Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Viata de Viena

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#109
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostDeenman, on 30 aprilie 2018 - 17:55, said:

Romanu...
Minunat! Am mai spus-o, de la unii chiar aveam pretentii.
Romanu' in jos, romanu' in sus... TU nu esti tot roman? Ce faci pe acolo? Cersesti, furi, lasi munti de gunoaie pe strada sau prin locurile de camping? Ca cica unii asa ne vad pe noi, romanii!

View PostDeenman, on 30 aprilie 2018 - 17:55, said:

Romanu e obișnuit să i se aducă sub nas, cum sa accepte așa ceva.
Acum, sper ca nu ai pretentia ca in orice local sa te autoservesti. Si ca in interiorul tuturor incintele de acest gen (restaurante...) sa umble clientii cu tavile in brate precum albinele in stup!

Edited by BlueKing-69, 01 May 2018 - 13:07.


#110
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ce te ai ofuscat așa? Ia sã deschidã Vapiano in mall Bãneasa sa vezi cum da faliment. Și eu un ungur din Baia mare.intelegi?

#111
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
E o cantina exact asa prin Pipera pe plantatie, mai mananc pe acolo dar mai rar, asa, maxim o data pe saptamana, ca este foarte aglomerat. Acum ma astept sa se mai elibereze ca se muta lumea la terasele de la mall si la food-court-ul in aer liber. Nu mai e nici romanu' ce era...

#112
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Ce imi mai place cum sar unii cu fundul in sus cand incep sa compar situatia de aici cu cea din Romania. Ca si cum ar trebui sa o compar cu cea din India, sau cu altceva. Nu e ca si cum am trait 29 de ani in Romania, nu? Desigur ca nu se poate generaliza, si desigur ca oriunde ai merge exista si oameni ok si oameni naspa, si oameni care injura si arunca mizerie peste tot.

Ok, despre ce ati vrea sa vorbesc? daca nu despre a compara ce e aici cu ce e acolo, ma intereseaza ca atunci cand citeste cineva postarile de aici poate se gandeste sa se mobilizeze si sa incerce Austria.

Azi e 1 mai, multi merg la iarba verde, picnic, camping, sau la parcul de distractii Prater. Diferenta intre oamenii  e cam asta:

lumea bea, mananca, discuta, si chiar si dupa 5-10 beri tot la volum redus, iar maine daca merg pe acolo e curat, nu ramane un morman de mizerie dupa ei.  Ah scuze, am uitat ca in Herastrau (oh, Mihai) daca mergi cu patura sau sa stai pe iarba esti considerat boschetar de provincie. Ah da, si ca alcoolul este interzis in spatiul public.

Moda de Bucale, mergi la CErnica, sa platesti taxa de gratar (20 ron) intr-un loc amenajat, unde se mananca si se bea bine.

Attached Files


Edited by Deenman, 01 May 2018 - 17:05.


#113
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Era vorba de conceptul asta de impinge tava, exista si la noi exact in formatul in care il descrii si nu duce lipsa de clienti, dimpotriva. Vapiano stiu ca a fost si in Romania si a dat faliment, nu am apucat sa merg dar am inteles ca mancarea era foarte scumpa pentru ceea ce oferea.

Un business de succes merge in principiu pe doua directii, ori ai produse exceptionale caz in care poti sa faci abstractie de servicii, vezi restaurante care nu fac rezervari si unde lumea sta cate 3-4 ore in picioare la coada ca sa manance, ori ai servicii de exceptie si atunci oamenii mai trec cu vederea calitatea, de exemplu aproape orice carciuma din US unde te simti mai ceva ca regina Angliei la cata atentie si zambete primesti. Restaurantele care le combina pe amandoua sunt de obicei la extreme, fie mici taverne de familie prin Grecia, Italia sau Franta, fie restaurante de top si extrem de scumpe, genul Michelin shit. Si desigur, restaurantele care nu au nici una nici cealalta, cum sunt (inca) o gramada in Romania :)

Acum, in ce ma priveste, chestia asta cu serviciile pentru mine este cam overrated, aleg oricand o mancare excelenta in detrimentul unui serviciu mai prost, pentru altii insa este fix pe dos, de aia ajungi sa vezi review-uri exceptionale pe Tripadvisor pentru restaurante cel mult mediocre, si invers.

#114
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostDeenman, on 01 mai 2018 - 17:03, said:

Ce imi mai place cum sar unii cu fundul in sus cand incep sa compar situatia de aici cu cea din Romania. Ca si cum ar trebui sa o compar cu cea din India, sau cu altceva. Nu e ca si cum am trait 29 de ani in Romania, nu?
Nu sare nimeni de fund in sus si nici nu se ofuscheaza nimeni.
Doar tu te crizezi la orice remarca ce nu cadreaza cu optica ta Posted Image . Esti mult prea iritat din orice si asta e chiar de neinteles pentru mine, care am respirat / respir si eu destul aerul Austriei in general si al Vienei in particular.
Aerul si linistea de acolo ar trebui sa iti dea un echilibru... care [deocamdata] nu se vede.

View PostDeenman, on 01 mai 2018 - 17:03, said:

Desigur ca nu se poate generaliza...
Pai si atunci de ce generalizezi?
_________________________

View PostDeenman, on 02 aprilie 2018 - 14:23, said:

E un parc and ride Misti, din parcare iei liftu și sări în metrou.
Poti da detalii? Denumirea ta e aproximativa.

Edited by BlueKing-69, 01 May 2018 - 19:46.


#115
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
http://www.boe-parki...garagen/20.html

Parcarea la pachet cu abonament pe 1 saptamana la liniile de transport in comun costa 14 euro/1 saptamana. Ori daca vii pentru cateva zile in weekend e 3.40 euro/zi mult mai ieftin decat la o parcare de hotel.

Tot de la firma asta gasesti mai multe locatii in Viena in functie de unde urmeaza sa stai cazat, ce urmeaza sa vizitezi.

Apropo, ceva inedit, ca sa vezi ca nu aduc doar laude, am aflat ca se mai si fura masini pe aici, masini normale, nu doar premium (golf 7 de ex).

Edited by Deenman, 01 May 2018 - 20:09.


#116
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Am preluat noul apartament, totul bine. Ne-am luat si mobila, masina de spalat,tv, mai trebuie chestii minore. Bucataria si baia sunt utilate.

Azi am descoperit ceva foarte fain, daca ai abonament pe 1/2/3/7zile 1 luna sau 1 an ai acces in interiorul orasului inclusiv la Schnellbahn. Avem o statie la 2 minute de noi, te ia trenul te lasa direct la metrou, iar metroul o lasa pe sotia direct la locul de munca ( la 50 de m). Cand ne cautam chirie aveam un maxim de 30-35 minute pt naveta, insa descoperind trenul asta am redus-o la 25 minute.

Aici e o furtuna, nu a plouat mult si cred ca vine spre ro.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-8w0KPVRw5Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Cu albastru aveti trenul ala rapid (e mai rapid ca metroul) si cu restul culorilor metroul.

Attached Files


Edited by Deenman, 02 May 2018 - 21:14.


#117
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostDeenman, on 01 mai 2018 - 20:08, said:

Apropo, ceva inedit, ca sa vezi ca nu aduc doar laude, am aflat ca se mai si fura masini pe aici, masini normale  

View PostDeenman, on 30 aprilie 2018 - 17:55, said:

Romanu

:)

Edited by BlueKing-69, 02 May 2018 - 21:23.


#118
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Si furtuna parca e altfel in Viena fata de Bucuresti nu? Posted Image

#119
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu.

#120
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostalliNdanuTz, on 03 mai 2018 - 13:33, said:

Si furtuna parca e altfel in Viena fata de Bucuresti nu? Posted Image

Evident. In Viena poti merge pe strada cind ploua. Te uzi, dar cam atit. In Bucuresti te umpli de jeg.
So, alte intrebari legate de civilizatie versus jeg mai ai?

#121
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Azi am mutat in mare mobila (dormitor, sufragerie. hol). Mai trebuie foarte putina pentru balcon, si o masa + 4 scaune pt sufragerie.

Din dormitor, din pat mai exact vedem Kahlenberg (un deal din Viena) unde se produce si se bea mult vin. Pe al lea Balcon, avem vedere spre parc si zona de relaxare, unde e si piscina care s-a deschis la 1 mai.

In boxa personala din crama de la subsol, proprietarul ne-a lasat cadou vreo 5 sticle de vin, e bine.

Din cauza ca duminica totul este inchis prin Viena, si din cauza ca ne trebuie 2-3 ore de vizitat ikea/kika pentru restul de cumparaturi, o sa dam maine o fuga pana la Ikea Bratislava, care e deschis maine.

Fun fact, cu Viena, daca iti iei o chirie, nemobilata, e 99% sigur ca nu o sa ai lampi/lumini, deci trebuie sa imprumut (am de unde) o masina de gaurit, si sa instalez vreo 6-7 lampi (unele atarnatoare, candelabru gen, altele pe perete - aplica).

De luni incepem cursurile, intensiv germana 4 zile pe saptamana, si incepem sa ne cautam si de lucru, ca am terminat cu mutatul si avem unde sa stam, asa ca atentie trebuie distribuita spre un loc de munca.

Attached Files



#122
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
Imi puteti recomanda locatii in apropierea Vienei pentru locuinta? Din cunostintele voastre, gasim in astfel de zone case de inchiriat sau doar de cumparat? Ma refer la casa gen curte (nu vila de neam prost gen .ro) Se justifica ca si costuri sa locuiesti in afara orasului?


Vapiano nu a dat faliment, sau cel putin nu asta a fost motivul oficial. A fost asezat prost in parcarea mall Plaza si nu au avut rabdare sa se finalizeze tot proiectul office din imediata apropiere. Marketing spre zero, public putin. Noi mancam cu placere la ei si era evident ca vor inchide din lipsa de clienti. In Bud/Vie mergem des in locatiile lor.

#123
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostalliNdanuTz, on 01 mai 2018 - 10:35, said:

Mie nu mi-a placut Vapiano, nici faza cu cardul, nici cu comandatul mancarii iar "mesele" ... pai parca era bar, nu restaurant la care sa mananci. Am plecat de acolo rapid Posted Image)


Daca ma duc la un restaurant sa mananc, da, vreau sa mi se aduca sub nas.
Nu ar trebui sa-mi gatesc si singur mancarea la un restaurant?


Vapiano nu mi-a placut pentru ca vrea sa fie restaurant italian si e foarte departe de asta. In aprioape orice localitate mai mare din strainatate exista restaurante italiene absolut geniale, nu ma refer la stele michelin(desi sunt si de-asta) . Pentru mine un restaurant italian unde nu gasesti spaghetti carbonara/bolognese este ceva ce merita luat in seama. Unde ai patru tipuri de paste din care 2 cele mai sus amintite, a treia optiune e paste cu sos de rosii iar a patra cu creveti ....merita sa incerci altceva.

#124
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,058
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDeenman, on 05 mai 2018 - 21:31, said:

Fun fact, cu Viena, daca iti iei o chirie, nemobilata, e 99% sigur ca nu o sa ai lampi/lumini,
Asa e si aici in Fi, insa in locurile unde se monteaza corpurile de iluminat sunt preinstalate prize speciale, cu carlig,  asa ca treaba e extrem de simpla: agati corpul de iluminat, bagi stecherul in priza respectiva, apoi ridici capacul care mascheaza toata treaba.

Attached Files



#125
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Salut, avem si noi carligele instalate si 2 socketuri pentru cablurile de la lampi. Azi urmeaza sa le instalez, vreo 7 la numar. Candelabrele se pot instala usor, dar pentru aplici (baie, hol) trebuie sa dau gauri.

Kidu, noi cand am venit voiam sa stam la casa, eram amandoi decisi sa locuim la casa. Am vizionat niste case, unele vechi, altele renovate. Problema era distanta pana la munca, ca-ci legaturile erau putin cam departe, trebuia sa mergi si pe jos si eventual sa schimbi 2-3 mijloace in comun (vorbesc de oras). Chiria nu era cu mult mai mare decat la un apartament modern.

CA si zona de locuit, noi avem prieteni si mergem des in Deutch - Wagram si in Strasshof an der Nordbahn. Amandoua sunt orasele, cu magazine mari (mercur, bila) benzinarii multe, centru cu zona de restaurante, piete.  De acolo poti sa iei trenul rapid (shnelbahn) sau deplasare cu masina si lasi masina la un Park and Ride langa o gura de metrou.

Spre exemplu cu trenul rapid ajungi cam in 15-20 minute, un timp foatre scurt, si cu masina faci 25 minute. Tinand cont ca in Bucuresti cei care stau in exteriorul centurii fac si 1 ora este un timp foarte mic.


Gasesti de inchiriat cam orice fel de locuinta doresti, depinde unde lucrezi si cat esti dispui sa cheltui (de ex noi nu doream distanta mai mare de 30 minute pana la munca sotiei timp total, inclusiv mers de acasa la transport pe jos).  PReturile variaza in functie de zona si cat de apraope sunt de un mijloc de transport, in medie te costa cam 8-12 euro mp inchiriat.

Intre timp profit de timpul liber si merg zilnic la cursuri intensive de Germana.

Edited by Deenman, 08 May 2018 - 13:37.


#126
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Eu nu ma prind.aveti de munca sa nu aveti?Cum dracu ati inchiriat apartament fara un loc de munca.Noi pentru un apartament a trebuit sa vina H.R. Managerul de la firma unde lucreaza sotia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate