Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 

Windows 10 version 1903 (19H1) aka May 2019 Update RTM

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
921 replies to this topic

#577
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006

View PostEmyBoss7, on 04 iulie 2019 - 22:08, said:

Aici exagerezi, are el minusuri destule, dar se misca onorabil si pe HDD-uri.

Din pacate, tin sa te contrazic. Imi pare din ce in ce mai evident ca Windows 10 este conceput cu SSD in minte. Pe cate calculatoare l-am pus (care nu aveau SSD), mergea ca un cur, 100% disk usage din senin si tot felul de dracii.

#578
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
corect, 1511 a fost ultima versiune utilizabilã pe HDD-uri. restul se mișcã îngrozitor.

ați zice cã un SSD e ieftin, dar sã vã vãd blocați cu un laptop entry level care trebuie dezmembrat complet și pierdeți și garanția.

#579
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Actuala versiune de Windows 10 se misca ok si acum pe HDD,dezactivati auto-updates si mentenanta,astea doua solicita destul de mult HDD-ul,eu le tin dezactivate,si le activez odata pe luna,in acea zi caraie HDD-ul 2-3 h pana ce isi face Windows actualizarile si mentenanta + defragmentare,dar dupa ce isi termina treburile,iar n-am probleme,rareori vad HDD-urile la 100%.

#580
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
de unde itit opresti tu mentenanta? ce anume opresti mai exact?

#581
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 08.11.2016
O fi vorba de SysMain(fostul Superfetch)?

#582
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View PostJohnnyUSA, on 04 iulie 2019 - 22:36, said:


Din pacate, tin sa te contrazic. Imi pare din ce in ce mai evident ca Windows 10 este conceput cu SSD in minte. Pe cate calculatoare l-am pus (care nu aveau SSD), mergea ca un cur, 100% disk usage din senin si tot felul de dracii.
Mie unul imi merge bine si cu un WD de 1TB cu sistemul de operare ultra optimizat, asta-i ghinionul tau ca ai prins un hdd defect.

#583
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012

View PostDany_Darke, on 05 iulie 2019 - 05:11, said:

de unde itit opresti tu mentenanta? ce anume opresti mai exact?

Citeste aici,si tot pe pagina asta ai scripturile pentru activare/dezactivare.

https://www.tenforum...ndows-10-a.html

#584
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006

View PostEmyBoss7, on 05 iulie 2019 - 07:36, said:

Mie unul imi merge bine si cu un WD de 1TB cu sistemul de operare ultra optimizat, asta-i ghinionul tau ca ai prins un hdd defect.

Ce intelegi dumneata prin "sistem de operare ultra optimizat"? Tare curios sunt.
Nu, nu am "prins un hdd defect", cred ca am specificat clar ca pe toate calculatoarele pe care am pus Windows 10 si care aveau HDD clasic, mergea ca dracu.

Quote

dezactivati auto-updates si mentenanta

De ce sa fiu nevoit sa apelez la artificii de genul? Asta nu face decat sa intareasca ce am spus eu mai sus.

#585
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View PostJohnnyUSA, on 05 iulie 2019 - 14:32, said:

Ce intelegi dumneata prin "sistem de operare ultra optimizat"? Tare curios sunt.
Nu, nu am "prins un hdd defect", cred ca am specificat clar ca pe toate calculatoarele pe care am pus Windows 10 si care aveau HDD clasic, mergea ca dracu.
Cauta pe nenea gogu' sau si mai clar pe YT optimizare windows 10 ca nu ramai curios.

Edited by EmyBoss7, 05 July 2019 - 15:19.


#586
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
Eu ti-am cerut exemple concrete iar tu, in marea ta desteptaciune, ma trimiti la google.

De ce trebuie sa fiu nevoit sa umblu in registri, sa dezactivez servicii samd pentru a avea o experienta cat de cat ok. In momentul in care ajung sa umbli prin el, deja sistemul ala de operare nu mai ruleaza asa cum a fost gandit. Este la mintea cocosului.

#587
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,424
  • Înscris: 16.03.2011

View PostPetran_Marius, on 05 iulie 2019 - 00:53, said:

Actuala versiune de Windows 10 se misca ok si acum pe HDD,dezactivati auto-updates si mentenanta,astea doua solicita destul de mult HDD-ul,eu le tin dezactivate,si le activez odata pe luna,in acea zi caraie HDD-ul 2-3 h pana ce isi face Windows actualizarile si mentenanta + defragmentare,dar dupa ce isi termina treburile,iar n-am probleme,rareori vad HDD-urile la 100%.
da asa e,eu am 1803 pe hdd si e k,dezactivezi unele chesti,seedlauncher,compatibility telemetry.indexdarea,auto update

#588
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006

View PostJohnnyUSA, on 05 iulie 2019 - 14:32, said:



Ce intelegi dumneata prin "sistem de operare ultra optimizat"? Tare curios sunt.
Nu, nu am "prins un hdd defect", cred ca am specificat clar ca pe toate calculatoarele pe care am pus Windows 10 si care aveau HDD clasic, mergea ca dracu.



De ce sa fiu nevoit sa apelez la artificii de genul? Asta nu face decat sa intareasca ce am spus eu mai sus.

Daca instalezi ultimele versiune de Linux mai mainstream ca Ubuntu, PopOS etc. nici ele nu o duc prea bine pe un pc fara ssd, cu ram putin sau cpu slab. Chiar si Youtube pe Windows, cam are nevoie de Quad core (poate sunt sanse sa mearga si un dual core daca e mai nou si poate decoda stream-ul video la nivel hw).
Eu pot reda stream-uri sau clipuri Youtube 1080p pe un laptop cu c2d de 2.66, dar le export intr-un player extern cu decodare hw ca PotPlayer

#589
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View PostJohnnyUSA, on 05 iulie 2019 - 15:33, said:

Eu ti-am cerut exemple concrete iar tu, in marea ta desteptaciune, ma trimiti la google.

De ce trebuie sa fiu nevoit sa umblu in registri, sa dezactivez servicii samd pentru a avea o experienta cat de cat ok. In momentul in care ajung sa umbli prin el, deja sistemul ala de operare nu mai ruleaza asa cum a fost gandit. Este la mintea cocosului.
  Bravo frate esti marfa, esti adevarat!

#590
JohnnyUSA

JohnnyUSA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 27.01.2006
@laur3ooo nu contest, se poate dar ce legatura are asta cu discutia noastra despre Windows? Dar, daca tot ai deschis subiectul asta, eu Linux folosesc doar in CLI, pentru mine asta inseamna Linux.

View PostEmyBoss7, on 05 iulie 2019 - 18:51, said:

Bravo frate esti marfa, esti adevarat!

Multumesc, dar stiam asta deja, nu aveam nevoie de confirmare.

#591
laur3ooo

laur3ooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.11.2006

View PostJohnnyUSA, on 05 iulie 2019 - 18:56, said:

@laur3ooo nu contest, se poate dar ce legatura are asta cu discutia noastra despre Windows? Dar, daca tot ai deschis subiectul asta, eu Linux folosesc doar in CLI, pentru mine asta inseamna Linux.
Vroiam sa subliniez faptul ca nu e neaparat vina Windows ca nu functioneaza la aceeasi parametri pe hardware vechi (ca standard, nu neaparat an de productie). Ca exista facilitati la nivel de procesor care pot face ca unele lucruri sa fie accelerate mai bine pe un procesor mai slab acum, decat unul de top de acum 10 ani, chiar daca au frecventele si numarul de nuclee aproape identice.

O gramada de proiecte incep sa renunte la suportul de 32 biti fie ca au nevoie de mai multa memorie decat poate aritectura aia sa adreseze, fie ca nu mai au pe ce sa testeze, pentru ca te asigur ca ce functioneaza pe stratul de compatibilitate 32 de biti de pe un sistem nou care functioneaza pe un procesor relativ recent, poate nu functioneaza la fel pe ceva care e stric 32 biti.

Nu cred ca stii ce vorbesti cand zici ca folosesti Linux doar in CLI. Ce fel de router folosesti? ce telefon folosesti si ce kernel are telefonul ala? Forumul asta e pe un server Apache, se pare, probabil pe o masina fizica sau virtual cu Linux. Majoritatea sistemelor de recuperare sau backup care booteaza de pe un mediu de stocare detasabil sunt bazate pe WinPE, Linux, sau daca sunt mai vechi, DOS.

Daca nu-ti place cum functioneaza noul sistem de operare, scrie-le celor de la Microsoft care sunt problemele, sau incearca sa intocmesti cu ei un contract de suport mai special (contra cost, bineinteles), sau ramai pe unul mai vechi pana ramai fara suport de securitate si apoi decide-te daca mergi mai departe, treci pe alta platforma, sau iti construiesti propriul sistem de operare.

Edited by laur3ooo, 06 July 2019 - 21:35.


#592
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Sincer , eu NU am intalnit nici un fel de prb pana acum
Si-a facut singur actualizarea la 1903 si actualizarea din prezent ( 1903 - 18362.207 )
Din pacate pt unii s-ar putea ca MS-ul sa va forteze sa treceti pe ssd-uri mai noi sau ssd m2
In prezent am un asus Z270 + i7-7700K si un Samsung 970 de 250gb si ii fac refresh la upgrade cam de fiecare data cand folosesc pc-ul
Sau poate NU sunt eu asa de ''pretentios'' , ci doar il folosesc normal fara prea mari customizari , ci asa cum isi face el singur mentenanta

#593
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
1903 instalat pe:
1. Desktop cu 2 SSD Samsung EVO 850, 500 GB+1TB si 16 GB RAM. Varianta 64 biti. Sistemul instalat pe 500GB iar programele si stocarea propriuzisa pe 1TB. Backup-ul integral efectuat pe un HDD 1TB introdus in bay cu hot swap doar la cand este necesar.
2. 2 x Laptop vechi Toshiba Satellite cu HDD 160GB primul si respectiv 500 GB. 2 GB RAM. Varianta cu 32 biti.

Pe toate 3 functioneaza impecabil, fara probleme, cu diferente de viteza evidente intre prima structura cu SSD si cele doua mai vechi cu HDD. Oricum, pana si pe Toshiba, W10 1903 'merge' mai rapid decat Vista sau chiar W7! W8 n-am avut instalat niciodata pe ele. Singura incetinire observata de mine intre prima versiune de W10 si 1903, este pe laptopurile vechi, unde acum cativa ani boota in 30-35 secunde (W7 in 45) si momentul de fata cand bootarea dureaza tot cam 45 secunde. Pe structura cu SSD nu observ nicio incetinire.

Si vorbind de laptopurile vechi, am incercat sa pun un SSD pe unul dintre ele. Nu numai ca nu functiona mai repede, dar s-a produs si o incetinire in functionare! De fapt, Samsungul EVO 850 de 500 GB pe care am incercat, necesita un minimum de 2GB de RAM liberi pentru a functiona optim. Iar pe laptop am in total 2 GB RAM! Deci, revenit la HDD.

#594
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,742
  • Înscris: 21.08.2008
Apdeit.

2019-07 Cumulative Update for .NET Framework 3.5, 4.8 for Windows 10 Version 1903 for x64 (KB4506991)
2019-07 Actualizare cumulativă pentru Windows 10 Version 1903 pentru sisteme bazate pe x64 (KB4507453)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate