Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Termosemineu sau centrala in solar ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
BucsaNicusor

BucsaNicusor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2013
Va salut,as vrea cateva sfaturi de la cei mai experimentati . Suntem producatori de rasaduri ,din cauza pretului foarte mare la care a ajuns rumegusul si din cauza chinului de a umple mereu sobele, ne-am gandit sa montam o centrala sau un termosemineu pe lemne .Gandul meu a zburat spre un  termosemineu  de 25kw pentru ca el emana si caldura in incaperea unde e montat ,in cazul nostru in solar. Am citit pareri pro si contra despre ele ,as vrea ceva pareri de la cei care cunosc si se pricep mai bine. Chiar daca nu ar putea face fata sa incalzeasca intreaga suprafata (nu stim exact daca ne marim sau nu cu solarul) am putea pune si o soba pe rumegus sa il ajute in caz de necesitate . As vrea sa precizez ca iarna trecuta intr o zi de iarna adevarata consumam cu rumegusul undeva la 300 de lei pe zi, ma indoiesc ca centrala sau termosemineul poate arde atata lemn .

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cantitatea de energie necesara va fi aceeasi, depinde doar de unde o obtii si cat de ieftin. Mai faci ceva calcule cu investitia , cu bcat te costa lemnele uscate, taiatul, spartul si etc, apoi vezi unde iesi si daca mai merita sa muncesti.

Edited by keta, 12 August 2018 - 17:06.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Depinde  de suprafata/volum de aer de incalzit, de izolatia fata de exterior, felul in care asigurati circulatia aerului ,...  Nu e chiar foarte simplu de ales solutia cea mai potrivita.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Termosemineu pe lemn exclus datorita capacitatii mici de incarcare . Devii fochist cu norma intreaga ! Daca vorbim de o automatizare atunci parca parca ...desi investitia initiala o sa faca nerentabila afacerea cu rasaduri !

Edited by Baxon, 12 August 2018 - 17:18.


#5
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
Exista cazane care genereaza aer cald - asta ar fi un exemplu .  Nu e o solutie mai buna ?

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBaxon, on 12 august 2018 - 17:17, said:

Termosemineu pe lemn exclus datorita capacitatii mici de incarcare . Devii fochist cu norma intreaga ! Daca vorbim de o automatizare atunci parca parca ...desi investitia initiala o sa faca nerentabila afacerea cu rasaduri !
Inseamna ca nu stii ce inseamna termosemineu si ce posibilitati ofera. 120 mp, 2,2 m inaltime medie, 7 calorifere, termosemineu de 7 kW, puffer de 850 l, 2 focuri in 24 de ore, temperatura constanta in interior izolat, in medie +21 de grade.

#7
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
nu merita termosemineu - 25-30% din putere ti-o da ca radiatie directa prin geam, va arde plantele de foarte aproape si nu incalzeste prea departe

de aia se si pun sobe cu rumegus in sere, sa arda mult timp cu o flacara mica

eu as pune cazan pe lemn cu gazeificare in afara serei, si calorifere inauntru - poti distribui caldura uniform in toata sera, sau chiar cu tevi sa incalzesti direct pamantul sub rasaduri

eventual un IBC de 1 mc  si neizolat in mijloc ca incalzitor, si stochezi in el caldura 1 kWh pentru fiecare grad cu care incalzesti apa, il inseriezi cu caloriferele, probabil iti va ajunge sa faci focul doar o data pe zi

http://agrointel.ro/...ultorii-romani/

dar voi chiar credeti ca lemnul a ajuns mai ieftin decat rumegusul ???  la 500 ron/mc = 800 kg inseamna 0.6 lei/kg de lemn, cate kg de rumegus ardeati pe zi?

Edited by Oxigen1234, 13 August 2018 - 09:41.


#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmyshyk, on 12 august 2018 - 20:09, said:

Inseamna ca nu stii ce inseamna termosemineu si ce posibilitati ofera. 120 mp, 2,2 m inaltime medie, 7 calorifere, termosemineu de 7 kW, puffer de 850 l, 2 focuri in 24 de ore, temperatura constanta in interior izolat, in medie +21 de grade.
Eu am incalzit casa de 360 mp cu un eldom 17+5kw insa trebuia sa alimentez des de asta zic ca fara o automatizare este foarte incomod . Sunt bune insa o CT pe combustibil solid e de 10-20 de ori mai buna .
Acuma ai inteles  ?! Daca tu ai vreme sa bagi pe foc la fiecare 3 ore inseamna ca ai timp , eu prefer sa alimentez de maxim 2 ori pe zi !

View PostOxigen1234, on 13 august 2018 - 09:28, said:



dar voi chiar credeti ca lemnul a ajuns mai ieftin decat rumegusul ???
Depinde de zona si de cerere !

Edited by Baxon, 13 August 2018 - 09:38.


#9
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ati incercat o varianta de incalzire cu/pe ulei uzat?La un pret de !leu/kg sau eventual gratis cred ca merita,insa numai cu o constructie homemade...

#10
BucsaNicusor

BucsaNicusor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2013
Un sac de Rumegus bun, la noi costa între 10 și 15 lei iar ca sa umpli o soba îți trebuie 2 saci , randament da in jur de 8-10 ore , M-am gândit la varianta cu lemne /brichete cărbuni măcar pentru comoditate,e un chin sa lucrezi cu rumegușul .

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce suprafata are sera ?

Tu te plingi ? Stiu pe cineva care duce mai departe rasadurile si consuma cam 1-2 tone de peleti pe noapte. Tu vi cu 2 saci de rumegus Posted Image
Pentru comoditate poti gasi inlocuitor. Totul este sa poti vinde rasadurile alea la un pret care sa-ti acopere "comoditatea". Cel mai simplu ar fi fost daca ai fi avut gaz in zona. Asa totul depinde de suprafata serei si de posibilitati. (bani de investit in comoditate)
(Pina ce nu cunosc suprafata serei, eu pariez pe o centrala pe peleti.)

Edited by florin71_skoda, 14 August 2018 - 00:23.


#12
BucsaNicusor

BucsaNicusor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2013
Se pare ca nu ai citit tot ce am scris , rumegușul îl luam la 7 lei sacul in anii din urma și intr o zi de iarna in 24 de ore consumam in jur de 40 de saci,nu 2 cum ai dedus.Acum ca prețul rumegușului e exagerat incerc sa găsesc o alternativa dacă se poate mai ieftina ,dacă nu măcar mai comoda. Ca suprafața nu stiu exact cât ar putea duce un termosemineu de 25 kw , bănuiesc ca e mai greu sa calculezi încălzirea unui solar decât a unei case. Solar este mare , aproape 2000 de mp .As putea spune măcar sa încălzeasc partea unde semănam răsadurile și le repicam ,restul când trebuiesc rarite va necesita mult mai mult spațiu, dar vremea sa va mai încălzi și ma voi putea folosi câteva zile de sobele pe Rumegus .Ca dimensiune  ar fi 30x10 iar înălțimea undeva la 2 metri pentru ca acolo vine dublura .

Edited by BucsaNicusor, 14 August 2018 - 10:49.


#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Sera se pare ca nu-i chiar exagerat de mare. Este una normala.
Daca vrei comodtate, poti monta o centrala pe peleti, cuplata la un mic puffer si sa faci o retea de tevi printre rasaduri.
Exista si ceva aeroterme, care merg fara apa. Ard peleti si sufla aer cald cu un ventilator, prin niste tubulaturi. Nu am vazut cum arata o jucarie dinasta in realitate si nici nu stiu cit costa.
Un coleg forumist, Corsica, incalzeste o sera cu un cazan pe lemne cu gazeificare, cuplat la un puffer. Ai putea sa iei legatura cu el ca sa-ti dea ceva detali

#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
zici de 40 de saci pe zi - cate kg are in medie un sac???

un kg rumegus aduce aproape aceeasi energie ca si un kg de lemn

am gasit, un sac de rumegus are intre 20 si 30 kg, sa zicem 25 kg * 40 = 1 tona !!!!  

adica vin vreo 3000 kWh pe zi ?!?!

asta inseamna o centrala de 125 kW, este enorm pentru 300 mp adica 600 mc de aer,  200 W/mc ...


daca sunt saci de 10 kg - e mai aproape de realitate, 400 kg/zi. 1200 kWh/zi, centrala de 50 kW, si un 80 W/mc de aer in sera

Oricum, consumul e cam 1 mc lemne / 2 zile, pretul lemnelor variaza, roo ron/mc,  deci la 10/lei pe sac adica 400 RON/zi  la 250 lei/zi lemne

Edited by Oxigen1234, 14 August 2018 - 13:44.


#15
AndreiTk

AndreiTk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 23.10.2003

View PostBucsaNicusor, on 14 august 2018 - 10:48, said:

Se pare ca nu ai citit tot ce am scris , rumegușul îl luam la 7 lei sacul in anii din urma și intr o zi de iarna in 24 de ore consumam in jur de 40 de saci,nu 2 cum ai dedus.Acum ca prețul rumegușului e exagerat incerc sa găsesc o alternativa dacă se poate mai ieftina ,dacă nu măcar mai comoda. Ca suprafața nu stiu exact cât ar putea duce un termosemineu de 25 kw , bănuiesc ca e mai greu sa calculezi încălzirea unui solar decât a unei case. Solar este mare , aproape 2000 de mp .As putea spune măcar sa încălzeasc partea unde semănam răsadurile și le repicam ,restul când trebuiesc rarite va necesita mult mai mult spațiu, dar vremea sa va mai încălzi și ma voi putea folosi câteva zile de sobele pe Rumegus .Ca dimensiune  ar fi 30x10 iar înălțimea undeva la 2 metri pentru ca acolo vine dublura .
salut, exista alternative mai ieftin: agropeleti. Sant peleti facuti din resturi vegetale: paie, rapita, seminte de floarea soarelui etc... problema este ca fac multa cenusa dar simtitor mai ieftine

#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
A zis bine Florin cu Skoda.Da-I pm lui Corsica.Ca sigur si-a facut lectiile de avantaje/dezavantaje. Si-I baiat saritor,din ce am inteles si citit pe agro.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate