Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Donatorii de sânge nu vor mai primi nicio recompensă.

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#1
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 21.04.2004
Spitalele românești trebuie să taie orice motivație banească pentru donarea de sânge. Ca în Vest.  

În doi ani, românii care donează sânge nu vor mai fi răsplătiți cu bonuri valorice, așa cum se întâmplă în prezent. Asta pentru că România trebuie să se ralieze unor cerințe europene care deja se respectă demult în restul țărilor europene.

La noi insă tocmai această plată îi face pe mulți să se prezinte la centrele de donare din țară, atrag atenția specialiștii din sistem, care spun că, în lipsa unor campanii susținute de informare și educație, România s-ar putea confrunta cu o criză majoră de sânge din 2020, când va trebui să renunțe la acest tip de recompensă pentru donatori.

Mulți se prezintă la donare pentru bonurile de 63 de lei și pentru reducerea la transportul în comun. Plata nu este acceptată în lumea civilizată, suntem singura țară europeană care avem o astfel de răsplată mascată.

În condițiile în care doar 1,7% din populația adultă din România donează sânge, față de 66% în Austria sau 52% în Franța, specialiștii atrag atenția că societatea nu este pregătită pentru o astfel de schimbare.

"Nu există o educație în societate pentru cultivarea unor valori sociale precum altruismul. În timpul comunismlui, studenții donau sânge pentru motivarea absențelor. Astăzi, educația acestor valori lipsește din sistem, în spațiul public nu este vizibilă nicio campanie, iar atunci când ele există, sunt anemice și sunt făcute din an în Paște. În rest, ne arătăm unitatea doar în momente de criză, precum a fost episodul clubului Colectiv", este de părere sociologul Alfred Bulai.

Acesta a amintit și episodul din iunie 2013, atunci când 19 români și-au pierdut viața iar 28 au fost răniți într-un accident de autocar în Muntenegru.

"Românii au rămas impresionați de faptul că jumătate din locuitorii acelui orășel au mers să doneze sânge. Trebuie subliniat contextul lor social, faptul că au trecut printr-un război, unde donarea de sânge a devenit un gest de prestigiu", a completat sociologul.

"În România este o acută lipsă de donatori de sânge, și este posibil ca o asemenea măsură să o accentueze. Din păcate, lipsa altruismului este o realitate a caracterului noastru, evidentă nu doar în acest caz particular. Altruismul în general trebuie cultivat începând din școli și nu prin campanii de azi pe mâine", este de părere și sociologul Mircea Chivu.

Specialiștii spun că nu doar lipsa educației și a campaniilor de informare a dus aici. Ci și lipsa de personal din centrele de transfuzii, bugetul redus de care acestea beneficiază și condițiile precare în care se desfășoară activitatea de recoltare.

Spitalele fac risipă de sânge

Spre exemplu, CTS București, care are și cel mai mare numărul de donatori pe zi, trebuie să își schimbe sediul în cel mult trei ani, clădirea nefiind conformă, o situație similară la multe alte centre din țară.

'Cel mai important este să avem un centru nou. În doi, trei ani va trebui să plecăm de acolo", susține medicul Doina Goșa, adăugând că cererea spitalelor în perioada verii crește considerabil.
"Dacă n-ar fi centrele din județele vecine nu ar face față. Fiecare spital cere o anumită cantitate de sânge, mult peste cât are nevoie și nimeni nu verifică, cu precizie, cât din ce s-a cerut s-a și consumat.

Nu există oameni care să facă astfel de verificări, iar produsele din sânge au o valabilitate redusă. Se face risipă în anumite spitale", completează Radu Gănescu.

(adevărul.ro)

Edited by RMC Info, 17 June 2018 - 21:04.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
bă, toate ca în imperiu...
da' cînd mamadracu' şi salariile?
în felul ăsta...v-aţi cam lins pe bot de sînge..o să vă trimită ioropia... pînă vă dă borşul... pe nas.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 RMC Info, on 17 iunie 2018 - 20:55, said:

Spitalele fac risipă de sânge
Adevarat...

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Io o sa ma duc si daca-i moca. N-am facut-o niciodata pentru bonurile alea  (ca le-a consumat nevasta-mea, asta-i altceva). Sper totusi, ca nu vor elimina si ceaiul de la CTS, aia ar fi destul de grav.

Avem, cam la 3 luni, o actiune de donare la munca. Daca se vor face astfel de campanii sau donarea va fi putin mai "mobila", necesarul de sange s-ar putea sa fie acoperit. E destul de dificil sa mergi intr-un singur loc, sa-ti iei o juma de zi sau o zi libera doar ca sa faci asta pe cand, cand vin oamenii la tine, in juma de ora (maxim) ai terminat.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
A fost sotia sa doneze. Dupa 2 ore de stat la coada i s-a spus ca e prea slaba. Ea e iintr-o forma fizica foarte merge des la sala de fitness, normal ca e slaba.
In Romania nici cei care vor sa doneze nu pot.

Edited by Kroghy, 17 June 2018 - 21:18.


#6
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Parca e mare criza de sange.
Sau cel putin asa se spune

Edited by geostorm, 17 June 2018 - 21:23.


#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
63 lei (13 euro) sub forma de bonuri de masa este motivatie baneasca?

#8
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 alexpet, on 17 iunie 2018 - 21:16, said:

63 lei (13 euro) sub forma de bonuri de masa este motivatie baneasca?

O data am fopst sa donez sange.
Am vazut acolo oameni care aveau unica sursa de hrana acele bonuri.
Trist, foarte trist sa vezi ce oameni sunt pe acolo.
Unii erau trimisi acasa pentru ca nu respectasera intervalul minim intre 2 donari de sange.
Nu aveau ce sa manance saracii

Donează sânge ca să mai câştige un ban. Tot mai mulţi români se îndreaptă spre centrele de transfuzii pentru că în schimbul sângelui pe care îl donează primesc bonuri de masă. În preajma sărbătorilor se formează adevărate cozi la centrele de transfuzii
Pentru cele mai multe familii, donarea sângelui reprezintă una dintre puţinele soluţii pentru a supravieţui de pe o zi pe alta. Cu cele şapte bonuri pe care le primesc îşi cumpără în special alimente. Asta cu atât mai mult cu cât salariile de-abia le ajung pentru plata întreţinerii.

https://www.antena3....asa-114195.html

#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
nu traieste nimeni din 4 donari pe an de 63 de lei. Este adevarat insa ca sunt si nevoiasi care apreciaza bonurile alea odata la 3 luni. Asta este, din 2020 europa ne spune cum sa facem si aici....acum cateva luni Firea se batea cu caramida in piept ca o sa suplimenteze bonurile, pe fondul crizei de sange. NU stiu de ce dar imi miroase a afacere dubioasa care sa rezolve criza de sange ce va urma, pe bani mai multi desigur

Edited by alexpet, 17 June 2018 - 21:25.


#10
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 geostorm, on 17 iunie 2018 - 21:20, said:

O data am fopst sa donez sange.
Am vazut acolo oameni care aveau unica sursa de hrana acele bonuri.
Trist, foarte trist sa vezi ce oameni sunt pe acolo.
Unii erau trimisi acasa pentru ca nu respectasera intervalul minim intre 2 donari de sange.
Nu aveau ce sa manance saracii

Donează sânge ca să mai câştige un ban. Tot mai mulţi români se îndreaptă spre centrele de transfuzii pentru că în schimbul sângelui pe care îl donează primesc bonuri de masă. În preajma sărbătorilor se formează adevărate cozi la centrele de transfuzii
Pentru cele mai multe familii, donarea sângelui reprezintă una dintre puţinele soluţii pentru a supravieţui de pe o zi pe alta. Cu cele şapte bonuri pe care le primesc îşi cumpără în special alimente. Asta cu atât mai mult cu cât salariile de-abia le ajung pentru plata întreţinerii.

https://www.antena3....asa-114195.html
dar mă bucur enorm că avem reguli ioropiene!

 alexpet, on 17 iunie 2018 - 21:22, said:

nu traieste nimeni din 4 donari pe an de 63 de lei. Este adevarat insa ca sunt si nevoiasi care apreciaza bonurile alea odata la 3 luni. Asta este, din 2020 europa ne spune cum sa facem si aici....
şi atunci ce se tot mănîncă rahat cu asistaţii??? ăia buiecesc în bogăţie cu 140 lei lunar????
mă bucur că vă spune ioropia ce să faceţi în timp ce vă ia paralele pe distribuţiile de gaz, curent, apă şi petrol...

Edited by sarac.lipit, 17 June 2018 - 21:26.


#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 alexpet, on 17 iunie 2018 - 21:16, said:

63 lei (13 euro) sub forma de bonuri de masa este motivatie baneasca?
Pentru unii mai amarati orice ban in plus conteaza........Posted Image

#12
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Birocratii aia de la Bruxelles se plictisesc tare, nu mai stiu ce sqa inventeze

#13
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

faţă de 66% în Austria sau 52% în Franţa

Nu știu exact de unde-s scoase astea, dar în Austria se fac anual puțin peste 500,000 de donații. (La o populație de 9 milioane)
E foarte mult și foarte bine, dar de-acolo la 66% din totalul populației active, e o mică mare diferență.

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Intr-un fel ar fi bine ca se elimina boschetarii de la donarea de singe. Cine poate garanta ca nu au boli? Chiar ar trebui sa se faca ceva in sensul asta cit mai repede.

Eu nu am donat niciodata singe si probabil nici nu voi dona. Am boli ciudate, autoimune. In plus am avut de-a face cu capuse, cu febra dupa. Cine stie ce boli am...

 geostorm, on 17 iunie 2018 - 21:20, said:

O data am fopst sa donez sange.
Am vazut acolo oameni care aveau unica sursa de hrana acele bonuri.
Trist, foarte trist sa vezi ce oameni sunt pe acolo.
Unii erau trimisi acasa pentru ca nu respectasera intervalul minim intre 2 donari de sange.
Nu aveau ce sa manance saracii
Parerea mea: in orice oras ar trebui sa existe un centru social, cu adaposturi si cantina pentru cei care nu au venituri. Poate fi si o masa pe zi, cazare doar pentru unii selectati dupa niste criterii, dar sa existe si solutia asta pe linga primarie.

Si mai exista varianta colectarii deseurilor reciclabile, pentru cei care pot munci. La mine e plin de doze si PETuri, iar hirtia se arunca de-a valma la gunoi. Pretul hirtiei reciclabile e unul foarte mic, 10-15 bani/kg.

Edited by Dihorul Razboinic, 17 June 2018 - 21:31.


#15
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 Dihorul Razboinic, on 17 iunie 2018 - 21:29, said:


Parerea mea: in orice oras ar trebui sa existe un centru social, cu adaposturi si cantina pentru cei care nu au venituri. Poate fi si o masa pe zi, cazare doar pentru unii selectati dupa niste criterii, dar sa existe si solutia asta pe linga primarie.

Si mai exista varianta colectarii deseurilor reciclabile, pentru cei care pot munci. La mine e plin de doze si PETuri, iar hirtia se arunca de-a valma la gunoi. Pretul hirtiei reciclabile e unul foarte mic, 10-15 bani/kg.

In orasul meu era o cantina de genul asta sociala.
Doar ca acolo vedeai rar nevoiasi, se faceau tot felul de smenuri.
Vedeai rromoi cu BMW care mergeau sa manance acolo

#16
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 geostorm, on 17 iunie 2018 - 21:20, said:

Am vazut acolo oameni care aveau unica sursa de hrana acele bonuri.
Cum, sangele saracului este bun vazand ca mananca toate prostiile posibile gen parizer expirat s.a.m.d?

Edited by YourFan, 17 June 2018 - 21:36.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 RMC Info, on 17 iunie 2018 - 20:55, said:

Spitalele românești trebuie să taie orice motivație banească pentru donarea de sânge. Ca în Vest.  

În doi ani, românii care donează sânge nu vor mai fi răsplătiți cu bonuri valorice, așa cum se întâmplă în prezent. Asta pentru că România trebuie să se ralieze unor cerințe europene care deja se respectă demult în restul țărilor europene.

La noi insă tocmai această plată îi face pe mulți să se prezinte la centrele de donare din țară, atrag atenția specialiștii din sistem, care spun că, în lipsa unor campanii susținute de informare și educație, România s-ar putea confrunta cu o criză majoră de sânge din 2020, când va trebui să renunțe la acest tip de recompensă pentru donatori.

Mulți se prezintă la donare pentru bonurile de 63 de lei și pentru reducerea la transportul în comun. Plata nu este acceptată în lumea civilizată, suntem singura țară europeană care avem o astfel de răsplată mascată.


(adevărul.ro)

Nu mai doneaza nici drku. Lumea dona de foame.

Edited by rosix, 17 June 2018 - 21:38.


#18
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

 Dihorul Razboinic, on 17 iunie 2018 - 21:29, said:

Intr-un fel ar fi bine ca se elimina boschetarii de la donarea de singe. Cine poate garanta ca nu au boli? Chiar ar trebui sa se faca ceva in sensul asta cit mai repede.

Eu nu am donat niciodata singe si probabil nici nu voi dona. Am boli ciudate, autoimune. In plus am avut de-a face cu capuse, cu febra dupa. Cine stie ce boli am...


Parerea mea: in orice oras ar trebui sa existe un centru social, cu adaposturi si cantina pentru cei care nu au venituri. Poate fi si o masa pe zi, cazare doar pentru unii selectati dupa niste criterii, dar sa existe si solutia asta pe linga primarie.

Si mai exista varianta colectarii deseurilor reciclabile, pentru cei care pot munci. La mine e plin de doze si PETuri, iar hirtia se arunca de-a valma la gunoi. Pretul hirtiei reciclabile e unul foarte mic, 10-15 bani/kg.

Vorbesti sa te aflii in treaba. Cand donezi sange ti se fac niste analize (grauite), multi tocmai de-asta se duc, sa isi faca analize gratuite.

Edited by Buleandra94, 17 June 2018 - 21:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate