Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Viata de Viena

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#73
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostDeenman, on 23 martie 2018 - 19:27, said:

Totul bine, azi a fost ultima zi de munca, mi-am dat si demisia. Analizele au iesit ok la amandoi, controlul dentar ok. Semnat contract si cam aia e.

Masina merge bine, nici o problema deja am sarit de 22.000km de la achizitie si nu am 1 an ci doar 11 luni.

Consum mediu pe 22.000km ~6.5% din care 10.000km in Bucuresti (70% din timp singur in masina).



Momentan, dupa calculele noastre chiar daca ne permitem, mai ramanem cu asta cel putin pana spre finele anului. Dupa, in functie de nevoi, legislatie, amenzi, beneficii, o sa ne orientam spre o alta masina cu care probabil o sa facem multe drumetii, camping, dormit in masina etc. (poate chiar dam seatul la buyback la dasweltauto Viena si ne luam de acolo un alltrack (passat sau a4) sau alta masina lunga, oricum nu vreua sa aud de SUV, suntem doi si doi ramanem, nu ducem alte persoane, si nu fac offroad, aia au drumuri bune peste tot, prin munti. Masina normala, break, in care se poate dormi cu sac de dormit si saltea autogonflabila de 3cm. Mai e pe lista si octavia scout, dar si alte masini din alte grupuri.

To do pana joia viitoare:

- spalat masina + decontaminat cu spray de inlaturat rasina+bitum+ceara
- dat jos rotile de iarna, curatat cu perie de sarma rotativa butucii, decapat cu diluat, uns cu vaselina cuprata, pus jantele de vara pe 18 (care-s curatate deja).
-trimis rotile de iarna pe 16 acasa (Bucuresti- Baia Mare) nu imi incap in masina, merge cineva din Buc in Baia Mare si vrea sa duca 4 jante ambalate in folie curate? platesc bine.


Mesaj moderator: primele 4 pagini sunt mutate din topicul deschis pe aria de jurnal de bord
Felicitari pentru topicul deschis.Poate ca si alti romani stabiliti in Viena vor contribui la dezvoltarea acestui topic cu date importante care vor fi utile altora.

#74
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Hai ca ma bag si eu in discutie, ca tot am mai postat pe topicul de imobiliare si faceam offtopic. Impresii dupa o luna jumatate de locuit aici:
- interactiunea cu angajatii statului a fost minimala si foarte pozitiva - am rezolvat cu inregistrarea pt rezidenta temporara/schimbare adresa(obligatoriu de facut in maxim 4 zile de la mutare) in 30 de minute(20 de minute stat la rand, 10 minute). Tot acolo am primit informatii(inclusiv descrierea procedurii in limba romana) pentru obtinerea rezidentei permanente(trebuie facuta in maxim 4 luni de la mutarea in Austria). Cardul de asigurare medicala mi-a ajuns prin posta la vreo cateva zile dupa ce am inceput munca
- orasul mi se pare foarte relaxat, nu se aud atatea claxoane, nu e atata aglomeratie in trafic, e plin de oameni care ies in parc cum e putin soare, mai ales ca aici e plin de parcuri si sunt chiar bine amenajate. Se face multa miscare/sport, mereu vezi oameni alergand sau pe bicicleta. In parcul Prater sau pe DonauInsel ai zeci de km de piste de biciclete sau alei pentru alergat.
- infrastructura excelenta
- o gramada de evenimente si locuri in care iti poti petrece timpul

Aspecte din viata profesionala:
- foarte mult respect pentru viata si timpul personal(in compania in care lucrez, inclusiv team-buildingul se face in timpul saptamanii/programului de lucru). Desi domeniul in care activez presupune din start munca in weekenduri, aici e normal sa se asigure inainte ca nu ti se strica planurile personale
- mediul de lucru foarte relaxat si prietenos, vad aici ca normal discutii la cafea, in lift intre oameni din higher management si colegi din 1st level support. In companiile in care am lucrat pana acum, ajungeai sa discuti cu higher management doar in cazuri de escalari serioase(si nu erau discutii prea placute).
- transparenta in deciziile luate din companie - cel putin o data pe luna primesc mailuri din partea managementului cu contracte semnate, situatie financiara, plecari etc.
- Structura salariala e formata din 14 salarii anual - 12 salarii lunare plus 2 salarii(prime) de vacanta/sarbatori, una se plateste la salariul din iunie, cealalta la cel din noiembrie. Din cauza diferentelor de impozitare, cele doua salarii de vacanta sunt cam cu 25% mai mari decat salariul normal(in suma neta). Pe langa asta, in functie de politicile companiilor, sunt diverse beneficii suplimentare - in cazul meu, un bonus anual de 10% din salariul anual, transport public platit de companie, discount la o serie de restaurante pentru pranz, fructe, cafea/ceai/diverse bauturi disponibile in birou, discounturi la diverse produse/servicii vandute de companiile pentru care asiguram servicii IT.
- 25 de zile de concediu anual(se ajunge la 30 daca ai 20 de ani in de activitate) conform legislatiei

Nu prea imi vin alte lucruri acum in minte, e drept ca nici nu am fost extraordinar de activ in perioada asta. Din cauza situatiei personale si a faptului ca nu prea ma asteptam sa primesc atat de repede oferta din afara tarii, n-am fost foarte bine pregatit pentru mutare(nici personal si nici financiar). Asa ca pana in vara sunt putin prins intre Viena si Timisoara, prietena mea a mai ramas pentru vreo 2-3 luni in tara, trebuie sa dau apartamentul din Romania in chirie, chestiuni administrative de rezolvat in tara.

#75
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Că în București, nu?

Attached Files



#76
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostDeenman, on 07 aprilie 2018 - 17:26, said:

Alimenteaza de la Shell, in orice tara.
De ce doar de la Shell si nu de la alte benzinarii, inclusiv Moll, in Ungaria?
In jud.Satu Mare, un pic mai la nord de Petea, cu cativa kilometri,  in localitatea Peles, functioneaza din acest an, un nou punct de trecere a frontierei care insa din pacate, functioneaza doar sambata, intre orele 10.00-18.00, ora Bucurestiului.In perioadele din an, foarte aglomerate, pe acolo treci mai repede frontiera in Ungaria si ajungi tot la drumul care duce spre Mateszalka, la cativa kilometri distanta in fata soselei de la Petea-Csengersima(punctul de trecere al frontierei care se invecineaza cu Petea-Romania).

View PostDeenman, on 07 aprilie 2018 - 17:26, said:

Dinspre Ungaria spre Austria nu ai vama, treci din mers, iti face cineva cu mana.
Nickelsdorf?Anul trecut in septembrie ne-am deplasat bara la bara, in coloana de circa 6km lungime, spre Austria.Este adevarat ca nu ne-a verificat nimeni actele de identitate desi la intrarea in Austria sunt politisti austrieci, insa nu se mai trece din Ungaria in Austria, ca acum 3 ani, inainte luna august 2015, cand migranti musulmani au inceput sa se deplaseze prin Grecia, Macedonia, Serbia, Ungaria, spre Austria si Germania, cand treceai dintro tara in alta, fara nicio oprire sau trafic bara la bara.

View PostDeenman, on 15 aprilie 2018 - 21:40, said:

V am zis că pe drum încoace era 1 aprilie și în Ungaria m a oprit poliția ( erau vreo 20) sa mi pună fiola? Făceau glume de 1 aprilie.
Anul trecut, la inceputul lunii decembrie,  cand am trecut frontiera pe la Valea Lui Mihai, din Romania in Ungaria, dupa ce ne-au fost verificate actele de identitate si bagajele, plus portbagajul ca sa vada daca avem acolo ceva migranti musulmani, am fost testat cu etilotestul, de catre un politist maghiar.Consum ocazional bauturi alcoolice si deloc cu cateva ore inainte sa conduc, asa ca nu au fost probleme.A fost pentru prima data cand in Ungaria am fost testat cu etilotestul.Asa ca aviz amatorilor.

View PostDeenman, on 18 aprilie 2018 - 13:54, said:

Inca un lucru pe care nu l-am stiut si pur si simplu mi se parea deplasat pentru Austria, la magazinele de mobila, electrocasnice, si altele, preturile de raft se negociaza. Sa spunem ca vrei sa cumperi un TV, pretul de raft e 1000E, pretul se negociaza, chiar daca tv-ul nu are nici un defect. Credeam ca vorbim de Austria, nu de Turcia.
exista un vapor care merge din Vienna in Bratislava pe un canal al dunarii. Vreau sa merg tur-retur pe el, dureaza 1 ora cred.
Foarte ciudat.Mi se pare chiar scarbos asa ceva.In Austria si mai ales Viena locuieste o numeroasa comunitate turca si araba care de zeci de ani, incet dar continuu, isi impune propria sa cultura.
Vine la tine vanzatorul si iti propune un alt pret decat cel afisat pe eticheta?Nu ai intrat cumva in vreun magazin turcesc sau arab?
Bratislava este foarte aproape de Viena.Nici costul excursiei nu poate fi prea mare.Nu cred ca depaseste 40 de euro/persoana.

Edited by max_01, 20 April 2018 - 19:20.


#77
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015

View PostDeenman, on 17 aprilie 2018 - 17:12, said:

Ne-am gasit si chirie, in sfarsit. E un pic cam hi-class dar cred ca ne acomodam repede. Am inchiriat si un loc de parcare la subsol XXL ca sa incapa masina. De rusine probabil o sa o acopar cu o prelata ca sa nu ma fac de ras, deoarece vecinii de pe acolo din ce am vazut conduc porsche, jaguar, mustang, lamborghini, foarte putine masini normale.

Avem si o crama, si saune, si sala de fitness, si apartament remote control. Ce sa fac, ghinion.
Poate o sa ai o surprisa,la noi la munca sefii au masini normale.in schimb yugo,polonezii,si slovacii umbla cu maserati, bmw ,audi etc etc

#78
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Surpriza sa stea polonezi in complex unde chiria e 3-4k euro per 100mp sau 600-800.000$  un apartament? Right.

Prietene tu chiar ai fost prin Vienna sau nu prea? De exemplu îți cumperi mobila din Ikea de 2000e și o negociezi 10-30%. Ikea sunt turci la tine? Dar LG sunt turci?

#79
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
La un apartament de 700000 de euro chiria nu este 3k.poate in Ro.In Ibk. Tirol un  apartament highclass costa 5 milioane.110 m2.

#80
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

View PostDeenman, on 21 aprilie 2018 - 00:10, said:

Surpriza sa stea polonezi in complex unde chiria e 3-4k euro per 100mp sau 600-800.000$  un apartament? Right.

Prietene tu chiar ai fost prin Vienna sau nu prea? De exemplu îți cumperi mobila din Ikea de 2000e și o negociezi 10-30%. Ikea sunt turci la tine? Dar LG sunt turci?

Niste tarani, de unde sa stie ei ca a negocia ca intr-un bazar turcesc, sau cum se mai spune la noi, a te rromi, este un fapt normal si firesc, chiar cu un usor aer aristocratic am putea spune, in Viena.

#81
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Preturile se negociază și în Romania. Mergeți voi in Mediagalaxy Băneasa și vorbiți. Acum ca voi vreți să negociați o baterie externa de 100 de lei, nu cred că se poate.

#82
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Aici preturile sunt mari că se cumpără la pachet. Exemplu, îți cumperi aragaz electric, cuptor electric,. Cuptor microunde, hota, mașina spălat vase, frigider, îți face nota sigur e peste 5-6000euro. Din prețul ăla poți negocia. In Romania nu se cumpără așa, se ia pe rand, plus de exemplu, aici cea mai ieftina mașină de spălat rufe de exemplu este aprox 300 euro și e noname, ceva turcesc. In Ro cu 300 euro îți iei mașina de spălat buna.

Mâine e maratonul de alergat, o mare parte din oraș o sa fie închis circulației cu mașina. Cred că mâine mergem la myra falls, o cascada cu traseu faina, la o oră distanta de Vienna.

Ce am observat, hainele și încălțămintea sunt mai ieftine sau la fel că la noi. Adică aici îți cumperi adidași la 50 euro iar salariu e mult mai mare că în Ro. Asta e nasol pt Ro.

Pe stradă și în metrou vineri seara (ora 12-1) peisajul este mirific, plin de petrecăreți, oameni alcoolizați, o parte dorm pe unde apuca, și nu sunt boschetari. Metroul circula vineri și sâmbătă toate noaptea. Politia e prezenta mereu noaptea mai ales la metrou, dar și pe strada, patrulează mult.

#83
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Maine, aici suntem:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-5ohJlUlo1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostDeenman, on 21 aprilie 2018 - 00:10, said:


Prietene tu chiar ai fost prin Vienna sau nu prea? De exemplu îți cumperi mobila din Ikea de 2000e și o negociezi 10-30%. ,

La o valoare de 2000€ nu obtii nici un rabat.Cand ajungi in plaja 20-50.000 poti vorbi de ceva dar nu mult intre 5-10%.Iti inteleg entuziasmul si ca vrei sa te dai mare,dar eu am 28 de ani de Austria nu 5 minute.

#85
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Asa este. Si la masini daca vrei sa cumperi se dau reduceri in functie de cum vorbesti si ce ceri. Pt unii exista reducere de doar 4-6% iar pt altii exista si de peste 10%. Oricum, eu am venit aici sa culeg capsuni si castraveti, si acu tot ce fac e sa-mi bat joc de cei ce au ramas in Romania. O sa uit si limba, ce interpretari au unii, chiar asa. Adica mai postez una alta din proprie initiativa, si tot ce ati inteles e ca jignesc, restul nu conteaza. Nu conteaza partea buna, o bolduim pe aia proasta, exact asta e mentalitatea noastra. Nu invatam nimic bun, luam doar partea proasta din tot si ne axam pe aia.  Sunt in Austria momentan, dar in mod cert peste un timp o sa ma intorc acasa, sau o sa plec in alta tara.

Nu vorbesc din entuziasm, vorbesc din ce cunosc, pentru ca urmeaza sa ne luam mobila, o prietena foarte buna sta de ceva timp in Vienna, iar sotul ei este austriac, si-au luat acu 1 an o casa si mi-au aratat ce discounturi au primit la diverse produse  nu per total, dar oricum achizitii de mii de euro odata(electronice, electricasnice, mobila, etc).  Deci poate ti-a fost frica sa intrebi de discount. Sau poate nu ai cerut in germana, ca astia fac alergie la engleza.

Edited by Deenman, 21 April 2018 - 23:27.


#86
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostDeenman, on 21 aprilie 2018 - 23:22, said:

,  Sunt in Austria momentan, dar in mod cert peste un timp o sa ma intorc acasa, sau o sa plec in alta tara.

,

Bine faci,dar cel putin pana atunci nu fa labareala ieftina pentru necunoscatorii din Romania.

#87
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
E rau aici, nu veniți.

Attached Files



#88
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View PostDeenman, on 22 aprilie 2018 - 12:07, said:

E rau aici, nu veniți.
nu te supăra, dar uneori dai dovadă că în românia nu ai ieșit din locuința din Bragadiru.

îți recomand grădina zoologică din viena, cred că este catalogată ca fiind pe locul 3 în europa.
este un restaurant unde comanda îți este servită cu trenulețe. super interesant.

#89
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
In Bragadiru n-am stat, am stat langa Herastrau. Sorry.

#90
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostDeenman, on 21 aprilie 2018 - 00:10, said:


Prietene tu chiar ai fost prin Vienna sau nu prea? De exemplu îți cumperi mobila din Ikea de 2000e și o negociezi 10-30%. Ikea sunt turci la tine? Dar LG sunt turci?
Doar ca turist.Peste circa 8-9 zile, ma voi afla din nou in Austria si Viena, cu familia, tot in calitate de turist.Niciodata nu am fost la cumparaturi la Ikea si nici nu am cumparat electronice si electrocasnice din Viena sau chiar Austria.

View PostDeenman, on 22 aprilie 2018 - 12:07, said:

E rau aici, nu veniți.
De cat timp ai nevoie sa vizitezi aceasta locatie?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate