Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala tavane cu folie de plas...

A cunoaste DOAR limba engleza e u...

Izolatie tavan?

Telefoane low end - generalitati
 setare permanenta 16:10 in VLC?

Schimbare nume strada se schimba ...

¨Pentru ca ti-a placut Einstein &...

Produsele marca proprie ar putea ...
 Slabire burta

Extender mikrotik

Puț apa in comuna Berceni Il...

Configurare router TP-Link (trans...
 Informatie job secundar

VLC Media Player

WoW Ascension parere

Eliberare fiscal - ajutor

Viata de Viena

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

Deenman

Deenman

Senior Member

• Grup: Senior Members
Myra Falls este la nici o ora de Viena. Ca sa ajungi sus pe traseul turistic scurt faci 30 de minute de mers normal, e o serie de cascade cu urcare amenajata, merg foarte multi oameni varstnici si copii mici.

https://www.google.c...d47.9137108!3e0

Totusi, daca nu ai timp sa stai sa urci pe jos, iti recomand sa mergi sa vezi panorama de la Hohe Wand, e foarte spectaculos, si mergi cu masina pana sus.

Attached Files

bobalex18

bobalex18

Guru Member

View Postmax_01, on 22 aprilie 2018 - 19:35, said:

Doar ca turist.Peste circa 8-9 zile, ma voi afla din nou in Austria si Viena, cu familia, tot in calitate de turist.Niciodata nu am fost la cumparaturi la Ikea si nici nu am cumparat electronice si electrocasnice din Viena sau chiar Austria.

De cat timp ai nevoie sa vizitezi aceasta locatie?

îți spun eu...același ca la cascada bigar. exagerez, dar ai înțeles ideea

Deenman

Deenman

Senior Member

Vai Bobalex, sa inteleg ca suntem intr-o continua comparatie cu Austria vs Romania? daca doresti sa promovezi Romania, deschide un topic si pune poze acolo. Eu am umblat mult pe acolo (Cheia  de cateva zeci de ori, am urcat si la cabana Ciucas, si la muntele Rosu, si prin crestele de acolo in cautare de ciuperci si altele) si pe la Piatra Craiului de foarte multe ori, si in alte zone alte tarii. 3  ani am facut suficiente delegatii, si am umblat prin toata tara, am locuit 2-3-4 saptamani in fiecare loc, aproape toate judetele din tara. Deci nu vad incrancenarea asta a ta, ca eu am o opinie in momentul de fata fata de Ro. Am dreptul sa fac asta, asa ca te rog, sa ne lasi pe noi aici sa postam in continuare. Fa-ti topicul tau, si posteaza acolo ce vrei despre Romania.

bobalex18

bobalex18

Guru Member

nu, nu eu sunt în nicio comparație. tu ai o atitudine greșită.
Repet, viena este orașul meu preferat, sau top 3 oricum. mi se pare absolut superb.

Deenman

Deenman

Senior Member

Si daca am o atitudine gresita, cine esti tu sa-mi demonstrezi sau sa o schimbi? aici vorbim ce vrem, fara sa dam socoteala la nimeni, nu trebuie sa fii de acord cu ceea ce spun, dar nu posta in riposta la tot ceea ce scriu. Nu-ti convine, te rog fain mergi mai departe, pe alt topic. De o vreme incoace esti foarte incisiv, si ma urmaresti pe mai multe topicuri si raspunzi in contradictoriu mereu. Suntem diferiti, parerea mea despre ceva astazi poate fi diferita total de cum o sa fie peste 1 luna.

bobalex18

bobalex18

Guru Member

View PostDeenman, on 22 aprilie 2018 - 20:21, said:

Si daca am o atitudine gresita, cine esti tu sa-mi demonstrezi sau sa o schimbi? aici vorbim ce vrem, fara sa dam socoteala la nimeni, nu trebuie sa fii de acord cu ceea ce spun, dar nu posta in riposta la tot ceea ce scriu. Nu-ti convine, te rog fain mergi mai departe, pe alt topic. De o vreme incoace esti foarte incisiv, si ma urmaresti pe mai multe topicuri si raspunzi in contradictoriu mereu. Suntem diferiti, parerea mea despre ceva astazi poate fi diferita total de cum o sa fie peste 1 luna.

adică tu ai voie să spui orice dar eu nu? faptul că deschizi un topic nu te face stăpân pe conținutul lui. este un loc liber de discutat.

P.S.: nu o urmăresc nici pe nevastă-ea, dar pe tine?!

Deenman

Deenman

Senior Member

Romania sta mai bine la capitolul cafea de specialitate ( Florescu, Sarkis, Claro, Bob, Madison, Presco, Papa jaqcues, Buimac, Hedone) si multi aii care au cafele de specialitate foarte bune, gama e mai variata decat aici.

Romania mai sta bine la capitolul bere artizanala, cei de la Hop Holigans sunt recunoscuti si pe plan international, 2 tipi au inceput o afacere cu o micro berarie de bere artizanala in Jilava, momentan vand bere in toata Romania, e buna, avem si aici cateva variante dar nu la fel ca in Ro, unde avem chiar si festivaluri a berii artizanale.

Hipstereala, nu?nu chiar, toata lumea trebuie sa consume chestii calitative.

Sa vedem unde ne poarta vantul weekendul asta, evident, tot la munte.

Attached Files

dasca

dasca

Member

• Grup: Members
Tocmai am revenit de la un eveniment al companiei tinut la Portschach am Worthensee.

https://www.poertschach.net/

Desi am avut si niste sesiuni de "corporate brainwashing", lucruri pe care in general le urasc din tot sufletul, restul a fost in schimb la superlativ. Am fost cazati la Werzer's Resort, complex hotelier de 4 stele, iar posibilitatile de relaxare si petrecere a timpului liber au fost multe si variate:

- canoe
- plimbare pe lac cu barca cu motor
- bubble football
- excursie montana cu MTB sau excursie in Klagenfurt cu bicicleta
- Croaziera cu vaporas + tiroliana
- ceva cursuri de olarit
- cursuri de gratarit
- hiking
- piscina si spa

Mai erau ceva posibilitati de sporturi acvatice din ce am vazut, ski nautic si ceva parasailing, dar nefiind in sezon nu au fost disponibile. Nu ma intrebati de preturi, ca nu stiu, dar la ce conditii am avut acolo nu ma astept sa fie ieftin. Pun si o poza cu privelistea de la balcon:

[ https://thumb.ibb.co/c7FTPH/Worthensee1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dasca, 28 April 2018 - 09:40.

Deenman

Deenman

Senior Member

Peisaj superb, dat urăsc chestiile astea și nu o sa particip niciodată la așa ceva. Cum de altfel nu am fost la nici un bal, serata, albume ale școlii, liceu.

dasca

dasca

Member

Eh, avand in vedere ca s-au tinut in timpul programului de lucru si in 3 zile au fost cam 4 ore de sedinte de-astea, iar in rest singura activitate legata de munca a fost sa raspund la un email al unui client sa-i spun ca discutam luni, chiar nu ma pot plange.

In alta ordine de idei, hai sa zicem o parte mai placuta a Austriei in general, ca tot sunt in cautare. Partea cu chiriile, mai precis costurile legate de inchirierea unui apartament:
- minim 3 luni depozit(in anumite cazuri, mai mult)
- de regula 2 luni comisionul agentiei imobiliare(95% din tranzactii se fac prin intermediul agentiilor)
- chiria pe prima luna
- cheltuieli cu contractul de inchiriere(aprox. 3-400E)
La asta se mai adauga mobila, majoritatea apartamentelor se inchiriaza nemobilate. In general, doar bucataria si baile sunt utilate.

Se poate ajunge la sume interesante, mai ales daca nu esti neaparat pregatit pentru mutare(cum a fost cazul meu, fiindca nu ma asteptam sa primesc oferta din afara tarii atat de repede). In plus, din cauza felului in care se fac contractele aici(in general minim 3 ani, trebuie sa stai in apartament minim 1 an dupa care se poate rezilia contractul cu preaviz de 90 de zile), trebuie mare atentie in alegerea unui apartament/casa de inchiriat. Asa ca sa dau un exemplu, eu caut un apartament cu 2(minim 60mp) sau 3(min 70mp) camere, amenajat, cu balcon, spatiu de depozitare pentru biciclete, preferabil cladire cat mai noua sau renovata cu parcuri in apropiere, in limita a 30 min cu transportul in comun pana la birou. Bugetul e intre 800-1050E/luna, iar in cazul asta cheltuielile doar cu contractul, depozite si comisioane se ridica la 5-6000E.

Din fericire, Viena fiind un oras turistic si cu oportunitati economice serioase, exista o piata satisfacatoare de apartamente utilate inchiriabile pe termen mediu unde nu platesti nici un depozit, sau platesti un depozit de valoare mica.

Deenman

Deenman

Senior Member

Azi am fost la plimbarea de dimineata, piata, si ceva cumparaturi de pe la magazinele de haine/incaltaminte. Astia au mereu oferte aici, hainele si incaltamintea la fel de ieftine, sau uneori mai ieftine ca in Romania. Te scarpini putin pe ceafa si te intrebi daca nu e gresit ceva? cum sa fie hainele din Ro la fel de scumpe ca in Vienna, din moment ce aici salariu mediu e 1500-2000euro, iar in Romania e 300-500euro. LUL.

Mi-am luat o pereche de adidasi pentru sala, 27 euro, redusi de la 50, fila. Tragic.

Vremea e chiar buna, maine mergem la munte iar, alegem o zona noua unde nu am mai fost, sper sa gasim si ceva ciuperci, si ceva loc bun sa mancam.

Well, contractul tau e putin ciudat, deoarece firma nu s-a ocupat de nimic cu relocarea ta. Ma gandeam ca din lipsa de timp, primesti macar 3 sedinte cu un agent imobiliar, care sa-ti prezinte niste informatii despre cum merg lucrurile pe aici, eventual sa-ti caute niste chirii.

De noi s-au ocupat cei de la Recom, foarte amabili si profesionisti, turul Vienei cu auto, explicat totul, vazut toate districtele. Vazut peste 10 locuinte, diferite una de alta, si apoi cautat ceva dupa bunul nostru plac. Noi nu platim nimic, nici chirie, nici comisioane, nici garantie, totul e platit de firma sotiei.

Gasesti foarte multe apartamente mobilate, dar in districte mai slabe ( chiar saptamana trecuta vazusem un apartament cu 2 camere (la ei e dormitor+ living room) cu 550 E mobilat, dar in favoriten (un cartier unde nu ai curaj sa iesi din casa indiferent de ora). chiriile normale incep de pe la 800-850 euro in sus, desigur ca mereu o sa fie si exceptii.

Attached Files

dasca

dasca

Member

La mine si contextul a fost putin diferit, e direct angajare, contract pe termen nedeterminat, nu relocare. Drept urmare nu am asigurata cazare sau altceva. Am in contract un bonus anual, acordat peste suma negociata cu ei ca venit salarial, insa politica companiei(sau cel putin a filialei de aici) nu permite sume de relocare. Am discutat asta si cu colegi cu 1 an-2 vechime in companie, veniti din alte parti, si la ei a fost aceeasi situatie.

S-au oferit in schimb sa ma puna in contact cu ceva companii pentru apartament temporar insa preturile respective erau semnificativ mai mari decat ce am gasit eu pe cont propriu, iar conditiile de flexibiliate a perioadei sunt mai bune la ce am gasit eu.

La mine a facut putin dificila mutarea contextul, am lucrat o perioada ca si contractor, proiectul respectiv a fost amanat pt cel putin un an, astfel incat contractul meu s-a incheiat mai repede decat trebuia. Am si avut de facut mai multe plati in acelasi timp si bufferul meu financiar s-a micsorat semnificativ, astfel ca n-am avut chiar o pozitie de forta in cadrul negocierilor. Oricum mi
s-a dat ce am cerut, plus acel bonus anual pe langa asta, asa ca partea asta cu relocarea nu am vazut-o ca un impediment major.

Referitor la Favoriten, nu mai speria lumea, cum ai zis-o tu faci sa creada ca e ceva favela din Tropa de Elite. E un cartier dominat de imigranti, dar tot e mult mai sigur decat multe zone din orasele mari ale Romaniei. Eu locuiesc acum intr-un cartier(Ottakring) unde e prezenta o importanta comunitate turca + o gramada de sarbi dar nu am avut niciodata sentimentul de nesiguranta, chiar si noaptea. In afara de zumzetul specific pietelor turcesti, care se aude de la piata de straduta de langa, nu e nimic diferit fata de restul Vienei.

Referitor la preturi, apartamente de calitate buna se gasesc cam de pe la 750-800E. Ceva mai jos gasesti in cartiere situate mai la margine, dar eu nu am de gand sa pierd mai mult de 30 minute sa ajung la birou, asa ca zic pas. Referitor la mobilatul apartamentului, imi doresc sa ma stabilesc aici, nu sunt aici doar la strans bani asa ca vreau sa imi mobilez apartamentul cum vreau eu, sa ma simt acasa. Informatia n-o pusesem ca sa ma plang ci doar ca ajutor pentru altii care poate sunt in situatia de a se muta aici. Eu am stiut foarte bine la ce ma inham, ma informasem dinainte.

Deenman

Deenman

Senior Member

Vantul ne-a purtat azi la Altenberg an der Rax, un sat minier foarte fain. Drumul, mai are rost sa zic? ca in palma, pana sus, asfalt pana sus la inceperea traseului?

Am mancat un strudel, am baut o bere la barul din sat, si ne-am plimbat pe acolo. Peisajul de-a dreptul te lasa fara suflare, curat, traseul bine marcat, pana sus la varf: 2009m.

Vremea a fost buna, prea cald 28 grade, pe drum incolo am avut ocazia sa trecem prin 3 tuneluri pe sub munti de : 3.5, 2.7 si 2km lungime Posted Image)) a dracului austrieci.

Facut plinul la Eni (italieni cica) vreau sa incerc toate benzinariile sa vad de unde imi place cel mai mult benzina. Pretul pt super95 a fost daca bine retin 1.30 euro/litru.

Attached Files

Deenman

Deenman

Senior Member

Nu prea sunt fan locuri din astea pt că e plin de snobi (atenție, nu bogați) ci oameni care nu au principii și nu știu să și împartă timpul.

Am ajuns la Vapiano, că tot îmi zicea cineva de ei, prima impresie e că esti la împinge tava :)) cum intri îți dă un card care îl plasezi Intr un loc când comanzi, și la ieșire îți scanează cardul și plătești. Tu comanzi ( nu există ospătar, barman) tu îți iei tavă și îți aduci mâncarea. Romanu e obișnuit să i se aducă sub nas, cum sa accepte așa ceva.

Că sa fie totul și mai ieșit din comun îți dă un device care se aprinde și vibrează când e gata comanda, mergi sa o ridici.

Ne am înscris și am platit și cursurile de germana, de luni incepem.

Attached Files

vata_pa_batz

vata_pa_batz

Guru Member

Vine vara, e cald, lasati naibii pizza. Mult mai bine merge o inghetata la Tichy
Reumannplatz 13, 1100 Wien

Garantat, asa ceva n-ati gustat in viata voastra ;)

Deenman

Deenman

Senior Member

Mersi de pont, o sa mergem si acolo, sper sa ajungem cand nu e coada, ca nu prea stam la coada.

Sa-ti dau un exemplu, mergem in Billa (langa o gura de metrou), si e weekend, sambata. Aici magazinele /supermarketurile sunt inchise in weekend, ori au program foarte scurt sambata. Era foarte aglomerat acolo, toti strainii faceau cumparaturi in weeekend, nefiind obisnuiti ca toate magazinele sa fie inchise. Am ajuns spre casa cu cosul de cumparaturi (aveam 4-5 chestii) si cand am vazut cat e coada la casa, am lasat totul jos si am plecat fara sa mai cumparam nimic. Nu ne plac cozile, nu stam la coada.

Mentalitatea mea, inclusiv legata de un pub/restaurant e ca daca e foarte aglomerat  inseamna ca e bun, dar totodata inseamna ca nu fac fata la cerere si ofera servicii din ce in ce mai de rahat. Un mic exemplu ar fi Strandcafe, restaurantul cu cele mai bune coaste din Viena, locatia de nota 10. Dupa ora 18 este foarte aglomerat, astepti si 30 minute o masa, indiferent ca e afara sau pe terasa.  Mancarea e buna, dar din cauza aglomeratiei, astepti dupa chelner, astepti dupa mancare mai mult, astepti cand vrei sa ceri o bere mai ult, astepti extra dupa nota de plata, si din cauza ca e asa de aglomerat, incurca si comenzile. Deci pentru ce naiba sa merg sa achit 100 euro nota de plata cand serviciile sunt de cacat?

Alt exemplu, noi stateam langa Romexpo - mai la N, ieseam in Beraria H ca era aproape. In 2013-2014 totul perfect, serviciile bune de tot, totul bine pus la punct, din 2015 au inceput declinul, in ultimul an de fiecare data cand mergeam acolo faceam scandal direct la manager, cum sa astepti 15-20 minute sa ti se ia comanda de bauturi cand sunt 20% oameni?  Ne-au adus limonada cu lamaie mucegaita, si chifle/covrigi la mancare mucegaite.  PE bune?! pai astia merita falimentul direct. Ma duc cu niste prieteni, bem ceva le facem nota de plata de 500 ron, si ne trateaza ca pe niste gunoaie.

Inca ceva ce ma enerveaza la culme, rezervi o masa in Bucuresti, si in majoritatea localurilor, cand ajungi, spui numele, si le trebuie 10 minute sa afle unde e masa ta.

Edited by Deenman, 30 April 2018 - 22:45.

alliNdanuTz

alliNdanuTz

Active Member

View PostDeenman, on 30 aprilie 2018 - 17:55, said:

Nu prea sunt fan locuri din astea pt că e plin de snobi (atenție, nu bogați) ci oameni care nu au principii și nu știu să și împartă timpul.

Am ajuns la Vapiano, că tot îmi zicea cineva de ei, prima impresie e că esti la împinge tava Posted Image) cum intri îți dă un card care îl plasezi Intr un loc când comanzi, și la ieșire îți scanează cardul și plătești. Tu comanzi ( nu există ospătar, barman) tu îți iei tavă și îți aduci mâncarea. Romanu e obișnuit să i se aducă sub nas, cum sa accepte așa ceva.

Că sa fie totul și mai ieșit din comun îți dă un device care se aprinde și vibrează când e gata comanda, mergi sa o ridici.

Ne am înscris și am platit și cursurile de germana, de luni incepem.
Mie nu mi-a placut Vapiano, nici faza cu cardul, nici cu comandatul mancarii iar "mesele" ... pai parca era bar, nu restaurant la care sa mananci. Am plecat de acolo rapid Posted Image)

Romanu e obișnuit să i se aducă sub nas, cum sa accepte așa ceva.
Daca ma duc la un restaurant sa mananc, da, vreau sa mi se aduca sub nas.
Nu ar trebui sa-mi gatesc si singur mancarea la un restaurant?

Edited by alliNdanuTz, 01 May 2018 - 10:38.

vata_pa_batz

vata_pa_batz

Guru Member

Asta e Vapiano
https://en.wikipedia.org/wiki/Vapiano

In final tot un fel de fast food, desi ei afirma ca este ceva mai mult. Asta e principiul
https://en.wikipedia...sual_restaurant

Apropo, daca va plictisiti duminica, bagati un ochi la Sopron in Ungaria, la o ora de Viena. Se maninca exceptional ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate