Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Donatorii de sânge nu vor mai primi nicio recompensă.

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
93 replies to this topic

#55
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 aaaa4567, on 18 iunie 2018 - 13:23, said:

Asa vedem si noi cine doneaza pentru bani si cine nu...

Uite eu sunt unul care aș dona sânge pentru bani, deși aș mânia pe Dumnezeu dacă aș spune că duc lipsă ! Am peste 50 de donări de sânge pe timpul când lucram ca miner subteran în anii 90” și pot demonstra oricui în privat având vechiul carnet de donator și datele respective. De obicei donam sânge odată la 50 de zile când pica ziua de Vineri, astfel lipseam doar o singură zi motivat de la serviciu, pentru că sâmbăta nu se lucra aceasta devenea o zi de muncă plătită în plus la salariu, ceea ce însemna o sumă destul de bunicică pentru acea perioadă !

Voi dona gratuit doar atunci când se întâmplă tragedii cu zeci sau sute de răniți, așa cum a fost la Colectiv unde m-am dus benevol să donez sânge și binențeles pentru cei din familia mea, în rest nu donez sânge moka de dragul de a arăta că sunt un bun samaritean ! Puțini știu că după ce ai pierdut 500ml de sânge, vreo trei zile ești anemic, aproape cazi din picioare și dacă faci un efort fizic mai susținut riști un infarct miocardic (pentru ce cauză nobilă ?) Sângele se reface cantitativ în 24 de ore, nimic de zis, dar nu și din punct de vedere calitativ când este nevoie de cel puțin 30 de zile ( întrebați doctorii dacă nu mă credeți !), deci după părerea mea donarea a juma” de kg. de sânge trebuie remunerată corespunzător, nicidecum doar 63 ron, o sumă derizorie chiar pentru lumea a 3-a tocmai ca donatorul de sânge conștient de riscuri să-și permită din bonuri sau din banii respectivi o hrană proteică bogată !

Credeți că 0.001% din bugetul statului acordată donatorilor de sânge, ar reprezenta o sumă pe care statul român nu ar putea să o susțină ??? Stați liniștiți gușații din politică care ne conduc spre dezastru de vreo 28 de ani își permit să sifoneze banul public cu sume enorme, de mii de ori mai mari decât cele oferite donatorilor de sânge și atunci să nu mai spuneți că această criză de sânge este doar din vina mentalității poporului român, ci din vina celor care își acordă pensii speciale și care-i doare-n cot că spitalele n-au stocuri de sânge !!! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 18 June 2018 - 14:33.


#56
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da salariile când le fac ca dincolo ? Că regulile și pretențiile și amenzile și restul sunt de Europa...

#57
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 11.08.2003

 lexis1, on 18 iunie 2018 - 13:25, said:

Nu prea vad de ce ar dona un om sanatos la cap sange... ca sa ce?
Sa se expuna unor boli in mod inutil?
Sa imbogateasca peste masura medicii si asistentele din sangele tau? Daca vor bani, sa isi vanda sangele propriu.
Nu ti-as ura ce-mi vine la gura, n-are rost.

Sa stii ca nu toata lumea e asa "sanatoasa" ca tine. Ceva mai devreme am avut parte de umanitate, cand 3 masini diferite au oprit pentru a oferi o umbrela sau o cursa unui tata si copilului acestuia, amblii tintuiti de ploaie. Mai e o sansa si pentru noi, trebuie doar sa scapam de niste sanatosi.

#58
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 06.04.2006

 lexis1, on 18 iunie 2018 - 13:25, said:

Nu prea vad de ce ar dona un om sanatos la cap sange... ca sa ce?
Sa se expuna unor boli in mod inutil?
Sa imbogateasca peste masura medicii si asistentele din sangele tau? Daca vor bani, sa isi vanda sangele propriu.


sint curios sa vad cum o sa reactionezi daca o sa ai nevoie tu personal de sange...sa fii pe masa de operatie si sa ti se spuna va amanam,nu avem sange suficient! eu am donat si pt prietenii de la colectiv dar si pt necunoscuti internati pe la fundeni...

#59
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

 lexis1, on 18 iunie 2018 - 13:25, said:

Nu prea vad de ce ar dona un om sanatos la cap sange... ca sa ce?
Sa se expuna unor boli in mod inutil?
Sa imbogateasca peste masura medicii si asistentele din sangele tau? Daca vor bani, sa isi vanda sangele propriu.

Ca sa nu moara oameni?

#60
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 RMC Info, on 18 iunie 2018 - 04:53, said:

Poate în Austria că-i mai aproape de Balcani.  

,

Bancul zilei asa zice.

#61
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 caiuscorneliu, on 18 iunie 2018 - 06:33, said:

De ce crezi că "în imperiu" au sânge și fără "înlesnirile astea"?
simplu! pen'că din salar se poate trăi! dacă 1150 salar lei este ''înlesnire'' la un trai decent ...sigur trăieşti în lumea paralelă. sau e 1900 cum afirmă toţi tolomacii prin ue?
de unde ai înţeles că aş ţine cu o anumită gaşcă de hoţi la guvernare?în 27 de ani am votat de 2 ori! şi pentru aceste voturi îmi pare rău!
donarea este un act civic!!!
că la săraci este o înlesnire , este cu totul altceva! n-are după ce bea apă şi tu vrei să mai şi doneze....

Edited by sarac.lipit, 18 June 2018 - 23:23.


#62
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.04.2009

 maccip, on 17 iunie 2018 - 22:12, said:

66% ???
Eu donez de vreo  5 ani sange in Austria,cam de vreo 3 ori pe  an,
Donatorii de sange nu au NICIO rasplata baneasca.
Ti se da pe loc,un pahar de cola , apa minerala,sau ceva dulciuri,si la plecare,dupa donare
intotdeauna,o mica gustare de 2 cremvusti cu mustar,pentru refacere.
Ocazional,iti trimit SMS uri de multumire,ca ai salvat o viata,sau iti fac un mic cadou-
un calendar sau o felicitare.NIMIC alceva !!
Daca te duci sa donezi la sate sau la tara ,sa zicem, o sa observi imediat o ´´coada ´´ de donatori,
care stau linistiti si ordonati,asteptandu-si randul.Eu nu donez la tara ,astept prea mult.
La oras,doneaza mai putini,cateodata mai multi,dar sunt cazuri in care am si 4 persoane in fata mea.
Procentul de 66 % eu cred  ca e real,aici se doneaza si in sate ,la tara.peste tot.

 Skyspy, on 18 iunie 2018 - 01:00, said:

Adevarul ro mananca rahat cu polonicul.In Austria se da pentru o donatie 25€.
@Skyspy ,in Austria donatorilor de sange nu li se dau bani.
Cei 25 de  euro ,despre care vorbesti ,se dau intr-adevar,dar pentru donarea de PLASMA,nu de sange.
Dar,cum in Romania sunt romani care primesc bani pentru donarea de sange -are si Austria romanii ei.
Cunosc aici si romani care au venituri mici-si doneaza plasma ca sa -si rotunjeasca veniturile.



Edited by alinbals, 19 June 2018 - 00:43.


#63
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Cum poți dona tu plasma, nu sânge ?
Cam de unde ți o recoltează ?
Hai, demonstrează, te rog, că nu bați câmpii.

#64
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io cred ca europenii sint timpiti in esenta lor si habar n-au ca singurul motiv pentru care voteaza romanii e tocmai "recompensa", evident cu exceptia cazurilor de donare la cerere. Sigur ca atunci cind ai bani cacalau si burta plina ti-e greu sa intelegi de ce si ai pretentia ca si aia saraci carora le chioraie matele sa facaca tine. Io cred ca Europa nu poate deveni realitate pina cind dobitocii aia care ar trebui sa ia decizii si care cistiga jde mii de euro pe luna nu sint trimisi sa vada cum se traieste in anumite locuri.

#65
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Daca s ar dona din spirit civic atunci s ar putea face tot din spirit civic și atunci ar dudui comunismul și ar mătura pe jos cu societățile capitaliste.
A dream come true. Numai că nu e așa.

#66
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 06.04.2006

 irulan_corrino, on 19 iunie 2018 - 01:48, said:

Cum poți dona tu plasma, nu sânge ?
Cam de unde ți o recoltează ?
Hai, demonstrează, te rog, că nu bați câmpii.
Donarea de plasma
Există si alta forma de donare, numita "afereză", care utilizează o tehnică mai specializata: cu ajutorul unui separator de celule, diversele componente sanguine sunt sortate. Doar componenta necesara este colectata iar celelalte componente sanguine sunt restituite donatorului.
Prelevarea se face intr-un sistem autorizat, inchis, steril si apirogen. De asemenea trusele pentru recoltare sunt sterile si de unica folosinta.

http://www.ctsbucure...uri_donari.html

 Mosotti, on 19 iunie 2018 - 04:15, said:

Io cred ca europenii sint timpiti in esenta lor si habar n-au ca singurul motiv pentru care voteaza romanii e tocmai "recompensa", evident cu exceptia cazurilor de donare la cerere. Sigur ca atunci cind ai bani cacalau si burta plina ti-e greu sa intelegi de ce si ai pretentia ca si aia saraci carora le chioraie matele sa facaca tine. Io cred ca Europa nu poate deveni realitate pina cind dobitocii aia care ar trebui sa ia decizii si care cistiga jde mii de euro pe luna nu sint trimisi sa vada cum se traieste in anumite locuri.


la ploiesti pana prin anii 2000 la cts au avut cantina unde donatorii puteau manca cvdupa.apoi au dat tichete cu care te duceai la un restaurant de aici din zona unde la fel puteai sa mananci.dar ambele s'au inchis.asa ca au ramas doar tichetele.si crede'ma..cu aia 63 de lei mare lucru sa te refaci dupa nu iti iei.un pic de carne,vreo 2 ciocolati si cam atat.o mizerie..

#67
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai donează tata mare daca taie bonurile alea.. la noi majoritatea donează pentru bonuri. sau poate o sa doneze bogatii.. cine stie.

#68
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 11.08.2003
Procentul ala de 66 e scos din palaria magicianului. N-o cred. In procentul ala ramas de 34% sunt inclusi: copiii, batranii peste o anumita varsta (nu cred ca recolteaza si de la aia de 80+), bolnavii de ceva incompatibil cu donarea. Asta suna ca aia cu 3 secunde intarziere / an din Japonia.

Donarea de plasma e foarte diferita de aia de sange. La sange, te conecteaza la punga si scoate 450ml + niste eprubete pentru analize. Treaba dureaza 7-10 minute in functie de debitul tau.
La plasma, te conecteaza la o masinarie mai mare si ai de suportat 5 cicluri. In total scoate din tine cam 1.5 litri de sange. Scoate ce scoate, selecteaza apoi ce are nevoie si restul o pompeaza la loc prin acelasi ac. Toata operatiunea dureaza 70+ de minute. Daca dupa o donare de sange iti pui un plasture si ai plecat, dupa aia de plasma trebuie sa fii si bandajat in locul respectiv pentru ca ai stat toata perioada cu vena deschisa. Procesul poate dura si mai mult daca la retur trebuie sa modifice presiunea astfel incat sa nu faci un hematom pe juma de mana dupa cateva zile.
Nu stiu daca poti alege de care donare sa faci. Am trecut de 2 ori printr-o astfel de treaba iar odata chiar m-am plimbat cu salvarea, asa ca efortul pentru o donare de plasma e mai mare de ambele parti. Aa, si pentru plasma a trebuit sa ajung la Fundeni, la CTS nu s-a putut.

Nu stiu daca intre timp s-a schimbat ceva (au trecut ceva ani de la ultima donare de plasma) dar am impresia ca nu.

PS: Nu-i pastreaza pe toti ala 1,5 litri Posted Image, parca tot 0.5 e la final.

Edited by sorin147, 19 June 2018 - 04:56.


#69
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 06.04.2006

 sorin147, on 19 iunie 2018 - 04:52, said:

Procentul ala de 66 e scos din palaria magicianului. N-o cred. In procentul ala ramas de 34% sunt inclusi: copiii, batranii peste o anumita varsta (nu cred ca recolteaza si de la aia de 80+), bolnavii de ceva incompatibil cu donarea. Asta suna ca aia cu 3 secunde intarziere / an din Japonia.

Donarea de plasma e foarte diferita de aia de sange. La sange, te conecteaza la punga si scoate 450ml + niste eprubete pentru analize. Treaba dureaza 7-10 minute in functie de debitul tau.
La plasma, te conecteaza la o masinarie mai mare si ai de suportat 5 cicluri. In total scoate din tine cam 1.5 litri de sange. Scoate ce scoate, selecteaza apoi ce are nevoie si restul o pompeaza la loc prin acelasi ac. Toata operatiunea dureaza 70+ de minute. Daca dupa o donare de sange iti pui un plasture si ai plecat, dupa aia de plasma trebuie sa fii si bandajat in locul respectiv pentru ca ai stat toata perioada cu vena deschisa. Procesul poate dura si mai mult daca la retur trebuie sa modifice presiunea astfel incat sa nu faci un hematom pe juma de mana dupa cateva zile.
Nu stiu daca poti alege de care donare sa faci. Am trecut de 2 ori printr-o astfel de treaba iar odata chiar m-am plimbat cu salvarea, asa ca efortul pentru o donare de plasma e mai mare de ambele parti. Aa, si pentru plasma a trebuit sa ajung la Fundeni, la CTS nu s-a putut.

Nu stiu daca intre timp s-a schimbat ceva (au trecut ceva ani de la ultima donare de plasma) dar am impresia ca nu.

PS: Nu-i pastreaza pe toti ala 1,5 litri Posted Image, parca tot 0.5 e la final.


poti alege daca vrei afereza sau clasic.fosta directoare de la cts ploiesti ma tot pistona sa fac si afereza..iar eu nu si nu :)) imi e frica cand vad ditamai magaoaia :))

#70
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

 darkwings, on 19 iunie 2018 - 05:14, said:




poti alege daca vrei afereza sau clasic.fosta directoare de la cts ploiesti ma tot pistona sa fac si afereza..iar eu nu si nu :)) imi e frica cand vad ditamai magaoaia :))

Ms pt copt paste anterior.
Deci e vb tot de centrifugare, doar că îți bagă la loc ce nu le trebuie.
Ok, nu știam că se poate face instantaneu procedura.

#71
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,321
  • Înscris: 06.01.2007

 alinbals, on 19 iunie 2018 - 00:37, said:

Eu donez de vreo  5 ani sange in Austria,cam de vreo 3 ori pe  an,
Am vrut sa donez si eu o data sange.
Eram student, un profesor de-al nostru avea nevoie de sange si se cauta posibili donatori.
Dar mi-e asa de frica de ace, am lesinat de mai multe ori la analizele medicale.
Pe vremea aia lesinam 100%, acum m-am mai obisnuit.
M-am inscris pe o lista, trebuia sa donez a doua zi dimineata.
In seara aia "mi-am facut curaj"
A doua zi dimineata, in ziua donarii, am fost refuzat pe motiv ca "miroseam a butoi".
Posted Image

Edited by maccip, 19 June 2018 - 06:55.


#72
alinbals

alinbals

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.04.2009

 irulan_corrino, on 19 iunie 2018 - 01:48, said:

Cum poți dona tu plasma, nu sânge ?
Cam de unde ți o recoltează ?
Hai, demonstrează, te rog, că nu bați câmpii.
Se doneaza plasma dom´le de mult si bine,,,simplu si la botul calului,,,.Asta daca nu esti dumneata documentat,nu inseamna ca nu se intampla.
Stiu aici cativa romani care doneaza plasma.Unul era somer si a donat de mai multe ori pentru cei 25 de  euro de donare.
Chestia lui era,ca de la  atatea donatii se simtea rau ,slabit...sleit de puteri.
Problema lui s-a rezolvat cautandu-si un job si a inceput munca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate