Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Cellmapper

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
430 replies to this topic

#163
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
da volte la ei nu e chiar asa de stabil. mai necesita cate un restart la telefon / relogin la serverele ims pentru a functiona cum trebuie :)

#164
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Da, da. Mai schioapata din cand in cand. Dar e ok in general. Eu sunt multumit. N-am probleme.
Las ca nici cu Vodafone.de nu ma laud. Pica la greu si des in ultima vreme. Mai ales ca la mine, firma are contract cu vdf.de. E jale...

#165
CseteTamas

CseteTamas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.07.2019
Salut. Am o întrebare referitoare la Cellmapper.
Săptămâna trecută, am primit o notificare că este disponibil o actualizare soft la Android 11 (Samsung Galaxy A70).
Eu am citit că Android 11-ul restricționează activitățile de fundal.
"Am optimizat One UI 3 cu alocare îmbunătățită a memoriei, astfel încât aplicațiile să funcționeze mai rapid și mai bine. De asemenea, am restricționat activitățile de fundal pentru a asigura o performanță și utilizare mai bună a puterii."
Întrebarea mea este că, cineva folosește CellMapper-ul cu un telefon Samsung cu One UI 3, adică cu Android 11?
Update-ul la Android 11 va afecta funcționarea aplicației?
Există bug-uri dacă folosesc aplicația pe Android 11? (Nu vreau să încarc date care nu este corecte.)

#166
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,694
  • Înscris: 07.02.2003
Din contra, mergea prost pe 10 dupa update-ul din ianuarie, pe 11 merge parfum. Nu restrictioneaza nimic decat daca setezi asa ceva. Dai permisiuni si e oki.

#167
CseteTamas

CseteTamas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.07.2019
Bună seara. Astăzi am instalat update-ul Android 11 (Samsung Galaxy A70), și am realizat că este un bug. Dacă ești conectată la o celulă 3G UMTS aplicațiile cum ar fi Cellmapper, Netmonster etc, nu citesc corect valoarea RSCP, întotdeauna este -24 dBm. Problema este că aplicația Cellmapper utilizează valoarea RSCP pentru determinarea puterea semnalului. În aplicația, la setări, am debifat opțiunea să map-eze 3G-ul că nu vrea să încarc date incorecte.
Un pic sunt dezamăgit, că nu mai pot să map-ez celule 3G Posted image.

https://imgur.com/a/ejnE39C
https://imgur.com/a/uoEXvZU

Edited by CseteTamas, 22 April 2021 - 22:41.


#168
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,694
  • Înscris: 07.02.2003
In 3G semnalul este RSSI, nu rscp. in 4G e atat RSSI cat si RSRP, ultimul fiind cel preferat si afisat de regula ca liniute.

Totusi e ceva ciudat in aplicatie sau librariile androidului, nu interpreteaza corect semnalul. Si network cell info da -24 dar zice ca e rssi ceea ce e incorect.
De studiat bugul asta... anyway, sa mapezi 3g in ziua de azi... n-are sens, doar LTE si 5G mai merita.

Edited by andreic, 22 April 2021 - 22:59.


#169
CseteTamas

CseteTamas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.07.2019
Da știu, dar este multe celule care emite doar pe 2G/3G, mai ales în zone rurale.
Știu că este off-topic dar nu înțeleg că unii operatorii, de ce nu fac refarming din UMTS 2100 la LTE 2100. Vodafone a început să facă refarming în orașe mari, dar doar 5 MHz din 15 MHz. Eu cred că în ziua de azi e suficient și 5 MHz pe 3G.
Iar Orange-ul nici nu a început încă refarming-ul, este 15 MHz pe 3G dar nu înțeleg de ce.


#170
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ce valori iti sunt afisate via servicemode *#0011#?
cu ce versiu e de cellmapper lucrezi?
ai incercat un downgrade/respectiv update la aplicatie?

legat de refarming o sa inceapa probabil mai serios acuma, avand in vedere ca sa cam transat situatia huawei

Edited by carmenclara1, 23 April 2021 - 00:22.


#171
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,694
  • Înscris: 07.02.2003

 CseteTamas, pe 22 aprilie 2021 - 23:26, a scris:

Eu cred că în ziua de azi e suficient şi 5 MHz pe 3G.
Iar Orange-ul nici nu a început încă refarming-ul, este 15 MHz pe 3G dar nu înțeleg de ce.
3g-ul ramane ancora pentru voce peste calitatea GSM la telefoanele vechi care au doar 3g sau cele cu 4g dar la care nu ai semnal 4g in zona.

Edited by andreic, 23 April 2021 - 00:37.


#172
CseteTamas

CseteTamas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.07.2019

 carmenclara1, pe 23 aprilie 2021 - 00:23, a scris:

ce valori iti sunt afisate via servicemode *#0011#?
cu ce versiu e de cellmapper lucrezi?
ai incercat un downgrade/respectiv update la aplicatie?

Am făcut un screenshot despre valorile afișate via servicemode: https://pasteboard.co/JYCIgvG.jpg
Lucrez cu versiunea 5.5.1 .
Încă nu am încercat downgrade-ul, dar nu cu aplicația este problemă, fiindcă și alte aplicații, precum Network Cell Info Lite dă -24 dBm la RSSI.

Este un grup oficial Cellmapper pe Telegram.
Eu am scris pe acest grup, că nu se afișează corect RSSI-ul și mi-a scris cineva că telefoanele Samsung nu sunt bune pentru maparea 2G și 3G: https://pasteboard.co/JYCO5SN.png

Edited by CseteTamas, 23 April 2021 - 09:08.


#173
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,694
  • Înscris: 07.02.2003

 CseteTamas, pe 23 aprilie 2021 - 09:20, a scris:

Eu am scris pe acest grup, că nu se afișează corect RSSI-ul și mi-a scris cineva că telefoanele Samsung nu sunt bune pentru maparea 2G și 3G:
Astea sunt texte ca sa dea vina pe ceva, sunt oki in general doar ca probabil o librarie a fost updatata si nu mai raporteaza catre aplicatii corect... eu nu stiu sa fi fost probleme pe android 10 la raportarea 3g. Probabil ca daca mai multa lume inclusiv creatorii de software vor scrie la suport la Samsung vor lucra la un update care sa remedieze.
Ce chipset ai la tel ?

In rest sunt curios la cei care au alte telefoane din seria A gen A50-51-52, sau 71-72 daca in android 11 le face la fel sau e o problema ce afecteaza doar modelul 70...

Edited by andreic, 23 April 2021 - 10:06.


#174
CseteTamas

CseteTamas

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.07.2019

 andreic, pe 23 aprilie 2021 - 10:02, a scris:

Astea sunt texte ca sa dea vina pe ceva, sunt oki in general doar ca probabil o librarie a fost updatata si nu mai raporteaza catre aplicatii corect... eu nu stiu sa fi fost probleme pe android 10 la raportarea 3g. Probabil ca daca mai multa lume inclusiv creatorii de software vor scrie la suport la Samsung vor lucra la un update care sa remedieze.
Ce chipset ai la tel ?

In rest sunt curios la cei care au alte telefoane din seria A gen A50-51-52, sau 71-72 daca in android 11 le face la fel sau e o problema ce afecteaza doar modelul 70...

Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm).
Și eu sunt curios dacă problema afectează doar modelul A70, sau și alte telefoane.

Știu de mult că este probleme și la A10, A20e (chipset Exynos) la raportarea 2G. Întotdeauna afișează -51 dBm, dar pe NetMonster afișează corect (e interesant). Dar problema asta a fost prezent încă de la Android 9. Teoretic, Android 11 va fi disponibilă și pentru A10 (după Septembrie 2021), A20e (după Iulie 2021).

#175
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Salut,

mai intampina cineva probleme cu "login-ul" pe Android?
Nu pot sa mai intru in cont de nici o culoare. Enervant la culme... Am incercat sa schimb parola. Fara succes. Nu mai stiu ce sa-i fac. Am dezinstalat aplicatia, instalat-o din nou..tot nimic. Am adunat puncte si nu vreau sa le pierd.
Urasc treaba asta. Acum de un an-doi era aceeasi chestie, dar cumva sa rezolvat, de la sine. Acum insa nu pot mai intru deloc. Deja de o saptamana.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

#176
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,694
  • Înscris: 07.02.2003
La mine se logheaza singura, e oki.

#177
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Da, pai asa ar trebui si la mine. Sa intre automat in cont. A mers atata timp normal. Dar acum nu mai vrea nicicum.
Nu eram sigur, daca e problema cunoscuta momentan, sau se manifesta doar la mine. O sa incerc sa contactez adminii...

Interesant e ca numa pe android nu ma pot loga. Pe PC am schimbat parola, am iesit din cont dupa care m-am logat din nou cu noua parola. Totul ok. Ciudat...

#178
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,694
  • Înscris: 07.02.2003
Da, e ciudat.

Attached File  tempFileForShare_20210628-131318.jpg   35.14K   13 downloads

#179
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,895
  • Înscris: 04.03.2016
Încearcă sa goleste memoria cache a aplicației

Edited by Ghiordi, 28 June 2021 - 13:15.


#180
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Gata. Am reusit cumva. Nu stiu cum, dar bine ca merge. Toata saptamana m-am chinuit cu el. Pfii....

Posted image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate