Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Nici pietarii nu mai sunt ce-au fost odata!

* * - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
363 replies to this topic

#1
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Aveam un magazin de pietari de unde imi faceam cumparaturile curente (fructe si legume) de doua ori pe saptamana si imi placea ca puteam sa-mi aleg eu ce produse doream.
Pe la sfarsitul lunii iulie vad anunt pe geam ca sunt in concediu (3 zile libere), imi zic "asta e, au si ei nevoie de cateva zile libere, e normal". Luni, pe 13 august ma duc tinta spre magazin si vad alt anunt cu liber pana pe 26 august (2 saptamani) si stau si ma gandesc: cum tu patron pietar iti permiti sa inchizi pravalia in toiul verii 2 saptamani si nu poti sa asiguri permanenta (personal mai putin si/sau program redus)? Parerea mea e ca in activitatea asta daca vrei sa vinzi trebuie sa asiguri marfa proaspata si sa ai deschis cat mai mult.
Prima oara am inteles, dar asta cu liber timp de doua saptamani nu pot sa o inteleg. Bineinteles ca azi am trecut prin fata magazinului si aveau ceva struguri si prune afara si inauntru multe lazi erau goale, semn ca de abia au revenit din concediu.
Asta e, m-am lamurit cu ei, deja m-am reorientat. Si se mai plang ca merge lumea si cumpara fructe si legume de la supermarket.

PS: Eu cu sotia n-am reusit vara asta sa plecam mai mult de o saptamana in concediu.

Voi ce experiente aveti cu pietarii?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Da frate, unde s-a mai auzit sa iti iei concediu doua saptamani... ce oameni inconstienti...
Ce relevanta are ca nu ai reusit tu sa pleci mai mult de o saptamana in concediu vara asta?

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Se vede ca le iese banu', ca daca n-ar iesi, ar tine deschis zi si noapte...

#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Nu știu cu piețarii, dar în diferite plimbări prin străinătate am fost în mai, iunie, mergem acum în septembrie și apoi în octombrie. Și mai am o vacanță de serviciu undeva după.
Sincer, plănuiesc să merg o săptămână în vacanță la fiecare 3 luni. Poate chiar la 3 - 2 - 2 - 2 - 3 luni.

Poate problema nu e de ce au mers ei în concediu o dată, ci de ce nu mergeți voi mai des? Dacă nu știți, Europa se laudă cu crescutul calității vieții. Danemarca, Olanda, Norvegia/Suedia. Dacă e chef de inovație, aia se face în America, acolo se lucrează tot anul cu doar 2 săptămâni de concediu, și se vede. Aici în Europa e de trăit bine (discutabil).

Edited by RedDev, 27 August 2018 - 11:52.


#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostRedDev, on 27 august 2018 - 11:47, said:

Poate problema nu e de ce au mers ei în concediu o dată, ci de ce nu mergeți voi mai des?
Pai de unde bani?Posted Image

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Păi dacă e vorba de bugetari, sunt bani. Altfel nimeni nu e obligat să muncească pe bani puțini, pentru firme românești. Este munca la distanță sau direct într-o țară europeană (de vest).

#7
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Te-ai suparat ca si-au luat mai mult concediu decat ti-ai luat tu..?!

#8
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu inca nu am inteles ideea asta inca in mintea romanilor ca un magazin (firma) trebuie sa fie sclavul clientilor. Sunt sute de magazine, nu iti convine de unul nu cumperi de acolo si poate da faliment.
Tot aud idei nastrusnice de genul : "niste prosti, inchid la sase", " nu ma lasa sa aleg produsele", " jegosi, pleaca in concediu si au inchis"... etc. Mie de multe ori imi pare rau ca nu pot pune restrictii ca nu ma lasa legea ca zau daca nu as selecta clientela la jumatate.

Poate unii dintre voi stiti asta, 20% dintre clienti iti fac 80% din vanzare. 80% din clienti iti mananca timpul si banii....

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgabrolio, on 27 august 2018 - 11:35, said:

Voi ce experiente aveti cu pietarii?

Mai.. incepand de anul asta am observat o chestie - preturi mari in piete (ex: rosii 5-6 lei /kil, adica mai scumpe ca bananele, portocalele si kiwi). Asta s-a intamplat de cand s-au umplut pensionarii de bani de la pesede, nu mai gasesti o leguma ceva mai accesibila, ca are cin'sa cumpere.. toata ziua circula batrani printe tarabele alea.
Iar pepenii nu au scazut sub 2 lei /kil desi au stat in cele mai crunte calduri de dracii i-au luat...

Iar marfa, ce sa zic.. nu bubuie de calitate in raport cu preturile cerute - adica sunt rosii din alea "la tona" nu sunt rosii premium, sau din alea carnoase, sa ceri 6 lei pe ele.

Doi, au inceput sa fie mofturosi - daca inainte mai puteai alege cat de cat marfa, acum se kk pe ei...  Nu stiu cum e treaba cu concediul, ca in general ai de unde sa cumperi, daca lipseste unul sau altul..

Edited by rosix, 27 August 2018 - 12:00.


#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Rosiile au fost atat mai la inceputul verii. Cand a aparut productie mai mare au scazut la 2-3 lei/kg. Nu mai dezinforma sau mai schimba piata.

#11
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
fiind direct producător pietar îți spun ca au inchis acum pentru că vanzarea este varza si li se strica marfa. mai ales prin faptul ca te lasa sa alegi. alege la supermarket unde kilu de gogosari este 8 lei nu la pietari unde kg costa 3 lei... ca m ati inebunit cu alesul vostru si pretentia de punga gratis pentru un amărât de kil de rosii de 1.5 lei... ca la supermarket dai 0.80 lei pe punga fara drept de apel

#12
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
pai asta inseamna ca de pensionari are cine sa le poarte de grija, de tine nu are nimeni.

#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pietarii au ajuns jmenari in ziua de azi cumpara produse de la depozit si le vand ca si cum ar fi de la ei din gradina...ba chiar si batranii aia care mai vand una alta unii dintre ei cumpara din supermarket si vand la suprapret

Edited by I2O, 27 August 2018 - 12:09.


#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Experiente mea cu pietarii este minunata, este sublima, dar lipseste cu desavirsire.
Adica, iau din piata agroalimentara maxim de 2-3 ori/an si de la magazin de cartier maxim de 1-2 ori/luna - in ambele situatii 1-3 articole maxim, pentru care chiar mi-e lene sa merg la vreun supermarket si/sau imi trebuie rapid.

#15
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

Quote

mai ales prin faptul ca te lasa sa alegi.
Daca tu pe mine nu m-ai lasa sa aleg, atunci ma duc la altul care ma lasa.Sunt baniii mei si eu aleg ce sa cumpar cu ei, nu tu.
Si daca dai faliment care este problema ? Urmatorul la rand .
Bun venit in capitalism.

#16
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,503
  • Înscris: 22.12.2015

View PostYourFan, on 27 august 2018 - 11:46, said:

Se vede ca le iese banu', ca daca n-ar iesi, ar tine deschis zi si noapte...
E una dintre cele mai profitabile afaceri cu putinta, marja profitului la o taraba e undeva la 300 % si poate ajunge si mai mult cand e vara si supraproductie pe anumite legume. Spre exemplu, anul asta samasarii din piete au cumparat din piata angro Pucheni rosii si cu 0,10 bani la kg care apoi le-au vandut cu 3-4 lei prin Matache si Piata Domenii.
Un certificat de producator te costa cam 1000 de euro spaga, nici macar nu e mult avand in vedere cati bani se pot face din piete, astia au practic bani cash precum Pablo Escobar, nu le ajung un simplu seif si au nevoie de sifoniere.
Aici e de vina statul roman ca a lasat acest flagel mafiot sa se dezvolte nestingherit, pe vremea maresalului Antonescu erau in vigoare niste mercuriale foarte stricte prin piete, nu erau respectate se lasa cu puscarie.

Edited by doxan, 27 August 2018 - 12:23.


#17
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Unii m-ati atacat rapid ca nu-mi pot lua concediu mai mult, nu asta era ideea. Eu as putea ca sunt propriul meu angajat, dar la jobul sotiei e problema.

Ideea era ca din ce-am mai auzit si vazut pe la tv se plang saracii pietari ca e munca multa - bani putini si nu si-au mai luat libere de nu stiu cand. De aia zic ca mi se pare foarte ciudat sa lucrezi in comert si in toiul verii cand piata e plina sa inchizi doua saptamani.
Nu e problema pentru mine ca m-am reorientat rapid, dar ma gandesc la patronul respectiv...din ce am vazut sunt cam 3-4 persoane la magazin si inca una cu masina care aduce marfa cred.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Tu ai tras o concluzie generala pe baza unui exemplu si atat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate