Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Carte c++!

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
De ce te-ai apucat de C daca vrei sa inveti C++? De asemenea, daca iei o carte si iti spune sa folosesti Turbo C++, nu inseamna ca si tre sa folosesti asa ceva. Turbo C++ era deja depasit cind eram in liceu, in 93 :w00t:

Daca esti incepator nici una din cartile alea nu e buna, cu atit mai putin K&R. Cauta pe gugal dupa "for beginners" sau "for absolute beginners"...

#38
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
Multumesc neagu_laurentiu pt. incurajari. :)

#39
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
WinstonMontana ma intrebai de ce vreau sa invat C,C++.Nu stiu nici eu sigur dar cred ca pentru satisfactia ca pot creea ceva.Programarea cred ca se aseamana oarecum cu meseria de tamplar.Poate nu e asa....E o bucurie ca pot creea ceva cu ajutorul imaginatiei.

#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postnetsky1984, on 11 mai 2018 - 16:21, said:

Am comandat cartea Brian Overland :C++ Ghid pentru incepatori.A citit o cineva?Oare este buna?Ce parere aveti?
Eu am avut cartea.. misto si usor de inteles, explicativ, te trece prin toate marile teme...o sa o mai citesc cand am chef

#41
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
Pana la urma cred ca imi cumpar cartile acestea :Pachetul promoțional "Programare în limbaj C/C++ pentru liceu" conține volumele: Programarea în limbajul C/C++ pentru liceu. Volumul I, Programarea în limbajul C/C++ pentru liceu. Volumul II, Programarea în limbajul C/C++ pentru liceu. Volumul III și Programarea în limbajul C/C++ pentru liceu. Volumul IV de Emanuela Cerchez și Marinel Serban .Le a citit cineva?merita oare?Astept pareri va rog frumos.

Edited by netsky1984, 14 May 2018 - 14:36.


#42
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Sunt scrise respectand programa informatica intensiv de liceu, bune pentru incepatori( poti completa cu Liviu Negrescu Limbajele c si c++ pentru incepatori)

1.Sari peste informatiile referitoare la limbajul c
2. Pentru inceput incearca sa intelegi esentialul nu memora tot ce scrie(fa-ti o idee.. oricum in timp te vei intoarce la capitolul respectiv;ex tipul real = float, double, long double memoreaza date de tip real, fara sa te intereseze in acest moment cat de mari pot fi numerele+ poti dormi linistit o perioada daca nu stii ce inseamna in virgula mobila)
3. Unde nu intelegi, cauta suplimentar alte explicatii pe internet
0. Aloca 2/3 din timp studiu pe hartia clasica si 1/3 strict pe PC scriind programele=verificare/intelegere teorie

Mediu programare OJIKit 2017 (nu instala si Pascal):

http://www.cnlr.ro/?pagina=349

Comparatia programare-tamplar este buna, in ambele cazuri iti vei da de multe ori cu ciocanu' peste deste..
Bafta

Edited by danb1961, 15 May 2018 - 07:49.


#43
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postnetsky1984, on 13 mai 2018 - 15:56, said:

Programarea cred ca se aseamana oarecum cu meseria de tamplar.
Interesant, asa cred si programatorii din Iasi.

#44
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postdanb1961, on 15 mai 2018 - 07:42, said:

Sunt scrise respectand programa informatica intensiv de liceu, bune pentru incepatori
Asemenea carti sunt bune doar pentru cei ce invata informatica de liceu. Nu pentru cei ce vor sa devina programatori.
Pana si titlul e gresit - nu exista "limbajul C/C++". Daca autorii nu inteleg asta, cum pot sa invete pe altii?

Recomandarea mea e-n postul #5.

De acord cu Mosotti, o carte care-ti spune sa folosesti Turbo C++ se-arunca la gunoi (la containerul pentru hartie reciclabila).

C si C++ sunt limbaje diferite; pe care vrei sa-l inveti?

#45
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Bara oblică substituie conjuncțiile și, sau."
http://gramaticalimb...ie/bara-oblica/

#46
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Fail. Nu exista vreun limbaj "C sau C++", si nici "C si C++".

#47
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
No offense, problema e la ei si la multi altii care amesteca cele doua limbaje.
Am reusit sa arunc o privire pe primul manual, si fix asta fac: le amesteca bine-bine. Plus ca ce arata ei ca fiind C++ nu e C++.

De exemplu, in multe cazuri am vazut ca prezinta ceva (sa zicem, file I/O) scris in C, apoi acelasi lucru scris intr-un "C++" care numai C++ nu este. Duplicare inutila; incepatorul trebuie sa invete concepte, nu sintaxe.
Apoi, stilul de programare e fix cel pe care mi-l aminteam din liceu, unul inacceptabil din partea unui programator. D-aia zic, aceste carti sunt bune pentru invatat programa de liceu, nu pentru a invata programare.

Edited by TS030, 15 May 2018 - 12:53.


#48
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
Salut!Inca nu mi a venit cartea lui Brian Overland motiv pt care fac un anunt:Cumpar cartea despre c++ a lii Stroustrup in romana asta in cazul in care se gaseste si in romana.Sper ca este permis un astfel de mesaj pe forum.Daca nu este ii rog pe moderatori sa ma scuze.Astept mesaj privat.Ofer recompensa.  :)

View Postnetsky1984, on 18 mai 2018 - 18:49, said:

Salut!Inca nu mi a venit cartea comandata a lui Brian Overland motiv pt care fac un anunt:Cumpar cartea despre c++ a lii Stroustrup in romana asta in cazul in care se gaseste si in romana.Sper ca este permis un astfel de mesaj pe forum.Daca nu este ii rog pe moderatori sa ma scuze.Astept mesaj privat.Ofer recompensa.  :)

Edited by netsky1984, 18 May 2018 - 18:56.


#49
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
esti primul care are nevoie sa cumpere carti in conditiile in care internetul da pe afara de carti gratis de C++

View PostTS030, on 15 mai 2018 - 09:51, said:

C si C++ sunt limbaje diferite; pe care vrei sa-l inveti?
Pe cel care se numeste "C cu clase"

#50
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
Salut!Am gasit cartea Totul despre c si c++ in format pdf pe internet.Imi pare ca este din 1997.Am inceput sa citesc din ea.Imi place cum explica.Din cate am inteles pe cd ul care insotea cartea atunci cand a fost editata era pus programul "turbo c ++ lite".Oare este depasit acest program?

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Da. Ai VC++ gratis de la MS, nu-ti mai trebuie altceva daca lucrezi sub Windows.

#52
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,454
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

cartea despre c++ a lii Stroustrup in romana asta in cazul in care se gaseste si in romana
E publicata si in romana, versiunea mai veche (cel putin eu pe aia o am), nu ultima. Merita achizitionata. Eu unul nu o vand, doar ma laud :)
Lasand gluma la o parte, informatia este ca exista si ca merita achizitionata.

#53
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
Am gasit carea Totul despre C si c ++ a lui Kris Jamsa si Lars Klander si am scris programul urmator in
Visual C++ 2008 asa cum l am vazut in carte adica:
#include<stdio.h>
void main(void)
{
  printf("Totul despre c/c++");
}

si nu a dat nici eroare dar nu a afisat nici ce trebuia.Care sa fie cauza?

#54
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,630
  • Înscris: 30.07.2003
Fa un proiect si ruleaza pe debug ca sa nu se inchida consola/fereastra neagra. Sau ruleaza manual din consola acolo unde ai compiat si ai sa vezi rezultatul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JlcPIjCTxLk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by neagu_laurentiu, 24 May 2018 - 17:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate