Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Cat de mult influenteaza PR-ul pozitia unei pagini in Google?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005
Cazul concret care doresc sa vi-l supun atentiei este: www.actual-catering.ro are PR4. Dupa cum puteti vedea in el, am incercat o oarecare optimizare dupa cuvantul "catering". Cu toate acestea, la cautare in google cu optiunea "pagini din Romania", apare abia pe pagina 5 - mult in urma unor pagini cu PR mai mic sau cel mult egal. Ce sfaturi imi puteti da pentru a-l aduce cat mai in fata dupa acest keyword?  :notangel:

#2
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
de aici poti deduce ca PR-ul nu prea conteaza  :coolspeak:

#3
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Fa rost de mai multe link-uri si incearca sa mai cureti sursa. Ai niste css, plus tabele care ar putea fi eliminate.

#4
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005

View Postadrianna, on Feb 24 2006, 18:57, said:

de aici poti deduce ca PR-ul nu prea conteaza  :coolspeak:

daca PR-ul nu conteaza, atunci ce? cum devansez un site cu PR identic ?

#5
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

daca PR-ul nu conteaza, atunci ce? cum devansez un site cu PR identic ?

Cu link-uri mai multe si de o calitate mai buna decat a competitorului!

#6
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Se vorbeste si despre pr specific fiecarui cuvant. Pr afisat, public, este o suma, o imagine de ansamblu. Dar se pare ca mai exista si un pr echivalent unui cuvant/expresie.

#7
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Eu cred ca google tine cont si de pr! Intr-o masura mai mica, dar tine!

#8
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
PR-ul e important pentru cei care vand link-urile. Restul e doar moft. Intr-o oare care masura iti poti da seama dupa PR cat de indexabil a devenit un site.
In rest...cred ca e doar un mit vechi neactualizat.

#9
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005

View PostKrumel, on Feb 26 2006, 15:04, said:

PR-ul e important pentru cei care vand link-urile. Restul e doar moft. Intr-o oare care masura iti poti da seama dupa PR cat de indexabil a devenit un site.
In rest...cred ca e doar un mit vechi neactualizat.

Pai totusi exista si persoane care cumpara linkuri, nu numai care vand. Sa se insele oare cu totii? Eu nu prea as crede... Si daca ar fi sa te cred pe tine, atunci care ar fi criteriile dupa care gooogle afiseaza ordinea intr-o cautare?

#10
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
PR-ul arata cat de "citat" este un site per total. Rezultatele la cautarea unui keyword sunt date de mult mai multe elemente.

#11
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

View Postshpampy, on Feb 26 2006, 16:13, said:

Pai totusi exista si persoane care cumpara linkuri, nu numai care vand. Sa se insele oare cu totii? Eu nu prea as crede...

Cand cumperi link-uri trebuie sa te uiti ce trafic are site-ul respectiv, ce target si pozitionarea link-urilor.

Quote

Si daca ar fi sa te cred pe tine, atunci care ar fi criteriile dupa care gooogle afiseaza ordinea intr-o cautare?

1. Numarul si calitatea link-urilor cu un anumit anchor text.

2. Titlul paginii.

3. Tema paginii, data de densitatea cuvantului cheie (+ cuvinte apropiate ca inteles cuvantului cheie).

#12
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Factorii de evaluare in optimizare.
Sper sa gasesti ceva bun pe acolo.
-_-

"shpampy" said:

Pai totusi exista si persoane care cumpara linkuri, nu numai care vand.
Logic. Unii vand, altii cumpara. Fiecare cu principiile lui. Unii cauta sa cumpare pagini PR mare, altii sa vanda.
Nu prea am inteles ce neclaritate aveai.

Nu trebuie sa ma crezi (eventual poti sa o faci doar daca nu stii sa cauti informatii pe net), dar daca te uiti dupa cum sint cel putin listate unele site-uri, poti trage concluzii singur.

#13
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Pagerank-ul este doar un indicator al numarului de IBL-uri si al PR-ului acestora.

Nu este un factor care sa influenteze rank-ul direct.

Bineinteles ca teoretic, un website cu PR 7, este mai bine vazut in Google. Asta nu inseamna ca un website cu PR 2 nu poate depasi website-ul cu PR 7, pt aceeasi cautare.

#14
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

Asta nu inseamna ca un website cu PR 2 nu poate depasi website-ul cu PR 7, pt aceeasi cautare.

In teorie. In practica nu am vazut site-uri cu PR 6 sau 7 depasite de site-uri cu un PR 2, doar 4 sau 5 (adica cel mult 2 puncte in minus).

#15
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

View Postpreacher, on Mar 2 2006, 09:55, said:

In teorie. In practica nu am vazut site-uri cu PR 6 sau 7 depasite de site-uri cu un PR 2, doar 4 sau 5 (adica cel mult 2 puncte in minus).

Asta nu inseamna ca nu exista, sau ca nu le-au intalnit altii. Ai incredere in mine. exista, si destul de frecvent  :)

#16
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Poti sa imi dai si mie o cautare, ar fi destul de interesant! Totusi, eu zic ca aceste situatii sunt foarte rare tocmai din cauza a ceea ce ai spus mai sus:

Quote

Pagerank-ul este doar un indicator al numarului de IBL-uri si al PR-ului acestora.

Desigur, pagina cu PR7 poate nu a fost optimizata pentru keyword-ul respectiv si se intampla sa apara in SERPs chiar dupa pagina cu PR2 optimizata pentru keyword-ul respectiv. Totusi, cred ca situatiile astea sunt foarte rare.

#17
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

View Postpreacher, on Mar 2 2006, 10:15, said:

Poti sa imi dai si mie o cautare, ar fi destul de interesant!

Uite o cautare luata pur si simplu la intamplare. Am luat si am cautat o fraza, prima care mi-a venit in minte.

Ti-am pus, cautarea in tr-un tool fain, ca sa poti sa iti dai seama mai bine de situatie.

Prima pozitie are PR6.
Pozitia a doua are PR4.
A treia are PR7.
A patra are PR8.
.....

Intelegi ideea nu ? :)

PS: Pozitia a 8-a are PR9 :)

Edited by Expertu, 02 March 2006 - 10:22.


#18
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
:coolspeak:  , imi place site-ul. Ok, daca te uiti la site-urile care au PR4 (pozitiile 2 si 5) sunt singurele de acolo care au "server administration services" , celelalte site-uri avand cuvintele dar nu unul langa altul.

Asta (targeting-ul pe exact aceasta fraza) le-a permis celor 2 sa ajunga sus printre pr-urile mai mari. Cum am zis si mai sus:

Quote

Desigur, pagina cu PR7 poate nu a fost optimizata pentru keyword-ul respectiv si se intampla sa apara in SERPs chiar dupa pagina cu PR2 optimizata pentru keyword-ul respectiv.

Dar se pare ca m-am inselat, nu e chiar atat de rar probabil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate