Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Donatorii de sânge nu vor mai primi nicio recompensă.

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#73
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Plasmă ? Se donează ? Unde că vreau și eu. Ce diagonală are ? Știți cumva dacă e SMART ?


On topic.
Care se duce se duce că așa vrea să doneze. Sau că are nevoie. Erau amărâți care se bucurau la banii ăia. Mizerie de guvern cum se aliniază la Europa numai cu ce le convine.
Corupția nu e elimină sau să crească salariile...

#74
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Se mai produce plasma?
Acum e fita cu OLED.

Pentru cei care ma injurau mai sus, ca au citit dar nu au inteles ce am spus le explic mai simplu sa inteleaga si ei.
In Romania tu donezi sange ca smecherii din spitale sa il vanda contra multi euro bolnavilor disperati in loc sa il ofere gratuit catre cine are nevoie. Cine n-are bani sa cumpere sange, va fi lasat sa moara fara nici o remuscare.
Asadar donand nu faci decat sa imbogatesti niste nenorociti si sa sustii piata neagra de vanzare de sange si totodata sa salvezi doar bogatii care isi permit sa cumpere sangele.

Edited by lexis1, 19 June 2018 - 12:05.


#75
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
Daca nu se vor mai da acele bonuri, Romania o sa fie nevoita sa cumpere sange din afara, probabil ca in final o sa ne coste infinit mai mult. Sau poate ca asta si e intentia, niste baieti si-au dat seama ca se pot face bani frumosi din treaba asta.

Edited by doxan, 19 June 2018 - 12:14.


#76
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Probabil e o firmă gata făcută cu tot ce trebe care va fi singura aptă să aducă sânge.

Nu gândiți comercial băbăeț.

lexis01 am operat-o pe mama, s-a pus proteză la un șold, în urma unui accident.
Mie n-au vrut să îmi ia sânge au zis că sunt anemic rău și mă omoară.

Au donat fratele cumnata și câțiva prieteni.
Nu ne-a cerut nimeni bani pentru sânge, operație sau genul acesta.
E drept că asistentele erau scârboase până le băgai ceva în buzunar, sau până te văd că ai cunoștințe pe acolo.

Singurele persoane nesuferite au fost asistentele / infirmierele.

Sunt medici și medici.
După cum sunt oameni și gunoaie.

Nu e frumos să aruncăm cu rahat în toți medicii. Unii și-au tocit coatele ca să învețe. Dorm prin spitale în gărzi. Aduc bani de acasă să renoveze saloanele.
Am amic șef de clinică chirurgie toracică. Are premii pentru tot felul de invenții. Diplome peste diplome. A renovat toată secția aia. El mă întreabă de probleme cu calculatorul, eu îi mai duc câte o rudă la un control.
N-a existat să nu mă ajute vreodată super prompt și super frumos. Și el și tatăl care e tot medic.
Și am asistat datorită jobului meu la discuții non personale cu câțiva pacienți. Om frate cu respect pentru toți. Nu făcea figuri că erau respectivii nu știu cum...

Așa că se poate.

Edited by exceswater, 19 June 2018 - 12:37.


#77
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,761
  • Înscris: 07.02.2003

 Viorelsolar, on 18 iunie 2018 - 14:13, said:

ar reprezenta o sumă pe care statul român nu ar putea să o susțină ???
Nu se pune problema asa, problema e ca nicaieri in alte tari nu se da aceasta suma si nu trebuie sa faci nota dioscordanta in aceeasi casa, ori e voluntariat ori pomana.

Edited by andreic, 19 June 2018 - 16:15.


#78
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,905
  • Înscris: 21.04.2011

 exceswater, on 19 iunie 2018 - 12:36, said:

Probabil e o firmă gata făcută cu tot ce trebe care va fi singura aptă să aducă sânge.

Nu gândiți comercial băbăeț.

lexis01 am operat-o pe mama, s-a pus proteză la un șold, Ă®n urma unui accident.
Mie n-au vrut să Ă®mi ia sânge au zis că sunt anemic rău și mă omoară.

Au donat fratele cumnata și câțiva prieteni.
Nu ne-a cerut nimeni bani pentru sânge, operație sau genul acesta.
E drept că asistentele erau scârboase până le băgai ceva Ă®n buzunar, sau până te văd că ai cunoștințe pe acolo.

Singurele persoane nesuferite au fost asistentele / infirmierele.

Sunt medici și medici.
După cum sunt oameni și gunoaie.

Nu e frumos să aruncăm cu rahat Ă®n toți medicii. Unii și-au tocit coatele ca să Ă®nvețe. Dorm prin spitale Ă®n gărzi. Aduc bani de acasă să renoveze saloanele.
Am amic șef de clinică chirurgie toracică. Are premii pentru tot felul de invenții. Diplome peste diplome. A renovat toată secția aia. El mă Ă®ntreabă de probleme cu calculatorul, eu Ă®i mai duc câte o rudă la un control.
N-a existat să nu mă ajute vreodată super prompt și super frumos. Și el și tatăl care e tot medic.
Și am asistat datorită jobului meu la discuții non personale cu câțiva pacienți. Om frate cu respect pentru toți. Nu făcea figuri că erau respectivii nu știu cum...

Așa că se poate.

Cum adica te-a ajutat cu rudele? Le-a consultat mai rapid? Mai bine? Fara trimiterile necesare? In spitalul/clinica de stat? De fapt, cum adica ii duci rude la control?

 andreic, on 19 iunie 2018 - 16:14, said:


Nu se pune problema asa, problema e ca nicaieri in alte tari nu se da aceasta suma si nu trebuie sa faci nota dioscordanta in aceeasi casa, ori e voluntariat ori pomana.

Daca ai avea nevoie de sange tu sau o ruda si ar exista o piata a sangelui (nu ilegala) ai plati sau ai zice nu, eu nu vreau, mie pe gratis?

Edited by catalina1, 19 June 2018 - 17:10.


#79
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 catalina1, on 19 iunie 2018 - 17:08, said:

Daca ai avea nevoie de sange tu sau o ruda si ar exista o piata a sangelui (nu ilegala) ai plati sau ai zice nu, eu nu vreau, mie pe gratis?

Ai plati si pentru serviciul de pompieri cand iti ia foc casa? Si pentru politie cand esti talharita? Si pentru alte chestii pe care le platesti deja prin taxe si de care depinde viata ta, precum, sa zicem, o transfuzie de sange?

#80
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,905
  • Înscris: 21.04.2011

 don_dannielo, on 19 iunie 2018 - 17:35, said:



Ai plati si pentru serviciul de pompieri cand iti ia foc casa? Si pentru politie cand esti talharita? Si pentru alte chestii pe care le platesti deja prin taxe si de care depinde viata ta, precum, sa zicem, o transfuzie de sange?

Serios? Parca colegul zicea sa fie donat sangele, gratis. Deci nu as plati nimic prin taxe si impozite. Asta ar fi valabil daca statul i-ar plati ca sa dea sange.

#81
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

 andreic, on 19 iunie 2018 - 16:14, said:


Nu se pune problema asa, problema e ca nicaieri in alte tari nu se da aceasta suma si nu trebuie sa faci nota dioscordanta in aceeasi casa, ori e voluntariat ori pomana.

Ție, ca stat, de asta îți arde ? Dacă faci nota discordanta sau nu ?
Tu aplici ce e necesar la realitatea ta, nu aplici modelele altora care la tine s ar putea să dea fail doar ca să fii în rândul lumii.
Asta îmi aduce aminte de scandalul cu asomarea porcilor. Și atunci tot așa, agitație maximă că suntem barbari.
Dar ale dracu de găini din abatoarele corporațiilor vestice alea nu suferă când trec cu gâtul peste circular ?

#82
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
Orice faptă bună se pedepsește.

#83
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Aha, donare fara recompensa materiala?
Pai eu zic ca este bine si nu vad nici un pericol.

Nu are cum sa fie pericol.
Tara are un tineret minunat care rezoneaza la subiecte care sunt onirice (gen Justitie si Rosia Montana...onirice pentru ca efectul sprijinului pentru ele nu e vizibil in Univers)

Dar acest tineret minunat sunt sigur ca doneaza pe capete pentru efecte vizibile cum e salvarea de vieti.
Iar cum s-a vorbit de 600.000 participanti (o felie mica putem zice) sunt sigur ca se doneaza cu milioanele.

Asa ca: nici un pericol. Oamenii responsabili din Piata Mare o sa doneze...doar sa afle ca lipseste sangele. Atat.

#84
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,332
  • Înscris: 06.01.2007
Din punctul meu de vedere cei care doneaza singe sunt demni de toata admiratia, cu sau fara bani. Daca n-as fi asa slab de inger as dona si eu.
Dar corect e sa primeasca ceva. Si 68 lei despre care s-a facut vorbire mi se pare foarte putin. Eu cred ca in sangele ala intra cu mult mai multa "valoare economica", chiar daca nu mai pui +valoarea "procesarii".
Eu inteleg ca e un act de omenie in primul rand, dar tot asa cred ca si societatea trebuie sa arate ca-i pasa de actele de omenie. Sincer nu cred ca donatorii donau pentru beneficii, dar nici nu stiu cum vor primi atitudinea statului care devine foarte darnic cu asistati, dar din ce in ce mai zgarcit cu oamenii care contribuie cu ceva.
Ar fi culmea sa donezi toata viata si la batranete cand ai si tu nevoie de servicii medicale sa fii nevoit sa dai spaga, sa fii neglijat de catre sistem. Ceea ce la noi e regula, nu exceptia.

 cuculili, on 19 iunie 2018 - 18:23, said:

Asa ca: nici un pericol. Oamenii responsabili din Piata Mare o sa doneze...doar sa afle ca lipseste sangele. Atat.
Ce conexiuni destepte domnule. Esti bun, iti pica fisa, bravo!
Bine, si situatia ti-a picat pe eigenvectorul tau preferat.
Orișicât...

#85
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Omuletul uita sa spuna ca daca ar dona oamenii ca in afara, n-ar mai fi probleme nici macar in capul lui...

#86
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Eu sunt curios cate din platile alea facute s-au facut inutil, sangele donat fiind infectat, deci de nefolosit, sau cel putin de nefolosit la cei ce platesc euro buni pe el pe piata neagra a spitalului.
Sunt curios daca ala infectatul ajunge la cate unul care refuza sa plateasca, si avand in vedere procesele castigate de unii, pare ca se confirma, la saraci baga sangele infectat, care in teorie ar trebui distrus.
Nasol sistemul asta de sanatate... daca n-ai bani, you're fucked, in mod intentionat si cu buna stiinta, ca metoda de razbunare ca n-ai dat banul gros.

#87
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 11.08.2003
Ai si ceva dovezi in acest sens sau doar presupui?
Nu cred ca cel de la "depozit" primeste comanda de sange pentru Gigel, ca Gigel a dat bani, asa ca sa fie d-ala de pe raftul de sus. Lui Pulete ii dai d-ala de saraci, la 2 lei kilu.Cred ca primeste o fisa cu sange din grupa X, RH, alergeni si alte detalii d-ale lor. Nu prea cred ca fisa are un semn distinctiv ca la BAC.
Daca sangele este "stricat" nu cred ca se pune pe raftul de jos, pentru sarantoci ci se distruge. Daca are o boala incompatibila cu donarea, donatorul nu mai poate da si alta data, este blocat automat de sistem.

#88
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,761
  • Înscris: 07.02.2003

 catalina1, on 19 iunie 2018 - 17:08, said:

Daca ai avea nevoie de sange tu sau o ruda si ar exista o piata a sangelui (nu ilegala) ai plati sau ai zice nu, eu nu vreau, mie pe gratis?
Nicaieri nu se plateste sangele. Daca o ruda ar avea nevoie sunt sanse sa fie o grupa asemanatoare cu a mea, as dona fara probleme.

Edited by andreic, 19 June 2018 - 22:12.


#89
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,905
  • Înscris: 21.04.2011

 andreic, on 19 iunie 2018 - 22:10, said:


Nicaieri nu se plateste sangele. Daca o ruda ar avea nevoie sunt sanse sa fieo  grupa asemanatoare cu a mea, as dona fara probleme.

Lasa, ca nu era vorba daca ai dona tu. Intrebasem cu totul si cu totul altceva.

#90
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,761
  • Înscris: 07.02.2003

 irulan_corrino, on 19 iunie 2018 - 17:43, said:

Ție, ca stat, de asta îți arde ? Dacă faci nota discordanta sau nu ?
Da, cand esti intr-o casa mare respecti regulile casei.

 catalina1, on 19 iunie 2018 - 22:12, said:

Lasa, ca nu era vorba daca ai dona tu. Intrebasem cu totul si cu totul altceva.
Mai poti sa faci cum se practica in mod uzual, solitici pe FB donatori pentru grupa necesara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate