Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Viata de Viena

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#1
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Totul bine, azi a fost ultima zi de munca, mi-am dat si demisia. Analizele au iesit ok la amandoi, controlul dentar ok. Semnat contract si cam aia e.

Masina merge bine, nici o problema deja am sarit de 22.000km de la achizitie si nu am 1 an ci doar 11 luni.

Consum mediu pe 22.000km ~6.5% din care 10.000km in Bucuresti (70% din timp singur in masina).



Momentan, dupa calculele noastre chiar daca ne permitem, mai ramanem cu asta cel putin pana spre finele anului. Dupa, in functie de nevoi, legislatie, amenzi, beneficii, o sa ne orientam spre o alta masina cu care probabil o sa facem multe drumetii, camping, dormit in masina etc. (poate chiar dam seatul la buyback la dasweltauto Viena si ne luam de acolo un alltrack (passat sau a4) sau alta masina lunga, oricum nu vreua sa aud de SUV, suntem doi si doi ramanem, nu ducem alte persoane, si nu fac offroad, aia au drumuri bune peste tot, prin munti. Masina normala, break, in care se poate dormi cu sac de dormit si saltea autogonflabila de 3cm. Mai e pe lista si octavia scout, dar si alte masini din alte grupuri.

To do pana joia viitoare:

- spalat masina + decontaminat cu spray de inlaturat rasina+bitum+ceara
- dat jos rotile de iarna, curatat cu perie de sarma rotativa butucii, decapat cu diluat, uns cu vaselina cuprata, pus jantele de vara pe 18 (care-s curatate deja).
-trimis rotile de iarna pe 16 acasa (Bucuresti- Baia Mare) nu imi incap in masina, merge cineva din Buc in Baia Mare si vrea sa duca 4 jante ambalate in folie curate? platesc bine.


Mesaj moderator: primele 4 pagini sunt mutate din topicul deschis pe aria de jurnal de bord

Edited by Dany_Darke, 18 April 2018 - 13:47.
postari offtopic mutate


#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Soția am înțeles că are job asigurat. Dar tu? Ai găsit ceva?
Nu-ți face griji legate de vânzarea mașinii, dar nu îți face nici planuri cu dormitul in mașină. Hotelurile/pensiunile sunt destul de ieftine și le găsești absolut peste tot.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Deenmane nu te vad dormind de prea multe ori în mașină dacă nu parchezi in camping

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
In camping, evident. Doar nu ati crezut ca dormim pe marginea drumului sau intr-o parcare de market.

Noi calatorim des, la munte, din iunie pana in septemrbie in fiecare weekend. Ideea cu dormitul rapid in masina este urmatoarea : indiferent unde dormi, esti mai in siguranta decat in cort, poate sa vina si ursul, si cainii si ce mai vrei tu. Dimineata, in loc sa strangi cortul si sa-l lasi la uscat, sau sa-l stergi, bagi bagajele in masina si mergi spre urmatoarea locatie.

Noi asa suntem obisnuiti, sa dormim in natura, nu la pensiuni, mai mergem si pe la pensiuni, dar cand nu depinzi de locul de cazare, e altceva, cand sunt plecat la 8 ore distanta de casa, si sun la 3 pensiuni si toate sunt ocupate full pentru ca nu mi-am facut rezervare din timp cum e?

Edited by Deenman, 24 March 2018 - 08:17.


#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cand nu depinzi de cazare, esti liber sa pleci unde vrei. Suntem prea tineri sa ne pliem dupa reguli, mergem unde vrem noi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yxTZ_pXHf8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Suporta pavilionul doi adulti?

#7
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Care? al seatului? nu punem pe seat asa ceva.  Ti-am zis ca ne uitam dupa alta masina, pana la finele anului. Momentan prioritatile sunt altele, nu masina.  

Astept sa vina vineri, ca sa incep sa conduc. Am in total de mers 1500km in 2 zile. De abia astept. O sa fac si poze/filmulete cu camera de bord la traseele de pe acolo.

In iunie incepe sezonul de ciuperci, deci in fiecare weekend mergem la munte. Apoi o sa abordam drumurile lor cunoscute (gen Trasalpina/Transfagarasanul nostru). Vreau sa mergem si in Italia, intr-un weekend. O sa cam manance km masina, dar nu-i nimic.

Edited by Deenman, 24 March 2018 - 22:33.


#8
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,535
  • Înscris: 21.12.2006
Am condus eu până-n Belgia dintr-o bucată, și tu îți faci probleme de un drum până-n Austria? Odată ieșit din țară ești ca și ajuns.

#9
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,968
  • Înscris: 25.04.2016


 bobalex18, on 23 martie 2018 - 20:39, said:

Soția am înțeles că are job asigurat. Dar tu? Ai găsit ceva?
De curiozitate, aceeasi inrebare o pun si eu lui @deenman


#10
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Eu sunt jobless, dar in calitate de insotitor cu acte de expat am niste beneficii, deconturi mari. In plus nu imi fac griji, ne asigura multe, cazare,  chletuieli, drumuri, cursuri de limba si specializare. Eu o sa mi gasesc ceva dupa ce ne mutam.

Prioritate va fi sa incep sa vorbesc germana, de inteles inteleg, si sa aplic pt diverse joburi, am mai multe domenii de activitate.


#11
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,968
  • Înscris: 25.04.2016
Pana una alta, te poti folosi de masina sa duci si aduci sotia de la servici plus plimbari solo cu masina sa vizitezi imprenurimile ;)

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
eu am întrebat pentru că eram curios cât de repede ți-ai găsit job fiind în românia. oricum cred că îți vei găsi ceva foarte repede la fața locului.

#13
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,968
  • Înscris: 25.04.2016
Pana isi gaseste job, va dura poate cateva luni, ca va trebui sa invete si limba, asa ca el e principalu beneficiar ;)  . Un "concediu" prelungit si in Austria, nu-i deloc rau ;)  

Revenind la topic, in Austria o sa beneficiezi mai bine de leonu fr, pe drumurile lor, inclusiv cu rotile de vara.

#14
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007

 MMike, on 26 martie 2018 - 12:06, said:

Pana isi gaseste job, va dura poate cateva luni, ca va trebui sa invete si limba, asa ca el e principalu beneficiar Posted Image  . Un "concediu" prelungit si in Austria, nu-i deloc rau Posted Image  

Revenind la topic, in Austria o sa beneficiezi mai bine de leonu fr, pe drumurile lor, inclusiv cu rotile de vara.
mai ales pe cele virajate....

#15
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cateva luni?!Posted Image)))))  da ce caut job de astronaut?

Daca vreau imi gasesc job in 1 saptamana.

Nu m-a interesat subiectul asta, nici nu m-am uitat la joburi, nu avem copii, nu plange nimeni, avem bani pusi sa stam 1 an dejeaba, de ce m-as stresa dejeaba?


Nu avem rate, nu avem datorii, nu avem nevoie de bani. cu cat castiga ea si ce beneficii avem, pot sa stau acasa si 5 ani, si tot ne ajung banii, sa punem si deoparte :)). Plm, ati crezut ca mergem in Austria pe salariu de cules capsuni?

Edited by Deenman, 26 March 2018 - 12:11.


#16
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

 bobalex18, on 26 martie 2018 - 12:01, said:

eu am Ă®ntrebat pentru că eram curios cât de repede ți-ai găsit job fiind Ă®n românia. oricum cred că Ă®ți vei găsi ceva foarte repede la fața locului.

Daca activezi in domeniu ok(IT in cazul meu) iti gasesti job repede, chiar si din Romania fiind. La mine procesul de angajare a durat cam o luna si jumatate din momentul in care am aplicat(2 zile pana am fost contactat prima data, o saptamana pana la primul interviu cand mi s-a spus ca din punct de vedere tehnic ma potrivesc). Singura discutie a fost la capitolul limba, fapt ce a amanat procesul cu vreo 2 saptamani, timp in care s-a discutat intern despre subiectul asta(fiind singurul non-vorbitor de germana din filiala din Viena). Imediat ce s-a lamurit subiectul, am fost invitat in Viena pentru o discutie fata in fata unde am si primit oferta salariala.

Ca idee, e important sa stii limba, majoritatea clientilor au contracte unde este clar specificat limba de comunicare germana. Pe langa asta, e mult mai usor sa te integrezi in echipa, ei sunt obisnuiti sa vb intre ei in germana. Asa zisa "rautate" fata de imigranti n-am observat-o pana acum.

#17
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu sunt limitat sa ma angajez doar in domeniul in care am terminat studiile (licenta+master) am experienta 5 ani intr-un domeniu, 2 ani in altul, dar pot activa in orice domeniu vreau. Nu sunt fixist si sunt tanar, pot sa lucrez orice imi place, de asta ziceam ca sunt sigur ca imi gasesc job foarte usor, din cauza caracterului impulsiv si miserupist/verde-n fata nu pot si nu doresc sa lucrez intr-o corporatie/multinationala. Se ocupa nevasta mea de ramura asta, eu sunt mai sarit de pe fix.

Edited by Deenman, 26 March 2018 - 13:42.


#18
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am ajuns in Viena, ne am cazat. Mașina am lăsat o parcata la strada pe parcare publica cu bilet în geam și telefon. In weekend și de sărbători, parcările publice sunt free.

Mâine o să o ducem la o parcare interioara cu abonament.

Drumul a fost mega plictisitor, din 660 de drum am avut 600km de autostradă insotita de ploaie și un vânt extrem de puternic. Boeing, puteam conduce și un lăstun că era la fel, nu am franat, nu am tăiat curbe, nu am depășit, brain dead.

Drumul la unguri e rău, cu gropi și multe porțiuni închise pe o banda, dar au mult mai multa autostradă și de conduce mai civilizat, toți merg tare aici.

Consum 6.9% cu vânt cod galben, bagaje full, benzina 100, jante 18, și viteza medie 98km/h.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate