Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Intrebare placare polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua.

Trebuie sa izolez plafonul unui beci cu polistiren de 3 ca si grosime. Intrebarea mea este daca e mai bine sa folosesc metoda punctata, sau sa inting adezivul pe toata suprafata placii, iar daca sunt necesare diblurile de fixare in acest caz?

Multumesc mult.

Edited by VladislavP, 12 August 2018 - 17:31.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 VladislavP, on 12 august 2018 - 17:30, said:

Buna ziua.

Trebuie sa izolez plafonul unui beci cu polistiren de 3 ca si grosime. Intrebarea mea este daca e mai bine sa folosesc metoda punctata, sau sa inting adezivul pe toata suprafata placii, iar daca sunt necesare diblurile de fixare in acest caz?

Multumesc mult.

Metoda punctata sau in turte, dublata de dibluri de fixare eventual plasa de rabitz, prinsa solid in capete.. Nu uita de amorsa inainte de lipire.  In beci ai umezeala si nu cred ca iti vei dori sa te trezesti cu tavanul in cap.

#3
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004
Eu am făcut asta acum vreo două săptămâni, dar n-am folosit adeziv, am folosit spuma poliuretanica pentru polistiren. Am folosit si două bețe cu care am ținut pe poziție plăcile cam 10 min, până au stat singure. Nu am mai pus dibluri, fixarea este foarte puternică și rapidă, in 2 ore este gata.

Am ales spuma din considerente de rapiditate și mai puțină mizerie.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mie, faza cu diblurile in planseu mi se pare in neregula. atatea gauri si atatea vibratii nu au cum sa nu afecteze planseul.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003
Vibratiile sunt pentru ca mesterii sunt prosti si dau cu percutie, in realitate planseul se gausreste finut cu vidia, fara percutie. (Burghie scumpe nu posirci).
Oriunde pui polistiren trebuie sa pui si ciuperci, altfel va pica.

Edited by andreic, 12 August 2018 - 19:08.


#6
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,233
  • Înscris: 01.12.2005
Se da un beci de casa veche, tavan nefinisat (cu urmele de la scandurile folosite la cofraj). Acum 6 ani am dat cu un glet grosier sa nu se mai vada cenusiul si sa se acopere putin neregularitatile.

Acum 3 ani am izolat cu polistiren de 5, montat cu spuma direct pste glet. Plus spuma pe unde am taiat prost polistiren, printre placi etc. Pe deasupra s-a pus o plasa de fibra si gletuit + finisat. Fara dibluri. Rezista fara probleme.

(exemplu personal, bineinteles)

Edited by SwatKat, 12 August 2018 - 19:57.


#7
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
La fel si eu, polistiren direct pe placa de beton, metoda in puncte, si cu plasa la imbinari, fara niciun diblu. Rezista foarte bine de mai bine de 10 ani.

Edited by fob2310, 12 August 2018 - 20:29.


#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
Sa nu uitam ca avem pe youtube filme cu montarea termosistemului... pana la urma e cel mai bine sa urmam sfaturile producatorului.

https://www.youtube....are termosistem

#9
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 rosix, on 12 august 2018 - 17:54, said:


Metoda punctata sau in turte, dublata de dibluri de fixare eventual plasa de rabitz, prinsa solid in capete.. Nu uita de amorsa inainte de lipire.  In beci ai umezeala si nu cred ca iti vei dori sa te trezesti cu tavanul in cap.

Plasa de rabitz?!? Sti ce spui acolo, plasa se rabitz se foloseste la tencuiala, exclus la ce o recomanzi tu, pt polistiren exista plasa dedicata.



 rich1974, on 12 august 2018 - 18:52, said:

mie, faza cu diblurile in planseu mi se pare in neregula. atatea gauri si atatea vibratii nu au cum sa nu afecteze planseul.

Ciuperca intra maxim 5 cm in beton, deci nici nu ajunge nici la jumatea placii armate. Nu o afecteza, nu pui 6 ciuperci/m2, pui 1-2 pe placa.


 andreic, on 12 august 2018 - 19:05, said:

Vibratiile sunt pentru ca mesterii sunt prosti si dau cu percutie, in realitate planseul se gausreste finut cu vidia, fara percutie. (Burghie scumpe nu posirci).
Oriunde pui polistiren trebuie sa pui si ciuperci, altfel va pica.

Vei gauri planseul cu burghiul fara percutie numai daca planseul nu este din beton. Betonul numai prin cioplire il gauresti, efect creat de percutie, altfel inchingi burghiul inutil.


 SwatKat, on 12 august 2018 - 19:57, said:

Se da un beci de casa veche, tavan nefinisat (cu urmele de la scandurile folosite la cofraj). Acum 6 ani am dat cu un glet grosier sa nu se mai vada cenusiul si sa se acopere putin neregularitatile.

Acum 3 ani am izolat cu polistiren de 5, montat cu spuma direct pste glet. Plus spuma pe unde am taiat prost polistiren, printre placi etc. Pe deasupra s-a pus o plasa de fibra si gletuit + finisat. Fara dibluri. Rezista fara probleme.

(exemplu personal, bineinteles)

Gletul este sensibil la apa/umiditate, nepunand dibluri risti sa de dezlipreasca spuma daca ai condens.



 fob2310, on 12 august 2018 - 20:29, said:

La fel si eu, polistiren direct pe placa de beton, metoda in puncte, si cu plasa la imbinari, fara niciun diblu. Rezista foarte bine de mai bine de 10 ani.

Plasa de imbinari se pune la gips-carton, la polistiren se pune plasa pe toata suprafata, petrecuta 10 cm + 10 cm coborata pe perete.



Initiator poti folosi metoda de aplicare a adezivului cu gletiera cu dinti sau in puncte, nu conteaza atat timp cat e bine aplicat. Pune macar 1-2 dibluri pe placa de polistiren pt siguranta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate