Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Carte c++!

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
Nu inteleg ce se intampla.Tot se inchide repede fereastra neagra.

#56
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
printf("Totul despre c/c++");
getchar();

Ca sa astepte de la tastatura ceva.
Tu rulezi acolo o aplicatie pentru consola, nu aplicatii grafice Windows.

Edited by neagu_laurentiu, 24 May 2018 - 17:19.


#57
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
Gataaaa!A mers.Dar de ce nu explica in cartea ''Totul despre c si c++'' scrisa de Kris Jamsa si Lars Klander chestia asta cu "getchar();"?
Nici nu stiu de pe ce carte sa invat.Defapt acum am inteles: nu ruleaza  grafica ci ca sa las fereastra deschisa cea neagra trebuie sa fac calculatorul sa astepte ceva de la tastatura.

Edited by netsky1984, 24 May 2018 - 17:29.


#58
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Da, e o gaselnita, de asta nu-i mentionata ca metoda de lucru. Daca rulezi aplicatia din consola (Command Prompt) atunci vezi rezultatul, esti deja in "fereastra neagra". Chestiunea e istorica relativ la aceasta consola.
Daca rulezi in VC++ din modul debug atunci pune sistemul sa nu se inchida fereastra ceva, nu vezi tu asta in cod.

#59
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
In carte spune ca daca creeam programul care nu imi iesea adica cel de sus ar fi trebuit sa afiseze dupa rulare:
"Totul despre c/c++
c:\>   "De ce oare?

#60
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pai ce afiseaza? Daca rulezi din consola afiseaza asa. Acum "C:\>" va fi inlocuit cu calea unde esti tu pe disc. Daca direct din VC++ atunci nu mai ai interpretorul de comenzi al sistemului de operare.

Edited by neagu_laurentiu, 24 May 2018 - 17:40.


#61
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
Mie imi apare dupa ce dau "Start Debugging" : Totul despre c/c++.Deci fara : c:\>

#62
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Fiindca nu rulezi aplicatia din mediul ei natural, din consola. Ruland cum faci acum, e comod dar nu cauta altceva de ai dat tu comenzi sa afiseze fiindca ele tin de sistemul de operare.

View Postnetsky1984, on 24 mai 2018 - 17:42, said:

Mie imi apare dupa ce dau "Start Debugging"
Alege optiunea urmatoare, "Start without Debugging", si nu mai ai nevoie de citirea artificiala de la tastatura.

Edited by neagu_laurentiu, 24 May 2018 - 17:53.


#63
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
Salutare!
Am inceput cu C-ul.Am reusit sa inaintez ceva.Invat deocamdata dupa cartea "Totul despre
c si c++".Astept sa ajunga cartea "C++ Ghid pentru incepatori." de Brian Overland.Am vazut
pe internet ca in cuprinsul cartii "C++ Ghid pentru incepatori" nu arata ca ar cuprinde
si informatii despre limbajul C.Oare pot invata din aceasta carte C ++ ul fara sa stiu C ul?
Unii spun ca c++ ul poate fi invatat fara sa stiu in prealabil c.S a mai discutat in acest
topic despre subiectul acesta referitor la posibilitatea de a fi invatat c++ ul inainte de C.
Ce credeti?Intreb deoarece vreau sa nu ma mai complic cu C ul.Vreau sa trec direct la C ++.

#64
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Este mai natural să treci de la C la C++ decât să începi direct cu cel din urmă. O sa programezi mai "the hard way", dar asta este spre binele tău.


#65
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnetsky1984, on 04 iunie 2018 - 16:56, said:

Oare pot invata din aceasta carte C ++ ul fara sa stiu C ul?
Sigur ca se poate. Da' tu esti conditionat de literatura in limba romana. Pentru ca la modul general, in engleza sunt destule carti de C++ ce o iau cu abecedarul.

#66
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postnetsky1984, on 04 iunie 2018 - 16:56, said:

Salutare!
Am inceput cu C-ul.Am reusit sa inaintez ceva.Invat deocamdata dupa cartea "Totul despre
c si c++".Astept sa ajunga cartea "C++ Ghid pentru incepatori." de Brian Overland.Am vazut
pe internet ca in cuprinsul cartii "C++ Ghid pentru incepatori" nu arata ca ar cuprinde
si informatii despre limbajul C.Oare pot invata din aceasta carte C ++ ul fara sa stiu C ul?
Unii spun ca c++ ul poate fi invatat fara sa stiu in prealabil c.S a mai discutat in acest
topic despre subiectul acesta referitor la posibilitatea de a fi invatat c++ ul inainte de C.
Ce credeti?Intreb deoarece vreau sa nu ma mai complic cu C ul.Vreau sa trec direct la C ++.
Si eu pot sa citesc un tratat de nero chirugie , insa asta ma face nerochirurg ?  Nope.
Si apoi sa stii ca de obicei in C++ gasesti 90% cod de C.
Bine, la tine o sa fie exceptie, tu o sa te feresti si o sa fii ferit de pointeri, because you are special.

#67
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
Salutare!Tot nu inteleg.Pot sa incep sa invat c++ fara sa stiu c?Vad ca difera parerile.

#68
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Da, poti.

Ce nu stii tu e urmatorul fapt: istoria a inceput cu C. Pe urma a aparut C++ ca o imbunatatire a C-ului. Deci C++ include C (dincolo de mici detalii). Iar partea adusa in plus e, in principal, programarea orientata obiect. Si unele carti de C++, pe care le-ai intalnit si tu, iti povestesc strict noutatea asta referitoare la clase si tot ce implica modelul obiectual si de asta spune pe acolo ca ar trebui sa fii familiarizat cu paradigma procedurala din C (ori C++) pentru ca nu reiau aceste aspecte. Asadar, pe langa aceste carti ce trateaza separat unele concepte, sunt si carti "cap-coada" unde te ia de la inceput cu elementele limbajului, ceea ce vrei tu de fapt. Si nu esti conditionat de nici un C inaintea C++. Insa la tine ramane eterna problema: limba engleza.
Pana o insusesti cat sa pricepi o boaba din documentatie, mergi la biblioteca si treci prin tot ce gasesti in limba romana (vechi, nou, nu e important pentru tine acum, nu esti in productie). Vei avea si lucruri neintelese, pe unele le vei price, mai intrebi pe aici ce nu-i clar, tot mai faci niste pasi in paralel cu ce-ti lipseste decat sa astepti o singura carte si aia vai de ea. Zbate-te daca vrei sa iesi la lumina, nu popa ti-o va aduce de Paste! Sau plateste un meditator sa stea pe capul tau o perioada pana-ti iei zborul dar tot la documentatie si limba engleza vei ajunge in final.

Edited by neagu_laurentiu, 05 June 2018 - 09:35.


#69
netsky1984

netsky1984

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.05.2018
Multumesc pt raspuns neagu laurentiu.M ai facut sa inteleg perfect.Ai explicat foarte frumos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate