Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Interfon video SilverCloud House 715 cu ecran LCD de 7 inch - Pareri, Testare, Suport

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat produsului Interfon video SilverCloud House 715 cu ecran LCD de 7 inch: suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor sau viitorilor utilizatori.
[ http://download.mo.ro/leaflets/2269/intefon-video-silvercloud.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://download.mo.ro/leaflets/2267/video-interfon-viziune-nocturna.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://download.mo.ro/leaflets/2268/intercom.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://download.mo.ro/leaflets/2266/deblocare-yala-electromagnetica.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Monitorizare audio si video


Interfonul SILVERCLOUD House 715 are un monitor cu o rezolutie de 840 x 234 pixeli, diagonala de 7 inch si 420 de linii TV. Cu un design modern si fabricat din materiale de calitate, House 715 ofera utilizatorilor sai multiple functii, care ii permit personalizarea contrastului si a luminozitatii ecranului, precum si reglarea volumului si alegerea melodiei pentru sonerie.

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/2269/intefon-video-silvercloud.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Vizionare pe timp de noapte


[ https://cdn.mo.ro/leaflets/2267/video-interfon-viziune-nocturna.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unitatea externa a interfonului SILVERCLOUD House 715 este dotata cu LED-uri cu infrarosu, ceea ce permite captarea imaginii chiar si in conditii de luminozitate foarte scazuta. Camera video, cu o rezolutie de 628 x 582 pixeli si 420 linii TV, lentile de 3.6 mm si un unghi de vizualizare de 90 de grade este protejata de ploaie printr-un scut pozitionat in zona superioara a carcasei.



Comunicare bidirectionala


Interfonul SILVERCLOUD House 715 functioneaza ca un sistem de monitorizare video in circuit inchis, in care unitatea de exterior transmite imagini catre monitorul din interiorul casei. Pe langa monitorizarea video interfonul permite si comunicarea bidirectionala intre unitatea de interior si cea de exterior. Distanta maxima de functionare este de maxim 100 m.

[ https://cdn.mo.ro/leaflets/2268/intercom.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Functie deschidere yala electromagnetica


[ https://cdn.mo.ro/leaflets/2266/deblocare-yala-electromagnetica.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unitatea de interior permite conectarea si controlul unei yale electromagnetice (achizitionata separat). Prin simpla apasare a butonului Unlock puteti debloca de la distanta yala electromagnetica permitand accesul vizitatorilor.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZOj2zW7EkGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Caracteristici generale
Ecran LCD  Da, 7 "
Rezolutie ecran  840 x 234
Iesire actionare yala electromagnetica  Da, 1
Intercom  Da
Numar melodii  16 melodii
Alimentare  15 V c.c
Conexiune cu unitatea externa  Cablu cu 4 fire
Greutate  692 g
Temperatura lucru  -20°C+ 50°C
Dimensiuni/greutate  Unitate exterioara:126 x 56 x 33 mm / 190g
Unitate interioara:235.5 x 165.5 x 32 mm / 540
Pachetul contine
Unitate de exterior  Da
Unitate de interior (monitor)  1 monitor
Suport prindere perete pentru monitor  Da
Accesorii fixare  Da
Cablu conexiuni  5 m
Alimentator monitor interior  Da

Pentru membrii forumului  ce au vechime > 1 an pe Softpedia si activitate pe topicurile dedicate Control acces, interfonie, Electrice, Securitate si cu experienta in domeniu pastram oferta de a transmite GRATUIT acest produs in teste pentru 2 saptamani, cu rugamintea ca dupa returnare sa posteze pe acest forum un review.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il tina macar in teste, si de ce nu daca le place sa il achizitioneze cu o reducere de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori de Sisteme de interfon si control access in locuinte.

Attached Files


Edited by suport_PNI, 13 June 2019 - 09:23.


#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Salut,
In urma cererii mele, userul pni mi-a recomandat modelul acesta. Am facut c-da pe 22, am primit-o pe 23, dupa cca 24 ore.
Duminica pe 26, am montat interfonul.
A functionat de la prima apasare pe buton, nici o problema. Cred ca e necesar sa precizez ca am cerut telefonic sfatul cuiva din firma furnizoare si mi-a confirmat ca pot folosi fara rezerve cablul propus de mine, anume utp cat.5e, AWG (4 perechi de fire torsadate pereche). In documentatie se recomanda cablu cu 4 x 0,75mm, cablul utp precizat are pe o pereche de fire 2 x 0,51mm = 1,02mm, deci e acoperitor.
Eu am folosit un cablu 37 m, am cositorit cate o pereche de fire la fiecare din cele 4 fire ale cablului de 5m prezent in cutia aparatului. Acesta fiind prea scurt pentru nevoile mele si neavand mufe pentru o prelungire fara interventii asupra cablului original(taiat/lipit), a trebuit sa-l tai in 2 bucati, la mijloc am intercalat cablul utp.
-Yala electromagnetica ramasa de la vechiul interfon functioneaza bine,comunicarea audio este clara, volum bun.
-Pe partea de video apare un minus: pe timp de zi, lumina naturala, imaginea este buna, color. Dupa asfintit Ora 21.30), camera lucreaza dar aici apare una din nemultumirile mele, imaginea nu mai este color. Nu am vazut in documentatie ceva legat de imagine alb/negru pe timp de noapte. Este ceva normal sau in cazul meu este un defect de fabricatie?
-As mai trece la minusuri faptul ca nu se livreaza si 2 mufe de 4 contacte cu care sa se poata face un cablu de interconectare (intre unit int si unit ext) de lungimea dorita fara a se mai taia cablul original. Cred ca in majoritatea cazurilor, unde exista curte si interfonul se monteaza pe poarta, cablul de 5 m primit in cutie, este prea scurt. Eu personal, preferam livrarea unui cablu de 1m, necesar unei testari raipde, inainte de montare si a unei perechi de mufe pentru cablul ce urmeaza a fi montat.
-Pentru conectarea yalei electromagnetice, am gasit in cutie mufa, am folosit-o.
-Am mai avut o mica problema dar nu tine de furnizor, e vorba de conditiile locale. Stecerul de pe alimentator e modelul obisnuit, ca la incarcatoarele de telefon mobil, are bornele subtiri. Daca il puneti intr-o priza tip shuko, bornele nu vor face contact bine, puteti avea discontinuitati la alimentare. Recomand o priza multipla (pe prelungitor) sau triplu stecher cu borne groase si macar o iesire pentru stechere cu borne subtiri unde sa puneti alimentatorul interfonului.
Pe ansamblu, exceptand problema cu imagine alb/negru pe timp de noapte, consider ca am facut o achizitie buna, fara a aminti aici pretul preferential care e imbatabil.
Voi reveni cu impresii dupa o perioada.
Comunicarea a fost foarte buna, timpul de livrare, asemanea.
Recomand.
Multumesc pni.

Edited by altuser09, 27 August 2018 - 08:02.


#3
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 21.01.2013
altuser: Multumim pentru feedback-ul ferit.
             Sugestiile dumneavoastra sunt binevenite, si vom discuta pe acest subiect, la urmatoarepe produse.
             Camera Interfonului functioneaza pe timp de noapte ca toate camerele de interfon sau de supraveghere video, si anume in mod alb negru, cu activarea unei iluminari IR ( Infrarosu).  Daca doriti o imagine color pe timp de noapte trebuie sa iluminati artificial zona din fata camerei cu un bec, sau reflector .

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am inteles, banuiam eu ca asta e cauza (imagine monocrom pe timp de noapte).
Inca un aspect pozitiv de semnalat, se pare ca nu apare in documentatie:
Daca vrei sa deschizi poarta (yala electromagnetica) din casa fara a fi apelat, se poate face.
Se apasa intai pe butonul de monitorizare video (stanga jos) apoi de butonul de deblocare (pozitionat central). Yala este actionata, se poate deschide usa/poarta. Imi place ideea!
Logica acestei proceduri: inainte de a dechide, poti vedea cine este la usa/poarta si decizi daca o deblochezi sau nu.

#5
porto91

porto91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.10.2018
Am montat cu succes un astfel de video interfon. Mai multe detalii găsiți în video-ul de mai jos:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Z4UyRtfs9s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
senecasimon

senecasimon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.10.2007
Buna ziua! Am instalat un interfon pni silvercloud si culorile imaginii sunt ciudate. Parca nu exista culoarea verde. Frunzele pomilor sunt mov. Care ar fi problema?

#7
gheorghd

gheorghd

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2022
Buna ziua,
Nu stiu daca se va aproba postarea dar avem mare nevoie de idei pt ca le-am epuizat pe toate, pana acum. Recent am instalat un Interfon video cu fir ORNO OR-VID-SU-1058/W, LCD, 4.3 inch, gri-alb care a functionat pana in momentul in care am apasat din greseala un alt buton (nu stiu sa va zic exact pe care, posibil pe cel de setari si de mai multe ori sau poate vreo combinatie .... sincer, ma grabeam si nu mai tin minte) in locul butonului de acces. Poarta nu s-a deschis automat si, pentru ca ma grabeam, am actionat-o manual, de pe butonul de pe yala.
De atunci, comanda de access din interfon nu mai actioneaza poarta si nu stiu daca exista vreo varianta de resetare. Am incercat sa il scoatem din priza, am desfacut si legat la loc firele din stalpul portii. Curent este in poarta si Yala merge, actionata manual. Interfonul suna si functia de Vorbiti si Video inca functioneaza, doar ca nu mai putem deschide din interior. Aveti idee ce am putea incerca?
Multumesc anticipat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate