Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Cand se spala rufe zilele astea?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
252 replies to this topic

#73
wanilia144

wanilia144

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 25.03.2018

View PostArgent, on 05 aprilie 2018 - 08:44, said:

Se spala rufe astazi?
Maine nu se spala ca este Vineri.
Cand se spala rufe?
Cand vrei tu! Asa de superstitiosi sunteti?

Pe bune, unde scrie in Biblie ca n-ai voie sa speli?
Apoi, masina spala, nu tu!



Eu imi spal linistit rufele in fiecare duminica, chiar si de Paste si Craciun si de Sfanta Marie daca pica chiar si  duminica  fiindca a doua zi trebuie sa merg la munca sa ma prezint curat si parfumat.
N-am patit nimic, nici eu, nici masina de spalat.

Edited by wanilia144, 05 April 2018 - 12:18.


#74
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,509
  • Înscris: 19.04.2009
Ma după ultimile acțiuni pe aria asta eu va zic așa: e păcat sa va spălați in zilele de “sărbătoare”

Lăsați hainele jegoase. Farfuriile cu mucegai și chelea de pe voi cu ciuperci :)

#75
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 15.01.2014
Păi se pare că ai cam ratat ocazia, azi se fac alte activități:

"Pana miercuri, inclusiv, sunt permise muncile in camp. Dupa aceasta zi barbatii trebaluiesc pe langa casa, ajutandu-si nevestele la treburile gospodaresti.

In Joia Mare, data limita slujbelor speciale dedicate mortilor, fiecare familie duce la biserica colaci, prescuri, vin, miere de albine si fructe pentru a fi sfintite si impartite, apoi, de sufletul mortilor, parte preotului, parte satenilor aflati la biserica, in cimitir sau pe la casele lor."

https://www.crestino...mare-71066.html

"De reținut este faptul că Miercurea Mare este ultima zi în care se mai pot face treburi la câmp sau când se mai spăla și calcă.
În Joia Mare se pomenesc morții, se merge la biserică pentru a împarți colaci de post, vin, miere și fructe. În această perioadă se fac copturile pentru Paște: pâinea, pasca și cozonacul. De asemenea, se vopsec și ouăle."

https://www.bugetul....mana-patimilor/

În concluzie, spălatul nădragilor și al iei se va face abia de marți încolo.

PS. sau poți să cumperi haine noi, și așa e activitate de Paști.

Edited by pexCom, 05 April 2018 - 12:39.


#76
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 05 aprilie 2018 - 11:06, said:



In primul rand, nu sintem englezi, nu scriem zilele saptamanii cu litera mare. Apoi, de ce nu se spala vineri ? Unde scrie (banuiesc ca pe teme religioase e interdictia) ca nu avem voie sa spalam vinerea ?
Pai hai sa vedem, pe cr arie e deschis subiectul?!

View PostLex404, on 05 aprilie 2018 - 12:17, said:

Ma după ultimile acțiuni pe aria asta eu va zic așa: e păcat sa va spălați in zilele de “sărbătoare”

Lăsați hainele jegoase. Farfuriile cu mucegai și chelea de pe voi cu ciuperci :)
Ti-am șters un topic deschis la mișto și cu vădit caracter peiorativ și deși o meritai, din curtoazie colegiala, nu ti-am dat avertisment.
Dar dacă mai continui cu batjocura, chiar ne supăram.

#77
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,509
  • Înscris: 19.04.2009
Nu era nici la mișto și nici cu caracter peiorativ.

In fine, nu ma mai scald pe aci CA o fi păcat.

#78
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View PostLex404, on 05 aprilie 2018 - 09:39, said:

Vasele le spalati pana joi sau in zilele cu rosu?
Masina de spalat rufe si masina de spalat vase nu ajung in rai.

#79
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,164
  • Înscris: 19.09.2005
ba da, daca nu sunt folosite deloc.

#80
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostArgent, on 05 aprilie 2018 - 08:44, said:

Maine nu se spala ca este Vineri.

care-i rationamentul? masina de spalat este softata sa nu mearga vinerea? vineri se taie curentul si apa?

#81
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Dar inainte, cand lumea avea liber doar duminica, oare cand se spala? Si-atunci nu prea erau masini de spalat, mai tarziu au parut din alea care nu limpezeau.

#82
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postun_dac, on 05 aprilie 2018 - 13:38, said:

care-i rationamentul? masina de spalat este softata sa nu mearga vinerea? vineri se taie curentul si apa?
Raționamentul este următorul: pentru creștini, zilele de sărbătoare sunt închinate lui Dumnezeu, așa că orice creștin ar trebui să fie preocupat de cele sfinte și nu de cele lumești. Avem în acest caz o pericopă evanghelică:

38. Şi pe când mergeau ei, El a intrat într-un sat, iar o femeie, cu numele Marta, L-a primit în casa ei.
39. Şi ea avea o soră ce se numea Maria, care, aşezându-se la picioarele Domnului, asculta cuvântul Lui.
40. Iar Marta se silea cu multă slujire şi, apropiindu-se, a zis: Doamne, au nu socoteşti că sora mea m-a lăsat singură să slujesc? Spune-i deci să-mi ajute.
41. Şi, răspunzând, Domnul i-a zis: Marto, Marto, te îngrijeşti şi pentru multe te sileşti;
42. Dar un lucru trebuie: căci Maria partea bună şi-a ales, care nu se va lua de la ea.


#83
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View PostHider141, on 05 aprilie 2018 - 09:35, said:

Faza e ca eu chiar am citit Biblia in intregime.
Si scrie clar ca legea mozaica (inclusiv prevederile legate de sabat) a fost anulata odata ce a venit Isus pe pamant.

Dac-ai citit Biblia in intregime, cum de ti-a scapat tocmai asta ?:

Matei cap.5
17. Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc.
18. Caci adevarat zic voua: Inainte de a trece cerul si pamantul, o iota sau o cirta din Lege nu va trece, pana ce se vor face toate.
19. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, si va invata asa pe oameni, foarte mic se va chema in imparatia cerurilor; iar cel ce va face si va invata, acesta mare se va chema in imparatia cerurilor.


#84
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsalomee, on 05 aprilie 2018 - 22:24, said:


Dac-ai citit Biblia in intregime, cum de ti-a scapat tocmai asta ?:

Matei cap.5
17. Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc.
18. Caci adevarat zic voua: Inainte de a trece cerul si pamantul, o iota sau o cirta din Lege nu va trece, pana ce se vor face toate.
19. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, si va invata asa pe oameni, foarte mic se va chema in imparatia cerurilor; iar cel ce va face si va invata, acesta mare se va chema in imparatia cerurilor.

Salomee, se vede că te-ai oprit acolo, la Matei.

Legea şi proorocii au fost până la Ioan; de atunci împărăţia lui Dumnezeu se binevesteşte şi fiecare se sileşte spre ea.

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe principiul asta inseamna ca voi nu va stergeti/spalati la c*r dupa ce folositi baia in zile de sarbatoare/duminica etc? Posted Image) Nasol

Edited by MembruAnonim, 06 April 2018 - 03:40.


#86
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postsalomee, on 05 aprilie 2018 - 22:24, said:

Matei cap.5
17. Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci sa implinesc.
18. Caci adevarat zic voua: Inainte de a trece cerul si pamantul, o iota sau o cirta din Lege nu va trece, pana ce se vor face toate.
19. Deci, cel ce va strica una din aceste porunci, foarte mici, si va invata asa pe oameni, foarte mic se va chema in imparatia cerurilor; iar cel ce va face si va invata, acesta mare se va chema in imparatia cerurilor.

Si mai incolo, la Matei cap. 22 cu versetele 34-40 ce scrie?

#87
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postmario_bril, on 05 aprilie 2018 - 22:29, said:

Salomee, se vede că te-ai oprit acolo, la Matei.

Legea şi proorocii au fost până la Ioan; de atunci împărăţia lui Dumnezeu se binevesteşte şi fiecare se sileşte spre ea.

Nu m-am oprit la Matei.
Am citit si restul.

Si am vazut ca ai ''omis'' continuarea la exemplul care l-ai dat, scotand din context...

16. Legea şi proorocii au fost până la Ioan; de atunci împărăţia lui Dumnezeu se binevesteşte şi fiecare se sileşte spre ea.
17. Dar mai lesne e să treacă cerul şi pământul, decât să cadă din Lege un corn de literă.


Asta nu-ti spune nimic ?
Nu intareste oare cele spuse la Matei ?

View PostHider141, on 06 aprilie 2018 - 07:44, said:

Si mai incolo, la Matei cap. 22 cu versetele 34-40 ce scrie?

Asta scrie :

35. Unul dintre ei, invatator de Lege, ispitindu-L pe Iisus, L-a intrebat:
36. Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege?
37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.
38. Aceasta este marea si intaia porunca.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.
40. In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii.

Vezi undeva ca Isus a spus ca Legea este anulata ?
Citeste cu atentie fiecare porunca, vezi la ce se refera primele patru, pe urma, restul.
Atunci ai sa-ti dai seama ca Isus s-a referit la toate si nu a anulat nimic.

Cele 10 porunci - Decalogul
1.  Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2.  Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.

3.  Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4.  Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5.  Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6.  Sa nu ucizi.
7.  Sa nu fii desfranat.
8.  Sa nu furi.
9.  Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.


#88
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,741
  • Înscris: 16.03.2004
Rufele se spală atunci când sunt murdare. Punct. Orice altă variantă este păcătoasă!

#89
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016
Mai e sa se discute despre post in subiectul asta, ca sa fie tacamul complet. Era inevitabil sa se ia la rand toate obiceiurile si superstitiile...

#90
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsalomee, on 06 aprilie 2018 - 09:44, said:

Nu m-am oprit la Matei.
Am citit si restul.

Si am vazut ca ai ''omis'' continuarea la exemplul care l-ai dat, scotand din context...

16. Legea şi proorocii au fost până la Ioan; de atunci împărăţia lui Dumnezeu se binevesteşte şi fiecare se sileşte spre ea.
17. Dar mai lesne e să treacă cerul şi pământul, decât să cadă din Lege un corn de literă.


Asta nu-ti spune nimic ?
Nu intareste oare cele spuse la Matei ?
Nu, pentru că aceste versete se referă nu la Legea veche, ci la Legea Nouă, cea a lui Hristos. Altfel textul din Luca ar fi unul contradictoriu, ceea ce ar însemna că Luca era beat când l-a scris.

Edited by mario_bril, 06 April 2018 - 12:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate