Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Proiectul "Prima Bătaie" a fost adoptat tacit de Senat.

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

#55
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

View PostPoeOvidiu, on 16 aprilie 2018 - 06:54, said:


  Nu poti sa judeci o persoana daca nu ai trait viata ei. De unde stii tu motivul pntru care se intoarce? In 90% din cazuri nu e proasta. Iar motivul nu e nici iubirea nici interesele materiale sau de alta natura decat in cazuri izolate. Dar mai ai de invatat multe ca sa intelegi asta Posted Image

Pe cuvânt ? Pai atunci ar trebui să l poată ierta de cate ori vrea, nu numai prima dată.
Știe statul de ce l iartă ? Ce se baga el ?

#56
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 22.12.2015

View PostA10, on 15 aprilie 2018 - 20:32, said:

Hotii astia din psd stiu ce sa faca sa-si asigure votanti pt urmatoarea campanie.. Majoritatea oamenilor cinstiti s-au carat afara la munca. In tara au mai ramas doar pensionari debili si frecatorii de menta, noi astialalti care mai judecam ceva incepem sa devenim minoritari.. la urmatoarele alegeri pensionarii, recidivistii si puscariasii vor fi cei care vor decide soarta tarii pt ca ei vor fi majoritari la vot...
Bine  spunea  cineva :
Nu toti  cei  peste  18  ani ar trebui sa aiba drept de vot.
De pilda cei peste 60 de ani.
Unul de 80 de ani a hotarat  soarta sa si a altora  la  20  de ani, la  40 de ani, la 60 de ani.
Acum de ce votul lui trebuie sa hotarasca soarta  unuia de  10 ani ?
Mai bine vot  cenzitar  si  indirect.
Posted Image

#57
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Familia traditionala si prima bataie si bataile urmatoare, merg oricum mana in mana.

Valabil si pt copii, bataia e rupta din rai, poate fi meniu zilnic.... Acu cateva sute de ani tatal avea drept de viata si de moarte asupra copiilor sai de ex, se puteau aplica pedepse drastice care sa duca la decesul copiilor si era ok.

Rusia face pasi repejori inspre "valorile" trecutului, scotand bataia din codul penal, se admite ca bataia e ceva normal in familie atat pt sotie cat si pt copii. Doar ca e greu de cuantificat ce inseamna o bataie, care poate fi aplciata in n moduri.... E clar ca in codul penal nu intra o palmita peste fundulet la pampers si o palmita dragalasa peste funduletul sotiei.. Se refera la altfel de bataie, la bataia reala care se lasa cu lacrimi, cu teroare.

Edited by tipareth, 16 April 2018 - 12:45.


#58
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 07.01.2012

View Post_-AppleS-_, on 15 aprilie 2018 - 21:55, said:

Dar ce, voi cand erati mici nu ati luat prima bataie ?
Ba da. Doua mi le amintesc: una pentru ca am sus ca nu prea cred ca exista Dumnezeu si a doua(de fapt doar o palma, dar pentru ca a fost la 16 ani nu se uita:) ) fiindca am intrebat de ce nu e Romania stat federal ca SUA.

SI nu toti am dezvoltat Sindromul Stockholm, sau cel putin nu intr-un asemenea hal incat daca-i iertam pe motiv ca "astia sunt", "parintii nu ti-i alegi", "atat ii duce capul" sa si le preluam valorile. Nope, valorile unui parinte care si-a lovit copilul merg frumos cu el in mormant.

Doar ca sotul ti-l alegi. Si ti-l poti schimba.

Edited by iulian_k, 16 April 2018 - 13:20.


#59
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,903
  • Înscris: 27.04.2010

View Post_-AppleS-_, on 15 aprilie 2018 - 21:55, said:

Dar ce, voi cand erati mici nu ati luat prima bataie ?
Nope, unii am trecut direct la a doua bataie ...
"Proiect initiat de UDMR" ???
Inseamna ca la unguri li se poate da "prima bataie" (sa le treaca pofta de autonomie pe pamant romanesc), fara frica de repercursiuni ??? Marfa ...

#60
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,903
  • Înscris: 27.04.2010

View Post_-AppleS-_, on 15 aprilie 2018 - 21:55, said:

Dar ce, voi cand erati mici nu ati luat prima bataie ?
Nope, unii am trecut direct la a doua bataie ...
"Proiect initiat de UDMR" ???
Inseamna ca la unguri li se poate da "prima bataie" (sa le treaca pofta de autonomie pe pamant romanesc), fara frica de repercursiuni ??? Marfa ...

#61
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View Postirulan_corrino, on 16 aprilie 2018 - 11:43, said:

Pe cuvânt ? Pai atunci ar trebui să l poată ierta de cate ori vrea, nu numai prima dată.
Știe statul de ce l iartă ? Ce se baga el ?
Serios. Judeci dupa aparente.  Probabil ai trait tu viata lor si stii exact prin ce trec acele persoane. Tipic pentru o persoana pe care nu a incercat-o prea greu viata Posted Image Doamne ajuta sa ramai tot asa. Cand iti schimbi gandirea asta inseamna ca deja viata a dat cu tine de pamant rau de tot. Dar nu-i o problema. Cand viata te pune la pamant toti te judeca dupa aparente. Si de obicei mana care se intinde spre tine cand viata te-a pus in genunchi nu se intinde sa te ajute se intinde sa iti mai dea una peste ceafa daca tot esti in genunchi.

Edited by PoeOvidiu, 16 April 2018 - 13:31.


#62
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Unu la mana asemenea propunere nu va duce decat la cresterea birocratiei si a coruptiei: vor fi mai multe reclamatii si mai dese, tocmai ca sa se ajunga la a 2a.

Doi la mana, ce e aia "a iertat"? Document de iertare stampilat la notar sau poate agresorul sa pretinda simplu "m-a iertat!"

Trei la mana cred ca e neconstitutionala propunerea. Ar insemna ca exista o justitie paralela pentru fapte penale facuta de persoane private. Nu poate decide victima unei fapte penale ce iarta si ce nu.

#63
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,006
  • Înscris: 14.03.2013

View PostPollux, on 16 aprilie 2018 - 13:45, said:

eu sunt inginer, nu ma pricep la drept, dar poate ma ajuta si pe mine vreun jurist de pe forum cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
am voie sa o bat pe Lia Olguta Vasilescu, numai odata, fara consecinte juridice? Posted Image
Doar daca nu mai are sens si a doua bataie :)

#64
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View PostPollux, on 16 aprilie 2018 - 13:45, said:

eu sunt inginer, nu ma pricep la drept, dar poate ma ajuta si pe mine vreun jurist de pe forum cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
am voie sa o bat pe Lia Olguta Vasilescu, numai odata, fara consecinte juridice? Posted Image
Da. Dar trebuie sa o iei de nevasta inainte. Ca doar la nevasta beneficiaza de "prima bataie" :D

#65
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostPoeOvidiu, on 16 aprilie 2018 - 14:19, said:

Da. Dar trebuie sa o iei de nevasta inainte. Ca doar la nevasta beneficiaza de "prima bataie" Posted Image

pentru binele natiunii as putea face asta. :yes:

#66
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
Nu stiu de ce se agita lumea pe aici. Legislatia actuala prevede deja inlaturarea raspunderii penale in cazul impacarii celor doua parti. Si nu o data. De 10 daca de atatea ori se impaca.

Art. 199
Violenţa în familie
(1) Dacă faptele prevăzute în art. 188,art. 189 şi art. 193-195 sunt săvârşite asupra unui membru de familie, maximul special al pedepsei prevăzute de lege se majorează cu o pătrime.
(2) În cazul infracţiunilor prevăzute în art. 193 şi art. 196 săvârşite asupra unui membru de familie, acţiunea penală poate fi pusă în mişcare şi din oficiu. Împăcarea înlătură răspunderea penală.

Deci au dreptate domnii deputati, legea care limiteaza numarul de "impacari" e mai buna decat cea pe care o avem deja. Acuma daca ar trebui sa fie una sau sa nu fii scuzat deloc de raspundere penala e alta discutie. Dar nu s-a legalizat niciunde violenta in familie, ci din contra, era deja(teoretic)

Edited by zdutzu, 16 April 2018 - 14:32.


#67
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Ia auzi Pollux.  Daca o iei de nevasta o poti bate zilnic pana intra noua lege :D

#68
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 17.03.2009

View PostA10, on 15 aprilie 2018 - 20:32, said:

Hotii astia din psd stiu ce sa faca sa-si asigure votanti pt urmatoarea campanie.. Majoritatea oamenilor cinstiti s-au carat afara la munca. In tara au mai ramas doar pensionari debili si frecatorii de menta, noi astialalti care mai judecam ceva incepem sa devenim minoritari.. la urmatoarele alegeri pensionarii, recidivistii si puscariasii vor fi cei care vor decide soarta tarii pt ca ei vor fi majoritari la vot...
Cât de stupid este să-ți pui bunicii sau părinții (aka pensionarii) alături de pușcăriași și recidiviști?
Uite-atât!

View PostAdrexx, on 16 aprilie 2018 - 12:21, said:

Bine  spunea  cineva :
Nu toti  cei  peste  18  ani ar trebui sa aiba drept de vot.
De pilda cei peste 60 de ani.
Unul de 80 de ani a hotarat  soarta sa si a altora  la  20  de ani, la  40 de ani, la 60 de ani.
Acum de ce votul lui trebuie sa hotarasca soarta  unuia de  10 ani ?
Mai bine vot  cenzitar  si  indirect.
Posted Image
Știi vorba aia? Cine nu are bătrâni, să-și cumpere!
Poate că bătrânul ăla care votează știe mai bine ce e bine pentru tine, că a trăit o viață ... Sau, mai bine, să facem precum spartanii: bătrânii, îi aruncăm în prăpastie, că ne cam încurcă ...
La urma urmei, știi ce înseamnă vot cenzitar? Dacă da, crezi că Gigi Becali ar vota bine pentru tine? :P

Edited by stancosty, 16 April 2018 - 17:10.


#69
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postzdutzu, on 16 aprilie 2018 - 14:31, said:

........Împăcarea înlătură răspunderea penală.

Multi nu stiu ce importanta are familia , si discuta , n-au familie si se baga in seama .... Nici macar regimurile dictatoriale nu s-au amestecat in asa ceva , au lasat ca " partile " sa-si rezolve problemele , daca se poate .
Posibil ca legea asta de care se vorbeste sa fie ceva bun , chiar foarte bun , deoarece ar obliga aparitia altora , dar si " actiunea " politiei in caz de violenta conjugala .
Acum daca se duce una batuta la politie , politia trebuie sa ia masuri , nu o mai poate freca cu " mergi acasa si va impacati voi "....trebuie sa ia masuri .
Multe cazuri nenorocite au fost tocmai din cauza impacarii la infinit , si a celor ce impingeau partile la impacare .

#70
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostPollux, on 16 aprilie 2018 - 14:20, said:

pentru binele natiunii as putea face asta. Posted Image

[ https://media.giphy.com/media/5xtDarq5K2vtboMxJJK/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#71
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,903
  • Înscris: 15.12.2009

View PostCris007, on 16 aprilie 2018 - 13:44, said:

Unu la mana asemenea propunere nu va duce decat la cresterea birocratiei si a coruptiei: vor fi mai multe reclamatii si mai dese, tocmai ca sa se ajunga la a 2a.

Doi la mana, ce e aia "a iertat"? Document de iertare stampilat la notar sau poate agresorul sa pretinda simplu "m-a iertat!"

Trei la mana cred ca e neconstitutionala propunerea. Ar insemna ca exista o justitie paralela pentru fapte penale facuta de persoane private. Nu poate decide victima unei fapte penale ce iarta si ce nu.

De parcă ar fi prima oară când diverse chestii sunt interpretate (după ureche) de te miri care jurnalist interesat să vândă o poveste, mai ales când dă bine titlul: "Prima bătaie"!

Proiectul ăsta nefericit completează textul Legii nr. 217/2003 (pentru prevenirea și combaterea violenței în familie) cu un art.281 care prevede că "Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală doar în cazul primei sesizări sau plângeri penale de către victimă sau orice altă persoană care constată actul de violenţă" ca normă derogatorie de la dreptul comun, aka prevederile Codului penal  care, la art.159 (2), stabileşte că "Împăcarea înlatură răspunderea penală şi stinge acţiunea civilă", fără alte condiţionări legate de repetitivitate.

Pentru că, potrivit legislaţiei în vigoare, victima se poate împăca ori de câte ori se lasă convinsă să se întoarcă la bătăuş!

Înţelegi DIFERENŢA?

Propunerea e criticabilă dintr-o altă perspectivă (între care coliziunea// paralelismul cu art.199 din Codul penal, care instituie la rândul lui un regim derogatoriu), dar în niciun caz nu-i aberantă, cum o descrie articolul de presă citat.

Mai ştiu că scriu degeaba şi că cele 4 pagini de comentarii nu se vor opri aici.

Edited by Naoto, 16 April 2018 - 21:09.


#72
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 04.10.2007
Astia de prin Poiana se iau la harta indiferent de subiect. Evident ca e pierdere de vreme sa te informezi si sa scrii argumentat si pe tema de dezbatere, mai ales cand stii ca sunt sanse mari ca urmatoarea postare sa fie un atac la persoana, un mesaj fara sens sau chiar o jignire deoarece autorului nu-i convine ce ai scris.

Edited by radu2014, 16 April 2018 - 18:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate