Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

DACII nu sunt strămoșii noștrii, dar nici romanii într-o manieră absolută

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#235
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Aici nu mai e chestie de istorie ci mai degraba de antropologie. Explica si matale de ce in cadrul aceleiasi rase exista asa variatii mari.
Ce factori de mediu au actionat asa puternic asupra unor populatii incat sa le schimbe atat infatisarea cat si unele trasaturi psihice?

La fel cum sirienii tintesc mai mult occidentul si foarte putin spre deloc România.

Vezi google translate.

Uita-te si dumneata; astia toti sunt români, insa unii din ei par a fi mai *nordici* decat nordicii, iar altii mai *asiatici* decat asiaticii.
Explica matale deosebirile astea clare de infatisare dintre ei.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   59.47K   9 downloads
  • Attached File  2.jpg   135.84K   9 downloads
  • Attached File  3.jpg   47.48K   6 downloads
  • Attached File  4.jpg   61.66K   7 downloads
  • Attached File  6.jpg   9.83K   7 downloads


#236
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Ți-am răspuns dar nu pricepi: populațiile erau deja amestecate in neolitic. Dacii erau blunzi, bruneți, șateni, roșcați!

#237
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Limba lor spune ca provin fie din Pakistan, fie chiar de undeva de la marginea lumii iraniene dinspre Pakistan, la aceasta identificare contribuind atat culoarea pielii cat si limba.

As putea sa-l cred pe Florin, dar nu cunosc anumite aspecte.
M-as putea gandi ca sunt un grup apartinand maurilor tunisieni, i-as pune in legatura cu sarazinii ori sarakasanii balcanilor, fiind asimilati de catre albanezi?!

Adica o rasa tunisiana asimilata lingvistic de catre albanezi?!

Stiu ca albaneza la radacini este o limba kurda.

https://en.m.wikiped...Romani_language

Romani is an Indo-Aryan language that is part of the Balkan sprachbund. It is the only New Indo-Aryan spoken exclusively outside the Indian subcontinent.[22]

Romani is sometimes classified in the Central Zone or Northwestern Zone Indo-Aryan languages, and sometimes treated as a group of its own.

Edited by Infinitty, 22 August 2018 - 18:39.


#238
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Infinitty, tu de fapt nu scrii despre ceva. Faci doar niște afirmații pt care, ca de obicei, nu aduci probe. Ai pus link pt uhn artricol din Wikipedia care nu kămurește nimic.
Dacă tot ești așa de priceput spune de ce rromii apar mai intii in Spania și după aia in Imperiul Bizantin.

#239
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Haplogroup H-M82 is a major lineage cluster in the Balkan Romani group, accounting for approximately 60% of the total.[152] Haplogroup H is uncommon in Europe but present in the Indian subcontinent and Sri Lanka.

https://en.m.wikiped...i/Romani_people

In December 2012, additional findings appeared to confirm the "Roma came from a single group that left northwestern India about 1,500 years ago."[63] They reached the Balkans about 900 years ago[125] and then spread throughout Europe. The team found that, despite some isolation, the Roma were "genetically similar to other Europeans."[125][63]

Genetic research published in European Journal of Human Genetics "has revealed that over 70% of males belong to a single lineage that appears unique to the Roma."[147]

Genetic evidence supports the medieval migration from India. The Romani have been described as "a conglomerate of genetically isolated founder populations,"[148] while a number of common Mendelian disorders among Romanies from all over Europe indicates "a common origin and founder effect."[148][149]

#240
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View PostCristi_E, on 21 august 2018 - 20:31, said:

Aici nu mai e chestie de istorie ci mai degraba de antropologie.

Ai verificat daca nu este o arie de antropolopupu?

I-ai si pe Cyberula si pe neaflorica si simteti-va bine

#241
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostCristi_E, on 21 august 2018 - 20:31, said:

Aici nu mai e chestie de istorie ci mai degraba de antropologie.
tu discuti insa despre antropomorfologie.
alta mancare de peste.

#242
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostMount_Yerrmom, on 22 august 2018 - 21:53, said:

Ai verificat daca nu este o arie de antropolopupu?

I-ai si pe Cyberula si pe neaflorica si simteti-va bine
mai bese pe arie din cind in cind dl arhitect fără serviciu Sylvester.

#243
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Astea da exprimari de la un intelectual cu pretentii!

#244
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

View Postionelmironescu, on 08 august 2018 - 10:52, said:

da..da...germanică. E plin de Moldoave prin Germania şi Austria!  Ia, arată şi mie o Moldovă prin germania.
Există o Moldovă. E o apă care trece prin Praga şi care in cehă se numeşte Vîltava.  Chestia e că nu au fost pe acolo germani cu toate că acum germanii ii spun apei Moldau şi astfel ai impresia că denumirea e germană.
E plin netul de bazaconii din astea.

După acest mesaj ai decăzut mult în ochii mei. În necunoștiința ta de cauză improvizezi tâmpenii.
Ia arată-mi tu „Moldove” în Turcia!

Nu-i așa că sună ca din partea unui incult?
Așa și în cazul tău. Îmi arăți și tu legătura dintre actualii germani cu actuala limbă cu bastarnii?

Edited by PMmd63, 23 August 2018 - 15:02.


#245
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostPMmd63, on 23 august 2018 - 15:00, said:

După acest mesaj ai decăzut mult în ochii mei. În necunoștiința ta de cauză improvizezi tâmpenii.
Ia arată-mi tu „Moldove” în Turcia!

Nu-i așa că sună ca din partea unui incult?
Așa și în cazul tău. Îmi arăți și tu legătura dintre actualii germani cu actuala limbă cu bastarnii?
Păi, normal. Sint obișnuit cu asta Eu decad mereu in ochii tuturor nepricepuților, a semidocților, a aflaților in treabă.
Păi, bă nea logică de fier, dacă Moldova e nume de origine germanică am cerut să fie arătată o Moldovă In GERMANIA, ce dracu nu e logic aici?
Am scris eu cumva sau cineva că Moldova e nume de origine turcică?  Dacă a rfi scris cineva că Moldova e nume turcesc aș fi ceerut să arate acest nume prin vreo țară turcească, adică Turcia, Azerbaigean, Turkmenistan, Kazahstan.
Ce dracu de legătură să îți arăt eu dintre germani și bastarni? Am scris eu vreodată că ar fi vreo legătură? Poate ai visat tu că am scris.
Tu improvizezi timpenii! Nu vezi ce ai improvizat?  Ai venit cu bastarnii, cu Turcia...Eu nu am spus ceva ded asta.

dacă Moldova nu se află ca nume de apă, de regiune, de munte, in Germania de unde  s-a tras concluzia „deșteptă” că Moldova ar fi nume germanic?

#246
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostMount_Yerrmom, on 22 august 2018 - 21:53, said:

Ai verificat daca nu este o arie de antropolopupu?

I-ai si pe Cyberula si pe neaflorica si simteti-va bine
Vezi ca ti se limbă plimba-n gură. :lol:

#247
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 08 august 2018 - 10:52, said:

Există o Moldovă. E o apă care trece prin Praga şi care in cehă se numeşte Vîltava.
Moldau = Vltava
inseamna  apa cu vâltoare (in moldoveneste hultoare)

Quote


vultoáre și vîltoáre f., pl. orĭ (lat. *voltoria îld. volutoria, d. volvere, volutum, a rostogoli, de unde și voltă, înrudit cu Moldova, care e numit ce Cehĭ Vltava, din răd. slavă bĭlt, vĭlt, mĭlt, mĭld [Bern. 1, 118]. Decĭ Moldova, Vltava sînt rîurĭ volburoase. V. și Arh. 29, 476). Anafor, vîrtej de apă. – Și hultoare (Mold.) și înv-. V. bulboană.




#248
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 09.08.2018

View Postenough1453, on 24 august 2018 - 01:43, said:

Moldau = Vltava
inseamna  apa cu vâltoare (in moldoveneste hultoare)
si o respectuoasa intrebare, pe daceste cum se spunea?

#249
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 24 august 2018 - 01:43, said:

Moldau = Vltava
inseamna  apa cu vâltoare (in moldoveneste hultoare)
Nu e vorba de Vîltava ci de denumirea Moldova, a țării Moldova și a apei Moldau.  dacă e germanică arată că e germanică, adică mai sint astfel de denumiri pe la neamurile germanice.

View Postzz_dop, on 24 august 2018 - 11:01, said:

si o respectuoasa intrebare, pe daceste cum se spunea?
Vezi despre ce e discuția și nu mai face bășcălie!
A spus cineva că Moldova ar fi denumire germanică. Eu am spus că nu se poate și am adus argumente. Argumentul meu principal a fost că nu există denumiri de tip Moldova in țări  in care trăiesc germanici. Există un rîu numit in germană Moldau, dar nici acesta nu se află in vreo țară in care trăiesc germanici. Rîul trece prin Praga și e denumit de cehi Vâltava.

#250
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postionelmironescu, on 24 august 2018 - 11:20, said:

Există un rîu numit in germană Moldau, dar nici acesta nu se află in vreo țară in care trăiesc germanici. Rîul trece prin Praga și e denumit de cehi Vâltava.

Izvorul Vltavei este mai aproape de Linz, Salzburg si Regensburg decat de Praga.

Din Sudetenland.

Ti se leaga punctele? Posted Image

Edited by Mount_Yerrmom, 24 August 2018 - 16:52.


#251
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostPMmd63, on 23 august 2018 - 15:00, said:

Așa și în cazul tău. Îmi arăți și tu legătura dintre actualii germani cu actuala limbă cu bastarnii?
Păi, de ce dracu să arăt eu asta? Am afirmat cumva că bastarnii au fost germanici? Eu am afirmat că dacii vorbeau tot românește și am arătat practic acest lucru pe trei texte dacice! Cine vrea să mă combată să arate că textele nu sint bine despărțite și să arate care e despărțirea cea bună! Lucrările mele sint pe net. Au sute de mii de citiri. Un singur lingvist s-a incumetat să mă combată și s-a făcut de ris, Sorin Olteanu. Critica lui la adresa lucrării mele nu se mai află de mult pe net.

View PostMount_Yerrmom, on 24 august 2018 - 16:51, said:

Izvorul Vltavei este mai aproape de Linz, Salzburg si Regensburg decat de Praga.

Din Sudetenland.

Ti se leaga punctele? Posted Image
Și ce e cu asta? Înseamnă că Moldova e denumire germanică? Despre asta e vorba Posted Image

#252
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015

View Postionelmironescu, on 25 august 2018 - 13:53, said:

Și ce e cu asta?

Nu puteam lasa nepedepsita gogomania conform careia Vltava/Moldau nu trece prin teritorii germane.

Nu pot nici acum asa ca-ti mai dau o portie :ciocan:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate