Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 

DACII nu sunt strămoșii noștrii, dar nici romanii într-o manieră absolută

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#163
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 ionelmironescu, on 06 iulie 2018 - 13:38, said:

Poate voi nu știți bine rominește și nu pricepeți bine cuvintul asemănător.  

 Dormi_Hete, on 28 iunie 2018 - 22:29, said:

Vlah nu semnifica un anume popor,
Vlah inseamna voritor de limba latina.
unde vezi tu cuvantul asemanator?
Omul vorbeste in termeni absoluti..

Edited by enough1453, 06 July 2018 - 15:12.


#164
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Italienii nu au fost numiti niciodata in vreo variatiune de vlah. Ca in limba maghiara Olah seamana cu Olasz,
este datorita faptului ca ambele popoare au origini latine.

Edited by WestPoint, 06 July 2018 - 16:20.


#165
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Olasz e o variație de olah. Nu ai vorbi prostii!
Evident asta este pt că ungurii au crezut că ambele popoare au origine latină. De aceea le-au și numit diferit dar asemănător.
Vrei să îți explic asta in germană? Văd că nu pricepi rominește bine.Poate ai niște defecte care te impiedecă să pricepi corect.
la fel și dl Fane enough, care scrie „ unde vezi tu cuvintul asemănător?” Nu știu ce il impiedecă și pe el să vadă că olah seamănă cu olasz.
Nu recunoașteți, bă. Zbierați că olasz nu seamănă cu olah, ca să fiți in continuare ultimii caraghioși.

fane se leagă dde o singură postare de a lui Dromi_Hete. merge cu ea pina in pizele albe.

Pagina 8 postarea 127 a lui Dromi_Hete. Acolo se vede ce a scris Fane și cum l-a contrazis Dromi_Hete.
Ce o frecați atîta, Fane și West Point? Despre asta e vorba! Ce o tot suciți și schimbați subiectul?

#166
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

 ionelmironescu, on 06 iulie 2018 - 18:37, said:

Zbierați că olasz nu seamănă cu olah
n-ai inteles subiectul discutiei.

 Dormi_Hete, on 28 iunie 2018 - 22:29, said:

Vlah nu semnifica un anume popor,
Vlah inseamna voritor de limba latina.


#167
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

 Karhu, on 24 iunie 2018 - 11:25, said:

Cel putin pana in ultimii ani nu preau au avut loc mixaje de genul asta. rromii sunt foarte conservatori, nu prea accepta casatorii cu gagio. Reciproca e si ea valabila.
Cazuri exista, dar sunt mai degraba izolate, exceptii.
Ț iganii...conservatori? Mă faci să râd. Ar face orice să se romanizeze și să devină mai albi din generație în generație.

Ieși pe o stradă din România. Pe cine vezi înegrit la ochi, păr negru, bronzat, cu apucături manelare e ț igan. Și nu doar. Trăsăturile ț igănești sunt foarte evidente chiar și după câteva generații de la asimilare. Unul de îsta poate avea aceste trăsături dar el să spună că e ROMÂN. Și restul îl crede. La recensământ își uită iar originile și se trece „român”.

Am studiat și încă studiez ț iganii romanizați, am ajuns la părerea că au ajuns mai mullți decât ț iganii pur-sânge și chiar mai mulți decât „românii” (care sunt mai mult un amalgam de alte nații, migratori, etc. dar care nu li se vedea negreala pe față). E prostesc să numești orice negricios drept „român”, că românii la origini, din câte știu, nu provin din India.

#168
Mamutul

Mamutul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 30.11.2009

 WestPoint, on 26 iunie 2018 - 20:12, said:

La fel am crezut si eu cu sasii si maghiarii ca nu se prea mixeaza cu românii. Cel putin pina dupa 1990 eu inca nu am cunoscut nici o unguroaica
care sa se fi casatorit cu un roman, ceace nu inseamna ca nu a existat, doar ca foarte rar. Ungur cu românca mai des.
La fel si sasii, vezi Johannis. Sasoaicele insa isi luat de regula barbati numai sasi, cu extrem de mici exceptii.

Acum insa, am intilnit atitea  Emese Serbanescu , Moldovan Elvira, Diana Orosz, ca si Corina Szabo, Anca Horvath, etc,,,
Deci, actualmente, nu mai este demult valabilceace am crezut.
Hipergamie feminina tipica, nimic nou. Este binecunoscut faptul ca femeile isi cauta parteneri cu statut egal sau mai inalt decat al lor. Cata vreme in Ardeal romanii aveau cel mai scazut statut, era firesc ca femeile unguroaice si sasoaice sa ignore barbatii romani, dar romancele sa caute barbati unguri sau sasi. Dupa unire, cand romanii au devenit nationalitatea dominanta politic, trendul a inceput sa se inverseze. Evident, nu imediat, ci a durat o generatie-doua.

Edited by Mamutul, 10 July 2018 - 16:29.


#169
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 WestPoint, on 26 iunie 2018 - 20:12, said:

ezi ca iara ai luat-o fonetic prost. "dâmb" spun numai ardelenii, care au preluat expresia de la maghiari. In romaneste este, ridicatura, movila, colina,deal.
Exact ca si la Cluj, dâmbul rotund . Kerekdomb

DÂMB, dâmburi, s. n. Formă de relief mai mică decât dealul; colină. ♦ Ridicătură mică de pământ înălțată la marginea unui șanț, a unei gropi etc. – Din magh. domb.
Bă, tu eşti un exemplu de naivitate. Tu care eşti ardelean imi explici mie, care sint din Bucureşti, că dâmb spun doar ardelenii.  Şi noi de ce spunem dâmb la Bucureşti? Sintem ardeleni? Adică îţi inchipui că tu ştii mai bine decit mine cum vorbesc eu şi cum vorbesc bucureştenii, muntentenii?
mai imi pui şi definiţia din Dex! E greşită etimologia in Dex. Este exact invers, adică maghiarul domb provine din dâmb, care are şi varianta dţmb in romineşte.
valahi au fot in panonia foarte mulţi, dar ce unguri au fost in sudul ţării de la care să fi invăţat populaţia pe dâmb? Crezi cumva că l-au invăţat ardelenii şi după aia ne-au invăţat şi pe noi, muntenii, apoi pe moldoveni?

 enough1453, on 06 iulie 2018 - 18:55, said:

n-ai inteles subiectul discutiei.
Hodoronc tronc! Eu nu inţeleg subiectul! Inţelegi tu şi ungurul pă dracu, că scrieţi că italienii nu au fost numiţi asemănător.  In poloneză Włoski  (italieni) si  Włochy (Italia) e absolut clar asemănător .
Voi negaţi cu obrăznicie şi naivitate ceva absolut limpede ca lumina zilei.
Cine să mai dea doi bani pe ce spuneţi voi? Mai dau nişte ăia tot ca voi.

 PMmd63, on 09 iulie 2018 - 10:20, said:

Ț iganii...conservatori? Mă faci să râd. Ar face orice să se romanizeze și să devină mai albi din generație în generație.

Ieși pe o stradă din România. Pe cine vezi înegrit la ochi, păr negru, bronzat, cu apucături manelare e ț igan. Și nu doar. Trăsăturile ț igănești sunt foarte evidente chiar și după câteva generații de la asimilare. Unul de îsta poate avea aceste trăsături dar el să spună că e ROMÂN. Și restul îl crede. La recensământ își uită iar originile și se trece „român”.

Am studiat și încă studiez ț iganii romanizați, am ajuns la părerea că au ajuns mai mullți decât ț iganii pur-sânge și chiar mai mulți decât „românii” (care sunt mai mult un amalgam de alte nații, migratori, etc. dar care nu li se vedea negreala pe față). E prostesc să numești orice negricios drept „român”, că românii la origini, din câte știu, nu provin din India.
Ei sint intr-adevăr naivi că gindesc aşa, dar nici tu nu eşti mai breaz. Pt tine mulţi romini sint nagricioşi pt că...sint rezultatul combinării cu ţigani. Eşti probabil unul care crede că dacii erau blonzi? Nu erau dacii blonzi.

#170
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu, Dacii nu erau blonzi, erau roscovani si peste medie iinalti, inca o dovada ca romanii de statura medie si negri´ciosi nu se trag din daci.

#171
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Bă, ungure, tu nu mai face mişto pe aici, că de aia te injură rominii. Eu am scris că dacii nu erau blonzi, dar tu vii cu miştocăreala că ...erau roşcaţi.
Nu vrei tu să faci bancuri din astea prin UIngaria?
Dacii au fost şateni şi bruneţi, aşa cum e şi azi populaţia.Posted Image Roşcaţii şi blonzii erau şi atunci rari.

#172
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Bă, romane, da erau roscovani, si nu erau ca voi asta-i sigur.

Cum arătau, de fapt, geto-dacii. Asemănări mari cu scandinavii de astăzi: înalţi, ochii albaştri şi părul blond-roşcat


https://adevarul.ro/...2edb/index.html

Edited by WestPoint, 06 August 2018 - 17:33.


#173
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
”Damb” se spune si in Moldova , se spunea si acum cel putin 200 de ani in urma.

#174
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 WestPoint, on 06 august 2018 - 17:33, said:

Bă, romane, da erau roscovani, si nu erau ca voi asta-i sigur.

Cum arătau, de fapt, geto-dacii. Asemănări mari cu scandinavii de astăzi: înalţi, ochii albaştri şi părul blond-roşcat


https://adevarul.ro/...2edb/index.html
Nu se zice  "romane", bosgore. Se zice române, că romane inseamnă ţig.an.
Geto dacii arătau tot ca şi azi, iar ce spun idioţii de savanţi nu contează. Tu vrei neapărat ca ei să fi arătat altfel ca să nu existe continuitate genetică.
Continuitate gebetică există la noi, dar nu există la voi, ungurii, că e pe deplin dovedit că ungurii de azi  sint urmaşii populaţiei care trăia in Panonia acum 2-3000 de ani!
Adică voi sinteţi urmaşii unora care trăiau in cimpia Panoniei acum 2-3000 de ani dar noi nu putem fi urmaşii dacilor! Bă, dar ce logică ai!
Pui un articol scris de un timpit şi un incult. Exemplu din articol: "Din păcate, nici ştiinţa modernă nu este de folos în aflarea fizionomiei strămoşilor noştri, deoarece geto-dacii aveau obiceiul să-şi ardă morţii, nu să-i îngroape."
Citeste mai mult: adev.ro/pbb8h1
Copiii morţi nu erau arşi ci ingropaţi. Cum mortalitatea in rindul copiilor era mare, s-au găsit destulew schelete nearse ca să poată fi studiate.  Cei ucişi nu erau nici ei arşi, că erau ingropaţi pe furiş, ori aruncaţi in bălţi legaţi cu pietre, aşa că scheletul poate fi studiat.
Ce mai afirmă idiotul Iulian Bunilă in ziar: "Bărbaţii daci erau înalţi şi robuşti, aveau, în general, pielea de culoare deschisă, ochii albaştri şi părul blond-roşcat."
Citeste mai mult: adev.ro/pbb8h1
PĂi, dacă a scris că nu s-a putut prelua material ADN pă ce afirmă prostovanul asta?
Nu a existat nicăieri, nici măcar in Suedia, un neam de oameni inalţi şi robuşti, cu păr blond-roşcat.
Ce pui tu aici, ungure, articole de ziar scrise de timpiţi?

 Benderbut, on 06 august 2018 - 17:42, said:

”Damb” se spune si in Moldova , se spunea si acum cel putin 200 de ani in urma.
Bineinţeles, dar ardelenii ăştia au impresia că ei ştiu mai bine decit moldovenii cum se vorbeşte in Moldova.  Îţi dai seama ce le poate capul ăstora.

#175
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Nu se zice  "romane", bosgore. Se zice române, că romane inseamnă ţig.an.
Apoi, tu de care esti, ca ai venit cu pluta in Germania?

#176
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Nea' Florica este pe langa subiect, ca de obicei. Inca nu s-a dat pensia in Germania de stai toata ziua la calculator? Mai esi si tu la un CICO!

#177
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 WestPoint, on 06 august 2018 - 18:36, said:

Apoi, tu de care esti, ca ai venit cu pluta in Germania?
Beşi in altă parte băşcălia.

 marcuzzzo, on 06 august 2018 - 18:54, said:

Nea' Florica este pe langa subiect, ca de obicei. Inca nu s-a dat pensia in Germania de stai toata ziua la calculator? Mai esi si tu la un CICO!
In mod normal pe aici trebuie să scrii ceva, nu să faci afirmaţii simple doar, de genul cutare e pe lingă subiect. Tu pe ce dracu subiect eşti aici? Ai scris ceva pe subiect acum?
băşi in altă parte băşcălia!

Dacii sint strămoşii noştri, ai rominilor, intr-o manieră absolută, numai că proştii şi căpoşii nu pot pricepe asta.

#178
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
ai rominilor probabil, ai tai si ai românilor, prea putin probabil.

Edited by WestPoint, 06 August 2018 - 19:30.


#179
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 ionelmironescu, on 06 august 2018 - 19:11, said:

Dacii sint strămoşii noştri, ai rominilor, intr-o manieră absolută, numai că proştii şi căpoşii nu pot pricepe asta.
intr-o oarecare masura, dar in mai mare masura sunt stramosii slavilor.

#180
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
Într-o mare măsură oamenii nu se separau pe criterii etnice, așa că au trecut 2000 de ani de atunci și dacii nu mai există decât în capu'lu' Nea Florica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate