Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Asfaltare strada in regim propriu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004
Situatie care probabil doar la noi se poate intampla: stau pe o strada cu vreo 25 case dintr-o comuna de langa oras. Strada e una din cele mai circulate, atat datorita faptului ca e strada cu cele mai multe case din cartier, cat si pentru faptul ca strazile adiacente sunt mai proaste asa ca si cei care stau pe acele strazi circula tot pe strada asta.

In ultimii 10 ani zona a fost in continua dezvoltare, s-au tot construit case, s-au mutat oameni, au trecut multe utilaje, etc. Acum strada "cea mai buna" din cartier e plina de gropi si aproape impracticabila, injur ca birjarul de fiecare data cand plec de-acasa, si cand ajung. Asa ca toti vecinii am hotarat sa nu mai asteptam dupa primarie (care nu face nimic) si sa incercam sa punem noi toti bani si sa asfaltam (chit ca o sa ne coste mult pt cei 500m cat are strada). Numai ca primarul nu vrea sa ne dea autorizatie. El tot insista ca anul viitor vrea sa bage canalizare si ar trebui sa sparga. Chiar daca ar fi asa (desi mai nimeni nu il crede ca astfel de promisiuni de canalizare si gaze tot se vehiculeaza de 5 ani), oamenii tot sunt dispusi sa plateasca o asfaltare, chit ca dupa 1 an ar trebui spart. Dar tot nu se poate...

Deci o comuna intreaga de oameni suntem condamnati sa circulam pe o strada mizerabila, desi toti vrem si suntem de acord sa o reparam pe banii nostri! Ce solutii legale ar fi la indemana? Exista vreun tip de lucrare ce ar putea fi facut fara autorizatie? cat sa il mai reparam totusi un pic?

#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Stați cuminți că se lasă cu dosar penal.
De curiozitate, cât ar costa asfaltarea pe mp?

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Costa cam 55 lei / mp. Cred ca ar ajunge pe la 35.000 de euro.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostBiggie_mac, on 30 martie 2018 - 22:23, said:

Asfaltare strada in regim propriu
..toti vecinii am hotarat sa nu mai asteptam dupa primarie (care nu face nimic) si sa incercam sa punem noi toti bani si sa asfaltam (chit ca o sa ne coste mult pt cei 500m cat are strada). Numai ca primarul nu vrea sa ne dea autorizatie.
El tot insista ca anul viitor vrea sa bage canalizare si ar trebui sa sparga.
..(desi mai nimeni nu il crede )...oamenii tot sunt dispusi sa plateasca o asfaltare, chit ca dupa 1 an ar trebui spart. Dar tot nu se poate...

Deci o comuna intreaga de oameni suntem condamnati sa circulam pe o strada mizerabila, desi toti vrem si suntem de acord sa o reparam pe banii nostri! Ce solutii legale ar fi la indemana?
Exista vreun tip de lucrare ce ar putea fi facut fara autorizatie? cat sa il mai reparam totusi un pic?
Va duceti toti vecinii si dati in judecata Primaria/primarul pt. a obtine autorizatia asfaltarii drumului in regim propoiu.
Sanse de castig nu prea sunt; dar nu stii ce va decide judecatorul  Posted Image

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mai e o posibilitate de a convinge Primarul comunei sa isi dea acordul ca cetatenii sa plateasca asfaltarea strazii din propiul buzunar.
Spunandu-i ca la alegerile viitoare nu va mai fi el votat ca Primar.
Ba chiar partidul sau nu va mai castiga deloc la alegeri !

Asta ar trebui sa il faca pe Primar sa se razgandeasca  Posted Image
=======================

Oricum, eu tot nu cred ca isi va da acordul !
Motivul ? asfaltarea va costa mai mult in acte la Primarie si va ciupi si el ceva.
Ca asa se procedeaza-n Romania.

Edited by super8, 30 March 2018 - 23:01.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Primarul nici daca ar vrea sa va dea autorizatie n-ar putea. Legea nu permite.
Dar va puteti lua inima in dinti si sa luati taurul de coarne facand fara nici o autorizatie (oricum nu o puteti obtine) asa cum au facut multi. Apoi Dumnezeu cu mila.

#7
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Nu inteleg de ce in Romania nu functioneaza lucruri care in lumea civilizata sunt functionale de secole. Adica eu daca as avea
o janta crapata sau ceva de genul asta,m-as adresa firmei de asigurari. Iti garantez ca la ce avocati au astia ar scoate de la primarie de 1000 de ori fata de cat imi plateste asigurarea mie pentru dauna.
In Romania problema e la votanti.Astia nu stiu sa-si ceara drepturile.Ar vrea sa faca pe banii loc ceea ce trebuie facut de primarie. Daca lumea ar merge peste primar si l-ar scoate in suturi din birou impreuna cu restul de sugative din primarie,drumul ala s-ar asfalta instant. Bolsevicii stiu doar de ranga.

#8
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 14.06.2004

Quote

De curiozitate, cât ar costa asfaltarea pe mp?
Strada are 500m lungime, 5m latime. Ne-ar costa in jur 50.000 ron (cu 5cm de asfalt daca am retinut bine, s-ar putea sa gresesc, nu cunosc toate detaliile)

Quote

Spunandu-i ca la alegerile viitoare nu va mai fi el votat ca Primar.
Problema e ca e o comuna de langa oras, majoritatea s-au mutat recent si au inca buletinul pe oras. Asa se explica si nepasarea primarului, nu prea il intereseaza problemele unora care nu au putere de vot in comuna.

Quote

Dar va puteti lua inima in dinti si sa luati taurul de coarne facand fara nici o autorizatie (oricum nu o puteti obtine) asa cum au facut multi.
Fix acum un an in aceeasi comuna 2 oameni si-au reparat straduta turnand pietris sa acopere gropile si acum au dosar penal (a fost si la stiri pe la vremea respectiva). Asa ca majoritatea vecinilor vor sa facem treaba legal (daca se poate). Si-asa ni se pare situatia tragi-comica: sa vrei sa repari tu ceva pe banii tai ce ar trebui sa reparare primaria si sa nu ai voie. Adica nu e ca si cand am vrea sa reparam noi de capul nostru, vrem sa facem tot cu firma de constructii, cu contract, ca la carte.

Edited by althea, 31 March 2018 - 03:29.
citat+răspuns la un mesaj sters


#9
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,972
  • Înscris: 24.01.2012
Va strangeti toti vecinii, vedeti cati sunteti cu drept de vot, mergeti la primar si-i spuneti ca sunteti dispusi sa schimbati domiciliul si sa-l votati la urmatoarele alegeri.
Doar daca va asfalteaza strada.
Dupa care...mai vedeti voi.

#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,377
  • Înscris: 11.08.2003
Fa "galagie"! Depune o cerere la primarie, asteapta (sau nu) raspunsul in cele 30 de zile si mergeti mai departe... la judet. Cum aveti deja toata povestea, nu ar strica sa-i pui in CC si pe cei din partid si vreo cateva canale de stiri. Poate ca nu se va intampla nimic dar nu e atat de greu de facut asta si cine stie, poate se va simti cineva sau va fi deranjat atat cat sa miste treaba.

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Citeste aia a lui Cervantes cu morile de vant.  Si daca mergi mai departe treci si pe la Catena,preventiv. Nu reusiti in regie proprie fara accord primarie.Posted Image

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
Apropo de România, mereu surprinzătoare. Mi-am cumpărat un apartament nou la Bacău într-un complex. Ca să ajungi aici este o stradă de vreun kilometru, apoi din ea se desprinde o stradă adiacentă de vreo două sute de metri, pentru ca apoi să se ajungă la strada făcută de dezvoltator pe terenul propriu. Treaba stă așa, străzile ce țin de primărie sunt selenare, dezastru atomic. Porțiunea de pe terenul constructorului, ca-n palmă, evident. Cu trotuar pavat, canalizare nouă, tot dichisul. Dezvoltatorul a rugat primăria să poată asfalta pe banii proprii ciotul ăla de 200 de metri. Nema! De aia îmi bag și-mi scot în gura lor, de la primar până la consiliul local.
Pentru cine știe Bacăul, Prelungirea Bradului.


#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Sorry,ghimpe.Vezi ca in desteptarea zic aia ca au trecut la asfaltari.Sa nu ai asteptari!

#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
Și anul trecut au spus la fel. Au trântit în gropi pietriș. Nici ăla nu mai e :)

PS. De fapt, e posibil să-l fi pus cei cu case pe-acolo, habar n-am.

#15
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Ciudat ca la mine strada care are 300m de la sosea, se doreste de catre locatari ca sa nu fie asfaltata si primarul nu intelege , in primavara asta vrea sa o asfalteze.
Vecinii mei si inclusiv eu nu vrem asfalt ca am vazut ce a facut primarul pe o alta strada paralela, a turnat 5 cm de asfalt anul trecut si acum este deja sparta si numai gropi.
Ce este mai rau este ca nu exista canalizare si nu intelegem de ce tine primarul sa asfalteze cu cei 5cm  de asfalt dupa care sa sparga sa bage canalizare.
Actualmente avem piatra pe strada si apropape in fiecare primavara  mai punem doua-trei masini de piatra pe care o intindem noi, asta din banii nostri si asa scapam de gropi.
Apropo, la primarie aceasta strada figureaza ca asfaltata din 2009, nu stim cum a fost posibil.

Edited by nico123, 31 March 2018 - 06:00.


#16
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostBiggie_mac, on 30 martie 2018 - 22:23, said:

Situatie care probabil doar la noi se poate intampla: stau pe o strada cu vreo 25 case dintr-o comuna de langa oras. Strada e una din cele mai circulate, atat datorita faptului ca e strada cu cele mai multe case din cartier, cat si pentru faptul ca strazile adiacente sunt mai proaste asa ca si cei care stau pe acele strazi circula tot pe strada asta.

In ultimii 10 ani zona a fost in continua dezvoltare, s-au tot construit case, s-au mutat oameni, au trecut multe utilaje, etc. Acum strada "cea mai buna" din cartier e plina de gropi si aproape impracticabila, injur ca birjarul de fiecare data cand plec de-acasa, si cand ajung. Asa ca toti vecinii am hotarat sa nu mai asteptam dupa primarie (care nu face nimic) si sa incercam sa punem noi toti bani si sa asfaltam (chit ca o sa ne coste mult pt cei 500m cat are strada). Numai ca primarul nu vrea sa ne dea autorizatie. El tot insista ca anul viitor vrea sa bage canalizare si ar trebui sa sparga. Chiar daca ar fi asa (desi mai nimeni nu il crede ca astfel de promisiuni de canalizare si gaze tot se vehiculeaza de 5 ani), oamenii tot sunt dispusi sa plateasca o asfaltare, chit ca dupa 1 an ar trebui spart. Dar tot nu se poate...

Deci o comuna intreaga de oameni suntem condamnati sa circulam pe o strada mizerabila, desi toti vrem si suntem de acord sa o reparam pe banii nostri! Ce solutii legale ar fi la indemana? Exista vreun tip de lucrare ce ar putea fi facut fara autorizatie? cat sa il mai reparam totusi un pic?
Pentru ca strada nu este privata nu se poate face asfaltare in regim propriu.

Spui ca nu aveti canalizare inca? Cu atatia cacaciosi cu vile pe strada restectiva , unde se mai duce apa murdara? Dupa mine mai prioritara ar fi canalizarea.

Edited by Benderbut, 31 March 2018 - 06:41.


#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsorin147, on 31 martie 2018 - 00:31, said:

Fa "galagie"! Depune o cerere la primarie, asteapta (sau nu) raspunsul in cele 30 de zile si mergeti mai departe... la judet. Cum aveti deja toata povestea, nu ar strica sa-i pui in CC si pe cei din partid si vreo cateva canale de stiri. Poate ca nu se va intampla nimic dar nu e atat de greu de facut asta si cine stie, poate se va simti cineva sau va fi deranjat atat cat sa miste treaba.
Calare pe primarie, Cereri, reclamatii, propuneri zilnice de la fiecare locuitor, de la toti locuitorii, de la o asociatie de locatari, de la elevi, de la pensionari, de la catei, de la purcei,... Ingropati-i in hartii,cereri, reclamatii,....Faceti o asociatie non-profit care sa aibe ca obiect de activitate asfaltarea strazii....

#18
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Observ cã sunteți uniți.
Plãtiți un avocat și o puneți de o afacere cu recuperarea daunelor de la proasta construcție a drumurilor. Plãțiți taxa de drum la motorinã, plãtiți taxa de drum la prostignetã, ar trebui sã fiți despãgubiți de minim un pivot/zi.
Sau scos cu bocanci în cur primarul
Sau ãla de de-asupra lui..sau toți.
Una din tîmpeniile la noi, ții un nenorocit pe funcție  sã fure pînã votezi alt hoț. Ca la proștiii ãia...mari...
Se mãnîncã rahat despre fondurile europiene
Pentru fraierul ãla sunt doar povești? Majoritatea comunelor așa au fãcut. Cîte clase are ãla?

Edited by sarac.lipit, 31 March 2018 - 07:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate