Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Discutii camera auto 2018 (car DVR)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#37
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Cei care ati avut incidente in trafic, cum v-at folosit de camera? Sau mai corect zis, de filmare. Procedural vorbesc.

#38
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
În funcție de caz:
- dacă ai ceva de lămurit pe loc, o arăți pe loc
- dacă ai ceva de pus la un dosar (poliție/asigurător), pe CD/DVD
- dacă ai de trimis altcuiva (când ești martor), oricum vrei: mail, youtube, cloud, față-în-față, oricum ți-e comod și oricum vă înțelegeți. Mai departe e treaba respectivului ce face cu ea.

#39
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
La o camera viofo 119 v3, poate si la altele, vine si cu un snur, am inteles ca la o adica pentru a demonta din parbriz ceea ce e lipit, in cazul meu modulul sau antena gps. Inca nu am lipit nimic in parbriz dar ma intreb cum poate ajuta acest snur la dezlipit.

Si in al doilea rand, nu stiu cum se poate poza cablul frumos, chiar cu acele cleme pe care le dau (5 la numar) plus mufa usb la 90 grade, oricat m-as stradui, tot nu pot sa il intind frumos, e si cam gros, iese mai nasol decat ar atarna cablul direct la bricheta sau portul usb al masinii, evident in cazul asta cu un cablu mult mai scurt.

#40
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Cu snurul (sau o bucata de guta, de ata dentara etc.) faci in felul urmator. Il tii cu ambele maini intins si treci printre parbriz si modul, ca si cum ai taia lipiciul cu el.

Eu am pus camera sus pe parbriz, apoi cablul l-am impins sub materialul de pe plafon, apoi sub plasticul care acopera stalpul masinii si am ajuns la torpedou. Clemele le-am folosit ca sa stea firul intins si lipit de partea de jos a torpedoului, astfel incat sa nu il agate pasagerul din dreapta cu picioarele. Apoi l-am tras tot pe sub un plastic la usb-ul pe care il am in cotiera. In felul asta nu se vede deloc cablul (cu exceptia micii bucati dintre camera si plafon

#41
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Ok, multumesc. O sa incerc maine sa il ascund si eu.

Ata pe care au dat-o ei e cam groasa pentru metoda ta, dar daca au dat-o ei si asta e metoda conscrata, inseamna ca merge. Mai am si o varianta cu ventuza, am comandat si o ventuza, desi stiam ca nu merge prinderea decat fara gps, dar pt 35 lei am zis ca poate reusesc o ghidusie cu ea, sa nu lipesc nimic de parbriz (de curand am schimbat parbrizul ca a crapat, dupa nici doua luni de cand am masina si nu m-as fi bucurat sa mai am si de dezlipit de pe el una alta; plus ca nu stiu daca gps-ul se mai poate relipi cu ce adiziv mai ramane pe el; daca nu, mai am niste banda dublu adeziva, dar la temperatura mai mare nu stiu daca rezista). La ventuza ar merge sa-i tai "motul" care intra in orificiul camerei cand se prinde, adica sa o fac plata, iar apoi lipesc sa gps-ul de ea. Daca reusesc sa pozez cablul cum a zis nepot, cred ca asa fac cu ventuza, ca daca e sa se desprinda din lipitura, sa ramana atarnata in fir.

#42
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Ma gandeam sa-mi iau un dashcam si am doua intrebari.
1. Ascundeti camera de fiecare data cand parcati pe undeva sau cand masina e parcata peste noapte? Ma gandesc ca tinand in geam o camera de 600 lei sigur va invita hotii sa-mi sparga masina.
2. Exista sisteme pana-n 1500 lei de genul sa ai pe parbriz doar cablul cu senzorul camerei iar restul sa fie ascuns?

#43
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
1. Eu am camera si pe fata si pe luneta si niciodata nu mi-am pus problema sa le dau jos de acolo, de vreo 2 ani nu s-a intamplat nimic.
2. nu am auzit sa existe doar senzorul pe geam si restul camerei in alta parte, poti opta pentru camere mai discrete si montate aproape de parasolar (sau cum se cheama dunga aia neagra de pe parbriz de sus), astfel incat doar partea cu senzorul camerei sa fie vizibila.

#44
bo00om

bo00om

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 09.02.2012

 vj_Heaven, on 25 august 2019 - 16:07, said:

Ma gandeam sa-mi iau un dashcam si am doua intrebari.
1. Ascundeti camera de fiecare data cand parcati pe undeva sau cand masina e parcata peste noapte? Ma gandesc ca tinand in geam o camera de 600 lei sigur va invita hotii sa-mi sparga masina.
2. Exista sisteme pana-n 1500 lei de genul sa ai pe parbriz doar cablul cu senzorul camerei iar restul sa fie ascuns?
Eu mi-am pus pe mașină niște stikere "autovehicul cu alarma supravegheat audio/video 24/24" și clasicul stiker de la alarma Viper. Am și senzor de proximitate care activează alarma timp de 10 secunde dacă cineva sta la mai puțin de 50 de cm de ea timp de un minut. Locuiesc într-un cartier destul de rău famat, unde se parchează pe trotuar și funcționează în principiu legea codrului, dar de 4 ani de zile nu am avut niciodată probleme de genul ăsta, cu toate ca mereu camera și detectorul stau în geam, stația e prinsa pe lateralul consolei centrale și se vede, precum și GPS-ul mai rămânăe uneori la vedere.

#45
rianovich96

rianovich96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.03.2011

 vj_Heaven, on 25 august 2019 - 16:07, said:

Ma gandeam sa-mi iau un dashcam si am doua intrebari.
1. Ascundeti camera de fiecare data cand parcati pe undeva sau cand masina e parcata peste noapte? Ma gandesc ca tinand in geam o camera de 600 lei sigur va invita hotii sa-mi sparga masina.
2. Exista sisteme pana-n 1500 lei de genul sa ai pe parbriz doar cablul cu senzorul camerei iar restul sa fie ascuns?

1. Eu am montat de la producator, BMW Advanced Eye care e 600 eur, fata spate, e cat un Nokia 1100 si se vede destul de ostentativ.
Ba are si un LED care se aprinde la evenimente radar dar asta e si ideea, descurajeaza din start mai ales in parking mode.

Asta de cand mi-au spart geamul spate si au furat un rucsac ziua in amiaza mare, fara nici o jena, in centru la Budapesta.
Si geamul a fost vreo 350 eur.

2. La mine e prinsa cu un scotch si sta bine-merci, cablul tras prin chederul de interior. Toate masinile au un cheder (sau similar) care face trecerea de la mocheta aia din tavan la caroserie. Cablul e tras pe acolo si nu se vede nimic, cred ca poti sa o faci singur fara probleme. Iei un cablu USB de 2m si aia este, tai mufa si il legi la un converter 12/5 (de buna calitate sa nu ia foc) undeva ascuns.

Si ca sa fac si un review la camera mea

Ca si calitate sunt dezamagit in miscare, are 30 fps sau 60 daca vreau doar fata. Dar nu vreau, pana mea, am platit fata spate.
Am avut un mic incident in trafic, m-am dus dupa individ insa pe filmare pur si simplu nu se vede numarul. Si nu aveam cine stie ce viteza, max 150 ca eram in coloana.

Softul este sub orice critica, mi-a luat 1 saptamana sa ma conectez pe WiFi pentru ca parola din carte s-a dovedit gresita.
In plus, odata bagata gresit trebuie resetata toata cutioantza sa poti sa o bagi pe aia corecta din nou.

Oricum, conectivitatea la WiFi mi se pare o cretinatate in sine asa cum au gandit-o acum.
Daca esti conecttat la CarPlay (si majoritatea masinilor au acum asa ceva) nu te mai poti conecta la camera si vice-versa.
M-as fi asteptat sa vad filmele pe bord ceva.. de secolul 21. Mult mai rapid scot SD-ul il bag in laptop si vad alea cu VLC-ul.

Sa zicem ca la modul parking sunt multumit, are senzori radar si pot configura sa declanseze rec.
Daca avea un modul 4G inauntru fata de WiFi era o treaba, descideam conexiunea si ma uitam ce s-a intamplat.
Acum vin dimineata, ma uit la masina cu okii proprii si personali sa nu aibe ceva lipsa sau zgariat si daca este totul ok, ignor alea 45 de evenimente memorate in parcare.

In fine, gunoi fata de sigla de pe ea, regret enorm banii, am zis sa iau ceva premium.

#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Topicul asta incepuse bine si merita sa ramana sticky dar fara discutii pe cazuri particulare- exista inca vreo 3 topicuri.

La modul general dpdv al unui user mediu de camere vin si eu cu niste comentarii care sa ajute incepatorii in domeniu:
  • scop: strict sau in primul rand pentru trafic sau pentru fun/ concediu ? pentru trafic as zice ca primeaza usurinta in utilizare si accesarea inregistrarilor; daca se merge 90% in oras bara in bara poate fi si o calitate mai slaba a filmarii
  • Wifi ? se foloseste pentru setari (desi un user simplu nu prea umbla la setarile standard) si pentru vizualizarea filmuletelor (poate prinde bine in caz de incident); desi permite descarcarea nu e foarte practic din cauza vitezei; mai intai camera se activeaza dintr-un buton fizic de pe ea in mod Wifi si la fel se dezactiveaza apoi
  • camera duo fata - spate ? daca trebuie duo, de preferat sistem integrat care inseamna o singura alimentare, un singur rand de setari si gasesti filmarile pe acelasi card; e mai dificila cablarea camerei spate, mai ales la SUV
  • baterie sau capacitor/ condensator ? toate camerele sunt dotate cu o baterie sau capacitor, DAR nu e pentru functionarea normala a camerei in mers sau parcata, ci pentru mentananta interna (sa zicem); cele cu capacitor rezista mai bine la extreme de temperatura, mai ales daca sunt fixate permanent pe parbriz
... to be continued

Edited by overseas, 12 September 2019 - 12:58.


#47
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
  • alimentarea camerei: uzual camera vine cu un cablu la bricheta; daca pozitionam camera ideal (adica sus si pe centru), cablul de bricheta va atarna nasol; varianta civilizata este sa achizitionam un kit de alimentare la panoul de sigurante al masinii (plus suport sigurante + siguranta de 5A de obicei), se monteaza la un service de electrica auto, gen 30-45 min; varianta de mijloc e sa tragem cablul de bricheta prin chedere si marginea din fata a plafonului pana sus pe parbriz
  • montarea pe parbriz: montaj fix sau ventuza; civilizat e montajul fix sus si pe mijloc; cu ventuza nu prea poti sa te duci in acel loc - fiindca iti atarna cablul aiurea; daca punem ventuza mai jos e campul de vedere mult redus
  • GPS: daca trebuie, atunci sa fie integrat/ atasabil direct la camera, unii au gps-ul in suportul care se lipeste pe parbriz; face 3 chestii - coordonate, viteza, data si ora automate
  • mod parcare - filmeaza cand ai masina inchisa; necesita o alimentare pe direct (unele brichete o dau, altele nu); sunt 3 moduri disponibile in functie de brand si buget - filmeaza continuu la o calitate mai joasa, trage continuu cadre la anumite intervale sau filmare per eveniment (detectat de senzorul de miscare si/sau senzorul de soc)
  • cu ecran sau nu - poate fi doar cu ecran/ doar wifi/ cu ecran + wifi; ecranul ala oricum e cam mic pentru vizualizare filmulete, mai ales in caz de incident auto; cele mai discrete camere sunt doar wifi;
  • in caz de incident auto - nu vreau sa intru in subiectul "daca filmarea e proba valabila in justitie sau nu"; recomand sa avem in torpedou un card reader usb OTG de 25 lei, scoatem cardul din camera, il bagam in reader si readerul in telefon => vizionare pe ecranul telefonului ! nu stergeti filmarea incidentului de pe suportul (cardul) original !

Edited by overseas, 12 September 2019 - 14:26.


#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
  • inregistrarea filmarilor: inregistrarile se fac in loop pe card, cand se umple cardul inregistrarile noi le sterg pe alea vechi; unele modele permit blocarea de la un buton a unor filmulete (cu incidente) pentru a nu fi sterse, altele blocheaza automat filmulete cu evenimente (busheala in trafic); unele modele stocheaza filmele blocate in folder separat pentru a fi regasite mai usor; cu cat e mai usor pentru user cu atat pretul creste;
  • card: minim clasa 10, de preferat high endurance si alte chestii tehnice de top; de buget merge si cu card de 32 gb la cca 40 lei; cardul se formateaza direct in camera de preferat si din cand in cand se reformateaza; prin formatare se sterg fisierele blocate mentionate mai sus; atentie ca slotul de card sa aiba click, altfel e dificil de scos; e util un card reader usb otg cu care vezi filmele direct pe telefon; camerele mai scumpe acccepta carduri mari pana la 256 gb; minimul e cam 64 gb (cca 6h de filmare)

Edited by overseas, 13 September 2019 - 10:37.


#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pont Wifi: cand va alegeti o camera cu Wifi, aruncati intai un ochi pe Play Store ce rating si ce probleme are appul. De asemenea, daca ati achizitionat, postati feedback pe Store sa stie si altii. Din cunostintele mele limitate stiu un singur model la pret mediu care are Wifi 5ghz.

Buget si brand: sub 200 lei nu cunosc vreun produs care sa merite cumparat. Cand vorbim de buget, revedeti punctele de mai sus: cu/ fara wifi, cu/ fara ecran etc
Branduri de buget dar decente: "Xiaomi" 70mai, Blueskysea - gen 200-400 lei
Branduri medii: Viofo, Street Guardian, Garmin - gen 600-1000 lei
Branduri high: Blackvue, Mio (?) - pana la 3000 lei
Brandurile de mai sus se comercializeaza in Romania, cu factura si garantie.

#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 nob0dy, on 27 decembrie 2018 - 22:41, said:

Aș avea nevoie de o cameră cât mai accesibilă ca preț care să filmeze în special noaptea când staționez, nu în mers, mi-a fost vandalizată mașina de 3 ori până acum de către un vecin, poliția nu are ce face, și m-am hotărât să încerc cu o cameră.

Sunt camere să filmeze cât de cât bine, și să filmeze doar atunci când detectează mișcare, bănuiesc că e cam greu să filmeze continu fără o sursă de energie externă.

E exemplul perfect pentru discutia despre filmarea in stationare - parking mode.
Teoretic exista 3 moduri in piata, practic doar primele 2 sunt mai raspandite:
  • filmeaza continuu la o calitate mai slaba (low bitrate), ca sa nu consume mult si sa incapa multe filmulete pe card
  • time lapse - trage mereu cadre la intervale de secunde (se seteaza intervalul), practic ai instantanee succesive
  • auto detection sau event detection - camera sta deschis in standby, incepe sa filmeze numai cand si daca detecteaza un eveniment; acuma depinde cum e definit evenimentul asta in hard si soft: poate fi doar pe baza senzorului de miscare (are setari sensibilitate low - high etc) si/ sau senzorul de soc. Marea majoritatea a putinelor camere care au acest pct. 3 au doar partea de motion, nu si partea cu socul. De obicei inregistrarea incepe la 5-10-15 sec dupa eveniment.
  • de fapt 3bis: aparent o mare smecherie sunt camerele care reusesc sa inregistreze 10-15 sec dinainte de eveniment (pre buffered parking mode)
Cu 1&2 evident ca - daca observi vizual probleme la masina - trebuie sa sapi prin filmarile de pe card sa vezi ce s-a intamplat.
Meniul complet si costisitor este 1&2&3&3bis , unde 3 vine cu: blocare fisier pentru a nu fi sters si stocare in fisier distinct + warning pe ecran cand deschizi camera ca ai incident inregistrat.
Totusi, 3 si 3 bis depind mult de modul de implementare concreta pe camera respectiva, de nivelele de senzitivitate pe care le ofera, setari etc Ideea e ca nu poti sa te astepti sa faca ce crezi/ visezi/ doresti, desi suna bine de tot in teorie.

#51
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Brandurile mai scumpele si mai serioase vin cu update de firmware, ca la telefoane.
Chestia nasoala e ca nu se face OTA, nici daca e model cu Wifi, ci prin descarcare fisier pe sd card si incarcare in camera.

#52
dean

dean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.09.2005
Știe cineva o camera cu filmare decenta zi/noapte și senzor șoc pentru a inregistra eventuale evenimente când mașina este parcata? Ca preț nu as vrea sa dau mai mult de 5-600 lei
Si încă ceva, cele care filmează si interiorul mașinii sau traficul din spate sunt mai ok?

#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
La bugetul asta te lipesti de Viofo a119 v3 sau a129. Doar fata.
Fata spate la banii astia cred Mini 0906.

#54
dean

dean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.09.2005
Overseas, multumesc pentru sfat.
pe site Viofo am gasit 2 variante A129 la 850 lei
Duo GPS IR cu infrarosu care filmeaza in interiorul masinii, oare ,,vede,, prin geamurile laterale eventuale evenimente in parcare?
Duo GPS filmeaza in spatele masinii, banuiesc ca e strict pentru trafic si nu pentru parcare.
la soc filmeaza ambele camere cu acel buffering de 15 sec sau doar principala?
daca nu sunt ok as merge pe A119 v3 doar fata si asta e.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate