Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Asfaltare strada in regim propriu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostBiggie_mac, on 30 martie 2018 - 22:23, said:

Deci o comuna intreaga de oameni suntem condamnati sa circulam pe o strada mizerabila, desi toti vrem si suntem de acord sa o reparam pe banii nostri! Ce solutii legale ar fi la indemana? Exista vreun tip de lucrare ce ar putea fi facut fara autorizatie? cat sa il mai reparam totusi un pic?

   Sa o luam metodic.
   Spui ca strada e mizerabila, si ca a ajuns in conditiile astea in urma lucrarilor de constructie executate in zona.
   Cei care au distrus drumul sunt acum dispusi sa toarne asfalt ?
   Asfaltul este de fapt o camasa de protectie pentru un drum bine realizat. Daca timp de 10 ani nu s-a obosit nimeni sa toarne o roaba de balast in gropile din drum pe care le-au facut chiar ei, e clar ca nu sunt dispusi sa plateasca pentru repararea drumului.
   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yk7O0iRWMYM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cspot, 31 March 2018 - 08:09.


#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostBiggie_mac, on 30 martie 2018 - 23:58, said:

Strada are 500m lungime, 5m latime. Ne-ar costa in jur 50.000 ron (cu 5cm de asfalt daca am retinut bine, s-ar putea sa gresesc, nu cunosc toate detaliile)

La banii astia doar daca va toarna asfalt cum au facut pe unele strazi din jurul blocului unde locuiesc, de a tinut 1-2 luni, dupa care s-au facut niste cratere mai mari ca pe luna. Si au fost nevoiti sa toarne inca odata, de data asta corect. De atunci, facut ca la carte, au trecut vreo 5 ani si arata perfect. Deci ai grija cu cine torni asfaltul. Dar eu zic sa nu te incumeti sa o faci. Drumul public nu e proprietatea ta si nu ai voie sa-l modifici, chiar daca e vorba de o imbunatatire. A scris si in ziar mai demult, un tanar a asfaltat ceva portiune de drum sau trotuar din fata casei lui, dupa ani de zile de cereri. A facut apoi din banii lui si primaria l-a dat in judecata.

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca tot vreti sa va cheluiti banii de ce nu incepeti cu inceputul adica efectuarea canalizarii ?Toti de pe strada sunteti cu fose septice eco sau de alea de beton fara " fund " ?

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
astia numa de barda ar avea frica daca te intreaba de sanatate
o sugativa muista de primar zice ca nu poate face,dar cand oamenii iau initiativa si fac ceva trimite pupatorii sa amendeze si reclamatii pe unde poate
da cu facutul curateniei pe domeniul public si deszapezirea pe timp de iarna,care in capul lor o obligatorie in sistem voluntariat cum este

#23
Zweipfoten

Zweipfoten

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 376
  • Înscris: 18.03.2018
Nu aveti dreptul dupa legea stramba din Romania sa faceti acea lucrare care se impune totusi .Au fost amendati unii care isi facusera pod  dupa ce l-a luat viitura si tot au patit-o .Trebuie autorizatia primariei, si cum astia asteapta chipurile canalizarea... mai dureaza .

#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostZweipfoten, on 31 martie 2018 - 12:02, said:

Nu aveti dreptul dupa legea stramba din Romania sa faceti acea lucrare care se impune totusi .Au fost amendati unii care isi facusera pod  dupa ce l-a luat viitura si tot au patit-o .Trebuie autorizatia primariei, si cum astia asteapta chipurile canalizarea... mai dureaza .

Acum nu știu dacă-i legea strâmbă... Tu ți-ai dori să treci cu mașina peste tot felul de poduri de-astea făcute de săteni?

#25
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Podurile nu sunt facute de sateni, sunt facute de firme de constructii. Aceleasi firme care fac poduri si pentru stat. Satenii doar dau banul.

#26
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Legea nu e numai la noi asa. Cred ca numai in ultimii 2 ani am citit vreo 5-6 stiri despre cazuri asemanatoare si prin alte tari. Intr-unul din ele era vorba de niste scari care scurtau un drum cu ceva zeci de metri. Primaria spunea ca nu au fonduri si ca ar costa 20.000 de euro si ca l-au pus in bugetul pe anul urmator iar unul din localnici a angajat o firma si a facut scarile alea cu 5.000 de euro. Din pacate nu a facut bine ca acum are dosar penal... Si era vorba de scari nu de strada.
Trebuie sa caut stirea, stiu doar ca era in Europa undeva ca se vorbea in euro.
Oricum eu cred ca oamenii care se apuca sa faca ei de capul lor ceva pe un drum public nu se gandesc la consecintele pe care le-ar putea suporta. GAndeste-te ca pe straduta aia de 500 de metri s-ar intampla un accident, eventual si cu vreo victima, si voi care ati facut strada deja sunteti vinovati. Practic intr-un exemplu soferul ar putea sa va dea in judecata pentru ca din cauza inclinarii proaste a drumului i-a fugit masina in pieton. Iar pietonul ca nu avea trotuar de exemplu.
Nu stiu de ce vreti sa bateti cuie in talpa singuri. Aia e, mergeti mai incet o eprioada. Oricum si eu as merge prima data pe canalizare, cand or incepe toti de pe la vilele alea scumpe sa vidanjeze o sa fie un miros de mai mare dragu', da' dna, stati la vile si aveti asfalt.

Edited by althea, 02 April 2018 - 03:06.
flame


#27
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
I-a fugit masina in pieton auzi. :death:

#28
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostSeteh, on 02 aprilie 2018 - 01:21, said:

Legea nu e numai la noi asa. Cred ca numai in ultimii 2 ani am citit vreo 5-6 stiri despre cazuri asemanatoare si prin alte tari. Intr-unul din ele era vorba de niste scari care scurtau un drum cu ceva zeci de metri. Primaria spunea ca nu au fonduri si ca ar costa 20.000 de euro si ca l-au pus in bugetul pe anul urmator iar unul din localnici a angajat o firma si a facut scarile alea cu 5.000 de euro. Din pacate nu a facut bine ca acum are dosar penal... Si era vorba de scari nu de strada.
Trebuie sa caut stirea, stiu doar ca era in Europa undeva ca se vorbea in euro.
Oricum eu cred ca oamenii care se apuca sa faca ei de capul lor ceva pe un drum public nu se gandesc la consecintele pe care le-ar putea suporta. GAndeste-te ca pe straduta aia de 500 de metri s-ar intampla un accident, eventual si cu vreo victima, si voi care ati facut strada deja sunteti vinovati. Practic intr-un exemplu soferul ar putea sa va dea in judecata pentru ca din cauza inclinarii proaste a drumului i-a fugit masina in pieton. Iar pietonul ca nu avea trotuar de exemplu.
Nu stiu de ce vreti sa bateti cuie in talpa singuri. Aia e, mergeti mai incet o eprioada. Oricum si eu as merge prima data pe canalizare, cand or incepe toti de pe la vilele alea scumpe sa vidanjeze o sa fie un miros de mai mare dragu', da' dna, stati la vile si aveti asfalt.
Pot actiona legal, dand primaria in judecata pentru obtinerea autorizatiei.Pot face si canalizarea daca vor ca nu e asa scump.

#29
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 22.07.2007

View Postfqx, on 03 aprilie 2018 - 11:15, said:

Pot actiona legal, dand primaria in judecata pentru obtinerea autorizatiei.Pot face si canalizarea daca vor ca nu e asa scump.
Buna seara,
Executia  lucrarilor de constructii de drumuri ,in cazul dvs .se face respectand legea, in baza Proiectului tehnic vizat de un verificator de proiecte atestat pe domeniul D drumuri si numai dupa obtinerea Autorizatiei de constructie.Autorizatia de construire -AC se emite de catre UAT ul/Primaria  unde se afla inregistrat  drumul.Pentru a incepe toata aceasta operatiune trebuie sa solicitati un Certifcat de urbanism,prin care sa vi se indice toate avizele necesar a fi obtinute pentru emitere AC.
Problema dvs este ca drumul face parte din categoria terenurilor aflate domeniul public.(daca era un drum de servitute era un proiect realizabil),terenuri care sunt proprietate a statului su pe care nu aveti voie sa faceti interventii dvs.
In ceea ce priveste stratul de asfalt de ...5 cm ,solutia nu se incadreaza in nici un normativ de proiectare si nu cred ca este cea corecta.
Pentru o rezolvare partiala,va recomand sa faceti o petitie,semnata de cat mai multi riverani pe care sa o depuneti cu numar de inregistrare la secretariatul UAT in cauza prin care solicitati repararea drumului.
Ulterior,va adresati presei locale cu rugamintea sa va publice scrisoare deschisa catre Primar,insotita de solicitarea scrisa si inregistata.
Succes.

#30
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016
Sunt curios cum s-a finalizat, daca s-a finalizat?
Aveti strada asfaltata? Cine a asfaltat-o pana la urma? :)

#31
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
cum sa se finalizeze? au lasat-o asa si gata !!!

#32
Chaarrlie

Chaarrlie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 21.03.2016
:) Mda. Se pare ca a ramas un mister.
Ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca lumea, cand are nevoie, pune intrebari, se foloseste de comunitate sa isi rezolve problemele sau sa vada alte pareri. Dar, de cele mai multe ori, nu contribuie si nu se gandeste ca poate cineva este in aceeasi situatie si poate afla informatii noi, citind un topic cap-coada. Atunci cand topicul nu are coada, nu este fel de folositor pentru comunitate.

Dar cred ca am pretentii prea mari.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate