Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

S9+ sau iPhone x? Aceasta e intrebarea.

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
L ai dat extraordinar de bine.
De S8 nici eu n am fost multumit,in schimb de S7 am fost foarte multumit.


#20
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,138
  • Înscris: 05.08.2005
Pai mai avea 18 luni garantie si arata impecabil:) liber de retea, full box. Restul erau furaciuni de la amanet care cereau cat mine si dadeau 30 de zile garantie:). Totusi am pierdut 800-900 de lei in 6 luni, iar el e 2400 pe toate siteurile ok acum.  Am avut oferta si de 1700 dar i-am zis sa plimbe ursul. Poate in bucuresti nu luam atat, dar pe iasi nu prea sunt multe ok la vanzare

Edited by t-balt, 22 August 2018 - 21:14.


#21
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Eu l am vandut cu 21 de luni garantie ,in martie,cu 2000 lei.

#22
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,138
  • Înscris: 05.08.2005
Auch... Acum folosesc un sony sp de 5 6 ani vechime si tine incredibil bateria... Mai am 30% cu 3h de ecran cu wifi, 4g, bt, locatie, 2 conturi de email si alte aplicatii ca pe s8... Iar pe un sony de 8 9 ani ma tine ca inca 1h 30 SOT iar la inceput scotea 2h maxim. Pe parcursul a 14h din care 10 pe 4g... Am mai avut samsunguri dar toate fost praf la soft plus baterie dupa un timp si nu am auzit multi sa zica de bine. Doar posesorii de note le mai lauda.

Tind sa cred ca doar gama Note mai ofera calitate.

#23
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Strict dintre cele doua, alege S9+: camera mai buna ca pe Iphone X(atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte, poze detaliate inspre margini datorita aperturii mici de 2.4), autonomie mai buna ca pe Iphone X("utilizare ecran"/"
timp de ecran aprins - SOT mult mai bun, autonomia in stanby este acceptabila dar banuiesc faptul ca vrei sa folosesti telefonul nu sa il tii 3 zile stins/nefolosit, "ca ce frumos este"), sunet mai bun(si pe difuzoare si prin casti 384khz/32 bit), cel mai bun ecran de telefon din lume(pana sa apara Note 9), 6GB RAM(multitasking, multiwindow), design placut(fara notch), modem mai bun, conectivitate wifi mai rapida, posibilitatea extinderii spatiului de stocare(card microSD, te sfatuiesc sa tii doar fisierele multimedia-poze, video, muzica pe card iar tot ce tine de aplicatii in memoria interna pentru ca este mult mai rapida).

Ignora prostiile cu bloatware, soft prost, lag, updateuri care "strica", nu este cazul.

PS. Daca ai un Galaxy Note vechi, este o promotie in cadrul careia pe langa valoarea telefonului ti se acorda 1000 de RON, in vederea achizitionarii unui Note 9.
Practic "iesi" mult mai bine, cumperi Note9 la pret de S9+.
PPS. Sau vinzi S7-le Edge sau il schimbi pe un Note + diferenta si iesi si mai bine, asta daca doresti sa "scapi" de S7Edge, nu ai precizat.

Edited by i0nut_tt, 23 August 2018 - 11:50.


#24
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

 t-balt, on 22 august 2018 - 22:00, said:

Auch... Acum folosesc un sony sp de 5 6 ani vechime si tine incredibil bateria... Mai am 30% cu 3h de ecran cu wifi, 4g, bt, locatie, 2 conturi de email si alte aplicatii ca pe s8... Iar pe un sony de 8 9 ani ma tine ca inca 1h 30 SOT iar la inceput scotea 2h maxim. Pe parcursul a 14h din care 10 pe 4g... Am mai avut samsunguri dar toate fost praf la soft plus baterie dupa un timp si nu am auzit multi sa zica de bine. Doar posesorii de note le mai lauda.

Tind sa cred ca doar gama Note mai ofera calitate.

Da, doar gama Note mai ofera calitate, si telefonul tau Sony...
S9+ pute,  ca are autonomie slaba, ceva de genul...

PS. Si ca idee Bluetoothul de mult timp este si LE(consuma putin) nu te vad mergand cu boxa portabila(care nu "stie" LE) pe strada si ascultand muzica, daca nu ai conectat nimic la bluetoth intra in idle mode, iar in Android Wifi si "datele mobile" nu functioneaza simultan, nu pe toate telefoanele, si doar daca setezi asta, pentru a creste viteza de download(nu stiu daca si de upload).
Cu alte cuvinte cand esti pe wifi datele mobile nu functioneaza si cand esti pe date mobile nu functioneaza wifi(consuma foarte foarte putin, atat timp cat nu este conectat efectiv).

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 23 August 2018 - 12:09.


#25
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
S9+ are autonomie mai buna fata de X ?esti sigur?
Tu pui mana pe telefon si 7 ore nu l mai lasi?nu cred,dar normal fanboy declarat cum esti n ai ce zice...
Camera este mai buna?le ai testat tu?iti zic eu ca nu,le am pe ambele in mana acum si ma repet,depinde de situatie.
Pe timp de noapte x ul este o gluma.
Tu iar vorbesti cu atata siguranta din ceea ce vezi pe youtube?

Edited by silviu03, 23 August 2018 - 20:20.


#26
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
La camera foto: X are senzorul foto principal de 1/3 inch si Samsung S9 de 1/2.5inch si cu asta am spus tot.
Marimea pixelului la S9/S9+ ete de 1.4 microni iar la X de 1.22.

Apertura mare(1.8) a Iphone X face ca pozele sa isi piarda din claritate inspre margini, iar cea mica(2.4) pastreaza/mentine detaliile.

La capitolul autonomie gresesti, da, bateria lui Iphone X tine mai mult in standby(3 zile chiar) iar a lui S9+(doar 2 zile) si vezi ca in screenshotul ala mai aveam 30 si ceva %  baterie ramasa, deci alea 7 ore sunt de fapt 9-10 ore de ecran.
Media mea este "la" 6-7 ore, cand Iphone X va avea la fel sa ma anunti.

Pai nu a plecat fratele tau? El, spuneai tu, are S9+.

PS. Daca AppleInsider, canal de Youtube(prieten cu Apple) a facut comparatiile, nici pe ei nu ii crezi ca S9+ are: autonomie mai buna, sunet mai bun, camera foto mai buna(sau egala, zic ei)?
PPS. Eu le-am testat pe ambele inainte de a imi lua S9+, initial eram chitit pe S9+ si P20Pro, dar angajatii magazinului mi-au dat sa "incerc" si X-le.
S9+ 4100 de Ron, X-le habar nu am cat costa atunci.

Edited by i0nut_tt, 23 August 2018 - 20:56.


#27
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Pleaca pe 2 sept,in italia luna august este vacanta.
Pai daca eu le am in mana,nu ma intereseaza cine ce zice,tu asta nu intelegi,ai stat cate 4 minute printr un magazin si in rest te ai uitat pe youtube,eu le am testat lejer 4 zile  intr un miniconcediu.
Eu nu spun ca este vreunul mai bun,spun ca depinde ce vrei de la sistemul de operare in primul rand.
Tu fiind fanboy spui ca este mai bun la camera,la sunet,la display,la tot.
Eu iti spun ca esti obsedat de s9+ si ca vorbesti despre un telefon pe care NU L AI TESTAT(iphone x)


#28
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Este vorba de fizica, de legile acesteia:
- camera lui S9+ are senzor foto mai mare, apertura aia duala face niste chestii;

- sunetul este exprimat in decibeli, se aude mai tare S9+, mai clar, are frecventele inalte mai bune si chiar si cele joase?
Pe casti S9+ "stie" 394Khz/32Bit iar X "stie" cat? Cel mai probabil 48-96khz/24 Bit.

- ecranul este testat si retestat: cea mai buna acuratete a culorilor(ca in viata reala), si multe altele, iar cei de la DisplayMate nu sunt chiar neica nimeni.
Daca Samsung era "slab" la capitolul displayuri, Apple nu mai cumpara de la ei displayuri pentru Iphone X.

- Iphone X are 3GB RAM, S9+ are 6GB, 3<6 sau nu?

- Bateria 2716 mah(X) vs. 3500mah(S9+)? 26-27% mai mare pe S9+.

Edited by i0nut_tt, 24 August 2018 - 08:09.


#29
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Omule tu nu intelegi ca este foarte important si softul,pixel 2 xl are o camera si se bate lejer cu astea de au doua sau trei.
Imi vorbesti de marimea bateriei?dar cred ca uiti ca unul are 5.8 si celalalt 6.2,dar na este greu..
Ma opresc ca n am ce discuta cu tine,vorbesti din auzite,gadila si tu un x si atunci te bag in seama,pana atunci esti un fanboy care vede precum calul,punct.

#30
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Da, ca toti sunt "afoni" si nu stiu sa prelucreze pozele de pe S9+ "ca pe" Pixel, daca se doreste.
Cand ai senzor de 1/2.5 inch vs. senzor de 1/3inch este clar, cand unul are focalizare Dual Pixel si PDAF iar altul doar PDAF, este clar.
Cand unul are apertura variabila(sau ma rog duala) si celalat fixa, este la fel de clar.
Huawei P20Pro "sufera" din cauza ca: nu are stabilizare optica, nu are nici apertura duala, si ca rezolutia pe timp de zi este de 10mpx.

Da, dar diferenta intre 5.8 si 6.2 inch nu este de nici 10%, pe cand bateria lui S9+ este cu 26-27% mai mare.
Sa nu mai zic faptul ca procesorul X-lui este mai puternic si mai mare consumator de energie.

Asa ca: sa imi imprumuti si mie ochelarii de cal sa vad cu imi sta, ca nu posed asa ceva!

Edited by i0nut_tt, 24 August 2018 - 09:24.


#31
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
@ionut_tt ca tot vorbeai de baterie, dar de ce nu zici si ca rezolutia lui S9+ e 1440p iar la X e putin peste full HD?

Nu sufar aifonul, dar citindu-ti postările am ajuns sa il apar...

Edited by TrafalgarLaw, 24 August 2018 - 10:17.


#32
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
@Ionut: Merg lucrarile la statuie?

#33
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Conform testelor GSMArena iPhone X are 74h iar S9+ 86h. Deci diferenta reala e cam de 16%, nicidecum 27%.

Edited by TrafalgarLaw, 24 August 2018 - 10:30.


#34
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

 TrafalgarLaw, on 24 august 2018 - 10:16, said:

@ionut_tt ca tot vorbeai de baterie, dar de ce nu zici si ca rezolutia lui S9+ e 1440p iar la X e putin peste full HD?

Nu sufar aifonul, dar citindu-ti postările am ajuns sa il apar...

Aia, adica rezolutia, se regleaza, chiar la HD+(1480×720) dar baterie nu poti adauga la Iphone X. :))
Alte argumente? ;)

 TrafalgarLaw, on 24 august 2018 - 10:30, said:

Conform testelor GSMArena iPhone X are 74h iar S9+ 86h. Deci diferenta reala e cam de 16%, nicidecum 27%.

Pai ecranul, nu am fost corect si am zis ca anuleaza din diferenta?
Si la fel, am zis ca timpul  de standby al lui Iphone X este mai bun ca  al ui S9+?
In utilizarea efectiva(SOT), X nu "sufla".

 Extinct, on 24 august 2018 - 10:21, said:

@Ionut: Merg lucrarile la statuie?

Mai am sa pun logoul cu marul muscat.
Sa nu uit, cand iti livrez statuia, sa imi dai banii pentru constructia ei, ultima rata, aia "doujdemii". :))

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 24 August 2018 - 10:42.


#35
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Cred ca mai degraba ti-ai taia o mana decat sa te apropii la mai putin de un metru de sigla Apple :D

#36
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Am avut Iphone 6 si ghici ce? Am ambele maini...
Tu tot la dializa, tot la dializa? :) Era de asteptat cu un sigur rinichi... :)
Daca ar avea haterii Samsung surubelnita sa desfaca cele 2 suruburi minune, ar fi curprinsi de "frezoane" la cate "piese" Samsung exista in Iphone.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate