Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Cel mai bun broker pt actiuni americane?

- - - - -
  • Please log in to reply
1033 replies to this topic

#91
pfer

pfer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.01.2006
Pumbacu90.
ETF-urile nu sunt deloc high risk. Insa cele mai multe platforme ofera levraged ETF-uri (un risc considerabil mai mare). Pentru un incepator e greu sa faca diferenta. Si instrumentele mentionate de mine creeaza confuzie pentru cineva care nu a tranzactionat niciodata o actiune.

10 - 20 Euro pe luna pentru cineva care vrea sa investeasca din prima 1000 - 2000 Euro si dupa 100-200 Euro lunar, e... foarte mult.

Edited by pfer, 08 April 2020 - 16:04.


#92
pfer

pfer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.01.2006
Tranzactii actiuni cu Revolut. La pomul laudat sa nu te duci cu carul. :)

Am facut o incercare. Sa va spun rezultatul:
- am cumparat de 300$ o actiune (ai posibilitatea sa setezi fractiunea de actiuni respectiv nr. de actiuni pe care le cumperi sau suma de care vrei sa cumperi). Am ales sa cumpar de o suma fixa (nu nr. de actiuni) tocmai pentru a fi mai usor de urmarit eficienta tranzactiei.
- a fost executata tranzactia la un anumit pret. Am primit in tabul tranzactii o dovada (cu statusul in asteptare) pentru tranzactie cu nr. de actiuni tranzactionate.
- ma uit in tabul actiuni sa vad actiunea cumparata si vad un nr. mai mic de actiuni.
- verific iarasi tabul tranzatii si imi fac un print screen al confirmarii.
- discut cu cei de la suport si ei imi spun ca nu am decat acel nr. de actiuni pe care il vad in tabul actiuni. Sa le trimit eu unde am vazut alt nr. de actiuni.
- le trimit print screenul
- liniste :)
- dupa un timp imi spun ca voi fi contactat de catre colegii lor maine.
- inchei conversatia - o salvez
- verific iarasi tabul cu tranzactii... statusul modificat si... nr. de actiuni schimbat. Nr. de actiuni (mai mic) pe care il regaseam si in tabul actiuni.

Acum... diferenta intre costul de tranzactie (momentul in care am apasat butonul de confirmare tranzactie) si costul real este de cca. 1,5%. In timpul in care am facut aceste verificari pretul in piata (verificabil in grafic) nu a atins valoarea la care as fi obtinut acel nr. de actiuni.
Deci... putem vorbi de un comision suplimentar pentru tranzactii...

Daca se intampla acelasi lucru si la vânzarea actiunii avem deja 3%. Deci... nu are rost sa vorbim de costurile scazute de tranzactionare cu Revolut!
Acum când piata este (culmea) asa volatila 1,5% poate parea putin dar... in conditii normale nu este eficient sa faci tranzactii cu ei.

Raspunsul lor este previzibil. Modificarea pretului in piata in timpul tranzactiei, dar... mai conteaza?! Te "tiganesti" cu operatori de chat...

#93
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 06.02.2011
Chiar sunt curios sa vad ce raspuns iti vor da, piata e extrem de volatila, din momentul in care dai click pe buy si pana se finalizeaza tranzactia pot trece si 3 secunde timp in care altcineva a cumparat inaintea ta, pe langa asta mai sunt si microtraderii(piratii), aia au conexiune super rapida si super calculatoare cu care fac trazactii de astea la microsecunda, ei vad comanda ta si cumpara inainte ca sa-ti vanda tie, nu spun ca asta s-a intamplat in cazul tau. Pe langa asta mai exista un dezavantaj cu revolut, instrumentele cu care urmaresti pretul pe piata sunt prea slabe.
Eu azi de exemplu am folosit yahoo finance ca sa urmaresc evolutia actiunilor pe care am pus ochii, deocamdata ca si tine sunt in gaura insa e vina mea, am cumparat cand nu trebuie, oricum mai mult am facut de proba sa vad cum functioneaza, cred ca e ok macar sa te obisnuiesti ca incepator pentru ca interfata e simpla si usor de folosit.

#94
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.03.2020

 pfer, on 08 aprilie 2020 - 15:58, said:

Pumbacu90.
ETF-urile nu sunt deloc high risk. Insa cele mai multe platforme ofera levraged ETF-uri (un risc considerabil mai mare). Pentru un incepator e greu sa faca diferenta. Si instrumentele mentionate de mine creeaza confuzie pentru cineva care nu a tranzactionat niciodata o actiune.

10 - 20 Euro pe luna pentru cineva care vrea sa investeasca din prima 1000 - 2000 Euro si dupa 100-200 Euro lunar, e... foarte mult.

Iep, eram si eu putin sarcastic :)

Da, din pacate nu sunt multe optiuni cu comisioane mici. Sper sa ajunga si pe la noi ceva de gen Robin Hood, someday..

Eu momentan am la xtb (si da, agreez ce spui cu posibila confuzie pt un beginner intre un etf si un etf cfd, de exemplu, pe de alta parte e destul de usor sa iti dai seama rapid, apare CFD in titlul celor care sunt cfd).

Mi se pare decent daca nu faci multe tranzactii, sa zic daca iei azi un stoc/etf si il lasi acolo 2 ani, ai doar comisionul de tranzactie (10eur cumparare, 10eur vanzare).

Pe de alta parte, eu am crezut initial ca nu voi face multe tranzactii si nu a fost asa, deci in retrospectiva as fi iesit mai ok cu unul la IB, cel putin pe luna martie, in care am facut vreo 10 tranzactii...


#95
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 17.05.2010

 maladetz, on 08 aprilie 2020 - 15:06, said:

. Pana si pagina lor cu comisioane e al naibii de confuza. Tu de ex ce comisioane platesti lunar? Comisionul de inactivitate la ce se refera mai exact, daca de exemplu ai investit 1000$ in niste actiuni si le tii acolo pentru dividende pana mai cresc se considera ca esti inactiv si te taxeaza?
Plãtesc maxim între 10 dolari și totalul comisioanelor din cursul lunii. La fiecare tranzacție, îți aratã comisionul înainte sã o execute. Uneori îl aratã ca interval pentru cã depinde pe ce piațã executã tranzacția și ce comisioane are aceasta.

Mai sunt anumite taxe pentru "instant quotes", dacã nu ai abonamente suplimentare pentru date în timp real.

În 2019 am plãtit
- 44 euro comisioane tranzacții acțiuni la 4320 euro tranzacții.
- 9 euro comisioane tranzacții curs valutar la 15000 euro schimb valutar
- 4 euro comisioane tranzacții obligațiuni la 1700 euro tranzacții
- 49 euro taxe pânã la minimum fee
- 0.08 euro comisioane pentru instant quotes.

#96
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 06.02.2011

 yndy, on 09 aprilie 2020 - 07:20, said:

Plătesc maxim între 10 dolari și totalul comisioanelor din cursul lunii. La fiecare tranzacție, îți arată comisionul înainte să o execute. Uneori îl arată ca interval pentru că depinde pe ce piață execută tranzacția și ce comisioane are aceasta.

Mai sunt anumite taxe pentru "instant quotes", dacă nu ai abonamente suplimentare pentru date în timp real.

În 2019 am plătit
- 44 euro comisioane tranzacții acțiuni la 4320 euro tranzacții.
- 9 euro comisioane tranzacții curs valutar la 15000 euro schimb valutar
- 4 euro comisioane tranzacții obligațiuni la 1700 euro tranzacții
- 49 euro taxe până la minimum fee
- 0.08 euro comisioane pentru instant quotes.
Multumesc de raspuns. Taxele astea sunt lunare sau pe tot anul? 49 euro ar fi taxa de inactivitate in caz de nu atingi pragul de minimum fee lunar nu? In caz de sa spunem ca vreau sa cumpar doar niste actiuni sa le tin pentru dividende eventaul pentru a le vinde cand le creste pretul fara sa fac alte tranzactii ma taxeaza cu 49eur/luna?

#97
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015

 pumbacu90, on 09 aprilie 2020 - 00:39, said:


Eu momentan am la xtb (si da, agreez ce spui cu posibila confuzie pt un beginner intre un etf si un etf cfd, de exemplu, pe de alta parte e destul de usor sa iti dai seama rapid, apare CFD in titlul celor care sunt cfd).


Nu neaparat. Eu am muscat-o cu US100.

Ca idee US100 - direct pe platforma, nu are acel CFD in titlu , desi este CFD. Poti sa iti dai seama imediat ce vrei sa plasezi un ordin nou - pentru ca iti scrie de marja si valoare contract (deci clar CFD).
Sau cauti acel indice in lista XTB de specificatii instrumente :
https://www.xtb.com/...nstrumente#etfs

Norocul a fost ca a doua zi cand mi-am verificat tranzactiile , mi-a sarit in ochi nivelul de marja >0% si nu intelegeam de ce. Am inchis rapid tranzactia si pe profit Posted Image .

#98
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 17.05.2010

 maladetz, on 09 aprilie 2020 - 12:17, said:

Multumesc de raspuns. Taxele astea sunt lunare sau pe tot anul? 49 euro ar fi taxa de inactivitate in caz de nu atingi pragul de minimum fee lunar nu? In caz de sa spunem ca vreau sa cumpar doar niste actiuni sa le tin pentru dividende eventaul pentru a le vinde cand le creste pretul fara sa fac alte tranzactii ma taxeaza cu 49eur/luna?
Pentru tot anul 2019.

#99
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 06.02.2011
Mda, cu revolut nu ai nici o sansa sa cumperi actiuni cand se deschide piata, cand intri in trading pur si simplu sta si incarca si incarca, poti cumpara doar la final de zi ....

#100
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.03.2020

 razvansd, on 09 aprilie 2020 - 13:57, said:



Nu neaparat. Eu am muscat-o cu US100.

Ca idee US100 - direct pe platforma, nu are acel CFD in titlu , desi este CFD. Poti sa iti dai seama imediat ce vrei sa plasezi un ordin nou - pentru ca iti scrie de marja si valoare contract (deci clar CFD).
Sau cauti acel indice in lista XTB de specificatii instrumente :
https://www.xtb.com/...nstrumente#etfs

Norocul a fost ca a doua zi cand mi-am verificat tranzactiile , mi-a sarit in ochi nivelul de marja >0% si nu intelegeam de ce. Am inchis rapid tranzactia si pe profit Posted Image .

Heh, si eu cu US500 prima oara. Ce-i drept, nu citisem nimic din ce mi-au trimis, doar am intrat si am dat buy (my bad as well, as zice).

Dar la ETFuri ma refer, apar ETF sau ETF CFD (respectiv STC si STC CFD pt stocuri individuale), so, e destul de usor sa-mi dau seama :)

#101
Ardein

Ardein

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.10.2016
Am cumparat si eu unitati de ETF prin XTB. 10 euro per trazactie daca alegi sa cumperi prin XETRA. La sume sub 1k euro nu prea merita chiar daca investesti si pe long term.
Cred ca s-a mai discutat in paginile anterioare dar recapitulam.
- 10 euro per ordin daca cumperi prin XETRA.
- Daca sunt actiuni/ETF-uri cu distributie cu domiciliat in SUA, XTB-ul nu merge pe tratatul dublu de impozitare. Deci platesti 30% la sursa (in state) urmand ca la inchiderea ordinului sa platesti si impozitul pe profit (daca iesi pe plus Posted Image) datorat statului roman.

Altfel, ce mai pot spune:
Au un suport destul de bun. Chiar au adaugat un ETF in lista lor de produse la cererea mea.
Tranzactiile se executa instant, nu am avut probleme.
Platforma super draguta. Acum e relativ. Eu investesc doar in ETF-uri si nu am nevoie de foarte multe instrumente de analiza.
Deasemenea XTB-ul imi trimite bilantul contului pe email la diferente intervale de timp (dragut, in cazul in care investeti pasiv)

De specificat ca in caz de frauda sau faliment, capitalul tau este protejat pana in suma de 20k euro (stiu, stiu - foarte putin in comparatie cu suma garantata de IB - de exemplu. Dar nu este oportun sa ma mut la IB pentru ca nu fac tranzactii in fiecare luna - poate daca voi avea un portofoliu de peste 20k voi lua in considerare sa ma mut la IB).
A, pe final :"Custodele" capitalului tau este banca ING.

Sunt destul de transparenti - listati la bursa: https://www.tradingv...ymbols/GPW-XTB/

Am fost si eu atras de trading212 pana am citit postari de genul: https://www.reddit.c...rading212_scam/
Mai stau la XTB deocamdata.Posted Image

Voi ce experiente ati avut cu t212. De cat timp sunteti la ei?

#102
adryyy2

adryyy2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.11.2008
Pe Revolut inca sunt probleme mari, dar probabil o sa le rezolve cu timpul.

Pe paginile lor de suport scriu ca o sa adauge si leverage, mai multe piete, etc. .

Nu prea-i utilizabila aplicatia momentan, daca vreti sa tranzactionati rapid. A, cumpararea si vanzarea nu se realizeaza instant si momentan nu poti seta praguri de vanzare / cumparare automate.

Mai sunt si alte plangeri despre asta pe Reddit: https://www.reddit.com/r/Revolut/

Vedem cum evolueaza.

Zilele trecute, HWT-ul lor si-a anuntat plecarea, poate pentru faptul ca si-a terminat treaba sau nu a reusit sa o duca la capat.
https://www.fnlondon...r-exit-20200402

#103
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa inteleg: vreau sa cumpar niste actiuni US. Inteleg ca la vinzarea lor voi plati 30% din profit indiferent de broker?

Multumesc.

#104
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,914
  • Înscris: 10.12.2006
Nu.

#105
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postpredoiu, on 17 aprilie 2020 - 13:22, said:

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa inteleg: vreau sa cumpar niste actiuni US. Inteleg ca la vinzarea lor voi plati 30% din profit indiferent de broker?

Multumesc.

La vanzare nu poti plati mai mult de 10% daca stai in Romania.

Edited by AdiTwism, 17 April 2020 - 14:33.


#106
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 06.02.2011
Iaca m-a mancat in fund sa cumpar actiuni in petrol, moama ce a luat-o la vale saptamana asta, gaura pt mine :)

#107
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 02.03.2020

View Postmaladetz, on 17 aprilie 2020 - 15:09, said:

Iaca m-a mancat in fund sa cumpar actiuni in petrol, moama ce a luat-o la vale saptamana asta, gaura pt mine Posted Image

din ce am inteles, orice ar face, viitorul nu o sa sune foarte roz (intr-un caz bun daca ar ajunge iar la 40-50$, din care majoritatea firmelor americane abia daca scot profit. Eu personal, mi-am vandut actiunile de la Exxon saptamana trecuta

#108
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

View PostAdiTwism, on 17 aprilie 2020 - 14:32, said:

La vanzare nu poti plati mai mult de 10% daca stai in Romania.

Chiar daca deschid contul la Interactive Brokers, e valabil acel 10%

Edited by predoiu, 17 April 2020 - 15:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate