-300 de oameni, platiti in medie la 150-200K pe an). fa calculul cat inseamna asta.
La sfarsit vorbim de prototipul la TSMC, prototip care costa cateva milioane bune de dolari. Apoi vorbim de productia de masa, care e inca un set de masti de cateva milioane bune de dolari.
Mai adauigam si armata de dezvoltatori de software si iese o suma frumusica doar pentru dezvoltarea SOC-ului.

Acolo intra banii de R&D pentru un produs nou intr-o tehnologie de varf (TSMC 7nm este cea mai avansata tehnologie pentru ASIC in ziua de azi).
Ca persoana care a lucrat si lucreaza in ASIC (cu ceva tapeouturi in 7nm la activ chiar) iti spun ca cifrele de mai sus sunt cat se poate de reale, conservativ chiar.

Mai documenteaza-te Posted Image ...

View Posti0nut_tt, on 19 septembrie 2018 - 16:07, said:

Face ID nu stiu cat de matura sau nematura este dar cert este ca este pusa de catre chinezi pe telefoane mult mai ieftine.
Face ID cu 3d  scan nu este la chinezi. Chinezii, inclusiv Samsung are doar poza IR 2D pe baza careia face faceID. Senzorul de la Apple face scanare 3D cu "depth sensing" ...

Probabil ca mai sunt si altele dar nu am studiat. Astea de mai sus sunt doar evidentele.

Edited by ro_explorer, 19 September 2018 - 16:42.


#280
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Pai si eu ce am zis?
Ca TMSC a livrat banul, ca TMSC a "cercetat, dezvoltat" si produs procesul de fabricatie iar  Apple a venit cu "desenul" procesorului.
Qualcomm, tot din exemplul meu, va fabrica tot la TMSC, tot pe acelasi proces, urmand desenul lui Qualcomm(propriu).
Totusi Qualcomm nu are coreuri customizate si foloseste designul ARM, si anume A76.

Dincolo de primul "val" al acestei tehnologii/acestui proces de fabricatie, care va dura inca 1-2 ani, apoi se va trece la 5nm, TMSC nu va "arunca" tehnologia, ci procesoarele pe 7nm vor fi integrate in telefoane midclass, apoi entry level(cum face Qualcomm cu procesul pe 14nm si cum va proceda cu actualul proces pe 10nm, de la anul).
Nimic nu se pierde, totul se transforma.
In prima faza, ramane cum am stabilit, preturile sunt mai mari, dupa tehnologia devin matura si preturile scad.

Din pacate doar procesorul mai reprezinta o chestie inovativa.
Restul sunt prezente si la altii, poate de mai mult timp.
Exista un revers al medaliei: Apple isi va pierde din puterea de negociere, pe masura ce specificatiile sunt "prea" mature.
De exemplu la capitolul memorie RAM nu poate negocia ca Huawei, sau nici macar ca si altii: 100 milioane Iphone = 100 milioane module RAM de 3-4 GB, pai vine Huawei cu 200 de milioane de telefoane midrange = 200 milioane module RAM de 3-4 GB si Apple pierde din puterea de negociere.
La capitolul display, cam toti au inceput sa cumpere OLED, preturile practicate de Samsung cresc de la an la an, cel putin pentru Apple;
Modemurile: Qualcomm vinde sute de milioane de modemuri mai rapide de 1Gbs, crezi ca sta/va sta in baza lui Apple?
Sony vinde, an de an, cei mai noi senzori foto lui: Huawei, LG, Xiaomi, etc., crezi ca sta/va sta in baza lui Apple.

Ca sa ai putere de negociere trebuie sa te diferentiezi de restul de cumparatori(sa cumperi mult/ sa cumperi ultimele tehnologii), sau cumparatorii sa fie putini.
In viitorul apropiat cam toti o vor "arde" la bani/buzunar(preturi mari) pe Apple mai putin firmele producatoare mici, cum este compania care produce sistemul/o parte din sistemul FaceId.

Edited by i0nut_tt, 19 September 2018 - 17:14.


#281
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Posti0nut_tt, on 19 septembrie 2018 - 16:46, said:

Pai si eu ce am zis?
Nu ai inteles ce am vrut sa zic sau ai inteles dar te izolezi in abolutismul tau specific. Mai citeste o datad ce am scris, eventual mai cauta surse de informatii in afara forumului.

Edited by ro_explorer, 19 September 2018 - 16:58.


#282
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postro_explorer, on 19 septembrie 2018 - 16:36, said:

Face ID cu 3d  scan nu este la chinezi
Vezi Xiaomi mi8 EE, Oppo X ect.

Edited by YourFan, 19 September 2018 - 19:04.


#283
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 10.07.2014
:)
https://www.instagra...ton_share_sheet

#284
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
si tu, brutus? :)

#285
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 10.07.2014
N-am putut sa ma abtin my frend. :D

#286
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lFUF-5H5Aa8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

o fi primul roman care a pus mana pe un xs? :)

#287
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Bigger phone = iPhone ten s= iPhone tennis :)))))

#288
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006

View Posti0nut_tt, on 19 septembrie 2018 - 09:31, said:

A nu se interpreta ce am scris drept ura, dar asta este motivul pentru care indiferent de micsorarea procesul de fabricatie avem autonomii slabe.
Toti producatorii de electronice fac asa.
Exemplu offtopic: laptop mai vechi, procesor pe 40 si ceva de nanometri, baterie de 90Wh, autonomie 5-6 ore, greutate y.
Laptop mai nou, acelasi producator, procesor pe 10-14 nm, baterie de 40wh, autonomie cu 20-30% mai mare, greutate z=y.

pt ca toti vor laptopuri mai usoare si nu este interesat nimeni de 20 ore autonomie, odata cu scaderea consumului prin procesor mai eficient scade si capacitatea bateriei necesare, deci automat si greutatea.

View Postnetty1994, on 19 septembrie 2018 - 09:49, said:

Dj_cristi acuma hai fii serios,până la urmă este un telefon având concurenți pe piata nu e comparatia dintre un logan ai un ferrari.....compara note 9 cu iphone xs,sunt comparabile nu? Si chiar și note 9 este prea scump. După logica ta la anul vor fi cu 100 euro mai scumpe si tu vei zice ca merita. Un laptop foarte bun nu costa 1160 euro cât este un xs. 800 de euro maxim ar trebui să fie un telefon de ultima generatie in varianta de start.

nu ar trebui sa fie deloc cum crezi ! este o piata libera, tb sa fie cat cere piata, fiind cel mai bun telefon / cea mai buna platforma la ora actuala de ce sa ceara mai putin pt el cand lumea l-ar cumpara si la 1300$ ?! doar asa ca sa fie niste romani multumiti care oricum nu-si permit un iphone? si care oricum reprezinta o infima parte din vaznari. iar daca il crezi comparabil cu un samsung e clar ca nu intelegi avantajele unui produs apple.

View Postnetty1994, on 19 septembrie 2018 - 10:51, said:

Stiu ai dreptate,dar asta nu inseamna ca este si corect,dar ce mai este corect în ziua de azi ?

lol , am mai vazut termenul asta non sens 'pretul corect' la cocalarii care iti dau mesaje pe olx cand incerci sa vinzi ceva,  nu exista pret corect , exista cerere si oferta. e ca atunci cand sunt 10 iphone-uri pe olx la 1000ron si tu il pui la 1400 de exemplu, si se trezeste un amarat sa-ti spuna ca nu face atat Posted Image))) multi oameni plictisiti pe lumea asta.

View PostMMVVDD, on 19 septembrie 2018 - 12:53, said:

Aș vrea să văd până unde tot vor urca prețurile astea, nu se vor stabiliza niciodată. Fiecare model de telefon, și aici mă refer la toate firmele care produc terminale mobile, cresc prețul cu câte 100-200 de euro pe an, interesant la ce preț se vor oprii.

xs este la acelasi pret cu x , deci ce a crescut?!

View Postro_explorer, on 19 septembrie 2018 - 15:21, said:

Ce tehnologii mature visezi tu?

Ai idee cat costa sa dezvolti un SOC in TSMC 7nm? Pana si 10-12 nm sunt noi, in curs de optimizare. Singurul nod tehnologic avansat stabil este 16FF.
FaceID cu scannerul 3D ti se pare tehnologie matura?

Mai e mult pana departe.

coresc, insa sunt multi atehnici pe aici , mai dau si sfaturi de economie (lafel de paralele), dintr-un topic care trebuia sa fie pt iphone xs, a ajuns o bataie de joc, ca au intrat multi sa se planga ca nu si-l permit si ca trebuia sa castige Apple mai putin ca sa si-l poata lua... patetic..

View Posti0nut_tt, on 19 septembrie 2018 - 16:07, said:

Face ID nu stiu cat de matura sau nematura este dar cert este ca este pusa de catre chinezi pe telefoane mult mai ieftine.

asta a fost cea mai buna =))))) nu exista ceva lafel de rapid / bun ca face id, alte solutii gen samsung sunt varza / low cost, si tu vb de alea chinezesti si mai spui ca au si acelasi nume. Nu mai comparati Apple cu alte produse / ecosisteme ca nu are sens... nefiind ios nu-ti ofera aceleasi avantaje si nu o sa cumpere nimeni care foloseste apple device-uri beta (samsung , xiaomi , etc) doar ca e cu 100$ mai ieftin.

la restul afirmatiilor nu-ti mai raspund, ca sunt total atehnice.

Edited by dj_cristi, 19 September 2018 - 23:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate