Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Trăim timpul ”jumătății de vreme”

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#55
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Dorel666, on 27 iulie 2018 - 14:33, said:

”O vreme” este o vreme pentru că poate să dureze o zi, o săptămână, o lună, un anotimp sau un an. De aceea, la fiecare vreme trebuie să avem ĂŽnțelepciunea de a calcula cât durează. Dar dacă dumneata crezi că Duhul Sfânt nu face diferența dintre ”vreme” și ”an”, aceasta este strict problema dumitale.

Tocmai pentru că scrie ”femeie”, nu este vorba de Israel, ca stat. Că ar fi scris, simplu și direct, ”Israel”. Și este vorba de două femei, nu de una singură, deci nu le mai confundați. Și nici nu o dați ĂŽn ”ghiceală”. Dacă nu găsiți argumente solide, ĂŽnseamnă că ĂŽncă rătăciți și vă dați cu părerea aiurea.
Stai asa sa ne-ntelegem. Ti-am mai dat exemple de versete din Daniel, pentru ca interpretam durata unei vremi tot din Daniel.
Bineinteles ca o vreme poate dura oricat, nu numai pentru Duhul Sfant, ci pentru noi toti.

4:16 Inima lui de om i se va preface intr-o inima de fiara si vor trece sapte vremuri peste el.
4:23 Imparatul a vazut pe un strajer sfant coborandu-se si zicand: "Taiati copacul si nimiciti-l; dar trunchiul cu radacinile lui lasati-l in pamant si legati-l cu lanturi de fier si de arama in iarba de pe camp, ca sa fie udat de roua cerului si sa stea la un loc cu fiarele campului, pana vor trece sapte vremuri peste el."

4:13 Inima lui să nu mai fie inimă de om, ci o inimă de dobitoc să-i fie dată şi şapte ani să treacă peste el!
4:20 Iar că a văzut regele un înger, un sfânt, coborându-se din cer şi zicând: Doborâţi copacul şi nimiciţi-l, dar butucul şi rădăcinile lui lăsaţi-le în pământ şi în legături de fier şi de aramă, în iarba pământului, şi de roua cerului să fie udat şi cu animalele câmpului să fie părtaş până ce vor trece peste el şapte ani

Sper sa observi ca versiunea ortodoxa vorbeste de "ani", iar Cornilescu de vremuri.
Cum spuneai ca cele doua se completeaza, nu cred ca mai e nimic de adaugat.

Stii ce inseamna "stat" conform definitiilor moderne si tratatelor de drept international ?
Nu existau state, in acceptia contemporana, atunci cand Hristos S-a nascut in mijlocul poporului israelit.
Era un popor, numit israelit ce ocupa un anumit areal. Eu inteleg ca trebuie sa fim intelepti, dar nici chiar asa de florile marului, sa ne pierdem in carcoteli nesfarsite. 99,99% spun ca o vreme=1 an, inclusiv multe fete bisericesti ortodocse, in diverse articole. Ok, vrei sa fii in aia 0,01.

Chiar n-ai intalnit pana acum pasaje in Biblie unde Dumnezeu vorbeste de Sion si Fiica Sionului, in mod simbolic si spiritual despre poporul israelit ?
Daca initial termenul Sion descria initial exclusiv o cetate, o fortificatie, ulterior conotatiile se largesc.
2 Samuel 5.7: „Dar David a pus mâna pe cetăţuia Sionului: aceasta este cetatea lui David.”

Deci cine e "femeia" dupa tine ?
Aici e o discutie, nu am zis nicidecum c-as avea un raspuns definitiv la o problema atat de complicata.
Pana la urma, esti Dumnezeu sau Sf.Ilie ? Hotaraste-te. :lol:



#56
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Xlander, on 27 iulie 2018 - 20:38, said:

Stai asa sa ne-ntelegem. Ti-am mai dat exemple de versete din Daniel, pentru ca interpretam durata unei vremi tot din Daniel.
Bineinteles ca o vreme poate dura oricat, nu numai pentru Duhul Sfant, ci pentru noi toti.

4:16 Inima lui de om i se va preface intr-o inima de fiara si vor trece sapte vremuri peste el.
4:23 Imparatul a vazut pe un strajer sfant coborandu-se si zicand: "Taiati copacul si nimiciti-l; dar trunchiul cu radacinile lui lasati-l in pamant si legati-l cu lanturi de fier si de arama in iarba de pe camp, ca sa fie udat de roua cerului si sa stea la un loc cu fiarele campului, pana vor trece sapte vremuri peste el."

4:13 Inima lui să nu mai fie inimă de om, ci o inimă de dobitoc să-i fie dată şi şapte ani să treacă peste el!
4:20 Iar că a văzut regele un înger, un sfânt, coborându-se din cer şi zicând: Doborâţi copacul şi nimiciţi-l, dar butucul şi rădăcinile lui lăsaţi-le în pământ şi în legături de fier şi de aramă, în iarba pământului, şi de roua cerului să fie udat şi cu animalele câmpului să fie părtaş până ce vor trece peste el şapte ani

Sper sa observi ca versiunea ortodoxa vorbeste de "ani", iar Cornilescu de vremuri.
Cum spuneai ca cele doua se completeaza, nu cred ca mai e nimic de adaugat.

Stii ce inseamna "stat" conform definitiilor moderne si tratatelor de drept international ?
Nu existau state, in acceptia contemporana, atunci cand Hristos S-a nascut in mijlocul poporului israelit.
Era un popor, numit israelit ce ocupa un anumit areal. Eu inteleg ca trebuie sa fim intelepti, dar nici chiar asa de florile marului, sa ne pierdem in carcoteli nesfarsite. 99,99% spun ca o vreme=1 an, inclusiv multe fete bisericesti ortodocse, in diverse articole. Ok, vrei sa fii in aia 0,01.

Chiar n-ai intalnit pana acum pasaje in Biblie unde Dumnezeu vorbeste de Sion si Fiica Sionului, in mod simbolic si spiritual despre poporul israelit ?
Daca initial termenul Sion descria initial exclusiv o cetate, o fortificatie, ulterior conotatiile se largesc.
2 Samuel 5.7: „Dar David a pus mâna pe cetăţuia Sionului: aceasta este cetatea lui David.”

Deci cine e "femeia" dupa tine ?
Aici e o discutie, nu am zis nicidecum c-as avea un raspuns definitiv la o problema atat de complicata.
Pana la urma, esti Dumnezeu sau Sf.Ilie ? Hotaraste-te. Posted Image

Domnia ta nu faci diferența între ”a se corecta una pe alta” și ”a se completa una pe alta”. Deci... nu avem ce să mai discutăm, că nu avem cum să ne înțelegem.

#57
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 27 iulie 2018 - 23:29, said:

Deci... nu avem ce să mai discutăm
ei bravos! Posted Image
faci exact ca pe topicul cu Israelul care trebuia sa renasca...in RomaniaPosted Image numai ca nu ai mai avut ce discuta cu nimeni, nici acolo

Edited by Dude_2nd, 28 July 2018 - 07:25.


#58
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Dorel666, on 26 iulie 2018 - 23:28, said:

De aceea Scripturile, Cornilescu și Ortodoxă, se completează, nu se contrazic.

 Dorel666, on 27 iulie 2018 - 23:29, said:

Domnia ta nu faci diferența ĂŽntre ”a se corecta una pe alta” și ”a se completa una pe alta”. Deci... nu avem ce să mai discutăm, că nu avem cum să ne ĂŽnțelegem.
Nici nu am afirmat ceva, nici "completare" nici "corectare" despre Cornilescu vs Ortodoxa.
Tu esti cel care a spus ca se completeaza.
Cu unii dintre voi pe aici, e greu de purtat un dialog, fara sa faci un fel de politie a postarilor trecute sa-i reamintesti uitucului ce posteaza.
Normal ca nu ne putem intelege. Ia-ti jucariile si pleaca.

#59
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Xlander, on 28 iulie 2018 - 08:09, said:

Ia-ti jucariile si pleaca.
amin. Posted Image

#60
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Xlander, on 27 iulie 2018 - 20:38, said:

Deci cine e "femeia" dupa tine ?


Dacă ești de acord că ”femeia” este una și ”prostituata” care călărește fiara este alta, putem continua discuția. Cât privește ”femeia care va naște un copil de parte bărbătească ce va stăpâni toate neamurile cu un toiag de fier”, aceasta este atât ”un copil de parte femeiască”, adică o femeie-om, cât și o cetate, adică o localitate, un popor, o țară.

Cât privește faptul că nu faci diferența între ”completare” și ”corectare”, rămân la aceeași părere. Dar vezi că ”poliția postărilor” trebuia să o faci la postările dumitale.

Edited by Dorel666, 29 July 2018 - 11:46.


#61
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 29 iulie 2018 - 11:44, said:

Dacă ești de acord că ”femeia” este una și ”prostituata” care călărește fiara este alta, putem continua discuția.
Daca nu? Posted Image iti iei jucariile si pleci? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 30 July 2018 - 21:37.


#62
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 Dorel666, on 29 iulie 2018 - 11:44, said:

Dar vezi că ”poliția postărilor” trebuia să o faci la postările dumitale.
Esti de coma, nu altceva. Bine, mi-am revazut postarile, n-am remarcat nimic suspect.


#63
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 30 iulie 2018 - 21:26, said:

Daca nu? Posted Image iti iei jucariile si pleci? Posted Image

Voi sunteți ”jucăriile” mele...

#64
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 30 iulie 2018 - 23:05, said:

Voi sunteți ”jucăriile” mele...
"Femeia" pe care o vede Prorocul e una si aceeasi, in doua ipostaze ale vietii ei, exact cum am aratat mai sus. Posted Image

"Vai! Vai! Cetatea cea mare, care era imbracata cu in foarte subtire...(Apoc.18:16)"Posted Image


Cand era? Pe vremea cand aceasta era o sotie neprihanita a lui YHWH:

"Ti-am dat haine cusute cu fir si o incaltaminte de piele de vitel de mare, te-am incins cu in subtire si te-am imbracat in matase. (Ezec.16:10)"

Edited by Dude_2nd, 31 July 2018 - 07:32.


#65
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 31 iulie 2018 - 07:31, said:

"Femeia" pe care o vede Prorocul e una si aceeasi, in doua ipostaze ale vietii ei, exact cum am aratat mai sus. Posted Image

"Vai! Vai! Cetatea cea mare, care era imbracata cu in foarte subtire...(Apoc.18:16)"Posted Image


Cand era? Pe vremea cand aceasta era o sotie neprihanita a lui YHWH:

"Ti-am dat haine cusute cu fir si o incaltaminte de piele de vitel de mare, te-am incins cu in subtire si te-am imbracat in matase. (Ezec.16:10)"


Scapi din vedere aceasta:

Apocalipsa 17:18 Şi femeia pe care ai văzut-o este cetatea cea mare, care are stăpânire peste împăraţii pământului.”

Ori, Ezechiel vorbește explicit și clar despre Ierusalim. Numai că Ierusalimul nu a stăpânit niciodată peste toți împărații pământului. Deci analogia ta este doar o piesă de puzzle potrivită să intre forțat. Dar cele două ”femei” nu sunt aceleași. Trebuie să cauți o altă ”femeie” pe care Dumnezeu a îmbrăcat-o cu in subțire și care a ajuns să conducă toți împărații pământului.

În plus, iată ce spune Ezechiel despre Ierusalim:

59 Căci aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: «Îţi voi face întocmai cum ai făcut şi tu, care ai nesocotit* jurământul**, rupând legământul!
60 Dar Îmi voi aduce aminte* de legământul Meu făcut cu tine în vremea tinereţii tale şi voi face cu tine un legământ** veşnic.
61 Atunci îţi vei aduce aminte* de purtarea ta, te vei ruşina când vei primi la tine pe surorile tale, mai mari şi mai mici, pe care ţi le voi da ca fiice**, dar† nu pe temeiul legământului făcut cu tine.
62 Voi face* legământul Meu cu tine şi vei şti că Eu sunt Domnul,
63 ca să-ţi aduci aminte* de trecut şi să roşeşti şi să nu mai deschizi** gura de ruşine când îţi voi ierta tot ce ai făcut», zice Domnul Dumnezeu.’” (Ezechiel, 16)


Și iată ce se întâmplă, în final, cu ”cetatea cea mare”:

21 Atunci, un înger puternic a ridicat de jos o piatră ca o mare piatră de moară, a aruncat-o în mare şi a zis: „Cu* aşa repeziciune va fi aruncat Babilonul, cetatea cea mare, şi nu** va mai fi găsit! (Apocalipsa, 18)

Deci este clar că cele două cetăți sunt cetăți diferite, având o soartă total opusă!

Ori, ”Cetatea cea Mare, care are stăpânire peste împărații pământului” este Babilonul. Și toată lumea știe că acesta ”a fost aruncat în mare” și nu a  mai fost găsit. Și aceeași soartă așteaptă orice altă cetate, în afară de Ierusalim, care își va mai aroga, vreodată, rolul de ”Împărăteasă” a lumii. Și nu contează că-i vorba de Roma, Londra, Paris, Washington, Moscova sau Beijing. Apropo de aceasta, vezi ce s-a întâmplat, destul de curând la scara istoriei, cu Tibetul, care se credea capitala înțelepciunii... Da, nici un alt oraș, în afară de Ierusalim, nu-și va putea aroga vreodată, pe drept, rolul de capitală a lumii! Amin.

Edited by Dorel666, 31 July 2018 - 13:12.


#66
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 31 iulie 2018 - 12:55, said:

Scapi din vedere aceasta:

Apocalipsa 17:18 Şi femeia pe care ai văzut-o este cetatea cea mare, care are stăpânire peste împăraţii pământului.”.
ca sa ai intreg peisajul, tine in minte versetul profetic:
"Vai, cetatea aceea credincioasa, cum a ajuns o curva! Era plina de judecata, dreptatea locuia in ea, si acum e plina de ucigasi! (Isa.1:21)"

"..."Vai! Vai! Cetatea cea mare, care era imbracata cu in foarte subtire... (Apoc.18:16)"


O cetate NU trebuie sa fie puternica, ci doar trebuie sa accepte postul/rolul de Concubina a Puterii Lumii, a Fiarei/Cornului Mic/Imparatului Babilonului. Si astfel, autoritatea Izabelei/Irodiadei se extinde asupra tuturor muritorilor din Regat. Iar daca despre Fiara/Corn este scris:"i s-a dat stapanire peste orice semintie, peste orice norod, peste orice limba si peste orice neam. (Apoc.13:7)", inseamna ca autoritatea si stapanirea Femeii-Cetate se extinde "peste împăraţii pământului" Posted Image

 Dorel666, on 31 iulie 2018 - 12:55, said:

În plus, iată ce spune Ezechiel despre Ierusalim:

59 Căci aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: «Îţi voi face întocmai cum ai făcut şi tu, care ai nesocotit* jurământul**, rupând legământul!
60 Dar Îmi voi aduce aminte* de legământul Meu făcut cu tine în vremea tinereţii tale şi voi face cu tine un legământ** veşnic.
61 Atunci îţi vei aduce aminte* de purtarea ta, te vei ruşina când vei primi la tine pe surorile tale, mai mari şi mai mici, pe care ţi le voi da ca fiice**, dar† nu pe temeiul legământului făcut cu tine.
62 Voi face* legământul Meu cu tine şi vei şti că Eu sunt Domnul,
63 ca să-ţi aduci aminte* de trecut şi să roşeşti şi să nu mai deschizi** gura de ruşine când îţi voi ierta tot ce ai făcut», zice Domnul Dumnezeu.’” (Ezechiel, 16)

Acesta cu pacatele iertate este Noul Ierusalim, nicidecum vechiul, cel caruia i s-a dat Cartea de despartire pe motive intemeiate de curvie:
"Asa vorbeste Domnul: "Unde este cartea de despartire prin care am izgonit pe mama voastra? (Isa.50:1)...Si cu toate ca a vazut ca M-am despartit de necredincioasa Israel, din pricina tuturor preacurviilor ei, si i-am dat cartea ei de despartire, totusi sora sa, vicleana Iuda, nu s-a temut, ci s-a dus sa curveasca la fel. (Ier.3:8)"

 Dorel666, on 31 iulie 2018 - 12:55, said:

Ori, Ezechiel vorbește explicit și clar despre Ierusalim. Numai că Ierusalimul nu a stăpânit niciodată peste toți împărații pământului.
ori, poate ca trebuie sa deschizi ochii. Posted Image

 Dorel666, on 31 iulie 2018 - 12:55, said:

Și iată ce se întâmplă, în final, cu ”cetatea cea mare”:

21 Atunci, un înger puternic a ridicat de jos o piatră ca o mare piatră de moară, a aruncat-o în mare şi a zis: „Cu* aşa repeziciune va fi aruncat Babilonul, cetatea cea mare, şi nu** va mai fi găsit! (Apocalipsa, 18)
"Va voi spune insa acum ce voi face viei Mele: ii voi smulge gardul, ca sa fie pascuta de vite; ii voi surpa zidul, ca sa fie calcata in picioare;o voi pustii;" =
= "de aceea, iata, voi strange pe toti ibovnicii cu care te dezmierdai, pe toti aceia pe care i-ai iubit si pe toti aceia pe care i-ai urat; da, ii voi strange impotriva ta din toate partile, iti voi dezveli goliciunea inaintea lor si iti vor vedea toata goliciunea.Te voi judeca asa cum se judeca femeile preacurve si ucigatoare de copii si voi face din tine o jertfa sangeroasa a urgiei si geloziei.Te voi da in mainile lor; iti vor surpa casele de curvie si iti vor nimici inaltimile; te vor dezbraca de hainele tale, iti vor lua toata podoaba de pietre scumpe si te vor lasa goala, goala de tot.Vor aduce gloata impotriva ta, te vor ucide cu pietre si te vor strapunge cu lovituri de sabie.Iti vor arde casele cu foc" =
= "Cele zece coarne pe care le-ai vazut si fiara vor uri pe curva, o vor pustii si o vor lasa goala. Carnea i-o vor manca si o vor arde cu foc. (Apoc.17:16)" =
= "Si nu se va mai auzi in tine nici sunet de laute, nici cantece din instrumente, nici cantatori din fluiere, nici cantatori din trambite; nu se va mai gasi la tine niciun mester in vreun mestesug oarecare. Nu se va mai auzi in tine vuietul morii. ..Lumina lampii nu va mai lumina in tine si nu se va mai auzi in tine glasul mirelui si al miresei - pentru ca negustorii tai erau mai marii pamantului, pentru ca toate neamurile au fost amagite de vrajitoria ta (Apoc.18:23)"
Da, asta se intampla cu ea. Posted Image

 Dorel666, on 31 iulie 2018 - 12:55, said:

Ori, ”Cetatea cea Mare, care are stăpânire peste împărații pământului” este Babilonul.
Eronat. Posted Image
Ea ,Femeia-Cetate, ca femeie, doar poarta numele Barbatului/Stapanului, ei care este Imparatul Babilonului/Cornul cel Mic/Fiara.
Dupa cum si scrie:"Pe frunte purta scris un nume,".
Asa cum Mireasa/Credinciosii/Noul Ierusalim/Biserica, poarta pe frunte Numele Sotului/Stapanului ei:
"Numele Lui va fi pe fruntile lor. (Apoc.22:4)"..."aveau scris pe frunte Numele Sau si Numele Tatalui Sau. (Apoc.14:1)"

Pe principiul:"Sapte femei vor apuca in ziua aceea un singur barbat si vor zice: "Vom manca painea noastra insine si ne vom imbraca in hainele noastre insine; numai fa-ne sa-ti purtam numele si ia ocara de peste noi!" (Isa.4:1)"

 Dorel666, on 31 iulie 2018 - 12:55, said:

Deci este clar că cele două cetăți sunt cetăți diferite, având o soartă total opusă!
cele doua cetati in antiteza sunt:
1. Ierusalimul vechi, fizic, care L-a lepadat/ucis pe Domnul/Mirele Sau[si totusi zice:"nu sunt vaduva..."], luandu-si ca concubin/stapan pe Puterea Lumii = Fiara/Cornu Mic/Imparatul Babilonului ridicat din Adanc, purtandu-i astfel cu mandrie Numele pe frunte, identificandu-si astfel apartenenta babilonica.
2. Ierusalimul cel Nou, cladit pe Hristos si cei 12 apostoli ramasita lui Israel, Mireasa care poarta Numele Sotului/Stapanului pe fruntea sa.

 Dorel666, on 31 iulie 2018 - 12:55, said:

Și toată lumea știe că acesta ”a fost aruncat în mare” și nu a  mai fost găsit. Și aceeași soartă așteaptă orice altă cetate, în afară de Ierusalim, care își va mai aroga, vreodată, rolul de ”Împărăteasă” a lumii. Și nu contează că-i vorba de Roma, Londra, Paris, Washington, Moscova sau Beijing. Apropo de aceasta, vezi ce s-a întâmplat, destul de curând la scara istoriei, cu Tibetul, care se credea capitala înțelepciunii... Da, nici un alt oraș, în afară de Ierusalim, nu-și va putea aroga vreodată, pe drept, rolul de capitală a lumii! Amin.
aici deja ai inceput sa delirezi. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 01 August 2018 - 08:02.


#67
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 01 august 2018 - 07:44, said:

ca sa ai intreg peisajul, tine in minte versetul profetic:
"Vai, cetatea aceea credincioasa, cum a ajuns o curva! Era plina de judecata, dreptatea locuia in ea, si acum e plina de ucigasi! (Isa.1:21)"

"..."Vai! Vai! Cetatea cea mare, care era imbracata cu in foarte subtire... (Apoc.18:16)"


Adică Biblia spune că este vorba de o cetate puternică, ce are stăpânire peste împărații pământului, dar domnia ta vii și modifici Scriptura și zici că nu-i așa, trebuie doar să aibă aparența de putere. Eu zic, însă, că Scriptura spune adevărul și domnia ta minți și nu știi ce vorbești.

Și, de fapt, ”cetatea ce mare care are stăpânire peste împărații pământului”, ”cetatea aceea credincioasă, care a ajuns o curvă”, ”cetatea plină de judecată, în care locuia dreptatea și acum e plină de ucigași”, ”cetatea cea mare, care era îmbrăcată în in foarte subțire” (și acum nu mai este!) o știe toată lumea, cu toate aceste ale ei caracteristici și este... PARLAMENTUL. Iar Curva cea Mare este Parlamentul European, în timp ce surorile ei, curvele mai mici, sunt parlamentele fiecărei țări în parte. Singura mea nelămurire este care Curvă este mai mare: cea europeană, cea americană, cea rusă sau cea chineză...? Dar , fiindcă această cetate este numită și ”Babilonul cel mare”, sigur este vorba de Parlamentul UE!
Și pentru ca potrivirea să fie deplină, trei sunt ”coarnele”( puterile adică) ce stau căzute în fața acestui ”corn” mai mic, ce ”nu are puterea prin el însuși, ci stăpânește prin viclenie”: puterea prezidențială, Guvernul și puterea armată! Toate fac sluj și sunt călărite de această curvă, plină de... știe toată lumea ce: curvie, hoție, minciună, viclenie, lăcomie de bani, ucidere și până și vânzare de suflete!
Amin, Doamne!

Edited by Dorel666, 01 August 2018 - 11:09.


#68
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
...si ai continuat delirul... Posted Image   :


 Dorel666, on 01 august 2018 - 10:59, said:

Și pentru ca potrivirea să fie deplină, trei sunt ”coarnele”( puterile adică) ce stau căzute în fața acestui ”corn” mai mic, ce ”nu are puterea prin el însuși, ci stăpânește prin viclenie”: puterea prezidențială, Guvernul și puterea armată!
Posted Image ai uitat ce-i mai important: Serviciile de intel si think-tankurile moronice stupide pentru prevenirea si detensionarea conflictelor si early warning
dar deja numarul de coarne devine in excesPosted Image

 Dorel666, on 01 august 2018 - 10:59, said:

Și, de fapt, ”cetatea ce mare care are stăpânire peste împărații pământului”, ”cetatea aceea credincioasă, care a ajuns o curvă”, ”cetatea plină de judecată, în care locuia dreptatea și acum e plină de ucigași”, ”cetatea cea mare, care era îmbrăcată în in foarte subțire” (și acum nu mai este!) o știe toată lumea, cu toate aceste ale ei caracteristici și este... PARLAMENTUL.
Posted Image
nici daca ai trage pe nas n-ai putea scoate asa niste perle Posted Image

Edited by Dude_2nd, 01 August 2018 - 18:56.


#69
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 01 august 2018 - 18:54, said:

...si ai continuat delirul... Posted Image   :



Posted Image ai uitat ce-i mai important: Serviciile de intel si think-tankurile moronice stupide pentru prevenirea si detensionarea conflictelor si early warning
dar deja numarul de coarne devine in excesPosted Image


Posted Image
nici daca ai trage pe nas n-ai putea scoate asa niste perle Posted Image

11 Oare din aceeaşi vână a izvorului ţâşneşte şi apă dulce, şi apă amară?
12 Fraţii mei, poate oare un smochin să facă măsline sau o viţă să facă smochine? Nici apa sărată nu poate da apă dulce.
13 Cine* dintre voi este înţelept şi priceput? Să-şi arate, prin purtarea lui bună, faptele** făcute cu blândeţea† înţelepciunii!
14 Dar, dacă aveţi în inima voastră pizmă* amară şi un duh de ceartă, să nu** vă lăudaţi şi să nu minţiţi împotriva adevărului.
15 Înţelepciunea aceasta* nu vine de sus, ci este pământească, firească1, drăcească.
16 Căci, acolo unde* este pizmă şi duh de ceartă, este tulburare şi tot felul de fapte rele.
17 Înţelepciunea* care vine de sus este întâi curată, apoi paşnică, blândă, uşor de înduplecat, plină de îndurare şi de roade bune, fără părtinire, nefăţarnică**.
18 Şi* roada neprihănirii este semănată în pace pentru cei ce fac pace. (Iacov, 3)


#70
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
iar faci offtopic, Dorele? Posted Image

cum e cu serviciile de intel? ca sunt deja 4 coarne. Iar daca pui si think-tankurile moronice ajungi la 5. Presa/Media nu trebuie uitata nici ea pe dinafara, si uite-asa s-a dus cornu Mic :D

#71
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 03 august 2018 - 06:30, said:

iar faci offtopic, Dorele? Posted Image

cum e cu serviciile de intel? ca sunt deja 4 coarne. Iar daca pui si think-tankurile moronice ajungi la 5. Presa/Media nu trebuie uitata nici ea pe dinafara, si uite-asa s-a dus cornu Mic Posted Image

S-a dus sau nu, eu sunt conștient că mai am de lucrat la gasirea tuturor elementelor de identificare, dar domnia ta te-ai fixat pe o idee și rămâi așa, deși ți se arată că sunt lucruri care nu se potrivesc.

Plus că, atunci când un om, care se crede priceput într-o discuție, începe să te jignească, Scriptura spune, prin versetele ”off topic” pe care tocmai le-am postat, că înțelepciunea acelui om este drăcească. Iar cu dracii, din propria  mea experiență, știu că nu te poți înțelege, orice ai încerca.

Edited by Dorel666, 04 August 2018 - 08:53.


#72
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 26 iulie 2018 - 10:43, said:

exact ca si cu vara asta nemaiintalnit de caniculara pe care o stiai de prin iarna Posted Image


 Dude_2nd, on 26 iulie 2018 - 09:40, said:



ceva ontopic ai, Dorele? nu de alta dar de cand ne-ai promis o vara caniculara cum n-a mai fost; in schimb n-au trecut trei zile de la Dumnezeu sa nu dea o ploaie sora cu moartea toata vara.

Nu mai știu exact pe unde am spus și ce am spus, dar se pare că, dacă am spus, am spus bine, Dude dragă.


https://adevarul.ro/...4a1c/index.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate