Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

DACII nu sunt strămoșii noștrii, dar nici romanii într-o manieră absolută

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#199
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu trebuia sa zic ''orice tara din Europa '' ci doar din Germania, ca despre ea era vorba.
Nu cred nimic despre neoliticii de acu 5000 de ani  din Romania dar vroiam sa stiu ce crezi tu de neoliticii de pe teritoriul German de acu 5000 de ani? sau macar niste situri arheologice in Germania de acum 2000 de ani. Eu nu am gasit nimic

Edited by nico123, 07 August 2018 - 17:22.


#200
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 Alexandru H., on 07 august 2018 - 16:52, said:

Sunt o gramada. Mai ales ca in vestul Europei se finanteaza sapaturile arheologice profesioniste. Uite ca am facut un efort si am gasit niste date:

Franta. Siteuri arheologice majore pentru preistoric - 40 | Pesteri cu arta sculpturala - 7 | Pesteri cu pictograme - 11 | Monumente megalitice - 21

Astea sunt doar pentru preistorie - deci fara bronz, calcolitic, fier etc...

 nico123, on 07 august 2018 - 16:35, said:

sa-mi arati un site arheologic in orice tara europeana datat mai vechi de 2000 de ani, asa cum exista in Romania
uita-te la Serbia vecina.
musteste.
si ei sunt tampiti ca si ai nostri, se considera buricul pamantului.
ba chiar se cred urmasii dacilor.

#201
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 03.03.2007

 nico123, on 07 august 2018 - 17:19, said:

Nu trebuia sa zic ''orice tara din Europa '' ci doar din Germania, ca despre ea era vorba.
Nu cred nimic despre neoliticii de acu 5000 de ani  din Romania dar vroiam sa stiu ce crezi tu de neoliticii de pe teritoriul German de acu 5000 de ani? sau macar niste situri arheologice in Germania de acum 2000 de ani. Eu nu am gasit nimic

Tu crezi ca acum 2000 de ani nu era picior de om pe teritoriul actual al Germaniei? Noteaza: Bilzingsleben, Neanderthal (unde s-a descoperit prima fosila de felul ala), Königsaue, Goseck, Nebra (locul de origine al celebrului disc neolitic) etc... Sunt o gramada, documenteaza-te!

#202
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 nico123, on 07 august 2018 - 17:19, said:

Nu trebuia sa zic ''orice tara din Europa '' ci doar din Germania, ca despre ea era vorba.
Nu cred nimic despre neoliticii de acu 5000 de ani  din Romania dar vroiam sa stiu ce crezi tu de neoliticii de pe teritoriul German de acu 5000 de ani? sau macar niste situri arheologice in Germania de acum 2000 de ani. Eu nu am gasit nimic
nu face subiectul topicului. despre civilizatia neolitica dunareana, cultura vinca turdas se stie destul de multe. despre ce a fost in aceeasi perioada in germania nu stiu, dar daca clima n-a fost foarte diferita probabil erau la acelasi nivel de civilizatie.

 enough1453, on 07 august 2018 - 18:42, said:

uita-te la Serbia vecina.
musteste.
si ei sunt tampiti ca si ai nostri, se considera buricul pamantului.
ba chiar se cred urmasii dacilor.
sarbii nu-s prosti, mi se par chiar mai buni decat noi si probabil au dreptate considerindu-se urmasi ai dacilor/tracilor.
cred ca fosta iugoslavie n-a fost desfintata chiar din vointa lor proprie, ci datorita faptului ca aveau potential.

uita-te la novak djokovic cat de talentat, puternic si mindru este, asa se spune ca erau si dacii. dintre romani in veci nu va aparea asa ceva.

Edited by cirus6, 07 August 2018 - 19:31.


#203
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

 Dormi_Hete, on 26 iunie 2018 - 12:40, said:


Eu cred ca timp de 1000 de ani pana la aparitia voievozilor romani, aici au locuit slavi, turci si ceva vlahi. Exista enorm de multe indicii : mai toate denumirile de ape, munti, orase, nume de oameni sunt de origine slava sau turcica.  Bistrita, dambovita, ialomita, moldova, teleorman, caraiman, lovistea, calmatui, etc.

O corectie: numele "Moldova" e de origine germanica, adusa de bastarni.

Edited by PMmd63, 08 August 2018 - 07:58.


#204
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Alexandru H., on 07 august 2018 - 14:49, said:

@cirus6

Nu-l crede pe Mironescu cu prostiile lui vis-a-vis de Getica. Mommsen a creat prima editie stiintifica a cartii - dar ea circula deja de vreo 400 de ani in lumea intelectuala europeana, cu manuscrise datand din evul mediu timpuriu. E ca si cum l-ai acuza pe Kogalniceanu ca a inventat vechile letopisete moldovenesti doar pentru ca e primul care le-a publicat in format stiintific.
Sigur, Mironescu ăsta cu prostiile lui! Ia, arată aici tu, deşteptule, o ediţie din aia care circula in lumea intelectuală europeană. Din multele alea manuscrise  de ce nu a rămas nici unul, nici copiat?
Vechi letopiseţe există, aşa că commparaţia ta e proastă.
Hai cu un manuscris vechi al Geticii lui Iordanes.

 PMmd63, on 08 august 2018 - 07:58, said:

O corectie: numele "Moldova" e de origine germanica, adusa de bastarni.
da..da...germanică. E plin de Moldoave prin Germania şi Austria!  Ia, arată şi mie o Moldovă prin germania.
Există o Moldovă. E o apă care trece prin Praga şi care in cehă se numeşte Vîltava.  Chestia e că nu au fost pe acolo germani cu toate că acum germanii ii spun apei Moldau şi astfel ai impresia că denumirea e germană.
E plin netul de bazaconii din astea.

 Alexandru H., on 07 august 2018 - 19:16, said:


Tu crezi ca acum 2000 de ani nu era picior de om pe teritoriul actual al Germaniei? Noteaza: Bilzingsleben, Neanderthal (unde s-a descoperit prima fosila de felul ala), Königsaue, Goseck, Nebra (locul de origine al celebrului disc neolitic) etc... Sunt o gramada, documenteaza-te!
Vezi la ce te duce credinţa?
Vezi că tot aşa faci şi tu.

#205
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 03.03.2007
@ionelmironescu

Manuscris medieval. Alt manuscris medieval.

Manuscrisele alea au fost redescoperite in secolul 15, tiparite in secolul 16 - deci pana la Mommsen vorbim de vreo 1000 de ani de istorie a "Geticii" lui Iordanes la care avem acces. Dar la fel cum a fost si cu monedele lui Carol cel Mare (care nu numai ca exista dar sunt vandute si achizitionate regulat de particulari si muzee), dumneata nu crezi nimic. Si, mai rau, confuzi existenta cartii cu nevoia de a fi un indicator suprem al adevarului. Ceea ce e eronat - Iordanes ar fi putut sa scrie o carte plina de fantezii si inventii, relatia scandinavi-goti ar putea sa fie doar o nascocire - astea sunt lucruri pe care istoricii de meserie le exploreaza zilnic. Ceea ce e neindoielnic e faptul ca avem acces la cartea pe care a compus-o Iordanes.

Eu zic sa ramai la ravasele lui Peneas Curcanul si sa lasi oamenii mai putin agresivi sa vorbeasca.

#206
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Alexandru H., on 08 august 2018 - 11:06, said:

@ionelmironescu

Manuscris medieval. Alt manuscris medieval.

Manuscrisele alea au fost redescoperite in secolul 15, tiparite in secolul 16 - deci pana la Mommsen vorbim de vreo 1000 de ani de istorie a "Geticii" lui Iordanes la care avem acces. Dar la fel cum a fost si cu monedele lui Carol cel Mare (care nu numai ca exista dar sunt vandute si achizitionate regulat de particulari si muzee), dumneata nu crezi nimic. Si, mai rau, confuzi existenta cartii cu nevoia de a fi un indicator suprem al adevarului. Ceea ce e eronat - Iordanes ar fi putut sa scrie o carte plina de fantezii si inventii, relatia scandinavi-goti ar putea sa fie doar o nascocire - astea sunt lucruri pe care istoricii de meserie le exploreaza zilnic. Ceea ce e neindoielnic e faptul ca avem acces la cartea pe care a compus-o Iordanes.

Eu zic sa ramai la ravasele lui Peneas Curcanul si sa lasi oamenii mai putin agresivi sa vorbeasca.
Auzi, nu sint cam scurte manuscrisele alea? Din primul e arătat o jumătate de pagină!  
Unde e tipărită Getica lui Iordanes in sec 16?  Nu e nicăieri. Spui prostii continuu. In sec 16 abia a tiparit Gutemberg Biblia. Era foarte scumpă, totuşi mult mai ieftină decit un manuscris. Cine ar fi cumpărat atunci Getica lui Iordanes in Latină?!  Faci afirmaţii fără să gîndeşti şi fără să aduci pt ele dovezi. Cind aduci ceva aduci prostii, ca acum cind ai postat bucăţele de de Getica ca să arăţi că exista şi incă tipărit in sec 16!
Taman bine asta dovedeşte ce am scris eu, că Mommsen nu a avut manuscris complet, că nu exista in sec 19 aşa ceva, de aceea Mommsen a falsificat Getica după care a spus că...a ars manuscrisul pe care el chipurile l-a copiat.
"Eu zic sa ramai la ravasele lui Peneas Curcanul si sa lasi oamenii mai putin agresivi sa vorbeasca."
Ţi-am zis să laşi băşcălia ţigăneascăă. Nu te poţi abţine, este?
Cu pozele alea ai dovedit că am eu dreptate.

dacii sint strămoşii noştri!

 Alexandru H., on 08 august 2018 - 11:06, said:

In prima poză e o juma de pagină!
In a doua poză  e o pagină intreagă iar in Legendă, in stinga, e scris că din acet pmanuscris există ...12 pagini.
Acest Gică Contra care semnează Alexandru H m-a contrazic pe mine cind am scris că nu exista in sec 19 un manuscris GETICA  scris de Iordanes, deci Mommsen nu avea de unde să ia un manuscris complet. Dacă el totuşi l-a publicat tipărit complet inseamnă că l-a falsificat!

#207
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 03.03.2007
1. Oamenii aia au facut o poza la o pagina din manuscris. Ca doar nu sunt obligati sa-si fotocopieze toate valorile pentru a le pune pe internet. Cine vrea sa le studieze, probabil poate sa faca cerere la ei si sa aiba acces.

2. Vezi ca te incurci cu secolele. Gutenberg a tiparit Biblia in secolul 15. In secolul 16 e tiparita si Getica. De catre Conrad Peutinger, cel care tipareste si harta drumurilor din Imperiul Roman. Imi inchipui ca din moment ce puteau muntenegrenii si vlahii sa tipareasca carti in perioada aia, il poti lasa si pe un anticar bogat german sa-si tipareasca lucrarile preferate din latina.

3. Omule, te invarti in cerc. Una e manuscrisul medieval (copiat de copisti), alta e tiparitura. Manuscrisele provin din secolele 9-10, tiparitura din secolul 16. Exista ambele, poti verifica, nu am inventat nimic.

4. Ai o fixatie cu manuscrisul ars de Mommsen. Da, a ars un manuscris la el acasa. Mai existau in lume altele, nu s-a terminat universul.

5. Folio nu inseamna pagina ci foaie. Iar ce am pus acolo e ceea ce am gasit ca poze de manuscris online. Sunt mai multe in lume dar uite ca proprietarii nu s-au gandit ca ai dumneata nevoie sa le vezi. Eu ma incred in cei care le-au rasfoit, nu in pensionari pentru care istoria e o seama de conspirationisme "jidanesti".

De fapt, hai sa bag si eu un conspirationsm: Gesta Hungarorum e un fals. Ceea ce avem acum e un singur manuscris, aparut ca din senin in Viena la inceputul secolului 17. Lucrarea e clar falsificata de un literat din cercul lui Rudolf, ce foloseste lucrarea pentru a-si justifica drepturile sale, ca rege al Ungariei, asupra Transilvaniei si Moraviei. Mentiunile despre vlahi sunt o inventie - pur si simplu realitatea demografica din 1600 in Transilvania e mutata cu 700 de ani mai devreme. N-ai cum sa ma contrazici, trebuie sa-mi arati fotocopiile intregului manuscris, plus dovada clara ca are o vechime de peste 800 de ani. Nu ma intereseaza opiniile istoricilor maghiari (ca vor Transilvania), germani (ca aia sunt pro-Ungaria) sau evrei (ca aia sunt inamicii dacilor). :D

#208
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
1. Nu! Sint obligati să arate cit au din acel manuscris. Vezi că la a doua poză au scris in dreapta că au doar 12 pagini! Iar iţi inchipui ceva şi iţi miei inchipuirea drept realitate.
2, Posibil sa fi uitat cind a tiparit Gutemberg Biblia.
Tu nu ai arătat decit manuscris din Getica. Există măcar o pagină tipărită rămasă? Dacă nu există nu ştiu de ce baţi cimpii. Subiectul e dacă Mommsen a avut  de unde să scopieze Getica, aşa cum a susţinut. Deci de unde a copiat-o?
3. Nu am spus că manuscrisul ar fi acelaşi lucru cu tipăritura, aşa că nu imi face tu aici proces de intenţie. Am spus că Mommsen nu a avut de unde să copieze Getica pt că aceasta nu exista şi deci el a inventa-to. faptul că au existat citeva pagini, arată că restul e făcut de Mommsen.
Nu există ambele. Minţi. Ai arătat citeva pagini şi ai susţinut că există manuscrise vechi intregi şi tipărituri intregi ale Geticii. Minţi sau spui prostii? Unde ai arătat un manuscris intreg? Scrie clar acolo: 12 pagini mai există din acest manuscris!! Păi, cum dracu indrăzneşti tu să spui că e intreg??
4. Despre asta e vorba. Mommsen a afirmat că l-a copiat dar nu mai are manuscrisul că-....a ars. Ai vrut să demonstrezi că aşa a fost şi că mai există manuscrise ale Geticii. Nu ai arătat nimic, mai precis că mai există...bucăţele din manuscrise. Acum iar afirmi pe gol că..."mai existau in lume şi alte manuscrise". Aşa ţi s-a sculat ţie, că...mai existau şi dacă spui tu că mai existau atunci mai existau. Foarte "deştept" arument!!
5. Aaaa... sint mai multe in lume, ştii tu bine, dar ai dreacu proprietari nu vor să le arate nici in poză! Ce argument "deştept".Posted Image Deci ce presupui tu e şi adevărat!
Tu te increzi in cei care spun că le-au răsfoit!
In pensionari care demonstrează că respectivii mint nu te increzi că  nu iţi place. da! Conform unui asemenea mod de gindire  o să gindeşti tot prostii in continuare.
De fapt nu o mai da cotită şi nu mai devia subiectul la gesta Hungarorum. Nu ai dovedit că Mommsen a avut de unde să copieze Getica, aşa cum ţi-ai propus. E cum am zis eu: Mommsen nu a avut de unde copia Getica pt că nu există decit bucăţele mici. El a susţinut că a avut el un manuscris intreg. Mommsen a fost un falsificator şi un mincinos, iar cine l-a crezut a fost prost sau interesat in fantasmagoriile descoperite de Mommsen in Getica făcută de el insuşi.
M-ai convins că tu nu ai discernămint şi te agăţi de diverse prostioare ca să demonstrezi că eu nu am dreptate.

#209
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,094
  • Înscris: 31.03.2015

 ionelmironescu, on 08 august 2018 - 13:00, said:

dacii sint strămoşii noştri!
Dacii, dar nu numai ei, ci multe alte populatii. Oricum, asta n-are nicio relevanta atata timp cat românii, de la daci si pana
astazi au fost si sunt prostovanii Europei. Nu e ca si cum dacii ar fi fost precum stramosii egiptenilor, grecilor, irakienilor, ca sa ne mandrim cu ei, cu dacii. Matale stii foarte multa teorie, atata doar ca te cam depaseste realitatea din teren. Ti-am aratat cam ce iese din combinatia euro-asiatica, insa dumneata ai negat vehement faptul respectiv, afirmand ca acele combinatii fac parte din rasa europeana. Românii cu mai putine gene asiatice arata precum nemtii, austriecii, suedezii. Si nu, nu trebuie sa aiba neaparat parul blond sau albicios, insa au acele trasaturi faciale distincte, care fac parte clar din rasa alba, rasa europeana. Dpdv biologic nu exista români, germani, croati, austrieci, danezi, olandezi s.a.m.d. ci exista rasa europeana. E, unele popoare de rasa europeana s-au amestecat mai mult sau mai putin cu populatii venite din Asia. De pilda, românii s-au amestecat mai mult si mai bine cu populatiile din Asia decat s-au amestecat germanii.

Te iau iar cu poze, adica cu realitatea, ca n-am ce sa iti fac.
Vezi matale prima poza? E o combinatie euro-mongoloida.
Vezi si a doua poza? E o combinatie euro-asio-ţiganeasca. Mama domnisoarei e ţiganca.
E, care e faza? Faza e ca copiii   multor români asa ies. Cam asa arata o buna parte din fetele noastre. Iar fetele (ma rog, si baietii), care nu sunt mixate cu gene asiatice, arata precum nemtoaicele, austriecele etc. Matale doar nu crezi ca domnisoarele dacice aratau precum domnisoarele nostre din ziua de azi! Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.png   139.75K   12 downloads
  • Attached File  2.jpg   67.92K   14 downloads

Edited by Cristi_E, 09 August 2018 - 21:17.


#210
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
numai 2% e influenţă genetică asiatică la romini, deci nu ai dreptate.
In Ungaria numai 1% e influenţă genetică asiatică, deci ungurii nu se trag genetic din asiatici.
Asta e realitatea pe teren.
Asta spun studiile genetice. Poate mint ăia?

#211
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,094
  • Înscris: 31.03.2015

 ionelmironescu, on 09 august 2018 - 21:32, said:

numai 2% e influenţă genetică asiatică la romini, deci nu ai dreptate.
In Ungaria numai 1% e influenţă genetică asiatică, deci ungurii nu se trag genetic din asiatici.
Asta e realitatea pe teren.
Asta spun studiile genetice. Poate mint ăia?
Pai fetele alea au  50% gene asiatice, si cati nu sunt ca ele! Cum poti ignora realitatea care se perinda la orice colt de strada sub ochii nostri?  Cat despre treaba cu 2% gene asiatice, iti zic eu care e faza; 2% gene asiatice au exact aia pe care s-a facut testul. Atat si nimic mai mult.

Edited by Cristi_E, 10 August 2018 - 19:41.


#212
Mamutul

Mamutul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 30.11.2009

 Cristi_E, on 09 august 2018 - 21:14, said:

E, unele popoare de rasa europeana s-au amestecat mai mult sau mai putin cu populatii venite din Asia. De pilda, românii s-au amestecat mai mult si mai bine cu populatiile din Asia decat s-au amestecat germanii.
Si te deranjeaza chestia asta?

#213
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Cristi_E, on 10 august 2018 - 19:40, said:

Pai fetele alea au  50% gene asiatice, si cati nu sunt ca ele! Cum poti ignora realitatea care se perinda la orice colt de strada sub ochii nostri?  Cat despre treaba cu 2% gene asiatice, iti zic eu care e faza; 2% gene asiatice au exact aia pe care s-a facut testul. Atat si nimic mai mult.
Nu se perindă realitatea aia la orice colţi de stradă ci doar in imaginaţia ta.
Persoana din poza a doua  are caractere ce s-au intilnit  şi in Europa in antichitate, in partea de sud adică Grecia, Italia, Spania, dar şi in Balcani adică Iugoslavia, Bulgaria Rominia in Sud (Oltenia, Muntenia, Dobrogea).
Vorbeşti din imaginaţie

 Mamutul, on 10 august 2018 - 21:05, said:

Si te deranjeaza chestia asta?
Nu a fost vorba de deranj!
Deranjezi tu că nu scrii pe subiect!

#214
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,094
  • Înscris: 31.03.2015

 ionelmironescu, on 11 august 2018 - 12:49, said:

Nu se perindă realitatea aia la orice colţi de stradă ci doar in imaginaţia ta.
Persoana din poza a doua  are caractere ce s-au intilnit  şi in Europa in antichitate, in partea de sud adică Grecia, Italia, Spania, dar şi in Balcani adică Iugoslavia, Bulgaria Rominia in Sud (Oltenia, Muntenia, Dobrogea).
Vorbeşti din imaginaţie

Ba se perinda, insa matale esti om batran si nu prea mai iesi din casa. Ti s-a mai spus si de catre alti colegi ca e plina Romania de astfel de persoane. Mama acelei fete e ţiganca si vorbeste ţiganeste. Iti mai dau? Ia de aici daci pur sange, ce i intalnim la orice colt de strada si ulita. Posted Image

Chiar nu ai cum sa ignori asemenea dovezi.

Attached Files


Edited by Cristi_E, 11 August 2018 - 14:44.


#215
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Nu mai da, că sint sătul de remarci cretine ca: "nu ştii că eşti bătrin şi nu mai ieşi din casă", "ţi s-a mai spus că e plină România de astfel de persoane".
Istoria făcută aşa...la mica ştiinţă intotdeauna e greşită.

#216
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,094
  • Înscris: 31.03.2015
Pai da, sunt pline strazile patriei de astfel de persoane cu trasaturi euroasiatice. Si cum trasaturile fizice n-ar fi de ajuns, atat accentul cat si personalitatea le tradeaza originile asiatice. Dumneata chiar nu ai cum sa te opui fenomenului de mixare a populatiei. Si asta nu-i nimic;
peste vreo 10 ani dacii vor si mai imbogatiti dpdv genetic. Posted Image

Edited by Cristi_E, 11 August 2018 - 17:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate