Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Donatorii de sânge nu vor mai primi nicio recompensă.

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#91
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
a se face diferenta intre donatie si vanzare.

donație sf [At: ȘINCAI, HR. I, 254/8 / V: (îrg) ~iune / E: fr donation, lat donatio, -onis] 1 Convenție între două părți prin care una transmite celeilalte proprietatea unui bun material, fără să primească ceva în schimb. 2 Act juridic care consfințește o donație (1). 3 (Ccr) Bun material transmis prin donație Si: dar2, (înv) danie.

#92
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,369
  • Înscris: 11.08.2003
Ia fa tu o donatie la notar, te costa ceva?
Noi luam bani de la intermediar, nu de la beneficiar. :)

#93
Eduard55

Eduard55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 01.04.2018

View Postgeostorm, on 17 iunie 2018 - 21:46, said:

Zici ca pe softpedia sunt doar milionari in euro :D
Acuma ai aflat asta?

#94
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postsorin147, on 19 iunie 2018 - 21:49, said:

Nu cred ca cel de la "depozit" primeste comanda de sange pentru Gigel, ca Gigel a dat bani, asa ca sa fie d-ala de pe raftul de sus. Lui Pulete ii dai d-ala de saraci, la 2 lei kilu.Cred ca primeste o fisa cu sange din grupa X, RH, alergeni si alte detalii d-ale lor. Nu prea cred ca fisa are un semn distinctiv ca la BAC.
Daca sangele este "stricat" nu cred ca se pune pe raftul de jos, pentru sarantoci ci se distruge. Daca are o boala incompatibila cu donarea, donatorul nu mai poate da si alta data, este blocat automat de sistem.
Ii inveti tu pe ei cum se vinde sangele? Daca erai asa priceput aveai si tu o retea de vanzare de sange ca ei, din moment ce tu nu ai si ei au, stiu ei mai bine cum se face treaba Posted Image
Uite ca sangele infectat se pune pe raft, ala de jos. Sunt procese castigate in care statul a avut de platit daune serioase tocmai pentru ca s-a folosit sangele infectat cu diverse.

Edited by lexis1, 19 June 2018 - 23:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate