Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Pavaj peste alei pietonale din beton

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.06.2005
Salutare tuturor

Am casa de vreo 10 ani, iar aleile pietonale din curte si din jurul casei sunt din beton turnat atunci. Pe aleea principala s-au pus dale cu adeziv acum ceva ani, se tin bine functional dar estetic au devenit urate f. repede (pete etc) iar pe restul aleilor nu s-au pus deloc astfel ca betonul a inceput sa se manance/crape. Acum as vrea sa refac toata povestea, asta inseamna sa scot si dalele actuale si sa pavez din nou, peste beton, sa arate a ceva unitar.. Doar ca nu stiu cea mai buna solutie, ma gandesc ca optiuni:

- dale obisnuite din beton, montate cu adeziv, eventual de la un producator mai rasarit? exista si producatori din exterior? Stiu ca pe vremeuri am avut o alee din dale luate cred din Hornbach sau Brico dar produse pe afara si au fost minunate.
- dale vibropresate montate cu adeziv gen Starstone
- piatra de rau lipita cu ciment.
- placi de klinker, dar in afara de Brikston nu stiu niciun producator

Toate solutiile au avantaje dar la toate gasesc mai mult dezavantaje si probleme. Nu as vrea sa ma complic cu borduri din mai multe motive (functional, financiar). Iar suprafata totala e vreo 70mp, astfel ca pretul per mp are ceva impact. Orice idee e bine venita. multumesc.

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Dalele patate incearca sa le speli cu un spalator auto cu presiune. La mine au iesit trotuarele ca noi dupa spalare. Am folosit doar apa. Pana acum spalam doar cu furtunul de la retea si ramaneau patate.

Edited by PoeOvidiu, 13 April 2018 - 11:59.


#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 03.02.2007
Cică piatra cubică ar fi marfă, dar vine cu un preț.

#4
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Care este solutia cea mai subtire? Gen 2-3cm.

#5
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
asfaltare ? cred ca iesi cel mai ieftin

#6
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.06.2005
Dalele s-au patat chiar dupa montaj, am rosii si gri, cele gri in special. Cred ca au tras in ele din adezivul folosit fiindca initial pareau doar umede dar au ramas asa. Nu sunt de la vreo firma, au fost luate de pe langa Bucuresti. O sa incerc si cu presiune sa vedem...

Piatra cubica da e frumoasa, dar din ce spun cei care monteaza necesita borduri, plus ca inalta foarte mult - am tot cautat sa gasesc o piatra cubica de 5cm inaltime la un cost decent, nu prea am gasit.

Asfalt nu prea ma atrage  ca aspect plus ca se incinge destul de tare vara.

#7
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 ionut76, on 13 aprilie 2018 - 14:51, said:

asfaltare ? cred ca iesi cel mai ieftin
Multi s-au gindit la asta . Solutia este nemuritoare , dar vine cu o estetica indoielnica .

#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 23.10.2006

 bobitzaaa, on 13 aprilie 2018 - 14:33, said:

Care este solutia cea mai subtire? Gen 2-3cm.

Uite de 2 cm...
http://www.semmelroc...ave/Panama.html
Daca iti spun pretul......Posted Image

#9
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.06.2005
Din ce am vazut azi prin magazine, tind sa optez pentru dale din gama standard de la Elis, montate cu CM17 sau similar. Semmerlock la pret similar mi s-a parut ca arata mai rau si ca are stratul de finisaj/uzura mai subtire. Dar inca analizam :)

Asfaltul e sigur inestetic si discutabil cat e de nemuritor, am o sectiune asfaltata la intrarea in curte, asfalt de drum cu trafic auto pe el si pot spune ca dupa 2 ierni ar necesita un pic de reparatii.

#10
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Să ne tii la curent cu varianta aleasa,eu sunt la capitolul trotuar și alei,și oscilez daca sa fac și aleile din beton pe care sa le plachez ulterior cu ceva ,piatra sau dale,pavele,sau sa  le fac doar din pavele

#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
La mine in curte s-a mincat rau cimentul, desi a fost adus cu cifa si turnat bine, cu vibrare etc. Trotuarele au fost facute cu ciment la betoniera in curte, au inceput si ele sa se distruga. Pe trotuare clar voi veni cu niste pavele subtiri puse pe un pat de nisip si cu borduri, pentru zona de masini cred ca voi opta pentru asfaltare, desi costa destul de mult, aveam o oferta de anul trecut... Daca ar fi sa fac din nou zona in care bag masinile as turna un strat de ciment, nisip deasupra si apoi piatra cubica. Asta e forever..

#12
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.06.2005
@capnou, daca as avea de ales acum nu le-as mai face din beton, as merge pe varianta borduri prinse cu ciment astfel incat sa inchizi perimetrele aleilor si dale pe pat de nisip/sapa usoara sau daca bugetul permite, piatra cubica in loc de dale.

@ionut76, stau de peste 10 la ani la casa si daca am invatat ceva... nimic nu e forever :)

Edited by mihaich, 14 April 2018 - 21:53.


#13
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Mă gândeam să le le fac din beton,dar nu sa le las așa,ci sa le plachez cu piatra sau dale cu adeziv,stratul suport sa fie din beton de 15 cm nu din nisip

#14
mihaich

mihaich

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 15.06.2005
Am un singur update, mai multi priceputi mi-au recomandat CM25 in loc de C17 pentru flexibilitatea mai mare si rezistenta mai buna la intemperii. Diferenta nu e mare pe sac, 7-9 lei in functie de magazin.

#15
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007
CM25 are in plus doar culoarea...fiind un adeziv superflexibil ALB care poate fi utilizat si pt placarile cu piatra naturala, unde CM17 ar putea pata fara materialului (mai ales daca este usor poros si nu lucios).

#16
nictdr

nictdr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.10.2010
Va salut, am de montat cca. 100 m.p. de spartura de granit la exterior pe o terasa in fata casei si o alee. Imi poate recomanda si mie cineva un meserias bun care se pricepe si are scule pentru granit pentru ca la terasa trebuie ceva taieri si finisari margini.Locuinta este in Otopeni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate