Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Contravântuiri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 sebulbus, on 19 aprilie 2018 - 16:17, said:

Nu, cuie normale, suficient de dese. Uzual (pe unde am vazut eu, dar continentul e mare si are nevoi diverse functie de zona) se foloseste 15cm pe muchiile foii de osb si 30cm in camp. Hurricane straps si alte acareturi ca sa nu plece cu Katrina. Storm shutters la ferestre pe perioada furtunilor ca sa nu primesti in gazda bucati din gardul vecin. Si tot asa.
Cam stiu de unde bate vantul, asta voi lua in calcul. Magazia care e acum pe locul asta s-a cam inclinat in timp (pe 2.5m inaltime s-a cam dus vreo 15cm de la partea de sus - dar nu are deloc contravanturi si e prinsa cu scoabe la colturi). mai da vara cate o ploaie cu piatra babana, cam astea sunt problemele locului.
Mai e cate o zapada ce se mai pune pe acoperis de vreo juma de metru, dar la tabla si cu un unghi bun nu cred ca sta pe ea, dar nu se stie....

 Baxon, on 19 aprilie 2018 - 16:23, said:

De ce nu faci acoperisul intr-o apa cu partea cea mai inalta in fata unde , sus , la intrarea in garaj poti pune linistit rigidizarile , precum si deasupra la intrarea in magazie , Peretii laterali si " fundul " ii faci cu contravantuiri de sus pana jos . Parerea mea este ca in felul acesta scutesti destul de mult material .

Si streasina vine doar pe o parte Posted Image
Ma gandisem si la varianta asta, dar m-as intinde cam mult.
Am plecat de la ideea sa fac o aplecatoare pt o masina (e un soare vara prin Oltenia de campie de se topeste totul).
Pe locul asta este o magazie+patul vechi de 120 de ani. Aveam unde sa pun masina, dar zic hai sa il daram.
Apoi daca tot fac ceva, hai sa pun si o magazie sa mai pun una alta. daca fac magazie, sa pun si o fereastra, o usa, daca se poate din PVC sa nu se umfle sau sa sa strambe. Apoi daca tot fac de o masina de ce sa nu se poata pune 2, samd.

Ma gandeam sa pun tigla de tabla direct pe sipci, fara astereala (sau osb) folie, etc.
Mai ziceam sa il fac eu si sa nu ma complic cu nu stiu ce elemente de lemn de 8m sau cine stie ce solutii cu grinzi tip zabrele sau alte grozavii gen lemn lamelar.
Ca nu merita.
Nu mai vorbesc ca de la 4 pari infipti in pamant sa ajung la placa de 7x5m si cu 15cm grosime armata si cu mai stiu eu ce solutii de fundare (gen cuzineti).

Edited by TheWarrior, 20 April 2018 - 07:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate