Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Viata de Viena

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#37
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,787
  • Înscris: 25.04.2016
Apropo de drumul Romania Austria. In Ungaria si Austria cum sunt drumurile vs Romania ? Pe unde ai intrat in Ungaria si ce traseu ai urmat pana in Viena ? Ceva taxe de drum Ungaria, Austria ? Cat timp ai facut ?

#38
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Baia   Mare- vama Petea (am trecut in 1 minut vama, fara coada) mi-au luat buletinele si talonul, s-a uitat 2 persoane si mi le-au dat inapoi.- Ungaria spre Budapeste- apoi Viena. Ca distanta 650km~ din care 600km de autostrada, cu aproximatie, timp de condus 6 ore 40min.

traseul: https://www.google.c...d48.2081743!3e0

Pe aici ne ducea si google maps si Waze. Am folosit statia in Romania si Ungaria, in Austria este ilegala. Am aflat informatii legate de unde poti sa mananci bine (km 60 pe austrada spre Budapestea, 10 euro intrarea, mananci tot ce vrei, desert, cafele, sucuri, ciorbe, felu 2 foarte variat). Tot prin statie am aflat si de un accident, si de cat se sta in vama Petea, pe sensul de intrare in Ro era coada 30 minute la vama.

Taxe:

  vigneta de Ungarie o cumperi de la orice benzinarie Mol din Romania, se cumpara pe minim 10 zile si costa daca bine retin 49 ron.
vigneta de Austria se cumpara de la orice peco Shell din Ungaria, noi am luat pe 2 luni, si a fost vreo 25 euro sau 29, nu mai retin exact, este si pe o perioada mai scurta. Ai optiunea sa te opresti in vama, inainte sa o treci, sa iei de acolo vignieta si la Austria, si la Ungaria.

Dinspre Romania spre Ungaria ai vama, opresti si te verifica. Dinspre Ungaria spre Austria nu ai vama, treci din mers, iti face cineva cu mana. Ai nr meu de telefon, da-mi un add pe whatssup poate iesim la o bere aici cand vii, ca eu am mult timp liber, daca nu doar vorbim pe whatssup, cu diferite informatii. Alimenteaza de la Shell, in orice tara. Drumul este rau primii 30 km dupa ce intri in Ungaria p[e la vama Petea, si mediu pe centura/autostrada Budapestei, sunt niste mini hopuri, care le simti in mers, dar nu te zguduie.

#39
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,787
  • Înscris: 25.04.2016
@Deenman danke. A fost o intrebare ;)  Dar  e bine de stiut.

Edited by MMike, 07 April 2018 - 17:53.


#40
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Te-am confundat cu Mask001, care merge curand din Bucuresti in Viena, cel cu Jetta gri. Greseala mea.

Edited by Deenman, 07 April 2018 - 17:58.


#41
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,787
  • Înscris: 25.04.2016

View PostDeenman, on 07 aprilie 2018 - 17:57, said:

Te-am confundat cu Mask001, care merge curand din Bucuresti in Viena, cel cu Jetta gri. Greseala mea.
Eu am pus intrebarile si cred ca sunt binevenite pentru oricine e interesat.

Daca dai si un loc de cazare pt.1-2 zile (macar mai ieftin ca la hotel) venim si cu berea la rece :))))

Edited by MMike, 07 April 2018 - 18:02.


#42
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017

View PostDeenman, on 07 aprilie 2018 - 17:57, said:

Te-am confundat cu Mask001, care merge curand din Bucuresti in Viena, cel cu Jetta gri. Greseala mea.
Da da, urmăresc topicul și am tot citit de taxe de drum de obiective trasee și drum până acolo. Sunt mega informat :) cu siguranță te anunț pe Whatsapp când ajung. Prin Iulie ne vedem la o bere rece

#43
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View PostDeenman, on 07 aprilie 2018 - 16:53, said:

Am revenit si bine imi pare ca am iesit si nu am stat in oras/casa. Am prins vreme buna, cu vant (tipic Austria) si am vazut si niste parapantisti care decolauzburau. La recomandarea unor prieteni vechi am primit o sugestie sa mergem la Naturpark Hohe Wand, astia au drumuri oriunde.

Intrarea in parc (care cred ca e rezervatie naturala) costa 2 euro masina+ 1.5 euro/persoana. Pana acolo faci din Viena maxim 1 ora, eu recomand acest loc, deoarece nu prea ai ocazia sa vezi asa ceva la noi, si e aproape, chiar daca stai doar 2-3 zile in Viena, e bine sa vezi si altceva nu doar molul (la care am fost si pe care il detest, urasc trendul asta si modernizarea fortata de a merge la mall).

Cu ocazia iesirii, am incarcat cosul de picnic cu niste bunatati, si am luat si un pranz delicios pe varf de deal. Vremea a fost buna, 18 grade.

v-am lasat cireasa la final.


Viena nu prea are in oras malluri ca Bucuresti-ul(in stilul american, cu de toate) in general sunt centre comerciale ceva mai mici si cam dezvoltate in jurul altor obiective(gari de ex), sau strazi dedicate shoppingului(Mariahilfer, zona centrului).

In rest, frumoasa iesire, si eu astept sa vina vara si sa-mi vina jumatatea mai buna aici si sa incepem si noi exploratul.




#44
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Masini vazute astazi:

lamborghini huracan, cateva m-uri ce nu merita mentionate.

Cireasa de pe tort: shelby gt500 mustang.

Ne-am plimbat doar 2 ore cu masina.

#45
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Cat mai e benzina pe acolo?

#46
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Intre 1.1 și 1.4. e/l.

#47
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Deci alimentez când vin în vară mai mult în Austria și putin cât sa ajung acolo la noi și Ungaria :))) mai așteptăm poze

#48
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
V am zis că pe drum încoace era 1 aprilie și în Ungaria m a oprit poliția ( erau vreo 20) sa mi pună fiola? Făceau glume de 1 aprilie.

#49
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015

View PostDeenman, on 15 aprilie 2018 - 21:19, said:

Nici nu o să mă credeți dar în ro avem servicii de tot căcatul, aspiratorul de aici trăgea de 10 ori mai tare decât la orice spălătorie la care am fost.

Uite aici spalatorie misto pe la tine, ceva mai scumpa ce i drept ..
https://www.goldenti...rasse-simmering
Ps: mergi fara sotie

#50
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View PostDeenman, on 15 aprilie 2018 - 21:19, said:

Nici nu o să mă credeți dar în ro avem servicii de tot căcatul, aspiratorul de aici trăgea de 10 ori mai tare decât la orice spălătorie la care am fost.

Apropos de calitate: am spalat masina in Austria la perii la un OMV in noiembrie 2017 si efectul ceruirii s-a vazut pana prin martie 2018. Nu am mai spalat-o de atunci :)

Edited by atupi, 16 April 2018 - 09:16.


#51
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ne-am gasit si chirie, in sfarsit. E un pic cam hi-class dar cred ca ne acomodam repede. Am inchiriat si un loc de parcare la subsol XXL ca sa incapa masina. De rusine probabil o sa o acopar cu o prelata ca sa nu ma fac de ras, deoarece vecinii de pe acolo din ce am vazut conduc porsche, jaguar, mustang, lamborghini, foarte putine masini normale.

Avem si o crama, si saune, si sala de fitness, si apartament remote control. Ce sa fac, ghinion.

Attached Files



#52
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Frumos! :) Cat e chiria din curiozitate si la ce distanta de oras? Intreb pentru ca ma uit dupa ceva asemanator de cumparat in Bucuresti si sunt curios ce diferente sunt.

#53
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017

View PostDeenman, on 17 aprilie 2018 - 17:12, said:

Ne-am gasit si chirie, in sfarsit. E un pic cam hi-class dar cred ca ne acomodam repede. Am inchiriat si un loc de parcare la subsol XXL ca sa incapa masina. De rusine probabil o sa o acopar cu o prelata ca sa nu ma fac de ras, deoarece vecinii de pe acolo din ce am vazut conduc porsche, jaguar, mustang, lamborghini, foarte putine masini normale.

Avem si o crama, si saune, si sala de fitness, si apartament remote control. Ce sa fac, ghinion.
Când vin mă cazez la tine nu mai stau de booking :)))

#54
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Fuck, cum arată xoxo

Am văzut și un cartier "ANL" in viena pe langa prater, efectiv superb.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate