Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Discutii camera auto 2018 (car DVR)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#91
dean

dean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.09.2005
daca activez detectia miscarii se dezactiveaza automat modul parcare si nu mai inregistreaza in stationare -scrie si in manual- asta pentru ca folosesc alimentarea HK3 dar problema e alta:
ma deranjeaza mult ca in parcare lovesc destul de tare parbrizul in zona camerei si tot nu pleaca inregistrarea din soc desi senzorul G e setat pe sensibilitate maxima iar cateodata o gasesc mergand la foc continuuu desi nu misca nici frunza in raza camerelor si nici zgomot nu este.

#92
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Ce program as putea sa folosesc sa vad clipul de la camera din fata si spate in acelasi timp (ceva de genul view in view?)

#93
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Singurul pe care eu l-am găsit este Dashcam Viewer. Dar este și contracost (25 de dolari), și mi se pare și destul de greoi. Însă eu efectiv n-am găsit altceva. :(

Dacă găsești vreo alternativă mai bună, chiar sunt curios.

#94
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Pana la urma am gasit vsdc free video editor. E greu pana faci primul clip (citeste faq la picture in picture).

#95
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Am rămas în urmă cu subiectul asta, dar camerele astea pot fi considerate dovada în cazul unui incident? Știu că erau niște discuții la un moment dat, că nu pot fi folosite in acest sens. Dar poate s-au mai schimbat lucrurile între timp.
Mă bate gandul să îmi iau un Xiaomi care e undeva pe la 200 de lei. Mi se pare o afacere buna, dar nu știu cât de utilă îmi poate fi.

#96
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Teoretic da, sa sperăm că nu, sau cum era aia ? Daca la infracțiuni comise pe strada, poliția cere înregistrările camerelor din zona, nu vad de ce nu ar merge aplicat principiul și aici. In practica, lucrurile sunt mai complicate, unele instanțe de judecată aleg sa le ia în considerare, altele nu. Oricum, chiar dacă poate reprezenta o probă în instanță, tot trebuie folosita cu grija o astfel de înregistrare. Mă refer la postarea acesteia pe rețelele de socializare, de exemplu, care poate avea și repercusiuni legale...

Pe scurt, e bine sa ai un DVR auto, însă nu cu baterie, ci cu condensator. Știu, sunt bani cheltuiți "just-in-case", dar macar îi cheltui o singura data.

#97
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Tot timpul a fost la latitudinea instantei dacă ia în considerare o filmare de pe o camera care nu e autorizata. Filmarea de la cele montate de firme autorizate e automat proba, nu o poate contesta partea adversa.

#98
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Mulțumesc. M-am liniștit.

#99
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 slai, on 17 decembrie 2020 - 09:02, said:

Filmarea de la cele montate de firme autorizate e automat proba, nu o poate contesta partea adversa.

Cei "autorizați" sa monteze camere o fac pentru protectia unui obiectiv, clădire, amplasament izolat, etc... Infracțiunile comise în raza acelor camere pot avea sau legătură cu imobilul respectiv sau nu ;). Adică una e sa spargă cineva geamul clădirii și alta e sa se incaiere 2 inși pe strada la 3 metri în fața clădirii. Sunt aspecte legale aici. Același principiu se aplică și la camerele auto. De aceea am spus că aceste înregistrări trebuie folosite cu grijă.

Cu toate astea, îmi mențin părerea că e buna o camera auto. Chiar daca nu știi cum judeca instanta, măcar descurajează partea "adversă" ;)... Este o cantitate diferita de zero în orice discuție între două părți.

Edited by curentelectric, 17 December 2020 - 13:47.


#100
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Un judecător nu are voie să respingă o probă evidentă în cazul în care totul este clar și neintepretabil. O poate respinge doar dacă nu se înțelege exact despre ce este vorba și ar putea fi cineva acuzat pe nedrept. Așadar dacă intră îi tine mașina cu numărul XYZ și acest număr este clar și nu se confundă cu XZY atunci proba este admisă. Că cine a condus XYZ la momentul respectiv nu mai cade în sarscina probei, aia e ceva diferit.

#101
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Asta cu este sau nu este proba mie mi se pare o aiureala. Daca ai fost vreo data la politie sa declari un accident si ii arati politistului inregistrarea e clar, nu mai exista indoiala, nu am vazut pe unul sa zica ca nu se uita.
In instanta daca te duci pui la dosar inregistrarea, capturi listate, etc. Daca judecatorul este impartial se uita si tine cont, daca este chitit sa nu iti dea dreptate aia e si oricum nu ai ce face avand posibilitatea sa decida asa cum vor ei fara sa fie practic trasi la raspundere dar ii va fi mai greu sa nu iti dea castig.
Intre timp am luat un xiaomi 70mai in speranta ca este peste mio mi vue pe care le aveam, sincer nu este si pare ca se incalzeste destul de tare....

#102
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Bad post. Am intrebat pe celălalt topic cu camere.

Edited by razvanviper, 19 January 2021 - 23:56.


#103
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017
Sal. vreau sa-mi instalez o camera pe masina 360 daca se poate. Buget poate sa fie si 250euro. Un nemernic mi-a lovit masina in lateral pe la 1.30 noaptea si a fugit. Acum reparatia ma duce la peste 600 de euro si camerele ce erau in zona sunt ieftine de nu vezi mare lucru - ce recomandati?

#104
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Noaptea nu vezi mare lucru pe camera. 360 nuprea ai cum, doar una in fata si una in spate, eu am doar in fata, sa trag fir in spate mi se pare cam aiurea dar poate merge asa gen sa o prinzi in luneta noaptea...

#105
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

View Postgeopsi, on 02 septembrie 2021 - 08:41, said:

Noaptea nu vezi mare lucru pe camera. 360 nuprea ai cum, doar una in fata si una in spate, eu am doar in fata, sa trag fir in spate mi se pare cam aiurea dar poate merge asa gen sa o prinzi in luneta noaptea...
am mutat discutia pe
https://forum.softpe...0#entry28180005
https://forum.softpe...eo-auto/unread/
una din ele ...pe care vrei s-o deschizi

#106
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Buna tuturor
am cumparat o camera Mio 733 pe care am conectat-o la priza din spate.
Din pacate nu se opreste atunci cand opresc motorul, ramine aprinsa.
Am crezut ca e o latenta ceva, dar nu, daca o las ramine asa o zi intreaga, si evident imi consuma bateria.
Cum as putea rezolva ca prinza din portbagaj sa se inchida la oprirea motorului?
Camera are parking mode - si este off, iar firul este tras prin plafon.
Multumesc!

#107
dan1001

dan1001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 15.05.2017

 dixie, on 12 octombrie 2021 - 18:26, said:

Buna tuturor
am cumparat o camera Mio 733 pe care am conectat-o la priza din spate.
Din pacate nu se opreste atunci cand opresc motorul, ramine aprinsa.
Am crezut ca e o latenta ceva, dar nu, daca o las ramine asa o zi intreaga, si evident imi consuma bateria.
Cum as putea rezolva ca prinza din portbagaj sa se inchida la oprirea motorului?
Camera are parking mode - si este off, iar firul este tras prin plafon.
Multumesc!
trebuie sa fie ceva din setari. Altfel, nu stiu cum se face conexiunea la camera ta : cate fire si cum le-ai conectat?

 dan1001, on 12 octombrie 2021 - 21:42, said:

trebuie sa fie ceva din setari. Altfel, nu stiu cum se face conexiunea la camera ta : cate fire si cum le-ai conectat? Sau ai bagat pur si simplu in priza?


#108
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

 dan1001, on 12 octombrie 2021 - 21:46, said:

trebuie sa fie ceva din setari. Altfel, nu stiu cum se face conexiunea la camera ta : cate fire si cum le-ai conectat?

Am bagat in priza folosind incarcatorul camerei, si priza din portbagaj.

Priza se opreste cand opresti motorul, sau toate prizele merg in continuare ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate