Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

cine are prioritate?

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postpasilla, on 21 iulie 2018 - 20:01, said:

Acolo se merge inainte, nu la stanga, nu la dreapta. Este un drum cu o curba la stanga, urmata de o curba la dreapta.
Nu este adevarat. Acolo este o intersectie.

#56
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
mai nene Hunor_66 numerotarea benzilor se face de la dreapta la stanga, deci 1 se continua cu 1 si 2 cu contrasensul (in lipsa altor marcaje)

Edited by arg, 24 July 2018 - 13:58.


#57
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007
Aia e o intersectiece necesita reglementari speciale pentru romani, intr-o tara civilizata ,in situatia data soferii ar fi ocupat prima banda pentru viraj la dreapta si banda doi pentru stanga (sau cum spun unii ,inainte) .
Daca banda doi nu se termina (nu are indicator sau marcaj care sa specifice acest lucru), nu exista nicio reglementare care sa spuna ca banda unu e prioritara.

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
@ titoo
si la kuafland de pe mihai bravu cum e? cine se termina b2 sau b3?
https://www.google.c...!7i13312!8i6656


si la spitalul cf 2 tot b2 are prioritate?
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Edited by arg, 26 July 2018 - 08:46.


#59
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 26 iulie 2018 - 08:40, said:

@ titoo
si la kuafland de pe mihai bravu cum e? cine se termina b2 sau b3?
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Cum sa fie, la mica intelegere, la fel ca aici ,teoretic ala de pe banda 1 da de masinile parcate si asteapta un binevoitor sa-l lase sa se bage, in practica insa se aplica "regula fermoarului". In legislatie e o singura situatie in care se specifica ca banda 3 e prioritara fata de 1.
Acolo initial banda 1 era destinata virajului la dreapta, intre timp strada Laboratorului a devenit strada cu sens unic si virajul la dreapta e interzis....si tipic romaneste a rezultat situatia in care din 3 benzi se intra pe 2.
Unde am spus eu ca banda 2 are prioritate ? Si acolo vad ca se intra dintr-un sens giratoriu pe un drum cu o banda pe sens , unde sper ca lucrurile sunt clare.

Edited by titoo, 26 July 2018 - 09:04.


#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 26 iulie 2018 - 08:47, said:

....e o singura situatie in care se specifica ca banda 3 e prioritara fata de 1.....
asta nu 3 si 1 nu e scrisa asa ci ca atunci cand doua autovehicule vor sa intre pe bada dintre ele cea din stanga are prioritate.

View Posttitoo, on 26 iulie 2018 - 08:47, said:

....
Unde am spus eu ca banda 2 are prioritate ? Si acolo vad ca se intra dintr-un sens giratoriu pe un drum cu o banda pe sens , unde sper ca lucrurile sunt clare.

View Posttitoo, on 26 iulie 2018 - 08:37, said:

....
Daca banda doi nu se termina (nu are indicator sau marcaj care sa specifice acest lucru), nu exista nicio reglementare care sa spuna ca banda unu e prioritara.
sau nu am inteles eu bine?


uite aceasi belea
pe strada piatra morii, vin doua brenzi si se face doar una + linia de tramvai
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

p.s. fermuar, mica intelegere, culpa comuna, chestiile astea nu-s in oug si regulament.

Edited by arg, 26 July 2018 - 09:14.


#61
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 26 iulie 2018 - 09:03, said:

asta nu 3 si 1 nu e scrisa asa ci ca atunci cand doua autovehicule vor sa intre pe bada dintre ele cea din stanga are prioritate.



sau nu am inteles eu bine?


uite aceasi belea
pe strada piatra morii, vin doua brenzi si se face doar una + linia de tramvai
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Cu tine discutiile ajung interminabile, eu am scris banda 3 vs banda 1 pentru a pricepe si cei care au probleme de logica.
Da, nu ai ineles bine... ca si in alte cazuri dealtfel

#62
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
p.s. ce sens giratoriu?

cred ca confunzi intersectiile circulare cu sensurile giratorii


uite intersectie circulara cu rond in mijloc unde se acorda cedeadea dreapta
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

sens giratoriu
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

cu toata lumea cedeaza dar nu e sens giratoriu
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Edited by arg, 26 July 2018 - 09:24.


#63
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 26 iulie 2018 - 09:18, said:

p.s. ce sens giratoriu?

cred ca confunzi intersectiile circulare cu sensurile giratorii


uite intersectie circulara cu rond in mijloc unde se acorda cedeadea dreapta
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

sens giratoriu
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

cu toata lumea cedeaza dar nu e sens giratoriu
https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Bai arg, iar ma obosesti, pai crezi ca stau sa cercetez toate rahaturile de intersectii pe care le pui tu pe aici, era vorba de intrarea pe un drum cu o singura banda dintr-un sens giratoriu, rond sau orice altceva ar fi...acum sari de la una la alta si nu vreau sa obosesc .

#64
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
pai la tine orice e sens giratoriu....
si culmea e ca in Romania in sensul giratoriu prioritate are tot ala de pe b1, cand merge pe banda lui.

si asa ca o noutate (pentru tine) benzile se numara de la marginea drumului nu de la centru, asa ca atunci cand din doua una dispare (fara indicatoare sau marcaje) ia ghici cine se continua.

#65
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 26 iulie 2018 - 11:33, said:

pai la tine orice e sens giratoriu....
si culmea e ca in Romania in sensul giratoriu prioritate are tot ala de pe b1, cand merge pe banda lui.

si asa ca o noutate (pentru tine) benzile se numara de la marginea drumului nu de la centru, asa ca atunci cand din doua una dispare (fara indicatoare sau marcaje) ia ghici cine se continua.
Ti-am spus ca incepi iar sa bati campii , in sensul giratoriu are prioritate ala care circula in interiorul sensului, nu ala de pe banda 1. Vad ca iar imi pui "vorbe in gura" unde drak am scris ca numerotarea benzilor incepe de la centru ? Daca nu esti capabil sa pricepi ce scriu, macar abtine-te, ca nu am timp sa-ti raspund la lucrurile pe care esti incapabil sa le intelegi si le interpretezi in stilul propriu. In cazul de fata, tu de pe banda 1 nu ai nicio prioritate fata de cel de pe banda 2 daca virezi stanga, tu pe banda 1 fiind ar trebui sa virezi dreapta, ca nu a pus administratorul drumului indicatoare sau marcaje pentru a pricepe cei asemeni tie cum ar trebui circulat in intersectia aia e alta poveste.

#66
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
in cazul de fata cred ca incurci inainte cu stanga-dreapta... se mai intampla...

"in sensul giratoriu are prioritate ala care circula in interiorul sensului, nu ala de pe banda 1."
in anglia prioritate au cei din centrul giratoriului fata de cei mai din margine.... nu si in Romania unde fiecare are prioritate pe banda lui din giataoriu, mai citeste oug-ul.... o sa ai niste surprize.

sa-ti mai explic o data daca in giratoriu tu de pe b2 intri peste ala de pe b1 esti bun de plata si viceversa e valabila.

Edited by arg, 26 July 2018 - 12:05.


#67
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mai, atunci cand ai prioritate, nu fi lacom, da-le si altora care n-au. Iar atunci cand n-ai, n-ai si gata, ce sa mai dai?
Cu filozofia asta in zone incerte si/sau aglomerate o sa traiesti fericit mult si bine.

#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
celor care stau si asteapta frumos sa intre in trafic le facem loc, la golanii care intra la japca le taiem calea si ii mai si claxonam un pic. iar daca se dau si viteji ajung pe trafictube.

#69
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 26 iulie 2018 - 12:03, said:

in cazul de fata cred ca incurci inainte cu stanga-dreapta... se mai intampla...

"in sensul giratoriu are prioritate ala care circula in interiorul sensului, nu ala de pe banda 1."
in anglia prioritate au cei din centrul giratoriului fata de cei mai din margine.... nu si in Romania unde fiecare are prioritate pe banda lui din giataoriu, mai citeste oug-ul.... o sa ai niste surprize.

sa-ti mai explic o data daca in giratoriu tu de pe b2 intri peste ala de pe b1 esti bun de plata si viceversa e valabila.
Pentru tine si cei asemeni tie care sustineti ca in situatia de fata se merge "inainte" ...inainte intri in cladirea aia, acolo executi un viraj la stanga (orice schimbare de directie se numeste viraj) si daca tu sustii ca e legal sa virezi la stanga de pe banda 1, e problema ta si a celor asemeni tie . De asta spuneam ca pentru voi e indicat sa vina primaria si sa va deseneze pe asfalt cum trebuie sa circulati, ca daca nu aveti indicatoare sau desene nu sunteti capabili sa corelati situatia data cu articolul din regulament care spune de pe ce benzi se executa virajul la stanga sau la dreapta.

Pai te sucisi, spuneai ca banda 1 are prioritate in sensul giratoriu, acum are prioritate fiecare pe banda lui ? Acum zau, chiar vrei sa-mi dai lectii, dupa ce te-am "mirosit" ca n-ai permis si bateai campii pe aici incercand sa te lamuresti despre diverse situatii din trafic. Te-am ajutat sa intelegi niste lucruri si sa-ti iei permisul si acum vrei sa-mi fii profesor ?
Tu n-ai ce sa-mi explici, incearca sa pricepi ceea ce scriu nu raspunde la ceea ce-ti imaginezi tu ca am vrut sa spun, ca de cateva pagini interpretezi niste lucruri despre care am scris destul de clar .

#70
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 26 iulie 2018 - 12:30, said:

....
Pai te sucisi, spuneai ca banda 1 are prioritate in sensul giratoriu, acum are prioritate fiecare pe banda lui ? .....

View Postarg, on 26 iulie 2018 - 11:33, said:

pai la tine orice e sens giratoriu....
si culmea e ca in Romania in sensul giratoriu prioritate are tot ala de pe b1, cand merge pe banda lui.
....

cu ce m-am sucit? ... poate doar ai citit din 2 in 3 si ti-a scapat ceva... (vezi ca am subliniat eu ce)

p.s. nu te obliga nimeni sa scrii cand esti obosit.

Edited by arg, 26 July 2018 - 12:41.


#71
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 26 iulie 2018 - 12:40, said:

cu ce m-am sucit? ... poate doar ai citit din 2 in 3 si ti-a scapat ceva... (vezi ca am subliniat eu ce)

p.s. nu te obliga nimeni sa scrii cand esti obosit.
Asta cu "si culmea e ca in Romania in sensul giratoriu prioritate are tot ala de pe b1, cand merge pe banda lui."...si ala de pe banda 2 are prioritate cand merge pe banda lui, si ala de pe 3 si ala de pe 7 si nu doar in sensul giratoriu...dar asta e o chestie buna de rubrica "din putul gandirii".
N-ai inteles, tu ma obosesti cu logica ta si cu felul in care sari de la una la alta.

Edited by titoo, 26 July 2018 - 12:55.


#72
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 26 iulie 2018 - 11:46, said:

Ti-am spus ca incepi iar sa bati campii , in sensul giratoriu are prioritate ala care circula in interiorul sensului, nu ala de pe banda 1.
asta ce inseamna?
ca poate nu inteleg eu bine ce vrei sa zici...

si daca tot o dai cu putul gandirii, citeaza si articolul din oug in care  mentionata chestia asta cu interiorul sensului.

Edited by arg, 26 July 2018 - 12:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate