Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Discutii camera auto 2018 (car DVR)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Exista mai multe subiecte pe acest subiect, unele cu foarte multe pagini si greu de urmarit pentru cine doreste rapid o informatie.

Voi incerca sa sintetizez mai jos informatiile in masura in care ma pricep.

1. https://dashcamtalk.com - este site-ul cel mai cunoscut pentru testarea acestor aparate.
Puteti vedea rapid clasamentul si testele pe ani, precum si preturile orientative.
Preturile variaza imens, dar o suma mare, nu garanteaza o calitate pe masura.

2. Cautati filmari cu modelul respectiv, ca sa nu aveti asteptari mai mari decat realitatea.

3. Cumparati modele cu capacitor (condensator), NU cu baterie, pentru ca bateriile si temperaturile inalte nu sunt o combinatie buna.

4. E de dorit ca o astfel de camera sa fie cat mai mica sau sa fie cat mai bine camuflata.
Unele au dimensiuni foarte mici, altele aduc a senzor de ploaie pentru ochiul neantrenat.

5. Accesarea filmelor se face fie prin accesarea fizica a cardului MicroSD, fie prin WIFI.
In general, modelele cu WIFi sunt mai scumpe, iar unele nu au suport pentru IOS.

6. Alimentarea se face prin cablu USB - MicroUSB sau MiniUSB (pentru modelel mai vechi).

Fiind un dispozitiv pe care in general nu il scoti des, e de dorit sa nu ai tot timpul cabluri care iti atarna pe mijlocul masinii spre bricheta.

Exista cabluri cu transformator integrat 12V->5V, care se leaga de electrician si se trag frumos (invizibil).
Eu le prefer pe cele cu mufa la 90 de grade (L).

ex:

DC12V to 5V Mini/Micro USB DC3.5 Hard Wired Converter Car Cable for DVR Recorder

Car DC 12v to 5v Micro USB Charger Direct Hard Wired for DVR GPS Tab Phone

7. Adesea sunt suportate carduri MicroSD de maxim 32/64 Gb. (verificati documentatia)

In functie de buget, va recomand carduri Samsung Evo de 32 sau 64 Gb.

=====

Personal folosesc din 2016 o camera A118C

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Inspirata idee Adm. Folosesc Viofo A129 DUO de cand a aparut.

#3
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Dupa titlu discutam de camere din 2018 ?
  Eu am MINI 0805 1.5 inch 1296P HD LCD Screen GPS Car DVR Camcorder.
https://www.gearbest.../pp_113549.html
  Cu softul initial erau probleme  in sensul ca se bloca vara de la caldura.
I-am facut cu burghiu de 1 mm cateva gaurele pentru o ventilare mai buna.
   Dupa resoftare  (am gasit pe net soft actualizat), se blocheaza mai rar.
   La temperaturi normale este perfecta.  Am dat pe ea 350 lei acum 2 ani.
  M-a salvat inclusiv la o contestatie in instanta si in multe alte cazuri (oglinda acrosata, intrare pe contrasens, acuzatii  nefondate de la diversi).
Are acuratete datorita rezolutiei inalte.  GPS. Aplicatia se gaseste pe net moca.
Conform setarilor, iti arata viteza, coordonatele geografice si alte date tehnice.
Acumulatorul e slab. Insa e firesc deoarece are rolul de a alimenta memoria, setarile, nu sa vezi filmuletele sau pozele. Pentru asta exista cablu de alimentare
de la bricheta sau USB.
Mica, discreta, greu de observat din exterior. Multiple setari.
Merita,  dar sa aveti varianta a doua de soft, nu cea cu care vine initial de la producator.

Edited by Topp, 29 July 2018 - 10:18.


#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Urmeaza sa cumpar o noua camera DVR, deoarece actuala pe care am luat-o de proba fiind cea mai ieftina (cred ca toata lumea a incercat-o) ma dezamageste tare noaptea + la sunet e naspa.

Ce recomandati intre:
-Xiaomi 70mai
-Xiaomi Mijia
-Xiaomi Yi


Ca pret le-as lua undeva la 28$ (70mai) respectiv 48-50$ celelalte. La 70mai imi place mult ca nu are ecran si e mai mica :)

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
A folosit cineva alfawise mb05 f1. 4?
Senzor imagine Sony im 23 e ok?

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Merita Xiaomi Yi modelul oglinda ? (e ca o oglinda de masina si ecranul e integrat). Si are si camera in spate mai slabuta. E acuma la promotie in China.
Momentan am un 70mai pe care n-am reusit sa-l instalez... Posted Image

#7
NADGOB12

NADGOB12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.06.2009
Salut REACTOR 2015.
Ai montat firele singur in autoturism sau la vreun service?? Vreau să montez într-un VW Tiguan allspace, dar să nu fie fire la vedere, și să nu-mi stric ornamentele interioare.

Edited by NADGOB12, 19 November 2018 - 20:35.


#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Inca nu le-am montat dar eu realizez singur toata operatiunea.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
http://m.hotnews.ro/stire/22872671

#10
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Știre de senzație. Dacă aplicăm GDPR la sânge atunci nici eu nu sunt de acord cu camerele montate de primărie sau poliție pe stradă și nu mi-aș da acceptul să fie "prelucrată" imaginea mea sub nicio formă. Crezi că se vor demonta camerele de pe stâlpi sau că eu nu mai ies din casă?

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nici macar stire de senzatie nu e. A, e genul "senzational", "nici nu stiti ce pierdeti", "nu ratati" :D

Nu mai zic ca este vorba de o alta tara si ca acolo nici naiba nu a auzit de ceea ce se spune pe la noi ca este la ei. Tipic romanesc ca sa spun asa.

Astept sa fiu dat in judecata ca l-am filmat pe unul cu camera de trafic si sa vedem ce voi pati, ce-mi va face un judecator pentru treaba asta.

#12
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostReactor2015, on 19 decembrie 2018 - 16:09, said:

sa vedem ce voi pati, ce-mi va face un judecator pentru treaba asta.
Tu iti permiti, esti reactor, dar noi astia cu hybrid ce facem?Posted Image

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cum stie unul de pe trecerea de pietoni ca l-am filmat ?! Sa zicem ca zareste camera mea montata pe parbriz, nu stie daca filmez sau nu. In masina mea e spatiu privat, nu-si baga nasul.

#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
De unde stie ala daca filmeaza sau nu camera? Poate este defecta, poate, poate, poate...

@cata, fireste ca-s Reactor :)

#15
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut,

doresc să achiziționez o cameră auto însă am nevoie de puțin ajutor, am gasit numeroase modele la numeroase prețuri.

Aș avea nevoie de o cameră cât mai accesibilă ca preț care să filmeze în special noaptea când staționez, nu în mers, mi-a fost vandalizată mașina de 3 ori până acum de către un vecin, poliția nu are ce face, și m-am hotărât să încerc cu o cameră.

Sunt camere să filmeze cât de cât bine, și să filmeze doar atunci când detectează mișcare, bănuiesc că e cam greu să filmeze continu fără o sursă de energie externă.

Mulțumesc.

#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Tocmai asta este problema. Camere ieftine nu prea filmeaza bine noaptea si nici nu au mod parcare. Adica fix ceea ce iti trebuie tie.
Viofo A129 DUO ti-ar trebui. Are modul de alimentare separat, special pentru modul parcare si are si senzori SONY, adica cei mai buni pentru filmare noaptea.

#17
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Salut. Mulțumesc pentru răspuns.
E puțin cam mult pentru ce am eu nevoie.
Ceva mai slab, dar dacă să îndeplinească funcțiile acestea, (parcarea este luminata)?

A118c, nu se încadrează?



#18
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu am testat A118C.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate