Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare
 Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 

Crestinismul in era post-moderna

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
784 replies to this topic

#757
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Un documentar semnat Don Patton, despre out-of-place artifacts (Ooparts).

https://youtu.be/N4nFc0ZVtbA?list=LL




#758
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Dr. David Reagan cu o prezentare in doua parti despre Replacement Theology.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3e_gK0zrPn8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IcoExsCMPc8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#759
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 17.04.2014

 Xlander, on 03 ianuarie 2022 - 20:21, said:

Cat despre ajutorul cu 50 de pagini, te-as ruga sa-ti convoci pe alt topic baiatul de mingi Daniel si propriile clone cu care dialoghezi si le faci dedicatii "spirituale".

Deci, asta este adevarul gol -golut....? Dialogam cu clonele lui dark? Cum poti numi demersul unui asemenea user care cu buna stiinta inseala buna credinta ai altor simpli useri?
Da, stiu...pentru el totul este un simplu joc de ping-pong. Posted Image

Edited by GRATEFUL, 10 September 2022 - 15:22.


#760
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Acum, in acest moment, nu. Ca e pustiu. Dar in trecutul apropiat, cand existau cam asa...vreo 7-8 useri clari si dincolo de orice dubiu ne-clone si ne-nimic suspicios, cand se deschideau topice zilnic pe "taifasuri", uneori si pe "spirituale/religioase", cam zburdau. Era si simplu de observat, toate topicele erau deschise sa darame, motiv pentru termite sa tot apara si sa rontaie. Era mai greu de sesizat, dar pentru un ochi format...nu merge smecheria.

Acum, pentru cine sau pentru ce sa mai scrii ? Au plecat oamenii, nu erau datori sa anunte pe nimeni. Dumnezeu e ba pompier, ba bolnav de flatulenta, ba escroc, ba una ba alta. Acum sunt la moda "procesele de opereta" semnate de mama omida, traumatizata mental de cate tigari cu sulf si mercur a pufait. :D

Iti continui studiul de una singura, ca aici sunt sanse aproape nule de progres, de intelegere mai aprofundata a unor doctrine si asta e.

#761
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 17.04.2014

 Xlander, on 10 septembrie 2022 - 16:20, said:


Iti continui studiul de una singura, ca aici sunt sanse aproape nule de progres, de intelegere mai aprofundata a unor doctrine si asta e.

Apropo totusi de doctrina Trinitatii, ai putea sa-mi explici (Ioan.20:17) ?

#762
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Te referi probabil la aparenta contradictie: Cum putea Isus Hristos sa aiba un Dumnezeu daca El insusi era Dumnezeu?

Daca da, versetul respectiv nu contrazice Sf.Treime. Un om cu siguranta are un Dumnezeu si din moment ce Isus S-a nascut om, in realitatea noastra fizica si a avut cu adevarat si in realitate o natura 100% umana, un trup uman absolut identic cu al nostru, alaturi de natura divina, unite in ceea ce este denumita "unirea ipostatica", in natura Lui umana avea un Dumnezeu, prin urmare exprimarea este corecta, tehnic vorbind.

Din moment ce Isus Hristos este o Persoana a Trinitatii, ceea ce se poate spune referitor la una din naturile Lui, poate fi spus si referitor la Persoana Lui, care era duala, avea doua naturi, om si Dumnezeu. Unirea ipostatica... :idea:

#763
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 17.04.2014

 Xlander, on 11 septembrie 2022 - 22:19, said:

Si cu adevarat, mare este taina dreptei credinte: Dumnezeu S-a aratat in trup, S-a indreptat in Duhul, a fost vazut de ingeri, S-a propovaduit intre neamuri, a fost crezut in lume, S-a inaltat intru slava.
(1 Timotei 3:16)

Atunci Dumnezeu intrupat in om pentru tine, asa cum citesti mai sus, ce presupune ? Intreb si io... Cum explici ?


16. Si, fara indoiala, mare este taina evlaviei… "Cel ce a fost aratat in trup a fost dovedit neprihanit in Duhul, a fost vazut de ingeri, a fost propovaduit printre Neamuri, a fost crezut in lume, a fost inaltat in slava." (1Tim.3:16)

Nu scrie, Dumnezeu S-a aratat in trup.  https://biblehub.com...imothy/3-16.htm

Edited by GRATEFUL, 11 September 2022 - 22:31.


#764
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
https://biblehub.com...imothy/3-16.htm

Traduceri autorizate. La cine si la ce se refera versetul respectiv dupa tine ?

#765
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,865
  • Înscris: 16.03.2004
Un articol interesant despre creștinismul în era post-modernă:

https://valentindedu...me-postmoderna/

Edited by dark, 12 September 2022 - 07:01.


#766
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 17.04.2014

 Xlander, on 11 septembrie 2022 - 22:36, said:


La cine si la ce se refera versetul respectiv dupa tine ?

(1Tim.3:16) se refera la Isus Hristos.
...............
Ai trecut la alt verset, cel de sus, fara sa admiti ca (Ioan.20:17), vorbeste despre un Singur Dumnezeu, Tatal ceresc, El fiind in aceeasi masura atat Tatal si Dumnezeul lui I. Hristos, cat si al ucenicilor.

#767
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 GRATEFUL, on 12 septembrie 2022 - 12:40, said:

(1Tim.3:16) se refera la Isus Hristos.
...............
Ai trecut la alt verset, cel de sus, fara sa admiti ca (Ioan.20:17), vorbeste despre un Singur Dumnezeu, Tatal ceresc, El fiind in aceeasi masura atat Tatal si Dumnezeul lui I. Hristos, cat si al ucenicilor.
Corect, versetul se refera la Hristos. Cine este Hristos ? Si eu nu as fi atat de sigur ca tine ca NT ne prezinta doar o singura Persoana care cere inchinare si slava.

Nu am cum sa admit ce doresti tu, m-ai intrebat sa-ti explic din perspectiva trinitara, asta fac. Pentru ca Dumnezeu este aici la mine unul singur in trei Persoane, Tatal, Fiul (Cuvantul), Sfantul Duh, fara a confunda persoanele si fara a diviza esenta, co-egale si consubstantiale. O singura esenta, trei Persoane, un singur Dumnezeu.

15. Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevazut, mai intai nascut decat toata faptura.
16. Pentru ca intru El au fost facute toate, cele din ceruri si cele de pe pamant, cele vazute, si cele nevazute, fie tronuri, fie domnii, fie incepatorii, fie stapanii. Toate s-au facut prin El si pentru El.
17. El este mai inainte decat toate si toate prin El sunt asezate.
(Coloseni 1)

1. Dupa ce Dumnezeu odinioara, in multe randuri si in multe chipuri, a vorbit parintilor nostri prin prooroci,
2. In zilele acestea mai de pe urma ne-a grait noua prin Fiul, pe Care L-a pus mostenitor a toate si prin Care a facut si veacurile;
3. Care, fiind stralucirea slavei si chipul fiintei Lui si Care tine toate cu cuvantul puterii Sale, dupa ce a savarsit, prin El insusi, curatirea pacatelor noastre, a sezut de-a dreapta slavei, intru cele prea inalte,
(Evrei 1)

1. La inceput era Cuvantul si Cuvantul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul.
2. Acesta era intru inceput la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au facut; si fara El nimic nu s-a facut din ce s-a facut.
(Ioan 1)

In teologia asta, Hristos este a doua Persoana a Sfintei Treimi, pre-existent inainte de crearea lumii (Universului), care coboara in trup uman, Isus Hristos, om si Dumnezeu, consubstantial si co-egal cu Tatal in natura Lui divina, consubstantial cu noi in umanitatea noastra. Egal cu Tatal, privitor la Dumnezeirea Lui si inferior Tatalui, in ceea ce priveste umanitatea Lui. Nu stiu, intreb si eu, tu acum iei contact prima data cu notiunile astea ? Ma gandesc ca ar fi bine sa citesti putin crezurile bisericii primare, cel atanasian de exemplu, ca sa nu fiu eu nevoit sa repet inutil in cuvintele mele acelasi continut. Zic si io.

Revenind la versetul tau, este o afirmatie facuta din perspectiva naturii Lui umane si inaintea inaltarii la Cer, inainte de a-Si lua locul la dreapta Tatalui.


#768
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 17.04.2014
Imi pare rau, Xlander, ca nu vrei sa admiti un adevar enuntat in putine cuvinte, cum o face Isus Hristos in (Ioan.20:17).
Si nu, nu este vorba despre ce zici tu...

Quote

Revenind la versetul tau, este o afirmatie facuta din perspectiva naturii Lui umane si inaintea inaltarii la Cer, inainte de a-Si lua locul la dreapta Tatalui.
Nu-i vorba de nicio perspectiva de genul acesta.... Tu incerci sa impaci si capra si varza si filozofezi...."o afirmatie facuta din perspectiva naturii Lui umane"+ ce ai mai scris inainte, filozofeala ca sa explici ceva ce nu exista in realitate.

 Xlander, on 12 septembrie 2022 - 14:09, said:

In teologia asta, Hristos este a doua Persoana a Sfintei Treimi, pre-existent inainte de crearea lumii (Universului), care coboara in trup uman, Isus Hristos, om si Dumnezeu, consubstantial si co-egal cu Tatal in natura Lui divina, consubstantial cu noi in umanitatea noastra. Egal cu Tatal, privitor la Dumnezeirea Lui si inferior Tatalui, in ceea ce priveste umanitatea Lui. Nu stiu, intreb si eu, tu acum iei contact prima data cu notiunile astea ? Ma gandesc ca ar fi bine sa citesti putin crezurile bisericii primare, cel atanasian de exemplu, ca sa nu fiu eu nevoit sa repet inutil in cuvintele mele acelasi continut. Zic si io.

Isus Hristos, cat a fost pe pamant a fost om si a murit ca om. Dumnezeu nu poate sa moara.

"Egal cu Tatal, privitor la Dumnezeirea Lui si inferior Tatalui, in ceea ce priveste umanitatea Lui." Egal si totodata inferior Tatalui? E contradictie.

Mie imi place sa ma raportez la ce scrie in Biblie si sa caut sa inteleg in primul rand prin ceea ce spune Scriptura, apoi sa caut sau sa verific cu alte referinte. Cand am citit/ studiat mai intens Cuvantul, nicicand nu am gasit argumente convingatoare pentru conceptul trinitatii.

Mai ales ca stim ce a  marturisit si apostolul Pavel:
6. totusi pentru noi nu este decat un singur Dumnezeu: Tatal, de la care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi, si un singur Domn: Isus Hristos, prin care sunt toate lucrurile, si prin El si noi. (1Cor.8:6)

6. Este un singur Dumnezeu si Tata al tuturor, care este mai presus de toti, care lucreaza prin toti si care este in toti. (Efes.4:6)
5. Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos, (1Tim.2:5)

Dumnezeu la modul absolut este, Tatal.

Edited by GRATEFUL, 12 September 2022 - 14:54.


#769
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 GRATEFUL, on 12 septembrie 2022 - 14:43, said:

Imi pare rau, Xlander, ca nu vrei sa admiti un adevar enuntat in putine cuvinte, cum o face Isus Hristos in (Ioan.20:17).
Si nu, nu este vorba despre ce zici tu...

Nu-i vorba de nicio perspectiva de genul acesta.... Tu incerci sa impaci si capra si varza si filozofezi...."o afirmatie facuta din perspectiva naturii Lui umane"+ ce ai mai scris inainte, filozofeala ca sa explici ceva ce nu exista in realitate.

Isus Hristos, cat a fost pe pamant a fost om si a murit ca om. Dumnezeu nu poate sa moara.

"Egal cu Tatal, privitor la Dumnezeirea Lui si inferior Tatalui, in ceea ce priveste umanitatea Lui." Egal si totodata inferior Tatalui? E contradictie.

Mie imi place sa ma raportez la ce scrie in Biblie si sa caut sa inteleg in primul rand prin ceea ce spune Scriptura, apoi sa caut sau sa verific cu alte referinte. Cand am citit/ studiat mai intens Cuvantul, nicicand nu am gasit argumente convingatoare pentru conceptul trinitatii.
Asta mi-ai cerut, asta am facut, nimic mai mult, asta e perspectiva trinitara.
Pai bineinteles ca a murit ca om, in natura Lui umana, Dumnezeu prin definitie nu poate muri. Si tocmai pentru ca a murit in natura Lui umana, de asta avem mantuirea.

Am inteles, esti ca un detectiv ce analizeaza, cauta, investigheaza. :)

#770
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 17.04.2014
Dumnezeu nu are natura umana, altfel nu ar mai fi Acel Dumnezeu, Creatorul tuturor lucrurilor care prin puterea Lui tine in existenta tot ceea ce exista.

#771
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
O Persoana a Sf Treimi, Fiul, Isus Hristos, are de la Inviere si va avea vesnic natura umana si natura divina. Asa cum acum in Templul Ceresc sta la dreapta Tatalui cu trupul uman, cel imbracat cu slava si glorie, nesupus putrezirii, cu care S-a inaltat. E sigur si adevarat.

#772
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 17.04.2014

 Xlander, on 12 septembrie 2022 - 15:09, said:

O Persoana a Sf Treimi, Fiul, Isus Hristos, are de la Inviere si va avea vesnic natura umana si natura divina.

Asta numai tu poti intelege: "va avea vesnic natura umana si natura divina."

Ce inseamna "natura" ?
NATÚRĂ, naturi, s. f. . 3. Ansamblu de însușiri pe care o ființă le are din naștere, care rezulta din conformația sa și care o caracterizează, constituind esența sa; fel propriu de a fi al cuiva

Isus Hristos,Omul a fost jertfit.

Edited by GRATEFUL, 12 September 2022 - 15:46.


#773
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Ce inteleg prin natura umana ? :D Un ansamblu de caracteristici si insusiri proprii omului. Umanitatea care ne face oameni, asa cum un barbat si o femeie care decid sa se casatoreasca impartasesc aceeasi "natura" pe care o subinteleg amandoi, nu ? Eu nu m-as insura cu o specie transgenica sau cu o maimuta lol.

Acum nu ma intreba ce inteleg prin natura divina, ca nu pot decat enumera atributele ce decurg din versetele  Scripturii. Nu sunt Dumnezeu, si chiar daca as fi, cred ca mi-ar fi cu neputinta sa comunic cum sunt. E o intelegere schematica, dar indeajuns pentru a satisface rationalitatea noastra limitata. Cand vorbim de unirea ipostatica, despre Sf Treime trebuie sa ne oprim undeva, altfel o luam pe aratura.



#774
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 17.04.2014

 Xlander, on 12 septembrie 2022 - 16:00, said:

Ce inteleg prin natura umana ? Posted Image Un ansamblu de caracteristici si insusiri proprii omului. Umanitatea care ne face oameni,
Mai sus ai zis ca Isus Hristos "va avea vesnic natura umana si natura divina". Cum se impaca co-existenta celor doua naturi/ esente atat de diferite?

 Xlander, on 12 septembrie 2022 - 16:00, said:

Cand vorbim de unirea ipostatica, despre Sf Treime trebuie sa ne oprim undeva, altfel o luam pe aratura.

Deci, recunosti ca este o strada infundata directia intelegerii trinitatii, despre care nici nu vorbeste/ invata Biblia. :)

.....
Ma gandesc ca poate ar trebui sa ma opresc aici, fiindca perceptiile noastre privind aceasta tema difera atat de mult si nu stiu daca discutia ar putea sa schimbe ceva in privinta perceptiei particulare pe care o are fiecare dintre noi....Mi-am adus aminte un verset: (1Cor.3:7)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate