Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
player video

Carefur Act for good

Parcare gratis in Bucuresti pentr...

Rovinieta prin SMS pentru masina ...
 Viteza mica Usb 3.2 gen.1 header

Cerificat atestare fiscala pentru...

Schimbare destinatie imobil din l...

Dorsalgie
 Recomandare brand cheie dinamomet...

Divorț la notar

Vechime vs km reali

Android 12 : "Yahoo Mail s-a ...
 Bloc Favorit cu RS2

Ce extractor audio (analogic) pen...

Cine suporta cheltuielile de jude...

Apartament Grecia - Kavala

Seat Leon - FR-

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

atupi

atupi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Avantajele traiului la București cu bune și rele :)

Deenman

Deenman

Senior Member

Prima problema, Posted Image Posted Image

Am primit avertisment ca e pe starsite bateria din cheie. Am luat alta varta si am schimbat-o. Fostul proprietar sau naiba stie cine a pus o varta model 2016, si trebuie 2025. Am pus de care trebuie si acum telecomanda bate la 50m. Spor.  

M-a costat 5 lei, scump de intretinut un leon 1.4 tsi.

Deenman

Deenman

Senior Member

Chederele sunt destul de sensibile in perioada iernii. Daca iti ingheata usa si incepi sa tragi puternic de ele, cel mai probabil dupa 4-5-10 ani incep sa se dezlipeasca si daca nu le hidratezi, se plastifiaza si nu mai etanseaza corect.

Am zis sa cheltuiesc rational acesti 7 lei, o sa aplic pe chedere curand, ca tot vin temperaturile negative:

https://www.lidl.ro/...?articleId=1904

Ma deranjeaza faptul ca amortizoarele la portbagaj sunt foarte moi, daca il deschizi la jumatate acolo sta, nu arunca usa portbagajului pana sus. Cost saving pana si acolo.

Edited by Deenman, 19 November 2017 - 16:51.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Ma deranjeaza faptul ca amortizoarele la portbagaj sunt foarte moi, daca il deschizi la jumatate acolo sta
Nu prea ai avut de-a face cu parcari subterane, nu? :P

Deenman

Deenman

Senior Member

Nu intru in subteran. Azi am dat jos diuzele de la parbriz le am lasat la inmuiat intr o solutie le am curatat, uns si arata bine. Alta viata acum.

Deenman

Deenman

Senior Member

De luni dupamasa ploua, dar nu conteaza. Am profitat de vremea okish de astazi ca sa fac niste miscare, iar. Colegii fac misto de mine ca spal masina prea des, dar ai si beneficii.

Am dus masina la spalatorie, spalare totala, iar cu galeata si manusa ca altfel o spal fix dejeaba.

Sters de 2 ori cu laveta mare, ceara turtle wax verde, buff cu lavete, hidratare chedere si protectie antinghet, hidratare plastice exterioare cu o solutie sonax spuma. Solutie neagra pe anvelope si jante pt protectie si aspect.

Dupa ce am scos masina de la spalat, am o solutie alba lichida, care indeparteaza foarte usor depunerile de bitum, insecte, rasina de la copaci, am folosit-o in special la aripi + praguri.

Am decontaminat geamurile cu alcool tehnic, apoi cu solutie hidrofoba. Am dat jos stergatoarele si le-am curatat lamelele, ca sa nu zgarie, si am reglat a mia oara stropitoarele, in sfarsit nu mai stropesc decat pe pabriz, si o fac eficient. am stergatoare cu 3 jeturi, nu tip perdea, nu pot sa zic ca le ador.

In primvara, cred ca o s duc masina la un full polish light, ca sa scoata toata mizeria din lac, toate zgarieturile, dupa care o sa aplic un tratament.

Poze nu am facut pentru ca nu am avut telefonul la mine, insa va zic ca a iesit bine de tot. Cat stateam sa o rasfat, a venit cineva cu un Ford mustang 66 verde, 3.3 benzina, e si de vanzare masina o gasiti pe internet, IF xx DMN.

Era sa uit, o mica problema : diuza de la stergatorul spate este integrata in stopul de sus de pe  haion si acea duza este bagata in interior, altfel ca jumatate din jet este obturat, am incercat sa bag ceva subtire sa o directionez spre afara/haion insa nu vrea nicicum. Trebuie sa desfac odata acolo sa vad ce este.

Poza de pe geam, ca alta n-am:

Attached Files

Edited by Deenman, 25 November 2017 - 13:58.

Deenman

Deenman

Senior Member

Table.

Attached Files

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Ai fost la intilnire?

raducut123

raducut123

Senior Member

Din păcate multi oameni își cumpara masina după consum, nu după necesități...Frate, am făcut un drum de 200 km, viteza 65, cosum 4,2....Si mai e si sh...

Deenman

Deenman

Senior Member

Nu iti inteleg mesajul, insa si aceasta masina tot sh a fost cumparata. Este normal sa ma uit la consum, deoarece fac 22-24.000km/an. Daca nu imi pasa de consum imi luam in aceasi bani golf gti edition 3o sau 35 sau un leon cupra, moment in care consumul mediu era cu 3-4 litri peste, iar la un asemenea rulaj aveam ~ 660 litri in plus la motor 2.0 benzina turbo pe an, ceea ce inseamna 3500 ron in plus anula pe combustibil fata de masina actuala.

Pe langa astia 3500ron, din cauza ca era motor 1.4 < 2.0 benzina, plateam alte taxe, dar masina avea kilometrii dubli cel putin 120-140.000km, deci alte cheltuieli anuale. Desi masina asta nu fac banii nici noua, nici sh la km care ii are, eu sunt multumit de ea in materie de 90%. Cel mai multumit sunt de alegerea rationala, deoarece daca o sa fac un calcul de lei/km probabil ies cel mai bine.

Urmatoarea masina va fi una si mai rationala, de genul VW UP tunat, sau un Citigo. Ceva pt 1 persoana, maxim 2, pt 80% oras.

Principalul motiv pentru care am schimbat fosta masina, care mergea inca bine, euro 4 diesel 320.000km este pentru ca cerea bani anual, asa ca obligatoriu trebuia ca masina pe care sa o iau sa nu ceara bani, fara reparatii, doar intretinere.

Edited by Deenman, 28 November 2017 - 21:17.

raducut123

raducut123

Senior Member

Si tu si altii puneti accent pe consum, nu pe confort, comportament, ....Fraieri sunem noi ca piedem timpul si mai citim ce postati voi!Mai e unul pe aici cu o skoda 1,0 tsi, motor de maina de cusut, care numai de consum vorbeste.

max_01

max_01

Guru Member

View PostDeenman, on 28 noiembrie 2017 - 21:09, said:

Este normal sa ma uit la consum, deoarece fac 22-24.000km/an.
La tine ar fi mers un hibrid, GPL sau diesel.Ai mai cumpara Leonul cu experienta pe care o ai pana acum?Leonul tau are mai multe plusuri decat minusuri?Poate ca si la tine urmatoarea masina va fi o motorizare de 1,5TSI  cu 150 cai putere.

qew

qew

Tren International

View Postraducut123, on 28 noiembrie 2017 - 21:26, said:

Si tu si altii puneti accent pe consum, nu pe confort, comportament, ....Fraieri sunem noi ca piedem timpul si mai citim ce postati voi!Mai e unul pe aici cu o skoda 1,0 tsi, motor de maina de cusut, care numai de consum vorbeste.

Poate sa puna pe ce vor ei. E dreptul lor. Motorul ala de 1.0 tsi de masina de cusut e mai dinamic decat un 1.6 16v , deci e la fel de masina de cusut si 1.6 16v.

Deenman

Deenman

Senior Member

raducut123 daca te intereseaza masina, sau aspecte legate de confort/motorizare/comportament pe drum, pot sa te invit la un test drive daca esti din Buc, sau sa-ti programezi un test drive.

Ce pot sa zic, masina se conduce excelent, pozitia la volan este impecabila, de invidiat, masina este extrem de joasa, sta bine de tot pe sosea. Este acceptabil insonorizata, si o ajuta mult motorul silentios, daca era diesel era galagie la interior. Se aud mai tare anvelopele, decat motorul, pana la 3000rpm.

Franele sunt exceptionale, masina fiind usoara, are aceleasi frane ca si diesel, daca franezi opreste nu gluma. Face repede viteza, si este foarte elastica cutia si motorul, fata de diesel care este gatuit. Trage mai bine ca diesel, fiindca are cuplul mare pt 1.4 benzina.

Urmatoarea mea masina va fi una tot second hand, cu motor foarte mic (1litru) cu 2 usi, si tot benzina, hibrida, sau gpl.  Una care sa coste 3000-6000euro doar, sa pot sa o lovesc de toate bordurile si toti copacii, sa pot parca oriunde si oricand, sa pot urca borduri fara sa ma gandesc ca se zgarie jantele de 18 inch in valoare de 1200euro.

Intelegi? o sa fie o masina, sa ma duc din A in B si atat. Una de 2-3 ani vechime, maxim, asta ca sa nu ceara bani.

Sunt un om dificil, foarte greu de multumit, nu doar in materie de automobile, ci in orice. Mereu vad doar partile rele, si pun accent pe acestea, nu le ignor.

Nu regret alegerea facuta, nici faptul ca am dat 12.000euro la un amarat de seat leon second hand. Sunt luat chiar la mistoo de alti colegi de forum, ca de banii aia imi luam Passat. Ce draci sa fac cu un passat? sa bag bani in el. Masina este buna, insa nu poti sa nu observi un cost saving la toate masinile.

Regret ca masina a fost 12.000euro si se distruge fara sa vreau eu din cauza traficului, jegului, si oamenilor neatenti din jur. Dar asta deja nu mai pot controla.

Edited by Deenman, 28 November 2017 - 21:49.

raducut123

raducut123

Senior Member

Vorbind de sh, nu stii ce nespalat si transpirat a condus in pielea goală bolidul tau.S-a scobit in nas si s-a sters pe scaun...Da, nah..., e economica, consum mic, cuplu mare..
Pai daca vrei din A in B sa te ducă de ce nu ai luat Logan?Ia raspunde la intrebare.Si-ti mai ramaneau si bani...Da ne place masina străină?

Edited by raducut123, 28 November 2017 - 21:57.

bobalex18

bobalex18

Guru Member

View Postraducut123, on 28 noiembrie 2017 - 21:26, said:

da...bine că nu îi vezi pe ăia cu ibrid care s elaudă cu consumuri și vine alt proprietar de hibrid și le arată că un consum real este dublu.

View Postmax_01, on 28 noiembrie 2017 - 21:34, said:

La tine ar fi mers un hibrid, GPL sau diesel.Ai mai cumpara Leonul cu experienta pe care o ai pana acum?Leonul tau are mai multe plusuri decat minusuri?Poate ca si la tine urmatoarea masina va fi o motorizare de 1,5TSI  cu 150 cai putere.
altă  victimă a hibridului? stai liniștit că nu e chiar așa.

Insonorizarea se rezolvă cu 1000 de lei. o faci să se audă ca o electrică.
nu știu ce te-a supărat la ea. și eu vreau o mașină de oraș, dar nu aș renunța a o mașină confortabilă ci aș ține-o în paralel.

View Postraducut123, on 28 noiembrie 2017 - 21:54, said:

Vorbind de sh, nu stii ce nespalat si transpirat a condus in pielea goală bolidul tau.S-a scobit in nas si s-a sters pe scaun...Da, nah..., e economica, consum mic, cuplu mare..
mare înțelept.....

raducut123

raducut123

Senior Member

Ce am vrut să spun e că puneti mai mult accent pe consum, decat pe comportamentul masinii.Că e sh, ăștia au fost banii...Da vă pasionează consumul...Dacă e sub 5% vă râde fața...Mai stiu pe unul Gerhard Plattner care scotea consumul sub 4, chiar sib 3...

Deenman

Deenman

Senior Member

Te rog sa-mi dai o alternativa la ce puteam sa-mi cumpar cu 12.000euro. Sa vedem tu ce-ai fi ales? 2 tineri, fara copii, nu avem nevoie de spatiu mult, mergem des la munte. Naveta in oras 1000km/luna in Bucuresti, in rest 200-300km/luna afara. De 3 ori pe an Bucuresti- Maramures, si de 2 ori pe an vacanta in Gr sau alte zone, care insumeaza 1500-2000km.

Daca dadeam pe Logan acum 10.000euro, si il vindeam peste 2 ani, fiindca eu vreau sa pastrez masina maxim 2 ani, il vindeam in pierdere mai mare decat o sa vand seat-ul.  Este normal sa vorbesc de consum, si am venit si cu poze, detalii, deoare multa lume fuge de benzina pentru ca ar consuma mult. Uite ca nu este asa. Eu zic sa renunti la frustrari, si daca ai ceva sugestii lasa-le aici.

LEgat de problema ta, de altii care au condus masina si sunt nespalati, toate masinile mele second, ai primit detailing profesional cu solutii industriale, iar curatarea a durat intre 5 si 7 ore, cu mine de fata, si asta doar la interior, de la plafon la mocheta.

Uite niste lucrari:

https://drive.google...NVVpVVhIdnhwOFk
https://drive.google...OGtmMnY2U0hET28

Nu sunt cretin sa dau 21.000euro pe un seat leon, care peste 4 ani valoreaza jumatate si care peste inca 2 ani valoreaza 35%.

Edited by Deenman, 28 November 2017 - 22:35.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate