Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Albania

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Sunt foarte interesat să merg acolo vara asta cu fiică-mea - 16 ani. Mai precis, la mare. A fost cineva? Știe cineva variante avantajoase ca preț etc? Mulțumesc

Edited by Petrache_Lupu, 03 April 2018 - 08:23.


#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Poate va abtineti si nu ma faceti sa revin sa sterg iar folclorul urban !

Initiator, e topic aici.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
http://travelinalban...banian-riviera/
https://www.telegrap...ch-destination/
http://blonde-gypsy....ing-to-albania/

In principiu orice tara are pericolele ei. Un calator experimentat se descurca in tari din astea. De asemenea fiind roman esti obisnuit cu taximetristi tepari si hotii de buzunare si tacticile lor.
Probabil e considerabil mai ieftin un concediu in Albania. Sunt destule locuri, chiar regiuni intregi in tari vestice gen Franta, Italia mult mai periculoase decat zonele populare ale Albaniei.

Edited by SpeedDemon, 03 April 2018 - 08:58.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pai am inteles ca ai un prieten care a fost acolo in concediu. Ala nu stie sa-ti povesteasca convingator cum a fost?

#5
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View PostBarboso, on 03 aprilie 2018 - 08:51, said:

Poate va abtineti si nu ma faceti sa revin sa sterg iar folclorul urban !

Initiator, e topic aici.
Mulțumesc!

#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
https://cdn-prd-com....=20171207113526

#7
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
Eu am fost in august-septembrie 2016 impreuna cu sotia si copilul care atunci avea 5 ani. E o tara sigura. Nu ne-am simtit nici un moment in pericol. Am fost cazati 17 zile in Ksamil si de acolo ne-am plimbat mult. Am fost de 2 ori pe Muntele Cica prin trecatoarea Llogara. Ne-a prins noaptea prin munti si a fost ok, desi citisem ca e periculos. Peisaje foarte frumoase, drumuri bune. In afara de aglomeratie excesiv de mare in Ksamil in august nu am ce reprosa.
Albanezii sunt de groaza ca soferi si mod de a conduce. Mi-a luat vreo 3-4 zile pana m-am obisnuit cu felul lor si apoi am devenit relaxat.
Preturile sunt la jumatate fata de Grecia atat la mancare cat si la cazare.Mancarea e foarte buna si variata. Eu am ales Ksamil pt plajele cu nisip.
Cand am inceput sa ne plimbam am realizat ca era mult mai frumos si mai aerisit dupa Sarande incolo si daca ar fi sa mai merg inca o data m-as caza in Himare.

Edited by AlinE, 03 April 2018 - 09:35.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
eu iti pot oferi un overview despre Albania doar din experientele mele petrecute in Tirana. Am inteles ca au o parte micuta de coasta care este dezvoltat in momentul de fata cu bani vestici. Multi investitori si hotelieri au inceput sa dezvolte partea respectiva si sa investeasca sume frumoase pentru a atrage turistii.

Lasand astea la o parte, Albania se prezinta ca Romania aniilor 1990. Tara inca este foarte inapoiata, iar legiile practic nu exista. Coruptia este enorma si hotia, furtul si smecheria este la ordinul zilei. Venind din Romania o sa fi destul de obisnuit, pentru ca ei incearca sa te fraiereasca mai mereu. Condusul in Albania este de groaza, la semafor in general nu prea se sta, iar legi de circulatie nu prea exista. Tirana in comparatie cu restul tarii este mai dezvoltata si mai moderna. Restul tarii este inca in constructie, 80% din case sunt neterminate sau in renovare, acum se intorc albanezii din vest si isi construiesc palate in tara lor.

Ca si preturi Albania inca este ieftina, comparativ cu Romania poate mai mult de jumatate din preturile noastre. Mancarea pe mine nu ma atrage foarte mult dar cum stim gusturile difera. La plaja nu am ajuns, dar am inteles ca este destul de ok.

Ca si siguranta, trebuie tinut cont de criminalitatea ridicata, de legiile inexistibile si de coruptia executiva mare. Nu trebuie sa ne gandim ca vom intalni rapiri, crime si alte rahaturi, dar exista sansa mare a unei talharii, furt, si alte rahaturi. Eu raman de parere ca Albania este o experienta interesanta si mai mult sau mai putin o aventura.

Edited by business11, 03 April 2018 - 12:29.


#9
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postmyshyk, on 03 aprilie 2018 - 09:02, said:

Pai am inteles ca ai un prieten care a fost acolo in concediu. Ala nu stie sa-ti povesteasca convingator cum a fost?
Ba știe. Chiar mi-a povestit convingător cum e să te duci în Albania cu autocarul, în grup organizat, pentru a vizita câteva orașe.
Eu doresc, după cum am spus, să merg pe cont propriu, însoțit de fiică-mea, la mare.

#10
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
@petrache
Ți s-a mai spus că este topic despre Albania în Vacanțe în Europa. Ai citit ce scrie pe-acolo?

#11
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postagp626, on 03 aprilie 2018 - 18:07, said:

@petrache
Ți s-a mai spus că este topic despre Albania în Vacanțe în Europa. Ai citit ce scrie pe-acolo?
Sigur, citesc, sunt foarte multe postări

#12
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Am fost anul trecut in Durres. Nu am avut probleme, preturi mici, oameni primitori. Putin dezamagit de plaja, fiind neamenajata, iar apa mica, circa 200 de metri departare de tarm.

#13
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
@KLMN
Si eu am fost anul trecut la Durres, ai dreptate cu intrarea lunga in apa.
Dar chiar sa spui ca plaja e neamenajata... eu am vazut asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ENQpGhq8IF8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu ne muteam totusi pe topicul dedicat?

Edited by agp626, 04 April 2018 - 05:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate