Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

5G FWA in premiera la Cluj

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Orange a testat in premiera europeana tehnologia 5G FWA (Fixed Wireless Acces) in cadrul unui eveniment dedicat la Floresti, langa Cluj. De ce aici? Pentru ca Orange considera ca aici este miezul tarii si aici lucrurile se dezvolta mai rapid decat in Bucuresti. Si nu-i contrazic…

Testul efectuat de Orange a fost realizat impreuna cu Samsung si Cisco si urmeaza sa vedem primele telefoane cu 5G incepand cu anul 2019, iar daca lucrurile merg bine anul 2020 ar urma sa fie cel care intram intr-o noua era.

Tehnologia 5G FWA este atat de rapida si de stabila incat poate tine locul unei retele cablate prin fibra optica. Vitezele atinse in experimentul de astazi au fost de 3Gbps, iar in teorie se pot atinge si viteze de 6Gbps."

sursa: arenait

Edited by MembruAnonim, 02 July 2018 - 21:37.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Orange sa dea 3G in toata tara si sa lase SF-urile cu caracter local.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
"in cadrul unui eveniment dedicat la Floresti, langa Cluj. De ce aici?"
Din simplul motiv ca nu vrea nimeni sa le faca centura de ocolire in Cluj si au zis sa vada cu 5G poate reusesc sa-i teleporteze .

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe mine ma intriga altceva:  "Tehnologia 5G FWA este atat de rapida si de stabila incat poate tine locul unei retele cablate prin fibra optica." Daca ar fi asa, ar revolutiona modul in care privim conectarea la net a populatiei "oriunde" s-ar afla ea.

#5
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 27.11.2007
Dacă ne poate spune cineva cum ne afectează această tehnologie și cât de nocive sunt undele radio folosite.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View PostMembruAnonim, on 02 iulie 2018 - 22:00, said:

Pe mine ma intriga altceva:  "Tehnologia 5G FWA este atat de rapida si de stabila incat poate tine locul unei retele cablate prin fibra optica." Daca ar fi asa, ar revolutiona modul in care privim conectarea la net a populatiei "oriunde" s-ar afla ea.

Surprinzator, dar la fel trebuia sa fie si 4G. Si 100G daca am avea, cea mai mare parte a tarii in afara de orasele mari unde, oricum ai wireless, se va chinui cu nici macar 3G.Oricum, se pare ca romanul nu mai crede prostiile acestea.

#7
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

View PostYOUR_GOD, on 02 iulie 2018 - 22:34, said:

Surprinzator, dar la fel trebuia sa fie si 4G. Si 100G daca am avea, cea mai mare parte a tarii in afara de orasele mari unde, oricum ai wireless, se va chinui cu nici macar 3G.Oricum, se pare ca romanul nu mai crede prostiile acestea.


Eu unu` , in mod sigur am terminat cu G-urile. Teoretic am 4G ( Posted Image ) dar in practica am H-asuri cu 1sau2 plusuri...si de multe ori 3G.
M-am fript, nu-mi mai trebuie nici 69G.Posted Image

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
4G ar fi arhisuficient pt. oricine, dacă ar funcţiona corect tot timpul.

#9
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,931
  • Înscris: 28.09.2017

View Postdygey, on 02 iulie 2018 - 23:24, said:


Sa indrazneasca vreunu' sa ma contrazica...

Eu sunt de acord cu tine.
... și cum spuneai....și Digi le da clasă la viteză în 4G, cel puțin și la mine în oraș, îi cam bate la fundulet cu tot B3x20Mhz.
... și dacă dorește cineva pun și un screen cu un 4G+ la Orange făcut ieri la ora 14 și 18 minute...(CA B3 cu B7)...
Avem pretenții de 5G ?!?

Edited by A-ONE, 03 July 2018 - 00:51.


#10
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 04.10.2005
G-uri pt gâște...
S-a ajuns la prostiile astea cu G-urile cum e cu M-px-lii la camere foto... sau W-atzii la casetofoanele "marca" International... din copilarie... 😀😀
Fiecare tehnologie are litera ei fraiera...

Edited by khristian78, 03 July 2018 - 00:56.


#11
Motanu1985

Motanu1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.07.2007
Sunt zone unde se lauda cu 4 G , dar de fapt nu este nici un amarat de 2 G
Acuma viseaza 5 G
Face-ti sa functioneze reteaua macar acolo unde va laudati ..... mincinosilor

#12
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,369
  • Înscris: 03.04.2004
Mai @dygey in Arges se pare ca functioneaza foarte bine 4G-ul prin Pitesti si prin anumite sate, cred ca acolo Orange s-a scuturat bine de resurse si a dat maxim la cate reclamatii au fost facute candva, pe aria dedicata sunt destule teste/dovezi postate.
Deci concluzia e daca vrei sa mearga 'blana' te muti acolo, lasa capitala, acolo e ingramadeala prea mare si lucrurile merg incet dupa cum chiar Orange o spune cu directie catre Cluj :D

#13
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 07.01.2012

View Postemanu900, on 03 iulie 2018 - 11:03, said:

lasa capitala, acolo e ingramadeala prea mare si lucrurile merg incet dupa cum chiar Orange o spune cu directie catre Cluj Posted Image
Ceva imi spune, de fapt cineva: cunostiintele care parcurg  in fiecare dimineata 5 km intro h, ca Florestiul e cel mai putin indicat loc pentru a capa de ingramadeala.

#14
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,859
  • Înscris: 26.02.2010
Au fost utilizate 5 terminale 5G în Carrefour Market Florești și clădirea de birouri City Hall.

https://www.romania-...nology-romania/

Edited by aris86, 04 July 2018 - 22:02.


#15
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005

View Postmarcgm, on 02 iulie 2018 - 22:12, said:

Dacă ne poate spune cineva cum ne afectează această tehnologie și cât de nocive sunt undele radio folosite.
Undele radio nu sunt radiație ionizantă

View PostYOUR_GOD, on 02 iulie 2018 - 21:46, said:

Orange sa dea 3G in toata tara si sa lase SF-urile cu caracter local.
Din experiența mea: 4G in tot ce înseamnă mediu urban, 4G+ in centrul Bucureștiului și a altor orașe mari, iar în rest am 3G fără probleme acolo unde nu e 4G. Nu am mai văzut Edge/2G de ani buni!

Am impresia că ai tu probleme cu telefonul, sau folosești un model care nu are suport pentru toate benzile, daca te plângi de probleme 4G

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din ce explica omul asta, tehnologia 5G este piatra de temelie. 5g ar fi se pare ultima pe care o vom folosi. Nu va mai exista 6G. Ce parere aveti?

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcatalin.t, on 05 iulie 2018 - 07:20, said:

Eu sunt pe Telekom.
Am amici pe Orange.
Ține cont că G-ul reprezintă doar lungimea maximă de bandă. Viteza netului poate și mică și sub 4G.

#18
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Păi atunci exprima-te mai clar, că din postul tau se înțelege că e o problema de acoperire, nu de viteza.
Și da, e adevărat că în timp ce în București am 180 de mega in testele de viteza, in alte zone rurale prind doar 10, dar experiența de navigare nu are de suferit. 10 mega sunt sunt suficienti pentru browsing.

Da, daca îl conectez la un laptop pe post de modem și îl folosesc pentru a descărca torente, sigur că nu e o viteza mare, dar nu cred că sunt prea mulți care fac asta cu o conexiune mobila

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate