Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Viata de Viena

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#55
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Nu e nicio rușine, or să spună: uite domnule un roman cumpătat :)

#56
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Figo e in Vienna, in cel mai bun cartier district 19. De preturi prefer sa nu vorbesc, sunt prea mari ca sa le intelegem.

Edited by Deenman, 17 April 2018 - 18:43.


#57
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Am vazut 2k de euro pentru 3 camere in zona :) E rezonabil. Cu banii astia, daca mergi mai in vest, inchiriezi la margine de oras aproape, doar 2 camere.

Ca idee, in Bucuresti tocmai am primit oferta de 650k de euro, pentru 4 camere, ceva oarecum asemanator. Ne apropiem ca preturi se pare :lol:

#58
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
La.mine in bloc se închiriază 2 camere cu 700-800 iar 3 camere cu 800-1000.

#59
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Mai puneti baieti. Hai sa incheiem subiectul asta.

#60
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ca bine zici. Distracție plăcută pe acolo. 😀

#61
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012

 bobalex18, on 17 aprilie 2018 - 19:21, said:

La.mine in bloc se Ă®nchiriază 2 camere cu 700-800 iar 3 camere cu 800-1000.
Despre ce zona e vorba?

#62
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Nu mai are sens sa iti dau linkul asta dar here it is :) http://www.viennawur...ving-in-vienna/
Si desigur asa ne arati pe unde stai Posted Image http://www.viennawur..._1districts.jpg

#63
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Mi s-a parut amuzant sa compare ce e aici cu ce se gasesti prin Bucuresti. O sa exemplific cu poze dupa ce ne mutam, ca sa vada si figo de ce nu se poate compara.

Complexul in care probabil vom sta, are om care se ocupa de colete expediaza si prelueaza/bagaje (iti ia bagajele din masina si le duce sus)/ cheama taxi, etc.

Avem acces nelimitat la:
- sauna (sunt cateva)
- sala de sport si sala de fitness
- cinema (o camera imensa cu proiector si sistem de sunet performant)
- o camera imensa pt luat cina.
- o crama subterana sub cladire, cand zic crama nu ma refer la o camaruta cu vinuri, ci un labirint subteran amenajat , cu o masa imensa din lemn, unde poti sa petreci cu prietenii/cei care vin in vizita la tine.
- pe afara parca am vazut, piscina, zona verde amenajata in interiorul complexului (un fel de miniparc)
- o gradina cu tot felul de ierburi aromatice (marijuana nu au) (vreo 15) de unde poti sa te servesti.

Toate astea sunt in cladire, nu trebuie sa mergi nicaieri, iei liftul (care are un ziar electronic, e cu comanda vocala, si iti arata si niste stiri/vremea) si mergi unde doresti.

Pe langa asta, cladirea este construita cu cele mai scumpe materiale posibile, geamuri termopan imense triple, podeaua este din travertin, incalzita si evident, racita. Ventilatia e una complexa, iti introduce aer de afara proaspat.  Ca sa nu mai zic ca blacoanele sunt foarte mari (2 balcoane de 30 m2).

Garajul e mare, si are zona de acces cu incalzire in podea, asltfel incat iarna nu patinezi.

Deci da Figo, poate te-ai uitat la niste inchirieri prin district 19, dar nu cu asemenea dotari. Pot sa-ti spun ca daca vrei sa cumperi un mp e undeva la 10-15.000euro. Deci daca in Buc pt 4 camere era 640.000euro, aici pt 4 camere (aici toate cladirile au balcon/terasa mari, si intra in calculul cladirii) 100mp+ = 1.200.000euro aproximativ. Fara garaj, daca vrei si garaj mai platesti costul unui apartament in Buc.

Zona am ales-o cu mare atentie, sa ne simtim bine, sa fie safe, sa putem sa iesim rapid din oras daca vrem sa plecam undeva la munte. Sa fie padurea aproape daca dorim sa facem o plimbare. Insa a venit cu mai multe facilitati decat ceream, asa ca am zis de ce nu.
Un alt plus e ca in cartierul respectiv, se afla si zona viticola posh din Vienna. Ei pun mare accent pe traditie, asa ca fac vin ca au multe podgorii mici private, unde au si restaurante sau terase in mijlocul viei.

Noi nu am cautat asa nivel de cazare, insa daca ni s-a oferit, am zis de ce nu. E o experienta unica si oarecum amuzanta. si totul a fost posibil datorita neveste-mii.

#64
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
@Deenman: Cam tot ce ai enumerat e extrem de comun la ansambluri din zona premium-lux. Posted Image Mai putin crama, sau cel putin mie nu mi-au prezentat-o in nici o intalnire, m-au luat cu sisteme inteligente de control, sali de fitness etc. Ansamblul de care zic avea preturi pe mpu (fara terasa, explic mai jos de ce), incepand de la 5000 si pana la 10.000, la etajele superioare, un apartament mare de 4 camere ajungand la 1.1milioane + TVA. Bucuresitul, dupa ce iesi din zona cartierelor facute de ceasca, are niste ansambluri superbe, excelent pozitionate. Si la preturi mai ok fata de ce e in vest. Ma rog, discutia e oarecum off-topic, ne putem gasi pe unul din topicurile de imobiliare daca te intereseaza subiectul.

Terasa eu nu am pus-o niciodata la mpu cu valoarea intreaga. Nu e corect. Una e un apartament 2bed de 110mpu cu 20mp de terasa si alta e un apartament (tot 2 bed) de 70mpu cu 60mp de terasa. Nu vor avea niciodata aceeasi valoare pe piata, orice ar zice agentul.

Viena e foarte misto, e unul din orasele care mi-a placut mult. Mergeti la cursa de F1?

Edited by figo1988, 18 April 2018 - 10:49.


#65
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
ceea ce ai scris, se găsește în mare parte la ibiza sol și la alte ansambluri din bucurești.

#66
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cartierul ala hidos care seama cu vilele de la Certeze, plasat pe camp? cu finisaje si culori oribile? ok, am inteles. Asa o fi din viziunea ta.

Eu nu vad acolo nici welness/spa, nici sala de fitnes, nici crama, nici cinematograf. Nici la ei in descriere nu am vazut-o. Un rahat la suprapret, tipic Bucuresti.

#67
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 Deenman, on 18 aprilie 2018 - 11:42, said:

Cartierul ala hidos care seama cu vilele de la Certeze, plasat pe camp? cu finisaje si culori oribile? ok, am inteles. Asa o fi din viziunea ta.

Eu nu vad acolo nici welness/spa, nici sala de fitnes, nici crama, nici cinematograf. Nici la ei in descriere nu am vazut-o. Un rahat la suprapret, tipic Bucuresti.
văd că mereu folosești cuvinte grele.
să nu uităm de unde ai plecat? sau deja ai uitat?
https://forum.softpe...2#entry22031088

#68
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Rog un moderator sa curete topicul sa ramana doar postarile ontopic despre masina mea. Restul sa fie sterse, nu o sa mai postez aici nimic offtopic o sa-mi deschid un topic daca e sa vorbesc despre Viena.

Ms.

Edited by Deenman, 18 April 2018 - 12:22.


#69
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Deenman, nu vrea sa iti stric bula, dar cand vei incepe sa te imprietenesti cu ei, vei vedea ca tot oameni sunt :) Adica si ei au invidiosi, parveniti, tantalai cu impresii de genii si cate si mai cate. Cu cat urci mai sus in scara sociala, cu atat se disimuleaza mai bine, dar exista.  Poate e un M3 in loc de BMW ursulet de pe care cad tablele, dar motivatia e aceeasi.

Sa stii ca si mesajele tale de mai sus se pot interpreta in aceeasi directie, de capra vecinului, iluzie de superioritate etc. Eu iti spun sigur ca orice oras care inseamna ceva pe harta are ansambluri cum ai pus tu acolo. E legea cererii si ofertei. Sau crezi ca expatii care castiga 15-20k de euro pe luna stau in apartamente le Obor? Sau avocatii, sau executorii sau notarii? :)

#70
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
deenman, eu te-am felicitat pentru alegere încă de la început. tu ai venit cu o altă atitudine, inclusiv cea că îți este rușine cu mașina ta printre cele ale vecinilor.  

văd că ai editat mesajul scris inițial, este alegerea ta...dar speram să fii diferit de cei care după 2 luni de cules la căpșuni uită limba română.

#71
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Asa, acu putem sa discutam altfel din moment ce nu mai facem offtopic. Ma tot manca pe mine sa deschid un topic, insa am zis ca e prea mult.

Deschizand un topic nou ai ocazia sa si afli chestii noi dar si sa intalnesti oameni noi. Tot de pe forumuri am aflat de diverse locatii si zone de vizitat.


Referitor la ce ai zis Figo, avem un amic expat (e austriac) sta de 2 ani+ in Buc, timp in care a schimbat 9 chirii pe motiv de nemultumire de zona.facilitati.  Nu este totul roz aici, dar ma integrez mai usor, e mai pe gustul meu. Si iti zic asta, fiindca cand esti turist pt 2-3 zile e ceva, iar cand stai pentru 1-2 ani e altceva. Noi am fost norocosi ca am avut si persoane care s-au ocupat de noi, turul Vienei, depus acte, facut formulare, vazut chirii multe, etc.

Sunt multe chestii care le auzi si le crezi, dar cand ajungi in postura de a intra in contact cu ele, vezi ca nu sunt deloc cum au fost descrise.

Sa-ti dau un mic exemplu, inainte sa vin aici, toti mi-au zis sa am grija la viteza (era o perioada cand luam multe amenzi in Ro pt viteza) sa am grija ca amenzile sunt mari. Am ajuns aici, am facut cateva sute de km pe autostrada, insa lumea circula foarte rapid, tirurile merg cu 120km/h in rest toti merg cu minim 130/140km/h si sunt foarte multe masini care merg cu peste limita legala (160-180km/h) si sunt masini inmatriculate in Austria. Zona in care trebuie sa fii foarte atent este cea de constructie/renovare, este semnalata dinainte cu limitare de viteza la 80km/h si distanta. Ei au camere de filmat la intrare si iesire, iti calculeaza viteza medie iar daca o ai prea mare platesti amenda.

Inca un lucru pe care nu l-am stiut si pur si simplu mi se parea deplasat pentru Austria, la magazinele de mobila, electrocasnice, si altele, preturile de raft se negociaza. Sa spunem ca vrei sa cumperi un TV, pretul de raft e 1000E, pretul se negociaza, chiar daca tv-ul nu are nici un defect. Credeam ca vorbim de Austria, nu de Turcia.

Lumea face miscare multa, populatia e mai non obeza, foarte multa lume cu bicicleta, alearga, sau cu rolele, inclusiv batranii.

Ca un wishlist:
exista un vapor care merge din Vienna in Bratislava pe un canal al dunarii. Vreau sa merg tur-retur pe el, dureaza 1 ora cred.

Edited by Deenman, 18 April 2018 - 14:02.


#72
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nici o persoana doritoare sa dea niste sfaturi? sau intrebari?

Ieri am fost la plimbare pe jos, simteam nevoia sa facem miscare amandoi. Am totalizat vreo 19.000pasi. Am vizitat iar centrul, austriecii si turisti sunt inebuniti dupa inghetata. Se sta la coada de zici ca e gratis, si ieri era miercuri deci nimic macar weekend.

La intoarcere am venit pe un canal al Dunarii, amenajat cu zona pietonala pe o parte si pe alta. Seara dupa munca, se strang multi oameni si stau la povesti, pe jos, pe paturi, beau o bere, un vin, insa nimeni nu exagereaza cu alcoolul. Aici este permis sa bei in public de la 16 ani, deci e ceva comun sa vezi pe cineva cu berea la metrou, sau cu o doza pe bicicleta in mana. Locul e fascinant, lumea se relaxeaza, sunt multi artisti, care canta (in 2 km am vazut vreo 4 instrumente diferite). Cred ca asta inseamna sa nu ai grija zilei de maine, nu?

Pe sezlongurile de peste apa, sunt multi oameni, nu e nici un pub e doar free for all. Pe marginea canalului erau foarte multi asezati insa sunt rusinos, si ar fi fost nechibzuit sa pozez oameni fara un motiv.

Weekendul asta vin niste prieteni din Buc in Viena, deoarece este maratonul anual, lumea alearga mult zilele astea, se pregatesc pt eveniment, o sa fie inchise o mare parte din strazile Vienei: http://www.vienna-ma...on.com/?lang=en


Deci, nu are nimeni intrebari, sfaturi, curiozitati? acu cat mai am timp liber luna asta.

Attached Files


Edited by Deenman, 19 April 2018 - 13:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate