Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Software/Program pe Android care sa permita modificarea/reglarea Puterii de Emisie a Telefonului Mobil ?

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,



Cunoasteti vreun Software/Program pe Android care sa permita modificarea/reglarea Puterii de Emisie a Telefonului Mobil ? ca si la Routere ?  pe o scara Procentuala[%] sau in mW ?



Multumesc

Edited by July02, 02 August 2018 - 20:57.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
eu scad 90% punîndu-l în bucătărie la încărcat...noaptea...

#3
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

 sarac.lipit, on 02 august 2018 - 21:22, said:

asa cum e un soft pentru Router ca sa-l controlezi , asa trebuie sa fie si unul pentru Telefon , functie de necesitati sa poti creste sau scade puterea de emise a telefonului

Edited by July02, 02 August 2018 - 22:08.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu există pentru tine, astea-s chestii care se pot regla doar la nivel de producător. Routerul emite în spectru nelicențiat (și acolo cu limitări) iar telefoanele nu.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
Daca la tine in casa routerul are o pozitie fixa, iar reglarea puterii se face adesea pentru a scadea interferentele cu vecinii (nu ca ar face-o cineva), telefoanele sunt MOBILE => e nevoie de o modulatie a puterii, necesara pentru a putea sa stea in legatura cu antena GSM, care se afla la X metri, si Y obstacole.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Adm, în aria celulară, reglarea puterii o face atât telefonul cât și stația. La stație îi zice cell breathing.

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Putere de emisie in ce?
Gsm,wifi,bt.....

#8
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

 xeleron, on 02 august 2018 - 22:44, said:

painu modifici nici un spectru tot pe aceeasi frecvente doar micsorezi sau maresti puterea de emisie a telefonului

 Adm, on 02 august 2018 - 23:14, said:

da asa este ai dreptate, dar unele telefoane au puteri de emise mai mari altele mai mici,dar si cele cu puteri mai mici reusesc sa depaseasca obstacolele
si atunci la un telefon cu putere mai mare de emisie ai avea unde jongla pana la nivelul unui telefon care are putere de emisie mai mica

 geo123, on 02 august 2018 - 23:19, said:

in gsm,3g,4g....., ar fi interesant chiar si in Wi-FI daca ai putea regla ca si la Router tot ar fi ceva, iar in Bluetooth nu cred ca se pune problema ca functioneaza pe raze f mici

Edited by July02, 02 August 2018 - 23:28.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,163
  • Înscris: 22.05.2003
Adesea e vorba de puterea de emisie in standby.
Daca ai astfel de probleme, nu mai dormi cu telefonul langa cap.

La telefoane vorbim nu de puterea de emisie, ci de SAR Maxim (citeste pe net ce inseamna).

Pe scurt, pe tine ne intereseaza cat emite cand vorbesti, cu el la ureche.

#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010

 Adm, on 02 august 2018 - 23:33, said:

da asa este, dar nu ma intereseaza Puterea de emisie in Stand-by cand isi cauta reteaua, ma intereseaza Puterea in timpul emisiei efective Convorbiri, Date mobile...
stiu despre SAR de cand s-a lansat GSM-ul in Romania  SAR = Rata Specifica de Absorbtie a corpului calculata per Kg cu cate esti mai mare absorbi mai mult daca gandim asa
la un telefon cu SAR mare daca ai putea jongla din Soft ca la Router ai putea reduce implicit Indicele SAR spre unul mediu sau mai mic,
SAR-ul este un Indice de absortie a Radiatiilor el nu indica in mod direct Puterea Semnanului in sine de emisie a Dispozitivului Mobil
asa si Routerul emite si el unde radio pe frecvente apropiate telefonului mobil si nu indica puterea Routerului prin indice SAR la Routere

Inclin sa cred ca telefoanele mobile cu SAR mai mare au o antena de mai ineficienta de emisie si ca sa compenseze le mareste puterea de emisie parerea mea

Edited by July02, 03 August 2018 - 00:07.


#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu modifici spectrul dar modifici puterea de emisie, adică exact chestiile alea reglementate. Nu poți să emiți peste o anumită putere fără autorizații speciale (pe care nu le vezi veci). În state e 30dbm sau 1 watt maxim.

#12
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
dar nu emiti peste putera reglementata, dar daca esti intr-o zona fara semnal si depinde viata unui om de treaba asta ar putea fi un caz de urgenta si s-ar dovedi util
in general reglajul s-ar face in jos si nu in sus, reglajul in jos e de interes nu cel in sus peste puterea reglementata

Edited by July02, 03 August 2018 - 00:29.


#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dacă ești într-o zonă fără semnal iei un telefon prin satelit. Asta este o situație ipotetică.

#14
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
cum era Zappul pe vremuri.,dar acelea functionau parca pe niste frecventa mult mai joase..nu stiu daca telefoanele actuale pot sa sustina o comunicatie direct cu un satelit..
iti aduci aminte telefoanele Zapp ce antene mari aveau ca de Walky Tocky/Statie , telefoanele din ziua de azi au antena integrata...

 Adm, on 02 august 2018 - 23:33, said:

La telefoane vorbim nu de puterea de emisie, ci de SAR Maxim
Referitor la SAR,mai concludenta e indicarea densităţii fluxului  iradierii electromagnetice al disozitibului mobil,si deducerea capacităţii de iradiere ce devine din puterea aparatului.

Edited by July02, 03 August 2018 - 00:55.


#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Telefonul prin satelit nu e un telefon așa cum îl știi tu. E un bolțar d-ăla cu antenă mare. Zapp avea acoperire (mai mare) fiindcă folosea dacă nu mă înșel CDMA pe 450 mhz.

#16
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
exact asta am spus si eu ca nu poti vorbi prin satelit cu un Smartphone.... si ca Zappul era pe frecvente mult mai joase de 450mhz, e bun pe yaht sau croaziera

Edited by July02, 03 August 2018 - 00:31.


#17
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dar cine a zis că poți? Citește ce am scris eu, am scris că pentru situații în care lipsa semnalului mobil este o problemă, există varianta unui telefon prin satelit. Gen:
https://satphones.eu/ro/

#18
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 19.11.2010
adaparea asta e geniala....

cat despre SAR e ceva asa f relativ si variabil functie de cine il masoara(cam de marketing...):-nu  prea e o metodologie unitară de măsurare a SAR-ului, Valorile indicate  pot varia,daca masoara europenii e o valoare daca masoarea USA alta valoare , chinezii alta valoare si tot asa....au introdus SAR mai mult sa deruteze...

Attached Files


Edited by July02, 03 August 2018 - 01:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate