Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Extindere servicii prelucrari prin aschiere/matriterie

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
PrelucrariAschiere

PrelucrariAschiere

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2018
Buna ziua!

Dupa cum am scris si in titlul noului topic, doresc o extindere a serviciilor de prelucrari prin aschiere printr-un parteneriat.

Mai intai vreau sa prezint pe scurt despre ce este vorba. Detin in Iasi un atelier de prelucrari prin aschiere cu urmatoarele dotari tehnice: -doua utilaje de frezat, strung, masina de danturat, masina de rectificat rotund interior/exterior, masina de rectificat plana cu masa magnetica, masina de gaurit cu coloana si masina de roluit profile.
Ocupatia principala este realizarea de matrite / stante prin ambutisare pt firme ce realizeaza productie in masa.

Ceea ce caut este un parteneriat fie cu un SRL, companie ori un agent economic, capabil sa gaseasca colaboratori sau sa lucreze direct ca si intermediar din care sa-si obtina propriul comision in functie de valoarea produsului realizat. Oricine este binevenit atat timp cat este "win-win" de ambele parti.

L.E.: se poate completa cat si cu crearea unui anumit produs nisa pe piata locala/nationala/internationala.

Edited by PrelucrariAschiere, 22 May 2018 - 13:05.


#2
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Salut,

In ce oras/zona?

#3
PrelucrariAschiere

PrelucrariAschiere

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2018

View Postmihaitzar, on 22 mai 2018 - 12:49, said:

Salut,

In ce oras/zona?
Atelierul este situat in Iasi, Valea Lupului

#4
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Daca masinile nu sunt CNC nu prea ai sanse pe piata.Eventual asa cum ai zis tu,unicate sau productie redusa de cateva bucati.Ar trebui sa-ti faci o pagina web si cont pe facebook.Ar trebui sa prezinti si niste produse (pe site) care sa trezeasca si atentia persoanelor private.Eu de exemplu am nevoie de niste balamale solide ca vreau sa-mi construiesc 2 usi de garaj.Dupa ce-ar fi gata usile ti-as putea trimite fotografii cu ele care sa le folosesti ca reclama.
          In bransa reconditionarii masinilor oldtimer ai avea ceva sanse ca nu se gasesc piese de schimb si CNC nu se renteaza pentru 1-2 bucati.

#5
PrelucrariAschiere

PrelucrariAschiere

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2018

View PostSkyspy, on 22 mai 2018 - 19:56, said:

Daca masinile nu sunt CNC nu prea ai sanse pe piata.Eventual asa cum ai zis tu,unicate sau productie redusa de cateva bucati.Ar trebui sa-ti faci o pagina web si cont pe facebook.Ar trebui sa prezinti si niste produse (pe site) care sa trezeasca si atentia persoanelor private.Eu de exemplu am nevoie de niste balamale solide ca vreau sa-mi construiesc 2 usi de garaj.Dupa ce-ar fi gata usile ti-as putea trimite fotografii cu ele care sa le folosesti ca reclama.
  In bransa reconditionarii masinilor oldtimer ai avea ceva sanse ca nu se gasesc piese de schimb si CNC nu se renteaza pentru 1-2 bucati.

Salut! Utilajele sunt de tip clasic iar executia unei matrite de tip stanta se produce intr-un timp mult mai scurt decat pe CNC. Ca sa explic, in momentul in care un client vine cu un proiect, nu se mai pierde timp cu proiectarea in programe de tip CAD_CAM si abia apoi de dat in executie pe centru. Ce-i drept m-ar ajuta un CNC la executia de matrite pe injectie.
In alta ordine de idei afacerea in momentul de fata produce bani cat sa intretina doua-trei familii. Spre exemplu nu prea ma pretez la executia unui singur obiect in sine, gen o balama intrucat ocupa timp din alte comenzi si...nu prea e rentabil,  nici pt client nici pt mine. Ca exemplu ultimul proiect recent executat, a fost crearea de doua matrite pt doua semne de circulatie rutiera pt un client din tara. In momentul de fata sunt la faza de executie a unui utilaj "rauliera" pt un alt client ce va avea un pret in jurul a 6-7000E in functie de timpul de lucru.
Precizez ca afacerea nu este in faza incipienta, ea produce in acest moment.
Pe mine ma intereseaza in acest moment o colaborare sau un intermediar care sa fie interesat de ceea ce am propus mai sus. Ca intermediar, se pot castiga bani frumosi doar din comisioane si negocieri.

#6
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Pai te cred,de produs produc toti dar de vandut sau contracte de productie sunt greu de obtinut mai ales intro tara cu industria in ruine.Parerea mea ramane,diversificare cat mai multa.Daca va aparea cineva in zona cu niste utilaje CNC iti va sufla sigur jumatate din comenzi sau mai mult.Cu masini manuale vei ramane ancorat in contracte de "nisa" ca unicate pana va veni unul mai indraznet si cu bani cu un CNC in 4 sau 5 axe si atunci iti va sufla toate comenzile.Eu m-as diversifica si pe lemn.Un strung de lemn CNC il oiti face si singur mai ales ca dispui de utilaje de aschiere.Productie in serie pentru fabrici de mobila.Repere simple la inceput.Sau o freza CNC pentru lemn,tot asa diy cu care sa faci de exemplu usi frezate din lemn masiv,
Oricum iti doresc succes in activitate ca esti printre putinii privati care are curajul sa investeasca in productie industriala si nu in cryptomonede,shaormerii,spalatorii de masini si altfel de cacaturi.

#7
PrelucrariAschiere

PrelucrariAschiere

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2018
Mulțumesc pentru aprecieri.Nu sunt specializat pe lemn si nu as vrea sa ma bag. Deocamdata am o clientela locala formata si cativa clienti constanti din tara. Insa as vrea sa sar de un hop financiar pt a investi intr-un strung revolver, niste prese mecanice, abcant si inca vreo doua. Legat de cei cu ateliere cu CNC-uri sunt vreo cativa in zona, majoritatea cu contracte in strainatate. In principiu in Iasi preturile practicate de mine sunt imbatabile. In legatura cu preturile, am avut un client venit de la un alt atelier de prelucari unde i s-a cerut 3000€ pt o matrita simpla de tip stanta. Pana la urma am executato eu cu 5000 ron si mai am exemple :))

#8
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Daca ai agonisit o suma si vrei sa cumperi niste second-uri te pot ajuta cu intermedierea.Cunosc germana bine si site-urile de unde le-ai putea cumpara.

#9
PrelucrariAschiere

PrelucrariAschiere

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.05.2018
Salut, scuze de intarziere. Am de gand sa accesez fonduri pe viitor. Second-uri gasesc fara probleme in tara. Daca cunosti bine germana, ai putea sa intermediezi lucrari. Ce spui?

#10
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
.La seconduri ma gandeam la CNC-uri.Una e sa iei de la prima mana si alta de la a doua.Pe fonduri nu-ti da voie sa cumperi numai masini noi.Si CNC-urile noi costa sute de mii de euro.Ca sa-ti intermediez o lucrare trebuie sa evaluez intai capacitatea de productie.De obicei firmele mici cu capacitati reduse produc ele un produs finit nu subansamble.O firma de prelucrari mecanice care lucreaza in sistem lohn dispune de cel putin 20-30 de strunguri,freze si masini de rectificat CNC.Produce subansamble la nivelul sutelor miilor pe zi.

#11
Damianic

Damianic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 28.05.2006
As putea eu sa va fiu de folos.
Sunt multe de spus si aici e prea mult de scris = la telefon merge mai repede.
Daca aveti orice intrebari sau daca sunteti pregatit sa faceti urmatorul pas, sunati-ma cu incredere (nr de tel il gasiti aici = https://forum.softpe...79568-damianic/ )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate