Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Bani pusi deoparte pentru situatii de urgenta

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

Poll: ? (105 member(s) have cast votes)

Ai avea bani pentru o situatie neprevazuta/urgenta?

  1. Da (86 votes [81.90%])

    Percentage of vote: 81.90%

  2. Nu (19 votes [18.10%])

    Percentage of vote: 18.10%

Vote Guests cannot vote

#55
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View PostYourFan, on 17 august 2018 - 18:50, said:

Asa de repede a trebuit pregatit tot?

Am platit o firma de pompe funebre sa se ocupe de tot. Noi fiind foarte tineri (cam 26 de ani cand s-a intamplat), habar nu aveam ce presupune o inmormantare. Rudele de partea sotiei sunt de rahat si nici macar nu le-a pasat de asta. Parintii mei ne-au ajutat cu ce au putut si bunicii mei aveau din intamplare un loc de veci liber. Totul a fost neasteptat pentru ca mama sotiei era relativ tanara (sub 60 ani) si si-a ascuns o boala din mandrie; cand s-a agravat boala deja si a zis sa mergem la spital, deja a fost prea tarziu si medicii ne-au zis ca e in faza terminala.

ideea e ca daca nu am fi avut acei bani, ar fi fost foarte greu pentru noi sa putem rezolva totul singuri in 3 zile pana la inmormantare.

#56
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
La o moarte neasteptata totul e contratimp.
Cind a murit mama mea in 1990 (eu aveam 14 ani si ea 39), tata a dus-o la spital ca se simtea rau intr-o zi de vineri. Simbata s-a simtit mai bine, duminica peste zi la fel, duminica seara i-a fost din nou rau, luni dimineata a intrat in coma, pe la ora 14 a murit si...miercuri am ingropat-o. La un astfel de eveniment trebuie sa ai bani pusi deoparte si...loc de veci.
De aceea recomand ca alaturi de depozite, aur si mai stiu eu ce..sa va ocupati inca din, sa zicem, tinerete si de un astfel de loc. Ocuparea lui e ceva sigur, nu ?
Am fost putin offtopic, scuze.

Edited by ionut76, 18 August 2018 - 12:50.


#57
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,291
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcammyxxx, on 15 august 2018 - 19:32, said:

Ai avea de unde sa scoti acesti bani?

În "economia mare" naţională, cât şi în cea "mică familială", finanţiştii au ceea ce se numeşte "Regula 70-20-10", adică, din totalul veniturilor, 70 % se cheltuieşte pe consum, 20 % pe investiţii, şi 10 % se economisesc, adică se pun deoparte, ca fiind fonduri pentru "vremuri de urgenţă".

Cine reuşeşte să respecte regula asta, poate trece mai bine prin viaţă, decât cel care nu o poate face.

#58
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postionut76, on 18 august 2018 - 12:49, said:

La o moarte neasteptata totul e contratimp.
Cind a murit mama mea in 1990 (eu aveam 14 ani si ea 39), tata a dus-o la spital ca se simtea rau intr-o zi de vineri. Simbata s-a simtit mai bine, duminica peste zi la fel, duminica seara i-a fost din nou rau, luni dimineata a intrat in coma, pe la ora 14 a murit si...miercuri am ingropat-o. La un astfel de eveniment trebuie sa ai bani pusi deoparte si...loc de veci.
De aceea recomand ca alaturi de depozite, aur si mai stiu eu ce..sa va ocupati inca din, sa zicem, tinerete si de un astfel de loc. Ocuparea lui e ceva sigur, nu ?
Am fost putin offtopic, scuze.

Familia sotiei era una foarte foarte saraca. Mama sotiei traia din banii pe care ii trimitea sotia lunar. Daca toata tragedia s-ar fi intamplat cu cativa ani mai devreme cand sotia inca era in facultate, nu stiu cum s-ar fi descurcat sotia singura la 20 de ani, afectata emotional si fara bani.  Si in doi, tot a trebuit sa ne ajute familia mea, ca habar nu aveam cum sa organizam totul.

#59
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postlupini, on 18 august 2018 - 13:36, said:


În "economia mare" naţională, cât şi în cea "mică familială", finanţiştii au ceea ce se numeşte "Regula 70-20-10", adică, din totalul veniturilor, 70 % se cheltuieşte pe consum, 20 % pe investiţii, şi 10 % se economisesc, adică se pun deoparte, ca fiind fonduri pentru "vremuri de urgenţă".

Cine reuşeşte să respecte regula asta, poate trece mai bine prin viaţă, decât cel care nu o poate face.

Eu sunt adeptul 50-30-20, in distributia "needs-wants-savings". normal, ca trebuie sa ai un venit (nu minim) care sa iti permita asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate