Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Ce frumos va fi cand inteligenta artificiala va fi mai puternica decat inteligenta umana

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Ce frumos va fi cand vom vedea astfel de roboti:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tfoVOGMz054?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OORQRO8mul8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 26 May 2018 - 20:50.


#20
FrankPrice

FrankPrice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.05.2018
Eu va zic de pe acum dragi informaticieni sa va reprofilati pana nu e prea tarziu.   De exemplu,  meseria de instalator sau taximetrist o sa mai fie practicata de catre om  pana prin 2050-2100 si asta in tarile de mana a treia. In rest, totul va fi automatizat.  
Ca idee,  absolventii de istorie, drept si filosofie  de care radeti voi o sa-si mai practice meseria  si in plina era al AI-ului .
Pe cand programatorii, managerii, bancherii vor disparea, inclusiv meseriile inferioare gen paznic, bucatar, casier, chelner, lucrator comercial etc.
Medicii vor fi doar ca sa coordoneze operatiile efectuate de roboti chirurgicali.
S-ar putea sa dispara actorii de cinematografie/televiziune/teatru  inlocuiti cu modele CGI si cantaretii/compozitorii inlocuiti de soft-uri.  

Ca idee, iata o melodie compusa de  AI:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LSHZ_b05W7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mereu cand o ascult ma simt fericit ca voi programatorii nu o sa o mai duceti mult. Posted Image

P.S. n-am deschis eu acest topic, ci pur si simplu am comentat pe un topic despre limbajul C++ si un moderator mi-a deschis topicul.  
Sau o fi fost un bot cu Inteligenta Artificiala?  Posted Image

Edited by MarianG, 26 May 2018 - 23:43.
removed quote of deleted post


#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Dorele, si daca cei de la Beatles nu ar fi compus melodiile "originale", mai avea ce compune AIul?

Eu zic sa te (mai) documentezi si sa lasi jignirile gratuite.

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005
Tot ca idee cineva o sa trebuiasca sa intertina acele "sisteme de inteligenta artificiala",

View PostFrankPrice, on 26 mai 2018 - 23:33, said:

Mereu cand o ascult ma simt fericit ca voi programatorii nu o sa o mai duceti mult. Posted Image
daca imi esti cu rautati din astea nici nu ma mira atacul care se abate asupra ta,

Keep calm, ca mai este pana la SkyNet

#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostMarianG, on 26 mai 2018 - 23:47, said:

Tot ca idee cineva o sa trebuiasca sa intertina acele "sisteme de inteligenta artificiala",
Un alt AI, desigur. Inca un pic si facem un fel de ai-perpetuum-mobile. Cumva. Ceva pe acolo.

#24
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostMr_nobody_, on 26 mai 2018 - 15:43, said:

În 4 ore de jucat șah, un program de inteligență artificială a devenit cel mai puternic jucător de șah de pe planetă, bătând nu doar orice om, dar orice motor de șah.
https://en.wikipedia...AlphaZero#Chess
Nu confunda un joc cu reguli "simple", programabile usor , cu viteza de calcul a unui procesor(scopul real al unui pc), cu VIATA.O musca moare rapid cu un creier artificial(nu poti implememta nici macar  toate if-urile alea din viata unei muste, ce sa mai vb de for, while , case , etc cu if-uri sub bucle?).

Cel mai imp, fara reprogramare, nu nasti viata.

Edited by ionutz_joe2009, 27 May 2018 - 00:50.


#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005
care IF-uri ?

#26
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Cele din viata unui idvid.0 sau 1(da sau nu).Cum creezi fara a programa?Cum se reprogrameaza individul la infinit?

Edited by ionutz_joe2009, 27 May 2018 - 00:49.


#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005

View Postionutz_joe2009, on 27 mai 2018 - 00:42, said:

Cel mai imp, fara reprogramare, nu nasti viata.
reprogramare adica mutatii la fiecare generatie

View Postionutz_joe2009, on 27 mai 2018 - 00:47, said:

Cele din viata unui idvid.0 sau 1(da sau nu).Cum creezi fara a programa?Cum se reprogrameaza individul la infinit?
vorbeai de muste.

#28
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
E falsa impresia, pe multi ii bat si acum un pc.Eu programez, nu poate iesi din programare.Eu nu vad evolutia, e programare(programat! pana "acolo", sau mai exact pana unde pot, dupa?)

Iau in calcul  toate posibilitatile , atat cred eu ca se poate, dar daca-s si altele?Pe care inca nu le cunosc?E aici la noi, in natura, inca.


Eu cred ca si cancerul face parte din evolutie.

Edited by ionutz_joe2009, 27 May 2018 - 01:07.


#29
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostFrankPrice, on 26 mai 2018 - 23:33, said:

Eu va zic de pe acum dragi informaticieni sa va reprofilati pana nu e prea tarziu.   De exemplu,  meseria de instalator sau taximetrist o sa mai fie practicata de catre om  pana prin 2050-2100 si asta in tarile de mana a treia. In rest, totul va fi automatizat.  
Ca idee,  absolventii de istorie, drept si filosofie  de care radeti voi o sa-si mai practice meseria  si in plina era al AI-ului .
Pe cand programatorii, managerii, bancherii vor disparea, inclusiv meseriile inferioare gen paznic, bucatar, casier, chelner, lucrator comercial etc.
Medicii vor fi doar ca sa coordoneze operatiile efectuate de roboti chirurgicali.
S-ar putea sa dispara actorii de cinematografie/televiziune/teatru  inlocuiti cu modele CGI si cantaretii/compozitorii inlocuiti de soft-uri.  

Ca idee, iata o melodie compusa de  AI:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LSHZ_b05W7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mereu cand o ascult ma simt fericit ca voi programatorii nu o sa o mai duceti mult. Posted Image

P.S. n-am deschis eu acest topic, ci pur si simplu am comentat pe un topic despre limbajul C++ si un moderator mi-a deschis topicul.  
Sau o fi fost un bot cu Inteligenta Artificiala?  Posted Image
Cum mah dorele asta este tot ce ai inteles tu ? Nu mah dorele, ci noi programatorii vom fi priviligiatii =))

#30
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostMarianG, on 26 mai 2018 - 17:35, said:

A.I. nu poate inventa nimic, caci ar trebui sa aiba vointa proprie, imaginatie. Adica filme sf.

In absolut toate cazuri sunt doar niste algoritmi care fac ceea ce sunt programati sa faca.

ps. topicul asta cred ca e deschis de cineva care a incercat sa se faca programator dar a descoperit ca e prea greu, iar acu tuna si fulgera Posted Image

Edited by Geth, 27 May 2018 - 03:16.


#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,493
  • Înscris: 10.08.2005
e spin-off din off-topic

#32
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010
O sa las asta aici: https://en.wikipedia...e_lunch_theorem

#33
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015

View PostGeth, on 27 mai 2018 - 03:02, said:

A.I. nu poate inventa nimic, caci ar trebui sa aiba vointa proprie, imaginatie. Adica filme sf.
In absolut toate cazuri sunt doar niste algoritmi care fac ceea ce sunt programati sa faca.
Hai să-l ascultăm pe Max Tegmark, explică simplu, pe înțelesul tuturor ce este un ai: link
Nu e nevoie de vointa, constiinta sau mai stiu eu ce.
Daca acel bot are algoritmi care rezolva problema(able to accomplish goals) atunci e suficient pentru a-l clasifica in categoria AI.

View Postparabellum, on 28 mai 2018 - 15:40, said:

in legătură cu ce și cum ?

Edited by Mohombi, 28 May 2018 - 16:28.


#34
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMohombi, on 28 mai 2018 - 16:28, said:

Daca acel bot are algoritmi care rezolva problema(able to accomplish goals) atunci e suficient pentru a-l clasifica in categoria AI.
"AI" are multe definitii. In continuare voi vorbi despre "AI" in spiritul topicului: "un pericol pentru umanitate".

Mergi la somn ca nu e niciun AI. AI e atunci cand botul identifica problema de unul singur. Cand iti trimiti copilul afara pe peluza, si gaseste jucarii si construieste ceva de unul singur, fara sa ii fi spus nimeni "construieste ceva", aia e AI.

Botului aluia insa cineva i-a spus ce sa faca, cineva, un om, a identificat problema pentru el, si l-a si programat intr-o anumita masura.


AI va fi cand un robot se va apuca sa creeze un nou robot complet nou, din proprie initiativa, cu un limbaj de programare nou, o arhitectura CPU noua, etc ... totul nou.

Atunci poate deveni periculos. Pana atunci "AI"-ul de il vezi pe youtube sunt mici jucarii. Sunt cele mai avansate jucarii in domeniu, e adevarat, dar mici.

#35
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010

View PostMohombi, on 28 mai 2018 - 16:28, said:

in legătură cu ce și cum ?
In legatura cu subiectul, bineinteles. Ar trebui sa fie evident din lecturarea pe acolo.

Mai las ceva: https://arxiv.org/abs/1801.00631

Asta ca sa mai domolesc un pic hype-ul, ca inainte nu a facut prea mult bine: https://en.wikipedia.../wiki/AI_winter

#36
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View PostMohombi, on 28 mai 2018 - 16:28, said:

Hai să-l ascultăm pe Max Tegmark, explică simplu, pe înțelesul tuturor ce este un ai: link
N-am chef sa ascult toti afonii.

Or fi unii destepti in alte domenii, dar acestia nu inteleg chestii elementare de functionare a computerelor si de programare iar rezultatul e ca bat campii legat de A.I.!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate