Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Dumnezeu nu se lasã batjocorit

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
247 replies to this topic

#217
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 25 iulie 2018 - 07:18, said:

Tatal n-a pedepsit pe nimeni,
"Eu dau viata si Eu omor, Eu ranesc si Eu tamaduiesc, si nimeni nu poate scoate pe cineva din mana Mea. (Deut.32:39)"

"Apoi[Isus] va zice celor de la stanga Lui: "Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic care a fost pregatit diavolului si ingerilor lui! (Mat.25:41)"

"Iar ceilalti au fost ucisi cu sabia care iesea din gura Celui ce sedea calare pe cal. (Apoc.19:21)"

View Postpacopaco1967, on 25 iulie 2018 - 07:18, said:

Nu doar evreii au fost copii Tatalui ceresc ci toti care s-au nascut sub soare ....

Si uite ca si Butoi mi-a confirmat convingerea, ca Tatal ceresc nu a omorat niciodata nici un om.
asta e de la Satana. :)

Butoi nu ti-a confirmat nimic. Ti-ar fi placut sa iti confirme, dar te agati de un pai. :)

#218
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 26 iulie 2018 - 08:38, said:

"Eu dau viata si Eu omor, Eu ranesc si Eu tamaduiesc, si nimeni nu poate scoate pe cineva din mana Mea. (Deut.32:39)"

"Apoi[Isus] va zice celor de la stanga Lui: "Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic care a fost pregatit diavolului si ingerilor lui! (Mat.25:41)"

"Iar ceilalti au fost ucisi cu sabia care iesea din gura Celui ce sedea calare pe cal. (Apoc.19:21)"


asta e de la Satana. Posted Image

Butoi nu ti-a confirmat nimic. Ti-ar fi placut sa iti confirme, dar te agati de un pai. Posted Image
Dragule tu interpretezi gresit scriptura. Tatal ceresc nu omoara dar te lasa sa pieri findca ai facut o alegere. Ideile cum ca Tatal omoara sunt de la Satana. Acelea sunt inspiratii ale Satanei.
Cum ar fi fost ca Petru sa interpreteze literal visul in care din cer coboara un cos cu diverse animale ? Bineinteles ca visul a fost total diferit de modul in care a interpretat. Tu crezi ca Tatal ceresc ar da vise care sunt pe langa realitate ? Tatal ceresc ti-ar spune clar, corect si fara ocolisuri , sau daca e ceva ce nu poti intelege iti va ilustra printr-o parabola, un exemplu clar din care sa poti intelege usor.

Modul in care Tatal ceresc "omoara" e lepadarea .Nu iti ucide trupul si duhul. Dimpotriva, in aceasta faza duhul oricarui om va fi pastrat de Tatal ceresc pentru invierea "de apoi" . In nestinta ta ai impresia ca Tatal ceresc omoara pe parcurs , si apoi mai omoara dupa inviere. Acela care ar face astfel ar proba ca e un monstru cosmic si nu Tatal dragostei. Dar in constinta si dorinta ta de pedepsire/razbunare accepti o astfel de idee si crezi ca Tatal ceresc e in stare de asa ceva. Asta demonstreaza ca habar nu ai de cat de mult ne iubeste si care sunt principiile lui de guvernare.


Butoi a confirmat ce am mai spus, ca Tatal ceresc nu omoara si nu pedepseste, si acolo unde veti auzi sau citi asa ceva acela nu e dumnezeu adevarat. Mai multe nu a putut sa spuna pentru a nu atrage mania Satanei ce se afla la conducerea bisericilor din lume. Orice suflet ce refuza sa creada ce spune Butoi si ce spun eu de fapt huleste impotriva duhul sfant al Tatalui ceresc . Posted Image

#219
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 26 iulie 2018 - 09:49, said:

Orice suflet ce refuza sa creada ce spune Butoi si ce spun eu de fapt huleste impotriva duhul sfant al Tatalui ceresc . Posted Image
Butoi spune ca Trinitatea e Dumnezeu. Mai spune ca Decretul duminical e pe vine. Si in final, ca EGW e ca nimeni altul printre oameni.  :)

in schimb, tu esti cel care huleste, atribuind actiunile Duhului tocmai Diabolululi care te inspira sa faci astfel de afirmatii. :)

#220
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 26 iulie 2018 - 09:52, said:

Butoi spune ca Trinitatea e Dumnezeu. Mai spune ca Decretul duminical e pe vine. Si in final, ca EGW e ca nimeni altul printre oameni.  Posted Image

in schimb, tu esti cel care huleste, atribuind actiunile Duhului tocmai Diabolululi care te inspira sa faci astfel de afirmatii. Posted Image
Eu am ascultat multe predici ale lui si nu am auzit despre asa ceva. Decretul duminical exista in multe tari emis, numai ca nu se aplica la sange.  In ce priveste E.G.W. are destule motive sa creada ca multe din scrieri sunt sub inspiratie divina. Si eu agreez asta.


Cred ca ar fi un soc pentru tine sa descoperi ca Tatal ceresc nu a omorat pe nimeni. Problema o sa fie cand vei cauta raspunsul cine era acel dumnezeu ucigas care a indemnat evreii la omoruri iar ei au ascultat de el. Avraam  a ascultat de Satana cand a crezut ca trebuie sa-l aduca jertfa pe isaac, si in ultimele momente Tatal ceresc a trimis un inger si l-a oprit. Citeste cu atentie textele si iti vei da seama de ce spun.

Geneza 22
2. Dumnezeu i-a zis: „Ia pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti, pe Isaac; du-te în ţara Moria şi adu-l ardere de tot acolo, pe un munte pe care ţi-l voi spune.”

11. Atunci Îngerul Domnului l-a strigat din ceruri şi a zis: „Avraame! Avraame!” „Iată-mă!”, a răspuns el.
12. Îngerul a zis: „Să nu pui mâna pe băiat şi să nu-i faci nimic; căci ştiu acum că te temi de Dumnezeu, întrucât n-ai cruţat pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pentru Mine.”

Atentie ce spune ingerul, si de catre cine e trimis. Unul isi zice dumnezeu, altuia Domnul. iar ingerul face o afirmatie . Analizeaza cu atentie frazele.

#221
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 26 iulie 2018 - 10:14, said:

Cred ca ar fi un soc pentru tine sa descoperi ca Tatal ceresc nu a omorat pe nimeni.
Da, știm, Biblia este inspirată de diavol.

Vedeţi, vedeţi, dar, că Eu sunt şi nu este alt Dumnezeu afară de Mine: Eu omor şi înviez, Eu rănesc şi tămăduiesc şi nimeni nu poate scăpa din mâna Mea!

#222
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 27 iulie 2018 - 19:06, said:

Da, știm, Biblia este inspirată de diavol.

Vedeţi, vedeţi, dar, că Eu sunt şi nu este alt Dumnezeu afară de Mine: Eu omor şi înviez, Eu rănesc şi tămăduiesc şi nimeni nu poate scăpa din mâna Mea!
Cel putin aia ortodoxa e full de inspiratii satanice. Posted Image
Aveti un dumnezeu ucigas pe care il slaviti din toata inima. Posted Image

#223
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 26 iulie 2018 - 10:14, said:

Eu am ascultat multe predici ale lui si nu am auzit despre asa ceva. Decretul duminical exista in multe tari emis, numai ca nu se aplica la sange.  In ce priveste E.G.W. are destule motive sa creada ca multe din scrieri sunt sub inspiratie divina. Si eu agreez asta.
n-ai auzit pentru ca tu ai vrut sa auzi doar ce vrei tu, si anume ca Biblia e inspirata de Diabolu.Decretu duminical e pe masa la Obama...pardon: Trump. Las-o asa ca e bine :D
Deci numa Bibila e inspirata de Diabolu. Scrierile lui EGW in schimb sunt divinePosted Image

View Postpacopaco1967, on 26 iulie 2018 - 10:14, said:


Cred ca ar fi un soc pentru tine sa descoperi ca Tatal ceresc nu a omorat pe nimeni. Problema o sa fie cand vei cauta raspunsul cine era acel dumnezeu ucigas care a indemnat evreii la omoruri iar ei au ascultat de el. Avraam  a ascultat de Satana cand a crezut ca trebuie sa-l aduca jertfa pe isaac, si in ultimele momente Tatal ceresc a trimis un inger si l-a oprit. Citeste cu atentie textele si iti vei da seama de ce spun.

Geneza 22
2. Dumnezeu i-a zis: „Ia pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pe care-l iubeşti, pe Isaac; du-te în ţara Moria şi adu-l ardere de tot acolo, pe un munte pe care ţi-l voi spune.”

11. Atunci Îngerul Domnului l-a strigat din ceruri şi a zis: „Avraame! Avraame!” „Iată-mă!”, a răspuns el.
12. Îngerul a zis: „Să nu pui mâna pe băiat şi să nu-i faci nimic; căci ştiu acum că te temi de Dumnezeu, întrucât n-ai cruţat pe fiul tău, pe singurul tău fiu, pentru Mine.”

Atentie ce spune ingerul, si de catre cine e trimis. Unul isi zice dumnezeu, altuia Domnul. iar ingerul face o afirmatie . Analizeaza cu atentie frazele.
Dumnezeu i-a zis, si Ingerul Domnului a confirmat ca Dumnezeu l-a supus la test, dar nu e nevoie pentru ca deja prin hotararea lui, i s-a considerat ca jertfa aducerea lui Isaac. :)

ps: spune-i si lui Butoi "viziunea" asta satanica a ta, si ai sa vezi ce reactie va avea...Posted Image mi-ar placea sa fiu o musca sa vad live intreaga scena :D

#224
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 28 iulie 2018 - 08:03, said:

n-ai auzit pentru ca tu ai vrut sa auzi doar ce vrei tu, si anume ca Biblia e inspirata de Diabolu.Decretu duminical e pe masa la Obama...pardon: Trump. Las-o asa ca e bine Posted Image
Fratioare, ascult de ani buni predicile lui si stiu ce spun. Poate ca cele initiale erau presarate cu idei care ar aduce despre trinitate. Cam la fel fac si trinitari cand citesc ca dumnezeu e de trei ori sfant. Cand vorbeste despre duhul sfant se intelege in primul rand mesajul divin care vine de la Tatal ceresc si nu o persoana.

View PostDude_2nd, on 28 iulie 2018 - 08:03, said:

Deci numa Bibila e inspirata de Diabolu. Scrierile lui EGW in schimb sunt divine
Nici un profet nu a fost infailibil, si E.G.W.  a avut si ea inspiratii satanice.

View PostDude_2nd, on 28 iulie 2018 - 08:03, said:

Dumnezeu i-a zis, si Ingerul Domnului a confirmat ca Dumnezeu l-a supus la test, dar nu e nevoie pentru ca deja prin hotararea lui, i s-a considerat ca jertfa aducerea lui Isaac. :)
Nu esti atent la ce citesti. Pai acel dumnezeu spune ceva neadevarat, ca isaac e singurul fiu al lui avraam si e singurul pe care il iubeste. Tu nu intelegi ca Satan vroia uciderea lui isaac findca a fost conceput cu ajutor divin ? Noroc ca Tatal ceresc a trimis un inger si a fost oprit la timp macelul. L-a adus ca "jertfa" insa Tatal ceresc nu cere asa ceva pentru a-ti demonstra credinciosia. Ci fiecare individ sa-si rastigneasca sinele pacatos.

#225
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 28 iulie 2018 - 08:24, said:

Fratioare, ascult de ani buni predicile lui si stiu ce spun. Poate ca cele initiale erau presarate cu idei care ar aduce despre trinitate.
nu "ar aduce a trinitate", ci predica Trinitatea. :)
obisnuieste-te cu asta, face it!

View Postpacopaco1967, on 28 iulie 2018 - 08:24, said:

si E.G.W.  a avut si ea inspiratii satanice.
oh! mai sa fie! Posted Image

poti da si ceva exemple? ar fi mana cereasca...Posted Image

View Postpacopaco1967, on 28 iulie 2018 - 08:24, said:

Nu esti atent la ce citesti. Pai acel dumnezeu spune ceva neadevarat, ca isaac e singurul fiu al lui avraam si e singurul pe care il iubeste. Tu nu intelegi ca Satan vroia uciderea lui isaac findca a fost conceput cu ajutor divin ? Noroc ca Tatal ceresc a trimis un inger si a fost oprit la timp macelul. L-a adus ca "jertfa" insa Tatal ceresc nu cere asa ceva pentru a-ti demonstra credinciosia. Ci fiecare individ sa-si rastigneasca sinele pacatos.
Vine Dumnezeu, il pune la proba cu maximul ce putea duce. Dupa care Isi trimite  Ingerul - confirmand testul - si-i transmite sa se opreasca, pentru ca prin atitudinea lui hotarata, jertfa a fost considerata ca si adusa. Pe principiul:"Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui. (Mat.5:28)"
case closed. Nicio urma de Satan decat in modul tau de gandire pe care ti-l distorsioneaza. :)

#226
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 28 iulie 2018 - 08:35, said:

Vine Dumnezeu, il pune la proba cu maximul ce putea duce. Dupa care Isi trimite  Ingerul - confirmand testul - si-i transmite sa se opreasca, pentru ca prin atitudinea lui hotarata, jertfa a fost considerata ca si adusa. Pe principiul:"Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui. (Mat.5:28)"
case closed. Nicio urma de Satan decat in modul tau de gandire pe care ti-l distorsioneaza. Posted Image
Citeste cu MARE atentie textul biblic .
Ma mir ca reusesti si sa citesti. Insa nu e de mirare felul in care interpreteaza trinitarii, idolatrii, iconodulii textul biblic citind aceleasi texte. La fel faci si tu, citesti cum iti convine, findca intelegerea ti-ai setat-o dupa propria dorinta.

#227
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 28 iulie 2018 - 11:09, said:

Citeste cu MARE atentie textul biblic .
Ma mir ca reusesti si sa citesti. Insa nu e de mirare felul in care interpreteaza trinitarii, idolatrii, iconodulii textul biblic citind aceleasi texte. La fel faci si tu, citesti cum iti convine, findca intelegerea ti-ai setat-o dupa propria dorinta.
oricata atentie ai acorda textului biblic, nu vei vedea nicaieri in text nici picior de Diabolul, nici picior de incercare de inselaciune a lui Avraam. :)

astfel sta treaba daca mintea este inspirata de Diabol: vei vedea amprenta Diabolului peste tot in Biblie care este Cuvantul lui Dumnezeu. :)

#228
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 28 iulie 2018 - 11:12, said:

oricata atentie ai acorda textului biblic, nu vei vedea nicaieri in text nici picior de Diabolul, nici picior de incercare de inselaciune a lui Avraam. Posted Image
Inteleg ca ai niste limite peste care nu e posibil sa vezi. Butoi a vazut peste ce e scris, adica citeste si intelege corect chiar daca uneori literal spune altceva.

Avraam a fost inselat de un dumnezeu de care trebuia sa se teama, deosebirea consta in faptul ca Avraam avea o inima aleasa, cum si Moise era. Erau de o blandete deosebita, si isi iubeau aproapele. Datorita acestui aspect Tatal ceresc l-a ghidat in unele lucruri. Numai ca in viata lui a interferat si un duh rau ce i-a "testa" credinta .Tatal ceresc niciodata nu a cerut si nu va cere cuiva sa-si aduca copii ca jertfa de ardere. In biblie scrie despre un rege iudeu ce si-a adus copilul ca jertfa de ardere crezand ca aduce Tatalui ceresc. Unii vor ucide crezand ca fac o slujba Tatalui ceresc. injunghierea lui isaac nu s-ar fi  numit jertfa ci omor . Avraam inca nu reusea sa deosebeasca duhurile insa in constinta la varsta lui inca avea blandete.
Asa cum isus afirma, nimeni nu il cunoaste pe Tatal in afara de Fiul. Eu sunt un Fiu findca traiesc cu convingerea ca am un Tata ceresc neprihanit care nu a atentat niciodata la viata vreunui om. Ai auzit de un ucigas pe nume Cain. Cumva stii ce i-a facut Tatal ceresc ? Iti spun tot eu, l-a protejat dragule, findca trebuia sa protejeze si pe ucigas dar si pe ceilalti sa fie "molipsiti" de un spirit al razbunarilor. Deci nu l-a traznit pe Cain cum credeti ca a facut cu Uza sau cu Anania si Safira. Acelea sunt minciunile Satanei, sa improaste cu indoiala in inima cititorului, ca Tatal mai si ucide cand se manie. Deci atentie mare, sa aveti frica si cutremur de dumnezeu  ca nu cumva sa il suparati. Numai ca nu e Tatal despre care vorbeste Satana ci despre sine.
Nici nu ai idee ce putere de transformare are convingerea mea ca Tatal meu din ceruri e neprihanit in ce priveste uciderile puse pe seama Lui. Posted Image

Edited by pacopaco1967, 28 July 2018 - 12:48.


#229
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Daca nu-i poti convinge, zapaceste-i...
:ciocan:

#230
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 28 iulie 2018 - 12:47, said:

Avraam a fost inselat de un dumnezeu de care trebuia sa se teama
textul biblic spune cu totul altceva, si anume ca avraam a fost pus la incercare de Dumnezeul sau, si a fost gasit credincios. Posted Image

daca Butoi ar auzi ce aberezi, s-ar calugari si ar pleca in muntele atos. Posted Image

View Postpacopaco1967, on 28 iulie 2018 - 12:47, said:

Numai ca in viata lui a interferat si un duh rau ce i-a "testa" credinta .
Duhurile rele nu testeaza credinta, ele fac raul.
In urma acestui test insa, Dumnezeu l-a recunoscut pe Avraam ca "credincios", iar Apostolul l-a recunoscut ca fiind Avraam jertfitorul copilului sau la cererea Domnului, prin credinta.

Edited by Dude_2nd, 28 July 2018 - 12:54.


#231
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 21 iulie 2018 - 16:10, said:

Nu exista o alta fundatie decat Legea lui Dumnezeu si marturia lui Isus. SILIKA. Posted Image
Iar in Lege scrie: "Sa NU ucizi", completat de marturie care zice: "cine ucide cu sabia trebuie sa fie ucis cu sabia". Posted Image

Nu te poti opri la porunca "sa nu ucizi" fara sa citesti si ce urmeaza imediat dupa acea porunca. Asta se numeste ignoranta, frate Dude, adica tu iei doar ce iti convine tie, ignorand restul Cuvantului.

View PostDude_2nd, on 21 iulie 2018 - 16:10, said:

Tocmia ti-am demonstrat ca Legea lui Moses este o "conlucrare" intre Dumnezeu si Moses ca Mijlocitor.

Iar eu ti-am demonstrat ca din gura lui Dumnezeu au iesit TOATE poruncile, vezi ca ti-am dat mai in urma textele.

View PostDude_2nd, on 21 iulie 2018 - 16:10, said:

In aceasta Lege , "din pricina impietririi inimilor" acelui popor, oamenilor le sunt permise unele derogari, cum ar fi divortul dupa bunul plac, uciderea celor rai si ai dusmanilor tarii, etc.
Acestea sunt "indreptate" de Hristos, de la care incoace nu mai ai voie nici sa divortezi cand vor muschii tai, ca te-ai saturat de Faraoanca actualaPosted Image  si vrei o alta mai cruda, nici sa-i ucizi pe pacatosi.

Niciodata nu a fost ingaduit divortul dupa bunul plac.

Aici a fost talentul evreilor de a silui legea lui Moise, dar probabil nu ai adancit mai mult subiectul ca sa intelegi mai bine cum au stat lucrurile.

View PostDude_2nd, on 21 iulie 2018 - 16:10, said:

blablabla...Posted Image SILIKA. Posted Image

""Din pricina impietririi inimilor voastre a ingaduit Moise [ca Mijlocitor - n.r] sa va lasati nevestele; dar de la inceput n-a fost asa. (Mat.19:8)"

s-a inteles, SILIKA, cine-i pune in carca lu Moses alea? Posted Image

Frate Dude, citeste te rog frumos ce spune Moise in Deuteronom acolo unde este porunca cu privire la cartea de despartire, si termina odata cu manevra asta ca nu tine.

1. Iata cuvintele pe care le-a spus Moise intregului Israel, dincoace de Iordan, in pustiu, intr-o campie, fata in fata cu Suf, intre Paran, Tofel, Laban, Haterot si Di-Zahab.

2. (De la Horeb pana la Cades-Barnea, pe drumul care duce la muntele Seir, este o departare de unsprezece zile).

3. In al patruzecilea an, in luna a unsprezecea, in ziua intai a lunii, Moise a vorbit copiilor lui Israel si le-a spus tot ce-i poruncise Domnul sa le spuna. - Deuteronom 1


1. Acum, Israele, asculta legile si poruncile pe care va invat [eu Moise] sa le paziti. Impliniti-le, pentru ca sa traiti si sa intrati in stapanirea tarii pe care v-o da Domnul Dumnezeul parintilor vostri.

2. Sa n-adaugati nimic la cele ce va poruncesc eu [Moise] si sa nu scadeti nimic din ele; ci sa paziti poruncile Domnului Dumnezeului vostru asa cum vi le dau eu, [Moise].

....

5. Iata, v-am invatat legi si porunci, cum mi-a poruncit Domnul Dumnezeul meu ca sa le impliniti in tara pe care o veti lua in stapanire.

....

14. In vremea aceea, Domnul mi-a poruncit sa va invat legi si porunci, ca sa le impliniti in tara pe care o veti lua in stapanire.- Deuteronom 4


Si mai departe in cap 5:

1. Moise a chemat pe tot Israelul si i-a zis: "Asculta, Israele, legile si poruncile pe care vi le spun astazi in auzul vostru. Invatati-le si impliniti-le cu scumpatate.

....

si le vorbeste de cele 10 porunci, si in finalul capitolului scrie:

...

28. Domnul a auzit cuvintele pe care mi le-ati spus. Si Domnul mi-a zis: "Am auzit cuvintele pe care ti le-a spus poporul acesta: tot ce au zis este bine.

29. O! de ar ramane ei cu aceeasi inima ca sa se teama de Mine si sa pazeasca toate poruncile Mele, ca sa fie fericiti pe vecie, ei si copiii lor!

30. Du-te de spune-le: "Intoarceti-va in corturile voastre."

31. Dar tu, ramai aici cu Mine, si-ti voi spune toate poruncile, legile si randuielile, pe care sa-i inveti sa le implineasca in tara pe care le-o dau in stapanire."

32. Luati seama, dar, sa faceti asa cum v-a poruncit Domnul Dumnezeul vostru; sa nu va abateti de la cele ce a poruncit El nici la dreapta, nici la stanga.

33. Sa urmati in totul calea pe care v-a poruncit Domnul Dumnezeul vostru sa umblati, ca sa traiti si sa fiti fericiti si sa aveti zile multe in tara pe care o veti lua in stapanire. - Deuteronom 5


1. Iata poruncile, legile si randuielile pe care a poruncit Domnul Dumnezeul vostru sa va invat sa le impliniti in tara pe care o veti lua in stapanire;

2. ca sa te temi de Domnul Dumnezeul tau, pazind, in toate zilele vietii tale, tu, fiul tau si fiul fiului tau, toate legile si toate poruncile Lui pe care ti le dau, si sa ai zile multe.

3. Asculta-le, dar, Israele, si cauta sa le implinesti, ca sa fii fericit si sa va inmultiti mult, cum ti-a spus Domnul Dumnezeul parintilor tai cand ti-a fagaduit tara in care curge lapte si miere. - Deuteronom 6


Si cu asta sper ca renunti definitiv la manevra cu Moise a zis.

Frate Dude! Posted Image

#232
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
buna seara, SILIKA. :) ma bucur sa te revad. :)

cum ti-a trecut ziua de astazi? :)
ti-am facut o dedicatiune, vizioneaza-o si tu cand ai timp. :)

#233
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 30 iulie 2018 - 22:17, said:

buna seara, SILIKA. Posted Image ma bucur sa te revad. Posted Image

cum ti-a trecut ziua de astazi? Posted Image
ti-am facut o dedicatiune, vizioneaza-o si tu cand ai timp. Posted Image

Neatza Frate Dude, si eu ma bucur sa te revad. Posted Image  sper eu mai luminat, mai ancorat in adevar, nu in manevre. Posted Image

ZIua a trecut cu doza obisnuita de truda si sudoare. Bine, recunosc, cu mai putina truda ca e perioada de concediu. Posted Image

View PostDude_2nd, on 30 iulie 2018 - 22:17, said:

ti-am facut o dedicatiune, vizioneaza-o si tu cand ai timp. Posted Image

Posted Image

#234
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 28 iulie 2018 - 12:53, said:


Duhurile rele nu testeaza credinta, ele fac raul.
In urma acestui test insa, Dumnezeu l-a recunoscut pe Avraam ca "credincios", iar Apostolul l-a recunoscut ca fiind Avraam jertfitorul copilului sau la cererea Domnului, prin credinta.
Duhul rau te indeamna la rele , rolul tau e sa izgonesti de la tine asa ceva. isus a fost ispitit de duhul rau, la fel si Avraam, a fost inselat de duhul rau.

Legea aia care zici ca e de la YHWH  e legea mortii . isus v-a propovaduit o alta lege, a vietii nascuta din iubire."iubiti-va unii pe altii cum v-am iubit Eu pe voi" . Aceasta e Legea Tatalui ceresc asa cum i-a spus mai marelui fariseilor "sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima, cu tot cugetul, cu toata puterea, si pe aproapele tau ca pe tine" . Deci aceasta Lege va va "candida" pentru viata vesnica.  Findca cunoasterea Tatalui ceresc asta inseamna , sa cunosti dragostea Lui.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate