Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Donatorii de sânge nu vor mai primi nicio recompensă.

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#37
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 RMC Info, on 17 iunie 2018 - 20:55, said:

Spitalele româneşti trebuie să taie orice motivație banească pentru donarea de sânge. Ca în Vest.  



Adevarul ro mananca rahat cu polonicul.In Austria se da pentru o donatie 25€.

#38
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Poate în Austria că-i mai aproape de Balcani.  

Prin Vestul Europei este totalmente voluntar și fiindcă vrei să-ti ajuți semenii in nevoie.

#39
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003

 ccdsah, on 17 iunie 2018 - 23:40, said:

Eu mergeam sa donez mai demult, dar acum sunt cam departe de centrul judetean. Mai important decat bonuri, se mai da zi libera?
Se da si o zi libera si o reducere de 50% pentru o luna la RATB / Metrorex.

#40
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

 sarac.lipit, on 17 iunie 2018 - 21:02, said:

bă, toate ca Ă®n imperiu...
da' cĂ®nd mamadracu' şi salariile?
Ă®n felul ăsta...v-aţi cam lins pe bot de sĂ®nge..o să vă trimită ioropia... pĂ®nă vă dă borşul... pe nas.

Dacă ăia pe care-i susții tu nu ne aduceau la sapă de lemn nu mai era nevoie ca statul să dea 60 de lei și transport gratuit ca să aibă donatori de sânge. De ce crezi că "în imperiu" au sânge și fără "înlesnirile astea"?

Apropo, eu am donat o dată pentru un prieten operat pe creier. Nu aveam aceeași grupă dar spitalele fac schimburi între ele. Analizele alea de care ziceți nu există la modul pe care-l știți. Nu ți se dă o fișă sau ceva, ca la analizele plătite, cu parametri și restul. Pur și simplu, dacă se găsește o boală ești anunțat.

#41
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 06.04.2006
o imensa aberatie! am fost acum o luna sa donez si am facut i comparatie cu anul trecut..daca acum un an era o aglomeratie de stateai de la 8 pana pe la 11.30 acu batea vantul.o mana de oameni..10-12 persoane.acum nici astia nu or sa mai vina
ps:am fpst martor la o faza..un el o adusese pe o ea sa doneze pt ca nu avea bani de tigari,ea a fpst refuzata pe motiv de anemie .mama ce injuraturi si'a luat de la el..

Edited by darkwings, 18 June 2018 - 06:44.


#42
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Da, doctorul are 10-20 de mii de lei salariu si nu au 63 de lei sa plateasca saracului care doneaza. Perfect legitim.

La donat sange te duci pentru tichte, altcumva nu stiu daca aveam curaj sa ma duc intr-un spital dupa hexifarma end shit.

#43
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Gata, acum ii uram pe medici?

#44
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poate ca romanii nu se duc sa doneze sange tocmai din cauza conditiilor jegoase din spitale, ori din cauza celor care il vand pe bani celor de le trebuie, nu din allte considerente ce tin de educatie.

Sa nu ofere bani, dar macar un loc in care sa poti dona de placere, nu sa-ti vina sa fugi de acolo mancand pamantul.

Dar asa e cand esti incompetent, dai vina pe altii in loc sa incerci sa faci campanii de constientizare, centre la standarde aduse la secolul 21 samd.

Edited by gumball3000, 18 June 2018 - 07:36.


#45
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Dacă nu oferă bani donează sulea.
Donează câțiva idealiști, ce i drept, dar aia e un rahat la ce necesar de sânge e.
Baza sunt tot aia care donează pentru 60 de pâini. Și pe aia nu i doare capul că nu e centrul la nivel de secol 21.
Bună dimineața. Hai sa fim realiști.

Edited by irulan_corrino, 18 June 2018 - 08:00.


#46
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Unde am donat eu era ok. Totul e de unică folosință și nu există risc de la o simplă înțepătură.

#47
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
63 ron este o sumă ridicolă pentru nivelul de trai din România, sunt sigur că erau mulți donatori voluntari și mă refer la cei care au un loc de muncă, dacă salariile erau la un nivel decent ! În anii 90” donam sânge doar pentru bonusul acelor zile libere care erau plătite sau dacă aveam vreun coleg de muncă avea nevoie urgentă de sânge, nu mă interesa donarea benevolă, pentru că atâta timp cât plătesc taxe și impozite uneori nesimțite pentru ca porcii gușați din politică să-și voteze pensii speciale, să huzurească pe banii amărăștenilor fără nici un merit, să primească tot felul de gratuități, mi se pare o aberație ca noi oamenii simpli să oferim sângele nostru moka, cu scuzele de rigoare pentru cei suferinzi, după cum vedem trăim într-o societate mizeră și nimic nu este gratis !!! Posted Image

Pentru creșterea nr. de donatori aș dubla, tripla bonusul pentru donatorii de sânge, până când am ajunge și noi să trăim decent, măcar la nivelul mediu din țările dezvoltate, până atunci rog pe politicienii acestei țări care taie frunză la câini de vreo 28 de ani pe salarii nesimțite să facă ei donări de sânge benevole, că slavă domnului li se oferă gratuit bunătăți grețoase” și somn de voie, să se recupereze !!!

Edited by Viorelsolar, 18 June 2018 - 08:52.


#48
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 Viorelsolar, on 18 iunie 2018 - 08:46, said:

63 ron este o sumă ridicolă pentru nivelul de trai din România
Un bilet de o zi la Untold e 250-300 de lei ... daca donezi sange, primesti un bilet. Pentru cei interesati de eveniment, pare o afacere destul de buna.

Apropo, alocatia e 84 de lei/luna ... unii fac copii pentru banii aia, desi e incomparabil mai greu sa cresti timp de o luna un copil decat sa donezi o data sange.

#49
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Asta cu alocatia nu pote fi adevarat, este si tendentios sa afirmi asa ceva. Cei care au mai multi copii stiu asta prea bine.
Eu daca as dona singe, as dona direct la spital unde stiu ca va fi folosit si nu prin alti intermediari care vind singele spitalelor.

#50
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 geostorm, on 17 iunie 2018 - 21:20, said:


O data am fopst sa donez sange.
Am vazut acolo oameni care aveau unica sursa de hrana acele bonuri.
Trist, foarte trist sa vezi ce oameni sunt pe acolo.
Unii erau trimisi acasa pentru ca nu respectasera intervalul minim intre 2 donari de sange.
Nu aveau ce sa manance saracii
Nu mai vorbi prostii, nu are nimeni ca singura sursa acele bonuri, aia se duc acolo pentru un venit extra, pe langa ajutoarele sociale, pe langa celelalte combinatii ... si uite asa, nefacand efort sau facand efort minim, ajung sa castige mai mult decat cei care muncesc zilnic, si grosul vine de la stat, adica de la fraierii care muncesc si platest taxe si impozite.

Posibil ca daca il verificai pe colegul ala de langa tine pe care il vaiti sa constati ca incaseaza lunar mai multi bani de la stat prin diverse combinatii decat incasezi tu de la angajator. Jegul e modul lor de viata, nu se trage de la saracie, si daca incaseaza cat un director si tot asa jegos va ramane, ca ala e ceea ce considera ei normal.

#51
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013
Nu inteleg de ce pentru donatie de sange se primeste recompensa.

In acest caz, nu trebuie sa se mai numeasca donatie ci, vanzare.

Donatia este altceva :

DONÁȚIE s.f. Act prin care una dintre părți procură un avantaj celeilalte părți fără a primi ceva în schimb


#52
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Pentru ca au gandit smecherii din medicina ca pot sifona bani publici pentru a stimula cresterea de marfa pe care sa o vanda la suprapret smecherii prin spitale catre bolnavi.
Ce e mai minunat decat afacerile cu statul... statul iti plateste toate costurile si tu doar incasezi profit pur. Asta da afacere.

Edited by lexis1, 18 June 2018 - 12:35.


#53
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 18.10.2011
Asa vedem si noi cine doneaza pentru bani si cine nu...

#54
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu prea vad de ce ar dona un om sanatos la cap sange... ca sa ce?
Sa se expuna unor boli in mod inutil?
Sa imbogateasca peste masura medicii si asistentele din sangele tau? Daca vor bani, sa isi vanda sangele propriu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate